Bana güvenip geliyorlar, bıktım artık

Ay arkadaşım akıl veremeyeceğim hiç anlamam ne yapilir böyle durumlarda. ben okurken sinirlendim ama sadece sabır diliyorum sana.

Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum
Hayatımda böyle saçmalık duymadım. Bunun senin yurtdışında yaşaman ile kur farkı ile bilmem ne ile açıklanacak bir tarafı yok. Çünkü mantıklı değil. Başka zaman başka bir konuda da sömürürler seni sen neden hesap ödüyorsun? Niye sessiz kalmıyorsun. Niye hayır üzgünüm evim müsait değil diyemiyorsun. Hayır demeyi öğrenmen lazımm. Şu sonuncu misafir adayına acil şekilde haber yolla. Müsait değilim. Bitti bunun mecbur kalınacak bir yanı yok.

Kuzenim trilyoner bir iş kadını sürekli yurtdışı seyahatleri yapıyor hem iş hem gezme amaçlı.
Bana dediki pasaport vizeni hallet gerisine karışma nereyi istiyorsan gidip gezelim tatil yapalım.
Buna rağmen yanımda para olmadan gitmek istemiyorum biraz para ayarlayıp öyle gitmeyi planlıyorum.
Ne kadar yüzsüz pişkin insanlar var hayret ettim valla konuyu okuyunca.

Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum

sizin hatanız. Kimseye sormadan hesap ödemişsiniz, niye milletin müze biletlerini alıyorsunuz ki? restoranda hesap gelince yarı yarıya bölün, alınmaca gücenme olacak birşey değil bu. Aksine evinizi otel gibi kullandıkları için onların size yemek ısmarlayıp, evinize hediye vs getirmesi gerekir. Siz hayır demeyi bilmedikçe daha çok hesap kitlerler size. Kalmalarını istemiyorsanız da bahane uydurun, o tarihte iş seyahatim var, çok yogunum, fazladan yatagım yok vs diyin

Peki gelip sizde kalmak istediklerini öğrenince tepkileri ne oldu.Bunu esas kuzene söylemeli babanız.Kızım hiç görmediği bir insanı evine alamaz kusura bakmasın kimse diyecek.Onların zaten bu talepte bulunması yanlış benden de telf isterken ben sorusu var diye sormuştum kandırılmışım diyecek.
Babanız telf için sizden izin istemiş.Bu güzel bir davranış.Ama tüm bunlardan haberi olsun aynı dili konuşun.Yarın oradan da sizin evi ayarlamak isteyen çıkacaktır.Babanız evi müsait değil gibi söyler orada keser .Büyükler daha rahat yapar
aynen bu beleşçi kuzenden kurtulamazsın seneye

ya atlamıyorumda. Hesap geliyor, aradan birkaç saniye geçiyor, garson tepemizde bekliyor, kimse elini cebine atmıyor, e bende o an 'bunu ben ödeyeyim sonra sen ödersin' falan diyip ödüyorum. Ama sonrası falan yok.
Ben türkiyedeyken bu olmuyordu. Şimdi herkes beni zengin sanıp huzurluca bana hesabı ödetiyor. Yok, 'eaaooo 1 euro 20 liraaa' diyerekten
Ay çok sinir bozucu.
Euro ile gelip Türkiyede bozdurup harcasanız zenginsiniz diyelim (malum dövizin ederi)ama orada sizde euro kazanıp onu harcıyorsunuz.
Bundan sonra geri çevirin, müsait degilim bana göre program yapmayın,isterseniz otel yada kiralık airbnb vb ile ilgili bilgi bulursam iletiyim,sizde bütçenize uyanı seçim diyerek ufak ufak sizin evde kalamayacaklarını anlatın. Mesaj yazıp adres isteyen uzaktan akrabaya yapın bunu cidden.
Böyle olmaz yani,siz zorluk cekiyorsunuz bu şekilde.

ben evet kendi kendime zaten zor geçinmiyorum. ama buraya gelen misafir türkiyede gelen gibi olmuyor. Gezmek görmek istiyor. Biz bilmiyoruz beraber gidelim mi oluyor. Kuzenimle eşi geldiğinde, 3 gün kaldılar, 2si haftasonuna denk geldi. Son gün pazartesi dedimki 'cidden işten izin alma imkanım yok, ben oturup çalışmak zorundayım, siz ama kafanıza göre takılın' dedim. Akşama kadar yürüyüp parkta oturup kalkıp yine yürümüşler, benim işimi bitirmemi beklemişler adam akıllı bişey yapabilmek için 😒 ki banada akşama doğru yazmaya başladılar 'biz şu parkta oturduk seni bekliyoruz diye'. Gittim yanlarına 'şurda dans şov varmış oraya gidelim mi?' oradaki dans şovlar öğlen 2 de başlıyor zaten. Ben işten çıkana kadar 10 kere gidebilirlerdi. Bariz benim ödemem için bekliyorlarmış gibi oldu
Bunlar benim yaşlarımda, eğitimli iyi işlerde insanlar. İkiside çalışıyor. Onlarında evine 50-60 bin tl giriyordur. Bana da 2-3 bin euro giriyor. Hayır gelirim bence iyi ben rahatım. Ama onlarda rahat. Geliyorlarsa benden medet ummamalılardı, çünkü ben kendime göre rahat yaşıyorum, ama üç günde sabah akşam 3 boğaz doyurmak, gezdirmek, isteklerini karşılamak kolay değil yani.

ve onlar gelmeden öncede böyle olacağını bilmiyordum tabi. Zaten ben davet de etmedim kimseyi 'aa biz geliyoruz' dendi ve geldiler. Ben davet etsem ısrar etsem, bir nevi anlaşılabilir.

Ama cidden, özlemden, çok sevindim geleceklerini duyunca. Kötü bir günde geçirmedik allah var ama otobüsünden tut, müze girişine, dışarıda kahvaltısına akşam yemeğine kadar ben ödeyince, kendimi hiç iyi hissetmedim
Sevgili konu sahibi bu arada Avrupa’da yeni çalışmaya başlamış kişiler 1+1 de veya stüdyo dairede kalıyor. Sizin yeriniz müsait mi? Yatak yok diyemez misiniz? Benim kardeşim de aynı şekilde, biz ziyarete gidince otel tuttuk çünkü tek kanepeyi açıp eşinle ikimiz sıkışıp uyumak istemedik.

Haaa bir de babanızı bi güzel tembihleyin, laftan anlamıyorsa da “baba ben misafir gelince çok açılıyorum malum herkes geziyor yiyor içiyor kimse elini cebine atmıyor. Sen bana 400-500 euro destek çıkarsın bu ay di mi?” Diye sorun da bi aklı başına gelsin.

Büyüklerimiz pek işgüzar oluyorlar bu konularda. Biz geçenlerde bir turistik gezideyiz kayınpeder aradı şuradayız dedik aaaa bilmem ne halanın torunu da orda dedi. “E iyi hayırlısı” dedik. Durur mu? Çocuğun babasını aramış, babası çocuğu arayıp bilmem ne amcanın oğlu gelmiş mutlaka görüş demiş. Yani büyüklerin halt etmesi ikimize de dert oldu. Ben bebekli insanım zaten, 3-4 saatte bir durup bebeği besliyorum, uygun bir cafe veya umumi tuvalet bulup altını alıyorum, uyku saatine göre geziyi şekillendiriyorum. Bir yerde durup birini bekleyecek vaktim yok ki. E bizimle buluşmak zorunda kalan çocuk da daha üniversite öğrencisi. Ne demeye haftasonunu hiç tanımadığı bebekli insanlara harcasın ki? Ne yazık ki büyüklerimiz akıllarınca çok iyi bir iş yaparken bana da o genç arkadaşa da eziyet oldu.

Ben daha çok nasıl geldiler konusuna takıldım. Sen onlara istek falan da göndermemişsin, çatkapı gelmişler. O kadar çok vize reddi haberi gelirken. Yeşil pasaportları falan mı var? Belki söylenmiştir ama o kadar sayfayı okuyamadım 🙈
Evet sordular buna açıklı getireyim. Kuzenlerimin yeşil pasaportu vardı. Arkadaşımında işi dolayısı ile rahatça vize alabilecek bir durumu vardı

Ay çok sinir bozucu.
Euro ile gelip Türkiyede bozdurup harcasanız zenginsiniz diyelim (malum dövizin ederi)ama orada sizde euro kazanıp onu harcıyorsunuz.
Bundan sonra geri çevirin, müsait degilim bana göre program yapmayın,isterseniz otel yada kiralık airbnb vb ile ilgili bilgi bulursam iletiyim,sizde bütçenize uyanı seçim diyerek ufak ufak sizin evde kalamayacaklarını anlatın. Mesaj yazıp adres isteyen uzaktan akrabaya yapın bunu cidden.
Böyle olmaz yani,siz zorluk cekiyorsunuz bu şekilde.
Yok, misafirlerden çok soğudum zaten. Yakınım dediklerimde böyle yapıyorsa, artık annem babamdan başkasını ağırlamak istemiyorum.

Bu arada türkiyede bozdurup harcasamda bana çokta zengin olurmuşum gibi gelmedi 😅. Eylülde gelmeyi planlıyorumda, birkaç tatil evi ve otele baktım bizimkileride alıp azcık herşeyden uzaklaşsak diye. Fiyatlar cidden çok yüksek, onu bile yapamayacağım. 1 yılı aşkın süredir Tr ye gelemediğimden market fiyatlarından çok haberdar değilim, ama tatil fiyatları beni aşıyor mesela 😅

Sevgili konu sahibi bu arada Avrupa’da yeni çalışmaya başlamış kişiler 1+1 de veya stüdyo dairede kalıyor. Sizin yeriniz müsait mi? Yatak yok diyemez misiniz? Benim kardeşim de aynı şekilde, biz ziyarete gidince otel tuttuk çünkü tek kanepeyi açıp eşinle ikimiz sıkışıp uyumak istemedik.

Haaa bir de babanızı bi güzel tembihleyin, laftan anlamıyorsa da “baba ben misafir gelince çok açılıyorum malum herkes geziyor yiyor içiyor kimse elini cebine atmıyor. Sen bana 400-500 euro destek çıkarsın bu ay di mi?” Diye sorun da bi aklı başına gelsin.

Büyüklerimiz pek işgüzar oluyorlar bu konularda. Biz geçenlerde bir turistik gezideyiz kayınpeder aradı şuradayız dedik aaaa bilmem ne halanın torunu da orda dedi. “E iyi hayırlısı” dedik. Durur mu? Çocuğun babasını aramış, babası çocuğu arayıp bilmem ne amcanın oğlu gelmiş mutlaka görüş demiş. Yani büyüklerin halt etmesi ikimize de dert oldu. Ben bebekli insanım zaten, 3-4 saatte bir durup bebeği besliyorum, uygun bir cafe veya umumi tuvalet bulup altını alıyorum, uyku saatine göre geziyi şekillendiriyorum. Bir yerde durup birini bekleyecek vaktim yok ki. E bizimle buluşmak zorunda kalan çocuk da daha üniversite öğrencisi. Ne demeye haftasonunu hiç tanımadığı bebekli insanlara harcasın ki? Ne yazık ki büyüklerimiz akıllarınca çok iyi bir iş yaparken bana da o genç arkadaşa da eziyet oldu.
konunun babamla hiçbir alakası yok. O akrabamız bir iki birşey sorabilirmiyiz oraya tatile gideceğizde, demiş. O da önce bana sordu, numaramı vermek istemiyim diye, bende ver dedim. Ama meğer niyetleri başkaymış. Babamı üzmemek için ekstra başka bişey demedim - onun müdahil olması gerekmiyor, zaten bende kalma taleplerinin olduğunu bilmiyordu ve bilmesi yada bu yaştan sonra birileri ile tartışması bunu dert edinmesi gerekmiyor. o konuyu kendim halledebiliyorum zaten.
Kuzenim ve arkadaşım zaten direk benimle iletişimde olarak geldiler, yine babamla alakası yok.

Bu arada evim 1+1 evet. Bir çift kişlik yatak odam var, ve oturma odasında büyük bir kanepem var. Kuzenim ve eşi geldiğinde, bide ilk misafirim olduklarından çok sevinmiştim zaten, aman 3 gece ne olacak diye benim odamı onlara verdim ben kanepede yattım. Ama tabi onlar gelmeden önce öyle herşeyden ellerini ayaklarını çekip, maddi olarak bana yüklenme olacağını tahmin etmemiştim. İlk gün yemeğe çıkardım, bir-iki şey ödedim, en azından öbür gün onlardan gelir sanıyordum, ama öyle olmadı

Gerçekten tamam Türkiye'nin ekonimisi kötü, tamam 1€ =25 tl AMA biz de Avrupa'da euro kullanıyoruz. Hiç konuṣmadığım Türkiye'deki kuzenim benden çok pahalı bir kulaklık istedi (büyük bir marka). Kardeṣ ben 5 euro'luk kulaklık kulanıp sana 200-300€ lık kulaklık neden alayım diyemedim 😅
Geçen sene de dayım gile ( durumları kötüymüṣ) kurban parası verdim (küçük baṣ alacak kadar para verdim). Teṣekkür etmenin yerine "Bir dahasına büyük baṣ'a girelim küçük baṣ'tan et çıkmıyor" demiṣ sitem etmiṣ annem'e... Bu aynı dayım ben küçük iken onlarda yemek yediğimde etlerini gizlice önümden alıp kendi yerdi 😂😅Gerçekten öyle bozuldum ki. Sanki burda para kolay kazanılıyor günde 12 saat çalıṣıyorum gecem gündüzüm yok.

Gerçekten tamam Türkiye'nin ekonimisi kötü, tamam 1€ =25 tl AMA biz de Avrupa'da euro kullanıyoruz. Hiç konuṣmadığım Türkiye'deki kuzenim benden çok pahalı bir kulaklık istedi (büyük bir marka). Kardeṣ ben 5 euro'luk kulaklık kulanıp sana 200-300€ lık kulaklık neden alayım diyemedim 😅
Geçen sene de dayım gile ( durumları kötüymüṣ) kurban parası verdim (küçük baṣ alacak kadar para verdim). Teṣekkür etmenin yerine "Bir dahasına büyük baṣ'a girelim küçük baṣ'tan et çıkmıyor" demiṣ sitem etmiṣ annem'e... Bu aynı dayım ben küçük iken onlarda yemek yediğimde etlerini gizlice önümden alıp kendi yerdi 😂😅Gerçekten öyle bozuldum ki. Sanki burda para kolay kazanılıyor günde 12 saat çalıṣıyorum gecem gündüzüm yok.
Al bendende o kadar!!!

E almayin vermeyin her turlu kotu oluyorsunuz. Turk insani neden hayir diyemiyor anlamiyorum. Zengin olsaniz bile yapmak zorunda degilsiniz bu kadar basit. Neden yuzune vurmuyorsunuz kucukken onumdeki yemegi yiyen adam ne hakla simdi benden kurban parasi istiyor diyemiyorsunuz. Kurban zaten parasi olana farz parasi yoksa kesmesin.

Adresinizi alabilirmiyim tatile size gelcem 😂 şaka bir yana da siz biraz bonkorsunuz sanırım evinize aldınız tamam ödemeyin teklif etmeyin elinizi cebinize atmayın. İstiyorsa bir yere gitmek sizin kendi masrafinizida ekleyerek şu kadar tutar ver parayı ayarlayım diyin. Size gelenler reklamınızı fena yapmış taviz vermeyin

Abi bunlar deli mi? Kabul etmeyin müsait değilim diyin bence. Ne demek yurtdisina tatile çıkayım ama turkiyede ekonomi kötü diye hesabı yurtdisindaki arkadaşıma kitleyeyim. Whatt? İnsanlar iyice kafayı yemiş.

Yok, misafirlerden çok soğudum zaten. Yakınım dediklerimde böyle yapıyorsa, artık annem babamdan başkasını ağırlamak istemiyorum.

Bu arada türkiyede bozdurup harcasamda bana çokta zengin olurmuşum gibi gelmedi 😅. Eylülde gelmeyi planlıyorumda, birkaç tatil evi ve otele baktım bizimkileride alıp azcık herşeyden uzaklaşsak diye. Fiyatlar cidden çok yüksek, onu bile yapamayacağım. 1 yılı aşkın süredir Tr ye gelemediğimden market fiyatlarından çok haberdar değilim, ama tatil fiyatları beni aşıyor mesela 😅
Ay o tatil fiyatları gerçekten uçtu, biz pandemi vs derken 3.5 senedir tatile gitmedik(otel tatili yapıyoruz,villa oda kiralama vs tercih etmiyoruz)bu sene aldık mecbur çocuklar bunaldı hadi iyi vakit geçirsinler diyerek(kizım zavallım söyleniyordu bu sene gidelim ne olur diye),baya pandeminin acısını çıkarmışlar,birde erken rezervasyonun son günüydü aldığımız tur firmasında,bir kaç gün sonra baktım fiyat ikiye katlamış yerde kalmamış gibi birşey (havuzlu odalarda az bir seçenek vardı 2-3 oda)
market fiyatları anlatılmaz yaşanır oldu. Her aldığım şeyi ikinci alışımda daha pahalı alıyorum,baya stoklamaya başladım uygun bulunca herşeyden,bu da tabi ki market fişlerini kabartıyor.
Yani tl olarak kazandığını düşün birde,biz tl kazanıp tl harcıyoruz ama herşey dövize endeksli. Geçen gün benzin almam gerekti,baya sıra vardı şaşırdım meger gece zam gelecekmiş döviz arttı diye, insanlar bir depoda olsa uygun alayim diye akın etmiş ki zaten halihazırda pahalı.
Benim kuzenim londrada yaşıyor,o da tüp bebek hizmetinin Londra'da çok pahalı oldugunu söyleyip gelmişti aralıkta İstanbulda bir merkeze,hem gezdi hemde tup bebek tedavisi gördü,yılbasını burada kutladı (eşi ve oğluyla geldi ustelik)eğer Londrada yaptırsaydım bundan fazlasını harcayacaktim sadece tedaviye dedi.
Ha yurtdışında alım gücünüz nasıl bilemiyorum,ona birşey diyemem zira döviz kazanip döviz harcıyorsunuz ama Türkiye'de durumlar çok iyi değil.

hayır biraz sürpriz ayağına emrivaki yaptılarda ondan.. bir söz hakkım kalmadı pek. Herşeyi halletmişler vize uçak bileti bana misafirliğe geliyorlar, herşeyden sonra söylüyorlar geleceklerini. Gelincede bişey bilmedikleri ve hiç araştırmadıkları için, bir otobüs biletini bile kendileri alamıyorlar, herşey bana kalıyor. Bide istekler bitmiyor 'ben şurayı merak ediyordum gidelimmii 'ben bu yemeği burda yemek istiyordum, nerede en iyisi' gibi. Gidiyoruz, hesap geliyor, garson başımızda, hiç o el cebe gitmiyor öyle malak malak bakıyorlar. ben ödüyorum sonunda. Çünkü, onlar -türk usulü- misafiryaaa ben ödemeliyim.
valla iki aydır bu misafirlerden öyle bıktım bunaldımki. Bana güvenip geliyorlar en basit açıklaması
Evinize almanin önünü kesemezseniz en azindan beraber takilip hersyi sizon ödemenizin önünü kesin kesebilirsiniz. Okulda onemli toplanti var, yetistirmem gereken odev var siz gidin diyip kendi hayatinizi yasayabilirsiniz en azindan.

Döviz kazanan insanları bize bakacaksın diye
Ay o tatil fiyatları gerçekten uçtu, biz pandemi vs derken 3.5 senedir tatile gitmedik(otel tatili yapıyoruz,villa oda kiralama vs tercih etmiyoruz)bu sene aldık mecbur çocuklar bunaldı hadi iyi vakit geçirsinler diyerek(kizım zavallım söyleniyordu bu sene gidelim ne olur diye),baya pandeminin acısını çıkarmışlar,birde erken rezervasyonun son günüydü aldığımız tur firmasında,bir kaç gün sonra baktım fiyat ikiye katlamış yerde kalmamış gibi birşey (havuzlu odalarda az bir seçenek vardı 2-3 oda)
market fiyatları anlatılmaz yaşanır oldu. Her aldığım şeyi ikinci alışımda daha pahalı alıyorum,baya stoklamaya başladım uygun bulunca herşeyden,bu da tabi ki market fişlerini kabartıyor.
Yani tl olarak kazandığını düşün birde,biz tl kazanıp tl harcıyoruz ama herşey dövize endeksli. Geçen gün benzin almam gerekti,baya sıra vardı şaşırdım meger gece zam gelecekmiş döviz arttı diye, insanlar bir depoda olsa uygun alayim diye akın etmiş ki zaten halihazırda pahalı.
Benim kuzenim londrada yaşıyor,o da tüp bebek hizmetinin Londra'da çok pahalı oldugunu söyleyip gelmişti aralıkta İstanbulda bir merkeze,hem gezdi hemde tup bebek tedavisi gördü,yılbasını burada kutladı (eşi ve oğluyla geldi ustelik)eğer Londrada yaptırsaydım bundan fazlasını harcayacaktim sadece tedaviye dedi.
Ha yurtdışında alım gücünüz nasıl bilemiyorum,ona birşey diyemem zira döviz kazanip döviz harcıyorsunuz ama Türkiye'de durumlar çok iyi değil.

Konu sahibi inanılmaz zengin bile olsa kuzeninin sana tatile geliyoruz turkiyede durumumuz kötü her şeyi sen öde tavrı takinmasi inanılmaz bir şey bence. Üstelik konu sahibi yeni mezun bir insan kuzenler ise evlerine 50 60 bin giren bir çift. Ekonomiyi bahane ederek kizi sömürme yoluna gitmişler. Sanki yurtdisina çıkarak onlara borçlu çıktı. Kendisi teklif etmiş olsa misafirimsiniz benden olsun dese bir iki defa ok ama böylesini görmedim.

Döviz kazanan insanları bize bakacaksın diye

Konu sahibi inanılmaz zengin bile olsa kuzeninin sana tatile geliyoruz turkiyede durumumuz kötü her şeyi sen öde tavrı takinmasi inanılmaz bir şey bence. Üstelik konu sahibi yeni mezun bir insan kuzenler ise evlerine 50 60 bin giren bir çift. Ekonomiyi bahane ederek kizi sömürme yoluna gitmişler. Sanki yurtdisina çıkarak onlara borçlu çıktı. Kendisi teklif etmiş olsa misafirimsiniz benden olsun dese bir iki defa ok ama böylesini görmedim.
Muhakkak öyle.
İlk yorumumda kimseyi kabul etmeyin diye belirtmiştim,herşey bir yana,yurtdışında olmasa bile bu kabul edilemez,misafir gidip ,bizi gezdir,oraya da gidelim burayı da görelim deyip evinde kalıp elini cebine atmamak zaten başlı başına problem. Giderken birşeyler götürürsün,kaldığın sürede markete uğrar evin eksiklerini alırsın,ben ısmarlıyorum diye ısrar etmiyorsa hesabı da ödersin,ha ısrar etse bile her zaman ödetemezsin bir kere ödemesine müsade edersin sonra ödersin,olmadı herkes kendi hesabını öder. Bu kadarı sevimsiz zaten. Ha paran yoksa,bütçe ayıramıyorsan gitmezsin zaten yurtdışına.
Biz Paris,Fransa falan gezecektik,yurtdışında bir iki yere gittik gezdik eşimle,sonra cocuklar büyüsün dedik,onlarında keyif alabileceği yaşlarında gideriz ve kurdan dolayı erteliyoruz şu an. Bu arada anne/baba tarafımdan Almanya,Avustralya ,Londra,Hollanda hatta İsviçre'de bile akrabalarım var ama gidip kimseye yıkılamam. Hatta bir gezimizde kuzenimin yakınında bir yere gitmişiz,sosyal medyada paylaşınca ,dibime kadar gelmişsiniz niye haber vermedin keşke haberim olsaydı görüşürdük diye sitem bile etmişti bana. Bende turla geldik,ayrılamadim vs demiştim. Bu arada kiminle konuşsam davet eder gelin diye akrabalardan ama tercih etmiyorum. Bu yaz tatile gideceğim kentte halamın 3 katlı kocaman havuzlu bahçeli yazlığı var ona bile uğramıyorum(haber bile vermeyeceğim gelin diye ısrar etmesinler diye),insanlar yurtdışından tatile geliyor şurada 2 rahat edecekler biz 4 kişi gidipte rahatsizlık vermeyelim diye.
Ben netim zaten bu konuda,sevmiyorum kimsede kalmayı,parama geçer lafım,gücümün yettiğince planlarım tatil,gezi vs
Konu sahibine gayet hak veriyorum.
Ben akrabası olsam orada akrabam yokmuş gibi planlama yapar gidebiliyorsam o şekilde giderdim kalacak yerimi vs ayarlayıp,sonra geldim vaktin varsa görüşelim derdim,ayarlayabilirse gitmişken görmüş olurdum.

Kuzenim ve eşi geldiğinde, bide ilk misafirim olduklarından çok sevinmiştim zaten, aman 3 gece ne olacak diye benim odamı onlara verdim ben kanepede yattım.
Kuzeniz başlı başına beleşçi akşama kadar parkta oturup size yemek ısmarlatmasından o ayrı ama ben başka bir adamın yatağımda yatmasından tiskinirim buna takıldım..çok fazla fedakarlık enayiliktir

X