Bana güvenip geliyorlar, bıktım artık

Evet canım tabi gidelim ama bak orada şu kadar hesap gelebilir haberin olsun diyebilirsiniz.
Ve burada şu masrafim var söyle zor geciniyorum vs diyebilirsiniz.
Ayrıca Euro Türkiye'de pahalı yaşadığınız ülkede yine aynı yani bu ne mantık ?

Aslında daha ben demeden kendi sordu, 'ne kadar otobüs bileti' dedi. '15 eur' dedim. Sorunca bi an ödeyecek sandım ama öyle olmadı tabi
Ama bak eksik bırakıyorsun “15 euro, kredi kartı numaranı ve son kullanım tarihini söyle de ödeyelim” diyeceksin.

Ben Türkiyeden misafir gelsin severim (tabii tanıdığım ve sevdiğim insanlar) buyursun gelsinler evimde de kalsınlar. Her gelenden 500 gr Türk kahvesi, bir kangal sucuk, ve yufka isterim. Sonuçta birlikte yenilip içilecek.

Haa bir de eşimin bir akrabası gelmişti ben hamileyken, işe giderken soruyordu ne yapayım diye, valla sağolsun ben gelene kadar ütümü de yaptı. Biz dışarıda ona ödetmedik ama durumumuz müsaitti ve o da bunu suistimal edecek biri değildi.

Anlamadım Türkiye de hesabı size odetmiyorlar mi ?
Yoksa yine mi siz ödüyorsunuz?

E tamam işte. 200 lirayı bile dusundugu için hazır siz oradayken size kitlerim hesabı ne güzel diye düşünüp gelmiş.

Söylemeye çalıştığı şey o aslında

Konu sahibi muhtemelen zor gecinmiyor. Mesele bu da değil zaten, yani senin odemeni yapamam zor geçiniyorum diyip kendimi kötü göstermek istemem sahsen ben birine muhtemelen o da öyle hissedip bu şekilde kendini ifade etmedi.

Bu zaten zor geçinme ya da gecinmeme meselesi değil ki. Birinin çok parası var diye o bunu teklif etmeden bol keseden kimseye harcamak zorunda değil. Bunu yapmaması için illa zor durumda olması gerekmiyor.

Bence o özlemin etkisi ve kuzenimdir, arkadaşımdır diye iyi niyetli yaklaştı. Yakınları bencilin Allahı çıktı.

Ama boşuna demezler insan yolculukta tanınır diye. Gerçek yüzlerini görmüş oldu, bundan sonrası için dikkat eder.

Aslında konu sahibi yazmıştı o ay ekonomik olarak çok zorlandım diye ben ona binaen yazmıştım.
Yani gelip yiyip içip kadının bütçesini de zorlamislar bi şekilde .
Sizin demek istediğinizi de anlıyor ve katılıyorum.
Ama bı de başkasının masraflarını ödeyip sonra kendi bütçesi kısmak çok daha acı bir şey.

Bayıldım yaaa süpeerrrr

Kuzenim kanada da yaşıyor kur ,3 TL iken çağırmaya başlamıştı kur şuan aldı gidiyor hala çağırıyor ama benim aslaaaaaaaa cebime güvenecek yüreğim yok gitmiyorum gitmemde kimseye yükte olmam türk milletini biraz taniyorsam evlerine gitiklerinde ohhh enayiyi nasıl sirkeledik tatil için ayırdığınız parayı burda harcayayyim doya doya diyip harcamışlardir emin olun o yüzden hayır diyin geçin bişey sormak isteyen de Google var arbn evler var sorsun bulsun gitsin otursun

Anlamadım Türkiye de hesabı size odetmiyorlar mi ?
Yoksa yine mi siz ödüyorsunuz?
zaten uzun süredir türkiyeye gidemedim, önceden gittiğimde de kimsede misafir kalmadım ailemle geçirdim. Ama öncesinde türkiyede yaşıyordum, birbirimize gider gelirdik ve dışarı çıkınca bi ben öderdim, diğerine onlar öderdi. Hiçbir suistimal rahatlık hissetmemiştim. Ne zaman ben burada taşındım 'aa seni özledim geliyorum' oldu, gelince el cebe hiç gitmedi

ben evet kendi kendime zaten zor geçinmiyorum. ama buraya gelen misafir türkiyede gelen gibi olmuyor. Gezmek görmek istiyor. Biz bilmiyoruz beraber gidelim mi oluyor. Kuzenimle eşi geldiğinde, 3 gün kaldılar, 2si haftasonuna denk geldi. Son gün pazartesi dedimki 'cidden işten izin alma imkanım yok, ben oturup çalışmak zorundayım, siz ama kafanıza göre takılın' dedim. Akşama kadar yürüyüp parkta oturup kalkıp yine yürümüşler, benim işimi bitirmemi beklemişler adam akıllı bişey yapabilmek için ki banada akşama doğru yazmaya başladılar 'biz şu parkta oturduk seni bekliyoruz diye'. Gittim yanlarına 'şurda dans şov varmış oraya gidelim mi?' oradaki dans şovlar öğlen 2 de başlıyor zaten. Ben işten çıkana kadar 10 kere gidebilirlerdi. Bariz benim ödemem için bekliyorlarmış gibi oldu
Bunlar benim yaşlarımda, eğitimli iyi işlerde insanlar. İkiside çalışıyor. Onlarında evine 50-60 bin tl giriyordur. Bana da 2-3 bin euro giriyor. Hayır gelirim bence iyi ben rahatım. Ama onlarda rahat. Geliyorlarsa benden medet ummamalılardı, çünkü ben kendime göre rahat yaşıyorum, ama üç günde sabah akşam 3 boğaz doyurmak, gezdirmek, isteklerini karşılamak kolay değil yani.

ve onlar gelmeden öncede böyle olacağını bilmiyordum tabi. Zaten ben davet de etmedim kimseyi 'aa biz geliyoruz' dendi ve geldiler. Ben davet etsem ısrar etsem, bir nevi anlaşılabilir.

Ama cidden, özlemden, çok sevindim geleceklerini duyunca. Kötü bir günde geçirmedik allah var ama otobüsünden tut, müze girişine, dışarıda kahvaltısına akşam yemeğine kadar ben ödeyince, kendimi hiç iyi hissetmedim

Son düzenleme:
benim durumum o derece iyi değil. Sadece kendime iyi. Sizin akrabalar iyiymiş...

Sizi cook iyi anlıyorum. Kendinizi daha fazla kötü hissedip uzun vadede insanlardan veya tanidiklarinizdan koparmamak için kendinize yeni kurallar belirleyin onlara da bunu yansitin.

Verebileceğim en iyi tavsiye bu olur. Emrivaki hiç sevmem, emrivaki benim çalışma şeklime uygun değil, Avrupa'da herkes takvimle yaşıyor planlı programlı insanlar o nedenle düşünülen zaman bana da uyarsa o zaman olabilir gibi cevaplar vermeye başlayın.

Gelen olmayacak mı elbette olacak ama sizi beklediklerini fark ettiğiniz zaman neden beni beklediniz diye açık açık sorun.

200 tl bana fazla diye gülene, ben de euro kazanıp euro harcıyorum pek zengin sayılmam diyin.

Bu cümlelere maruz kalmak dahi oldukça rahatsız edici, ama araya para ilişkisi girince bu tarz davranışlar sergileyen arkadaşlar ya da akrabalar maalesef insanı üzüyor zaten. Benim tanıdıklarım gelince abartıp 2-3 bin euro harcayan insanım ben. Kişiler uzun kalırsa, sayısı fazlaysa ve gezi planı yapiliyorsa bunlar çok normal oluyor maalesef.

Bu nedenle dahi eğer benim bir butcem yoksa kenarda bana gelmesine izin vermiyorum. Arka planda hiçbir şey yapılmadığında dahi ölüsünün bin euro oldugunu göremeyen kisilere açıklama yapmam, ama buna kendimi hazirlamadiysam evime de almıyorum açıkçası artık.

Aonradan soyluyolarsa neden ama ben musait degilim demiyosunuz nwden herseyi oduyosunuz hele kuzenin kuzeni ne alaka kusura bakmayin ben kimseyi agirlayamam islerim var tanimadigim biride evimde kalamaz diyemiyosunuz? İs sizde bitiyor kendinizi kullandirtmayin

Ay gerçekten anlayamıyorum ya nasıl başkasının evinde kalıp bir de ona yemek otobüs bileti vs ısmarlatıyorsunuz. Birinin evinde kalıyorsan en kötü Market alışverişini üstlenmen gerekir.

Cok enteresan konu.

Anam babam kardesim disinda kimi misafir edersem edeyim bu denli misafirperver olmam, olamam da zaten ahaha.

Siz ogrenci halinizle ne alaka yani.
Hata sizde kabul edin.

Hele ki didisinin didisina evim musait degil demek bu denli zor olanaz.

Hadi dışarıda 1 kez yemek ısmarlanır da, otobüs bileti, müze kartı ve diğer yemekleri neden siz ödediniz. Bu insanlar otelde kalsalar bunları ödemeyecek mi? Otel ücretinden kurtulmuşlar, hatta bunun için alışveriş falan yapmaları gerekir, yada gelirken Türkiye’den birşeyler getirmeleri.

benim durumum o derece iyi değil. Sadece kendime iyi. Sizin akrabalar iyiymiş...
Bunun benim durumum ya da akrabam ile ilgisi yok ki. Sizin sınır koymanız gerek. Bunu kırıcı olmadan nasıl yapabileceğinize dair ufak örnekler vermeye çalıştım. Yani durumunuz iyi de olsa kötü de olsa ne diye kendinize ve ileride çocuklarınıza ayırabileceğiniz bir bütçeyi istemediğiniz halde millete yediresiniz?

Siz teklif edince onların işine geliyor bence. Bir de euro zaten 25 tl kafası var. Sanki elektrik faturasını benzini bilmem neyi euro ile ödemiyormuşuz gibi. Siz de yumuşak yüzlü olunca suistimal ediyorlar. O yüzden teklif etmeyin ve direkt bu şekilde yaklaşın “benim yemek 20 tuttu, müzeye ben gitmiştim 12 euro idi sanırım ücreti, ben tekrar gitmeyi düşünmüyorum sen programına dahil edebilirsin” gibi konuşmalarla sınır çizebilirsiniz

Bana gelmek isteyen uzaktan akrabalara ben müsayit deyiliz diyorum ve kestirip atiyorum. Benim kuzenim cok gelip gider kardesleride var burda. Ama tatilini hep okul tatilinde iki ay kalmak üzere ayarlar ailecek gelirler 4 kisiler. O da geldiyinde elini cebine hic atmaz, yemek gezmek alisveris yapip götürmek ister. Gelmeden bana nerelere gitmek istediyini bir defa yazmisti bir liste cikartti ve götürebilirmiyim diye sordu. Ben basima geliceyi bildiyimden hemen kestirip attim. Tabi götürürüm ama oralarin giris fiyati adam basi bukadar en az bu fiyat tutar sizin hepiniz icin ona göre ayarla kendini tedarikli gel dedim. Sonra yok kalsin pahaliymis ben ödeyemem bizi asar dedi.
Sizde öyle yapin gelmek isteyene benim islerim var o tarihte veya burda yokum diyin. Kim nereye gitmek istersede götürmeden fiyatlari bukadar bastan söyliyim bütceni ona göre ayarla diyin herkes geri cekilir.
Sonucta kimsenin tatilini ldemek zorunda deyilsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…