BANA BİR YOL GÖSTERİN EVİMDEN SOĞUDUM.

2,5 yaşındaki bi çocuk ağlamak dışında kendini ifade edebileceği bir yaştadır, hele ki kız çocuğu.
2ye kadar anlarım, yani bi tür iletişim biçimi derim.
Ama burda yarıştırılması gereken bi kaygı var.
Kayınvalideniz komşuların tepkisine odaklandığı kadar kızınıza da erişebiliyor mu?
Yani çocuk kendini güvende hissediyor mu?
Günlük rutini siz yokken nasıl?
kızıma ilk olarak annem bakıyordu iki gün sonra senesi olacak vefat edeli 1 sene oldu. Annem ölünce kayınvalidem bakmaya başladı o zaman daha ufaktı tabi 1 hafta içinde alışmıştı duruma. 1 ay sonra ben işsiz kaldım ve 8 ay kadar evdeydim kızımla. Şimdi yeni işe başlayınca yine babaanneye götürmeye başladık. Sever kızımı yedirme içirmede gözüm arkada kalmaz ama kızım hareketlidir oyun oynamak ister biraz yorulduğunu ve tablete yönlerdiğini farkediyorum. yaza doğru kreşe başlatmak istiyorum bu nedenle

Ben sabah uyandirilmama kızarım hele bu her gün olursa... Sabah 7.30 da ise gitmeyen ve çocuğu büyük olanlar ya da hiç olmayanlar için erken bir saat. Hatta küçük çocuğu olup geç uyuyanlar için de. Belki birisi bebeğini 2de anca uyutabildi ve sabah sese uyandı o bebek. Gerçekten sınır bozucu ona ne denir mesela. Yani cocuk tabii ki ses yapar ama sizin ise gittiğinize önün sabah babanesine gittiğine artık alışması gerekmez mi? Alışma dönemine kadar ağlasın bağırsın da sonrası da ama napalim cocuk diye çekilmez yani.

kızıma ilk olarak annem bakıyordu iki gün sonra senesi olacak vefat edeli 1 sene oldu. Annem ölünce kayınvalidem bakmaya başladı o zaman daha ufaktı tabi 1 hafta içinde alışmıştı duruma. 1 ay sonra ben işsiz kaldım ve 8 ay kadar evdeydim kızımla. Şimdi yeni işe başlayınca yine babaanneye götürmeye başladık. Sever kızımı yedirme içirmede gözüm arkada kalmaz ama kızım hareketlidir oyun oynamak ister biraz yorulduğunu ve tablete yönlerdiğini farkediyorum. yaza doğru kreşe başlatmak istiyorum bu nedenle

Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun, çok fazla şey atlatmışsınız.
Size bu kadar zorken o yavrucak da alıyor nasibini süreçten demi.
Allah kolaylasın.
Anladım, yani babannesiyle iletişimi iyi bu durumda.
Ama bi annenin yerini tutamaz tabi, oyuzden bi şansını deniyor kuzum, belki bi ümit gitmezsiniz diye :)
Ne tatlı bi mücadele sergiliyor aslında ama işte komşu olunca işin içinde, insan gerilir çok normal.

Çözüm:

1. Evde cazip gelen şeylerin sayısı arttırılabilir. Tam sizin çıkacağınız esnada onla meşguliyet başlarsa belki çok etkilenmez.

Ama yine de çocuğun terk edilmiş hissetmemesi için vedalaşmak şart.
Biliyorum çok zor, ama gerekirse her gece yatarken bunun telkinini verebilirsiniz.
Mesela bir masalın içine bunu yerleştirerek, ya da bi ninniye.

2. Evden çıkışı oyunlaştırabilirsiniz. O sizin anneniz olur ve siz evin genç kızı olarak çarşıya gidersiniz şakacıktan. Dönüşte de oyunu devam ettirirsiniz.

3. Gün içinde belli aralıklarla arayarak yanında hissetmesini sağlayabilirsiniz.

4.Ve bence en önemlisi kreşe başlatmak. Eğer imkân varsa hemen. Çünkü şuan tam sosyalleşme çağı, babanne buna iyi bir alternatif değil :)

Kısacası sorunun kökeni neyse ona yönelik bi çözüm seçebilirsiniz. Sıkılmak, yalnız hissetmek, ihmale uğramak, güvensizlik... Hepsi neden olabilir. Nedene göre çözüm bulmalı.

Siz uyandiginizda kizinizi da uyandirin sona birakmayin bence.. Birden uyandirip, daha kendine gelmeden giydirmeye calisiyorsaniz sinirlenip aglayabilir.
Tamamen kendine gelmis olursa belki huysuzluk yapmaz.

Kendine geldikten sonra hala giydirirken agliyorsa kalin bir battaniyeye sarip kucaklayabilirsiniz. Esyalarini yaniniza alip babannesinde uzerini ve altini degistirebilirsiniz.

Komsular da kendilerince hakli.

çocuk bu ne yapabilirsiniz ki. apartman düzeni de bir garipmiş mutfağın altına yatak odası mı olur. bir düzen içinde olmaz mı genelde apartmanlar ya

Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun, çok fazla şey atlatmışsınız.
Size bu kadar zorken o yavrucak da alıyor nasibini süreçten demi.
Allah kolaylasın.
Anladım, yani babannesiyle iletişimi iyi bu durumda.
Ama bi annenin yerini tutamaz tabi, oyuzden bi şansını deniyor kuzum, belki bi ümit gitmezsiniz diye :)
Ne tatlı bi mücadele sergiliyor aslında ama işte komşu olunca işin içinde, insan gerilir çok normal.

Çözüm:

1. Evde cazip gelen şeylerin sayısı arttırılabilir. Tam sizin çıkacağınız esnada onla meşguliyet başlarsa belki çok etkilenmez.

Ama yine de çocuğun terk edilmiş hissetmemesi için vedalaşmak şart.
Biliyorum çok zor, ama gerekirse her gece yatarken bunun telkinini verebilirsiniz.
Mesela bir masalın içine bunu yerleştirerek, ya da bi ninniye.

2. Evden çıkışı oyunlaştırabilirsiniz. O sizin anneniz olur ve siz evin genç kızı olarak çarşıya gidersiniz şakacıktan. Dönüşte de oyunu devam ettirirsiniz.

3. Gün içinde belli aralıklarla arayarak yanında hissetmesini sağlayabilirsiniz.

4.Ve bence en önemlisi kreşe başlatmak. Eğer imkân varsa hemen. Çünkü şuan tam sosyalleşme çağı, babanne buna iyi bir alternatif değil :)

Kısacası sorunun kökeni neyse ona yönelik bi çözüm seçebilirsiniz. Sıkılmak, yalnız hissetmek, ihmale uğramak, güvensizlik... Hepsi neden olabilir. Nedene göre çözüm bulmalı.
nedense mesajınız gözümde bir damla yaşa sebep oldu. Çözümleriniz için gerçekten teşekkür ediyorum belkide stresten aklıma gelmeyen yöntemleri söylediniz çokta mantıklı. ilk çocuğum hala çok tecrübeliyim çocuk bakımı konusunda diyemem. hergün onunla berbaer yeni şeyler öğreniyorum bazende böyle tıkandığım oluyor. Bu gözle hiç bakmamıştım olaya çok sağolun

çocuk bu ne yapabilirsiniz ki. apartman düzeni de bir garipmiş mutfağın altına yatak odası mı olur. bir düzen içinde olmaz mı genelde apartmanlar ya
İnanın bende bu konuda şaşkınım hiç fikrim yok demekki bizim bildiğimiz gibi değilmiş. duyunca çok şaşırmıştım

Siz uyandiginizda kizinizi da uyandirin sona birakmayin bence.. Birden uyandirip, daha kendine gelmeden giydirmeye calisiyorsaniz sinirlenip aglayabilir.
Tamamen kendine gelmis olursa belki huysuzluk yapmaz.

Kendine geldikten sonra hala giydirirken agliyorsa kalin bir battaniyeye sarip kucaklayabilirsiniz. Esyalarini yaniniza alip babannesinde uzerini ve altini degistirebilirsiniz.

Komsular da kendilerince hakli.
Mantıklı deneyeceğim teşekkür ederim

Benim de bir önceki evimde alt katımızdaki bebek sürekli ağlardı. Hiç sorun etmedik. Sadece bebek hasta mı diye endişe ederdik. Annesi de her fırsatta mahcubiyetini dile getirirdi sağolsun.

Ama düşünüyorum benim de çocuğum olsaydı ve gürültüden uyuyamasaydı mutsuz olabilirdim. Yine örneğin çok yoğun geçen iş günlerinin akşamı ve gecesinde oturup tez yazdığım bir dönem vardı. Geç saatte yatağa girdiğimde uyuyabilmek benim için çok önemliydi. Çünkü sabah erkenden kalkıp işe gittiğimde odaklanabilmeliydim. Komşunun gürültüsünden uyuyamadığım bir gece sinir krizi geçirecektim.

Demek istiyorum ki komşularınız sizi anlamalı evet, ama sizin de onları anlamanız lazım.

Hanımlar herkese çok güzel bir hafta diliyorum. Şu an oturduğumuz eve 1 sene önce taşındık. 1 kızım var 2,5 yaşında. Kendim 8 ay kadar evdeydim. bundan 2 ay önce yeni bir işe başladım ve kızımı da her sabah babaannesine bırakmaya başladık. Fakat kızım sabahları çok huysuzluk yapıyor. uyanmadan kucağıma alıp sarıp arabaya kadar götürsem yok olmuyor uykusu çok hafiftir. Biz hazırlanırken uyanmış oluyor çoğu zaman ve evden çıkmak tam bir eziyet. Geçenlerde hava çok soğuk olduğu için kayınvalidem bize gelmişti. ben evden çıkarken de kapıdan anne diye bağırmaya başladı. kaçarak gitmek istemiyorum öpüp koklamak istiyorum kızımı çünkü o da öyle istiyor. öper beni seslenir bi daha öper ben işe giderken babasına da öyledir. Neyse yine aynı sahne yaşandı sessiz olalım kızım bak herkes uyuyordur daha anlatmaya çalışıyorum anlıyor da biliyor musunuz ama sessiz olmayı öğretemiyorum kızıma .Çocuk bu diyip işin içinden çıkmakta istemiyorum ama çocuk işte anne anne diye bağırmaya başladı. neyse bindim asansöre . Akşam eve geldim. Kayınvalidem sen gittikten sonra aşağıdan beri bağırdı dedi. Sabah sabah ne bu gürültü deyip kapıyı vurmuşlar. Bu arada saat 09:30 civarı çıkmıştım evden. Daha sonra biz kayınvalidemi bırakmak için hep beraber çıktık evden. Canımda sıkıldı bi yandan hava alalım dedik. yan komşum ile karşılaştık. Selamlaştık. kızımdan bahsederek İremde bizi her sabah uyandıyor dedi güldü. Aa öylemi dedim. evet büyük kızımın sabah dersi oluyor uykusunu alamadan kalkıyor gibi şeyler söyledi ama Allah var yukarda tatlı dille söyledi kadın. Kusura bakmayın dedim . Ama işte çocuk vs diye konuştuk öyle. Her sabah kızımı giydirmek bir ölüm. Mont bile giydirirken çok uğraşıyoruz o esnada bazen ağladığı oluyor. bir şekilde ikna ediyoruz zorla yaptırmak mümkün değil o zaman daha çok ağlar bağırır biliyorum. şaklabanlık yapıyoruz anlayacağınız.

evde koşmak istiyor makul saatler değilse dikkatini başka şeye çekerim. Hoplamak zıplamak ister yer yatağını çıkarırım. Bisiklet istedi dedesi aldı olmaz babacım bu dedik kaldırdık gittik ilk araba gibi bir şey aldık yaşına uygun olmamasına rağmen o ses çıkarmaz diye baktık olmuyor onuda kaldırık. Pandemi var çocuklar evde biz anneler babalar şaşırdık ne yapacağımızı ama komşularım beni inanın daha çok yoruyor.

akşam 9 da uyuyup sabahta 7 buçukta kalkmış olur ortalama. bu haftasonu içinde geçerlidir. ve ben gürültü olmasın diye her cumartesi pazar salonda oyalarım çocuğu çünkü mutfağımızın altı komşunun yatak odası. Bununla ilgilide yeni taşındığımız zamanalar bir olay olmuştu. Erken kalkan bir aileyiz 8 de kahvaltı yapmak istiyoruz bende uyumak isterdim belki ama kızım kalkmış oluyor aç oluyor eşimde öyle o kalkınca kalkar erkenden yapardık mutfakta ailecek. çok gürültü yapıyormuşuz komşum kapıma bir ikramlıkla gelerek söylemişti bunu yeni taşındığımızda. o zamanda size yazdığım gibi anlattım ve kusura bakmayın dikkat edicez dedim. şimdide 9 10 na kadar kızımı oyalamaya başladım. Artık evde şöyle bir şey olmaya başladı aman kızım ses etme aman kızım koşma. saklambaç oynamak istiyor çocuk koşar şimdi diye aman olmaz kızım gel başka şey yapalım diye diye çocuğumuzla güzel vakit geçiremez olduk. bizimle oynamayı seviyor babasıyla sakalaşmaya bayılıyor ama hep huzursuz evin içinde aman rahatsız olmasınlar diye.

Bana bir akıl vermenizi rica edeceğim haklı haksız aramıyorum ama ben artık biri daha laf ederse bu kadar sakin kalamıcam gibi hissediyorum. Taşınmayı bile düşündüm. bundan sonrası için ne yapmalı kapıya gelen olursa ne demeli sizce. Bütün günde evde değiliz be kardeşim ne istiyorsunuz bizden diye başlıcam söylenmeye galiba. Bu konuyu fazlaca kafama taktım.
Benim de kızım ikibucuk yasiinda ve iki hafta önce bizde şikayet aldık komşu aradı söyledi eşime gerçektende çok ses vardı evde çocuğum koşuyordu eşimde özür diledi hatta adam ben şu anda sizi aşağıdan duyuyorum dedi. Yani telefon konuşmasını😊insanlar birbirini idare etmeyi öğrenmeli apartman hayatında malesef toplu yaşamak bunu gerektiriyor. Bende üst komşumu idare ediyorum valla usttekinin evjne misafir gelince ev başımıza yıkılıyor ama idare ediyoruz. Alt komsumunda köpeği ezanfa basliyo havlamaya kiziim uyanıyor kendiside hamile bebeegi olunca anlicak beni. Ne yapalım bunun için tasinilmaz yani.kendimce çözüm buluyorum.ust komşuya akşam 9 dan sonra yatak odasında çocuk odasında ses olmasın drdik alt komşuda köpeği oturma odasında yatırıyor artık 😊 bende gunde iki defa bahçeye indiriyorum kızımı kosturup yoruyorum. Evdede karanlık olunca bağırmak ve koşmak yok dedim o gün komşu şikayet edince kendide duydu çünkü telefon konuşmasını kosmuyor evde artık. Sizde kiziniza güzelce anlatın komşunun şikayetini duysun mesela. Belki de sizin onu kisitladiginizi düşünüp agresiflesiyordur. Zaten tam bagimsizlasma döneminde asla inatlasmayin bazende bağırsin koşsun kızsın atsın stresini yoksa oda inatlasmayi öğrenecek iyice. Onlar içinde kolay değil o kadar saçma seylerr ağlıyorlar ki akılları erse yapmazlar herhalde.

Çocuğu niye bu kadar sıktınız yahu? 9 da uyuyormuş zaten yavru. Gece gürültüsü yok bir şeyi yok. Kontrollü bir şekilde verin ilk arabasını vs. Gündüz saati bu kadar çekinmeyin.
Sabah erken saat için dikkat etmeniz yeterli. Komşunun uykusunu alamayan okul çocuğu en geç 10 da uyumalı zaten.
siz tek başınıza bütün komşularınızın düzenine niye uymaya çalışıyorsunuz ki? Akşam 9 dan sabah 9 a kadar dikkat edin yeter.
geri kalan vakitler için de 2.5 yaş bebesine zahmet olacak ama anlayış göstersin komşularınız.

Karsi komsum hemsire,benim oglumla yasit kizi var,kadincagiz cok zorlaniyor cunku bazen gece yarisi geliyor,bazen sabahin erken saatinde gidiyor ve cocugu istisnasiz hep agliyor,kiyameti kopariyor. Ama ne denir ki,birkac dakika suruyor zaten. Allah yardimcisi olsun deyip geciyorum. Komsulariniz pek uyuz insanlarmis sirf gidip gelirken olan gurultu icin daha anlayisli olabilirlerdi

bence onu da kaldırıp sohbet muhabbet bir sabah etkinliği kurun

yani anneler genelde aman bebek uyanmasın da ben güzel güzel hazırlanayım modunda olurlar ama o bebekler de ilk "tık"ta ağlarlar

kaldırın birlikte hazırlanın banyoya gidin dişinizi fırçalayın

dolapları açın kıyafet seçin

mesela her gün size özel bir parça da kızınız seçsin

toka olur fular olur yüzük olur küpe olur

yani sizin olağan kullandığınız bir şeye o karar versin

sonra o da istediklerini giyip hazırlansın

anneler işe çocuklar eğlenmeye babaanneye gider (biz okul kullanıyorduk okul başlayınca da okullu olacak bu cümle)

sonra hadi sessizce kapıyı açıp çıkıyoruz deyin ve gidin

evet siz evden yalnız çıkarsanız yahut siz kalıp o giderse daha zor da birlikte çıkınca sıkıntı olmaz pek

bu arada da alt komşunun yatak odası mutfak altında ise de kahvaltı yaparım kusuruma bakmasın

ekstra bebek gürültüsü neyse ne de aç mı oturacağız

apartmanımızda 3 daire var

ortadaki dairenin iki odası da diğer iki dairenin mutfağına bitişik biri yatak odası diğeri de çocuk odası ya da oturma odası

ama çözüm yok mutfak dolapları var o duvarda ama yine de ses gider zira oradaki bebek sesi bize geliyor

ben bu nedenle o dairelerden almadım alanlar da çözüm düşünmeli, birisi mesela içten yalıtım yaptırdı

Benim de bir önceki evimde alt katımızdaki bebek sürekli ağlardı. Hiç sorun etmedik. Sadece acaba bebek hasta mı diye endişe ederdik. Annesi de her fırsatta mahcubiyetini dile getirirdi sağolsun.

Ama düşünüyorum benim de çocuğum olsaydı ve gürültüden uyuyamasaydı mutsuz olabilirdim. Yine örneğin çok yoğun geçen iş günlerinin akşamı ve gecesinde oturup tez yazdığım bir dönem vardı. Geç saatte yatağa girdiğimde uyuyabilmek benim için çok önemliydi. Çünkü sabah erkenden kalkıp işe gittiğimde odaklanabilmeliydim. Komşunun gürültüsünden uyuyamadığım bir gece sinir krizi geçirecektim.

Demek istiyorum ki komşularınız sizi anlamalı evet, ama sizin de onları anlamanız lazım.
Emin olun kendimi haklı görerek sadece açmadım konuyu zaten onları hak vermesem saygı çercevesinde yanıt verip özürler dilemezdim. acaba biraz daha hoşgörü haketmedim mi düşüncesi oldu. Çünkü kızımı uyandırsınız diyen komşum rahatsız olmasın diye yatak odamı kullanmayan insandım ben (yan komşu ilede yatak odalarımız dip dibe kızım benimle uyurdu ama hasta olduğu bir dönemde uykuda sorun yaşadık ve uymak istemeyip huysuz olurdu gürültü etmesin diye salona geçerdik kızımla)

nedense mesajınız gözümde bir damla yaşa sebep oldu. Çözümleriniz için gerçekten teşekkür ediyorum belkide stresten aklıma gelmeyen yöntemleri söylediniz çokta mantıklı. ilk çocuğum hala çok tecrübeliyim çocuk bakımı konusunda diyemem. hergün onunla berbaer yeni şeyler öğreniyorum bazende böyle tıkandığım oluyor. Bu gözle hiç bakmamıştım olaya çok sağolun

Ne demek🤍
Faydası olduysa çok mutlu olurum.
Aynı günlerden geçtim.
Benim kızım da 4 yaşında.
Ve çok önemli çocukların 0-6 yaşı, biliyosunuz.
İnşallah kaygısı tamamen sona erer.
Huzurla ayrılır kavuşursunuz.
Sevgiler, yerime sarılın ona 💛

Ne demek🤍
Faydası olduysa çok mutlu olurum.
Aynı günlerden geçtim.
Benim kızım da 4 yaşında.
Ve çok önemli çocukların 0-6 yaşı, biliyosunuz.
İnşallah kaygısı tamamen sona erer.
Huzurla ayrılır kavuşursunuz.
Sevgiler, yerime sarılın ona 💛
elbette sevgiler :KK200:

kızımın bizden ayrılmaya alışmama durumu yok. evden çıkmak istemiyor alltını aldırmıyor mont giymek istemiyor. Her uykudan uyandığınnda dokunmayız biz ona zorla uyandıysa huysuz olur çünkü. .alıp götürmek mecburiyetindeyim. Hadi altını almadım peki montta mı giydirmiyim çocuğa. Ben komşum haksız vs zaten demiyorum ki elimden gelenin fazlasını yaptığıma inanıyorum ama kabul görmüyor
Yani çocuk evde bağırsa çağırsa keyfi bir şekilde,oyuncaklarinı atsa sabahın köründe hak vereceğim ama 9.30 erken bir saat değil. Sizde çaba gösteriyorsunuz belli ki,erken saatte mutfağa gidip kahvalti hazırlamayıp bekliyorsunuz ki biraz geç olsun. Mutfağın orda olması sizin suçunuz degil ki. Ne yapabilirsiniz ben anlamıyorum. Gece de acıkıp birşeyler hazirlayabilmeli insan mutfağına girip. Buna bile laf edilecek kadar sessiz bir apartman mı oturduğunuz? Kimsenin supürme sesini de mi duymuyorsunuz olur olmaz saatlerde? Yada camaşır makinesi de mi çalıştırmıyorlar akşam saatlerinde ?
Bilemiyorum gürültüden hepimiz rahatsız oluyoruz. Bakın üst katımda 5 kişilik bir aile var,ki apartmanımizda öyle kucük sesler duyulmaz,yalıtım kötü değil,ama inanın eşşek kadar insanlar,çocuk yok acayip gürültü yapıyorlar. Mesela ben sandalye çekmem evde,sevmiyorum onun cekilirken çıkardığı gürültüyü,yada sert tabanlı terlik kullanmam takır tukur sesini sevmediğim icin ama bunlar gacır gucur tepemde sevmediğim ne varsa yapıyorlar. Tam uyuyorum sessizlik saat 12yi gecmiş,yukarda sürgülü dolap acilip kapanıyor mesela sessizlikte o kadar rahatsız ediyor ki size anlatamam. Yarın bir gün kapıma gelipte çocuklar ses yapıyor deseler,kovarım kapıdan önce sen dikkat et,hadi bunlar çocuk siz eşşek kadar insanlar yaptığınız gürultünün farkına varıp dikkat edin,sonra kapıma gelin diyerek.
Herkes saygılı olmalı ki saygı beklesin.
Bir daha söyleyen olursa sizde cevabını verin,mümkün oldukca engelliyorum ama bağlayamam çocuğu,ağzını da bantlayamam diye. Bu bahsettiklerinizden daha öte birşey yapamazsinız ki,o evde yaşıyorsunuz yani siz.

Sürekli olan gürültü elbette rahatsız edici. Ama çocuğun ağlamasına ne yapabilirsiniz ki. Bir de en fazla ne kadar ağlayabilir ki yani sabahtan akşama kadar ağlasa da rahatsız olduk deseler. Belli saatlerde kısıtlamayın çocuğunuzu.

Mesela annemin üst komşusunun çocuğu çok ağlar ama buna bir şey demeyiz. Ama çocuk eline kepçe kaşık neyse alıyor saatlerce yere vuruyor ha o zaman bizde duvara vuruyoruz anlasınlar diye

X