Bana güvenip geliyorlar, bıktım artık

Mimoza08

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2021
466
597
Ben yurtdışında yaşıyorum 3 yıldır. Burada okuyordum ve daha birkaç ay önce işe girdim.

İki ay önce kuzenim ve eşi geldi ve benim evimde kaldılar. Bana 1 hafta öncesinde söylediler 'aaa biz vize aldık geliyoruz' diye.. Şaşırdım ve sevindim.. Onları iyi ağırladım tabi evde ama geliş amaçları turistikti, oraya buraya gitmek istediler. Otobüs biletine müze biletlerine kadar ben ödedim hiç atılıp ödemediler. O ay onlar gittikten sonra o kadar ekonomik zorluk yaşadım ki.. ben buranın zengini değilim. Tabi euro yu tl ye çevirince benim gelirimin zengin geliri olduğunu ve bana koymayacağını düşünüyorlar muhtemelen, ama burada ben euro harcıyorum.. neyse..

Bir arkadaşım, son iki üç aydır, ay oraya gelcem gelcem seni çok özledim diyordu. Bende gel dedim. 5 gün kaldı ve o da elini hiç cebine atmadı. 'ay buradaki şu yemeği çok merak ediyordum, gider miyiz' 'ay şu içeceği çok seviyorum ben içer miyiz' 'ay akşam eğlenmeye gidelim mi' .. İstiyor diye hadi gidelim edelim falan dedim. ama yiyip içip gezip, hiç bir şey ödemedi. Yine havaalanı otobüs biletine kadar ben ödedim, hiç interneti açıp nasıl neyle gidilir nasıl ödenir zahmetine girmedi. ben açtım interneti 'bak senin uçağın yarın arın şu saatte şimdiden otobüs bileti almak lazım, ben ödeyeyim şimdi buradan istersen'.. tepki yok, sadece 'aa teşekkür ederim çok iyi olur' ...Hiçbir ısrar 'aaay ben ödücem sen misafirsin' durumuda olmadı, sadece elini hiç bir durumda cebine atmadı bile.

Son zamanlarda çok oluyor beni arayıp 'aaayyy seni özledim gelmeyi planlıyorum' diyenler yada alakasız alakasız dıdısının dıdı insanlar, birşekilde beni duyup, alakasızca tatil planlayıp buralara geliyorlar. Hatta 2 hafta sonra babamın kuzeninin kuzeni tatile buraya gelecekmişşşşte, o babamın kuzeni benim numaramı istemiş, bide bana yazdı, 'onları ben ağırlayabilirmiymişim??????' ... Vizeyi uçak biletini bilmem ne bile almışlar. ama hayatımda hiç görmediğim tanımadığım insanlar... Türkiyede insanlar kafayı yemiş galiba. Onlara yurtdışındaki her birey zengin geliyor ve bu yolla bedava yurt dışı tatili yapmayı planlıyorlar falan herhalde.

Cidden sinirlerim çok bozuk. En son o alakasız babamın kuzeni olan kız bana, daha kabul etmediğim halde 'ev adresini verir misin her ihtimale karşı eğer onları havaalanında bulamazsan direk oraya gelirler' diye. Yav aptal, ben daha kabul bile etmedim. Ben tanımadığım insanı bide havaalanına gidip niye alıyorum? Bunu konuşmadık bile.

cidden aptal saptal şeyler oluyor hayatımda, ve keskince bıçak gibi kesip atabileceğim durumlar olmuyor, bir nevi mecbur kalıyorum

Son düzenleme:
Hesaplara atlama. Gelmek isteyen olursa da ‘başka misafirım var,şuan orda değilim’ vs de kimse gelemesin.

Babanla da konuş maddi açıdan kötüyüm misafirler herşeyi bana ödetiyor bende öğrenciyim sonuçta de.

Kimse içinde kendini zora sokacak harcamalar yapma değmez

Sana çözümü veriyorum. Bir odanı Airbnb sitesine koy , gunlugu atıyorum 10 euoroya paylaşımlı aç.
Kim gelmek isterse linkini at , de ki 'ya ben gecinmekte zorluk çektiğim için bir odamı kiraya verdim, o gunler uygun değil' , 'seni koltukta ağırlayamam, kaçak misafir almışım gibi olur beni sikayet ederler'

Niye her hesaba atlıyorsun ki? Gel biletini alalım neden diyorsun mesela, linki bu al biletini şimdiden de uzat telefonu eline alsın. Hesap öderken benimkiler şunlar de uzat ücretini alsınlar ordan sen her şeye atlarsan sesini çıkarmaz kimse de. Senden ev adresi isteyene de ben müsait değilim de geç cevap verme başka.

Ben işten izin alamayacam evde de tek değilim ev arkadaşım var ve kabul etmiyor de. Gelirseniz de tek gezmek zorundasınız vaktim yok de. Bundan sonrakilere. Annenle babana da tembihle ev arkadaşın varmış gibi davransinlar. Konaklama bedava yeme içmede senden sonra önünü alamazsın.

ya atlamıyorumda. Hesap geliyor, aradan birkaç saniye geçiyor, garson tepemizde bekliyor, kimse elini cebine atmıyor, e bende o an 'bunu ben ödeyeyim sonra sen ödersin' falan diyip ödüyorum. Ama sonrası falan yok.
Ben türkiyedeyken bu olmuyordu. Şimdi herkes beni zengin sanıp huzurluca bana hesabı ödetiyor. Yok, 'eaaooo 1 euro 20 liraaa' diyerekten

Çüş diyorum bunlara. Ben iş yerinde odama girerken kapıyı çalıyorum çalışma arkadaşlarımda o şekilde. Bunlar dan diye gelip beleşti beleşti takılıyor. Hayır diyeceksin onlar kırılmaz üzülmez merak etme yüzsüzler.
Peki merak ettim gelirken hediye falan getiriyorlar mı?

Evet ev arkadasi da mantıklı.
Evimi iki kişiyle paylaşıyorum, tek kuralimiz var misafir kabul etmiyorlar da diyebilir^^

Gercekten neden herseyi siz odediniz ki? Biletin surdan aliniyor su kadar para sunu yicez ben sunu yedim su kadarini veriyorum bitti gitti. Didisinin didisini da kabul etmeyin musait degilim siz nerden cikardiniz bende kalacaginizi konusmadik bile diye tersleyin. Babaniza da acikca soyleyin durumunuzu

Otogar pismaniyesi getirirler ancak

Ailemden hariç kimsenin aramasına açmam yada telefonda konuşurken otele yönlendiririm, tuttunuz mu benim bildiğim uygun bir otel var diye zarf atardım, tavrınızi belli edin

Zor bir durum ama aile büyüklerine acmaniz lazim kimse bisey odemiyor ben zorlaniyorum burda euro geciyor tl degil diyin

ya atlamıyorumda. Hesap geliyor, aradan birkaç saniye geçiyor, garson tepemizde bekliyor, kimse elini cebine atmıyor, e bende o an 'bunu ben ödeyeyim sonra sen ödersin' falan diyip ödüyorum. Ama sonrası falan yok.
Ben de senin gibiyim. Ama neyse ki cimriyim devamlı ödemiyorum
Bir arkadaşım Norveçten gelmişti, buluştum, gezdirdim, mezata götürdüm, beğendiği şeyleri kaziklanmasin diye kendime alıyor gibi pazarlıkla aldirttim. Sonra şirin bir manticiya gittik, hesap geldi,garson başımıza dikildi. Arkadaşım elinde telefon bir şeylere bakıyor. Üstelik interneti bile yok, bir şeye girecekse ben kendi wifimi paylaşıyordum neye bakıyorsun o telefonda. Ben bekledim, garson bekledi, arkadaşım bekledi, en sonunda utandım ödedim
Ama bir şeyi odediysem diğerlerini ödememek için gayret gösteriyorum. Bu Norveçli mesela kaldığı yerin terasına davet etmişti, şarap peynir, üzüm, kraker falan yine benim odedigime yakın bir masraf yapti bana. Kendi içimde esitlemis oldum , rahatladım
Diğer türlü kötü hissediyorum.

Bir iki kere yemeğe çıkarıp ödemekte sorun yok misafir sonuçta.Ama otobüs paralarını,müze biletlerini bile neden ödediniz ki?Şu siteden yapabilirsiniz deyip kucaklarına koyacaktınız laptopu.Gülerek canım burası Avrupa,burda herkes kendi hesabını öder deyin bi daha olursa.Bütçeleri yoksa yurtdışına çıkmasınlar.

hayır biraz sürpriz ayağına emrivaki yaptılarda ondan.. bir söz hakkım kalmadı pek. Herşeyi halletmişler vize uçak bileti bana misafirliğe geliyorlar, herşeyden sonra söylüyorlar geleceklerini. Gelincede bişey bilmedikleri ve hiç araştırmadıkları için, bir otobüs biletini bile kendileri alamıyorlar, herşey bana kalıyor. Bide istekler bitmiyor 'ben şurayı merak ediyordum gidelimmii 'ben bu yemeği burda yemek istiyordum, nerede en iyisi' gibi. Gidiyoruz, hesap geliyor, garson başımızda, hiç o el cebe gitmiyor öyle malak malak bakıyorlar. ben ödüyorum sonunda. Çünkü, onlar -türk usulü- misafiryaaa ben ödemeliyim.
valla iki aydır bu misafirlerden öyle bıktım bunaldımki. Bana güvenip geliyorlar en basit açıklaması

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…