Bakıcı Hakkında - bakıcısı olanlar bakabilir mi?

Bir hışımla yazmışsınız, teşekkür ederim.
Keşke diğer sayfalara da göz atsaydınız bu kadar biliyorum diye yazmadan önce.
Bende biliyorum bütün bunları.
Evi kaldırsın koparsın diyen yok zaten.
Ama yediği kabı kaldırsın, kendi kırıntısını toplasın, ben zaten evi temiz bırakıyorum....
Evet bir hışımla yazığımı anlamışsınız :KK9:çünkü sadece çocuk baksın diye alınan bakıcılardan ev işi yapması da bekleniyor. Ki ücretin haricinde . Dağıttığını toplaması konusunda hemfikiriz . Empati kurun daha iyi anlarsınız .

Evet bir hışımla yazığımı anlamışsınız :KK9:çünkü sadece çocuk baksın diye alınan bakıcılardan ev işi yapması da bekleniyor. Ki ücretin haricinde . Dağıttığını toplaması konusunda hemfikiriz . Empati kurun daha iyi anlarsınız .
Afedersinde tatlim yedigi kurabiyenin tabsgini oylece birakiyorsa sacma.. ne kdr merhametle yaklasirsan bazen kotuye sariyor.. ucret konusunda haklisin hemfikiriz ama kendi daginikligini toplayabilir dimi? Ayrica anneanne gelince balkona cikip cay icmekte hos degil.. niye biliyomusun? O an hala mesaidesin ve anneanne geldi diye kadinin uzerine yikamazsin. Ki anneanne sevmek icin gelmistir ve normal aklina bile bisey gelmez bu durumda.. ama iki taraf icinde sartlarin ayni olmasi lazim.. tabii oncedende konusulnasi taraftariyim

Bakıcımız yok temizlikçimiz var. Annem bakiyor ogluma kendi evimde. Iki isi birbirine karistirmamak lazim. Bebek uyudugunda kadinin dinlenmesi tuhaf degil. Bizim temizlikcimiz adi ustunde bebege hic elini bile surmez. Ama bastan anlasmamiz var. Acil durumlarda bebege bakiyor. O gun hic bir is yapmamak sartiyla. Siz iste bulundugunuz her dakika mi calisiyorsunuz bilmem. Ben hizmet sektorundeyim sabahlari 11e kadar hic calismiyoruz gelen giden yok. Ama kimse bos vaktim var diye temizlik yapmami isteyemez degil mi? Ortaligi toparlamami da...
Cok yoruldugunuzu anliyorum. Ama bence bakiciya is yaptirmak dogru degil. Zaten is yaptirirsaniz ilk firsatta kacacak. Baska bir is bulup sizi yuz ustu birakacak, tecrubeyle sabittir. Ama kendi yediklerini tabii toplasin

Anneniz tamamen bakimi ustlenmeye gonulluyken niye vazgecti bilmem. Ama bence yemek hazirlamasini isteyebilirsiniz.

Benim ogluma annem bakiyor.
Temizlikci var
Genelde yemegi kayinvalidem yapip yolluyor temizlikcimizle anlasmamiz 2 gunde 1 yemek yapmasi. Ama bazen istemiyoruz oglumun kiyafeti utusu bitmiyor.
Hala bile arada temizlikcinin kizini gunluk cagriyoruz bebegi oyalasin da bir nefes alalim diye. Cunku ben cok yorgun geliyorum isten.
Malesef calisan anne olmak zor...

Afedersinde tatlim yedigi kurabiyenin tabsgini oylece birakiyorsa sacma.. ne kdr merhametle yaklasirsan bazen kotuye sariyor.. ucret konusunda haklisin hemfikiriz ama kendi daginikligini toplayabilir dimi? Ayrica anneanne gelince balkona cikip cay icmekte hos degil.. niye biliyomusun? O an hala mesaidesin ve anneanne geldi diye kadinin uzerine yikamazsin. Ki anneanne sevmek icin gelmistir ve normal aklina bile bisey gelmez bu durumda.. ama iki taraf icinde sartlarin ayni olmasi lazim.. tabii oncedende konusulnasi taraftariyim
Ben diğer yorumları okumadım. Benim bi tanıdığım var iki çocuğa da ayrı bakıcı tuttu . Ev işini saymıyorum. Herkesin bütçesi geliri farklı gelirine göre hareket eder ona birşey dediğim ama çocuk uyurken (dağıttığını toplamasını demiyorum) dağınık evi toplasın silsin yemek hazırlasın gibi beklentiler bana ters çocuk baktırıyorsan çocuğa bakacak.

Burda bı konu vardı kadın dul maaşını alabilmek adına çocuğunu baktığı yerden sigorta istememişti ve yıllar sonra davacı olmuştu çalıştım paramı da sigortami da yapmadı diye ... Coook yüklü bı davaydi. Halbuki parada veriliyordu birsuru yardım da ediliyordu ...Ödemeyi en azından bankadan yapın... Siz kendinizi garantiye alın insanoğlu çiğ süt emmis iyi niyetle yaklasirsin ama kötüsü denk gelebilir.

Haklısınız, bu söylediklerinizi kesinlikle dikkate alacağım.

Beklentinizde haklisiniz. Kadina duvar kapi sil demiyorsunuz ki, bari yediginin tabagina bir su tutup makineye koysun. Cevremde bakicisi olanlar bebegin yemegini kendisi yapiyor ve aksam icin sofra hazirliyor yemegi yapma dahil olarak. Zaten bakicilar gittikleri evde aksam yemegini de yiyorlar. Benim cevrem bu sekilde. Aldiklari ucret asgari+sigorta. Yani ev sahibine 2500 lira civarina mal oluyorlar.

Ben dün eve gittiğimde kayınvalidem sağolsun baya iş yapmış toparlamış evi.
Zaten dünden bize yemek vardı.
Hemen mutfağa girişip çocuğun çorbasını hazırladım mesela.

Bakıcıya çocuğun herhangi bir yemeğini yaptırmıyorum.
Sadece günlük olarak verilen meyve püresini hazırlıyor, biberon mamasını yapıyor o kadar.
Ben çorbasını hazırlıyorum, ona hazırlatmıyorum.

Ayrıca evi yemeksiz bırakmıyorum, hem kendi çocuğum ve eşim için hem de bakıcıdan dolayı.
Kadının yemek yapma zorunluluğu yok bunun gayet idrakındayım zaten.

Ben empati kuruyorum zaten, kadının evin yükünü alsın bende ohhh keyfe keder yaşayayım derdinde değilim.
Evimin işini yemeğini hiç birşeyini ona yaptırmıyorum.
Sadece evim dağılmasın, yapabildiğini yapsın o kadar.
Kalkıp evi bal dök yala yapmasını kimse bekleyemez, bende "bakıcı" sıfatının ne anlama geldiğinin farkındayım zaten.
3 kuruş para verdim diye suyunu çıkartan bir insan değilim, herşeyden önce Allah'tan korkarım.

Ben dün eve gittiğimde kayınvalidem sağolsun baya iş yapmış toparlamış evi.
Zaten dünden bize yemek vardı.
Hemen mutfağa girişip çocuğun çorbasını hazırladım mesela.

Bakıcıya çocuğun herhangi bir yemeğini yaptırmıyorum.
Sadece günlük olarak verilen meyve püresini hazırlıyor, biberon mamasını yapıyor o kadar.
Ben çorbasını hazırlıyorum, ona hazırlatmıyorum.

Ayrıca evi yemeksiz bırakmıyorum, hem kendi çocuğum ve eşim için hem de bakıcıdan dolayı.
Kadının yemek yapma zorunluluğu yok bunun gayet idrakındayım zaten.
Anliyorum ben sizi. Beklentiniz gayet tabii basit seyler. O cocuklar hep minik kalmayacak, dokecek sacacaklar. Insan bir ortaligi toplar,kirintilara supurge tutar. Bakicilar bunlari yapiyorlar,sabah yere dokulen yiyecekle oturmuyor aksama kadar kimse. Bunun icin ekstra para odemenize gerek yok,temizlik yaptirmis ev isi yaptirmis sayilmiyorsunuz

Ben empati kuruyorum zaten, kadının evin yükünü alsın bende ohhh keyfe keder yaşayayım derdinde değilim.
Evimin işini yemeğini hiç birşeyini ona yaptırmıyorum.
Sadece evim dağılmasın, yapabildiğini yapsın o kadar.
Kalkıp evi bal dök yala yapmasını kimse bekleyemez, bende "bakıcı" sıfatının ne anlama geldiğinin farkındayım zaten.
3 kuruş para verdim diye suyunu çıkartan bir insan değilim, herşeyden önce Allah'tan korkarım.
Çocuğun yemeklerini kendi yapabilir. Sonuçta kadının işi çocukla ilgilenmek internetten değişik bebek yemeklerine bakıp hazırlayabilir .

Anliyorum ben sizi. Beklentiniz gayet tabii basit seyler. O cocuklar hep minik kalmayacak, dokecek sacacaklar. Insan bir ortaligi toplar,kirintilara supurge tutar. Bakicilar bunlari yapiyorlar,sabah yere dokulen yiyecekle oturmuyor aksama kadar kimse. Bunun icin ekstra para odemenize gerek yok,temizlik yaptirmis ev isi yaptirmis sayilmiyorsunuz

Nihayet beni anlayan biri.
Teşekkür ederim.
Tek istediğim bu zaten, evi temizlemeye toparlamaya zaten kısıtlı zamanım var, ama elimden geleni de yapıyorum.
Açıkçası pislik içinde oturabilecek bir tip değilim, ne ben ne de eşim.
Ve eşim de her alanda bana destek sağolsun, hakkını yiyemem.
Fakat benim zaten var olan işlerimin üzerine bir de ekstradan iş çıkartması canımı sıkan.
Zaten kadına yük olabilecek hiç birşey yaptırmıyorum ekstradan.

Çocuğun yemeklerini kendi yapabilir. Sonuçta kadının işi çocukla ilgilenmek internetten değişik bebek yemeklerine bakıp hazırlayabilir .

Ya işte ben pimpirikli kadınım.
İlk oğluma annem baktı, ona bile yaptırmazdım çorbalarını.
Ben hazırlar koyardım, ama annem görürdü ne kadar yorgun olduğumu.
Sağolsun bir çorba koyardı, o da evi temizlemez paklamazdı, ama toplu tutardı.
Müsait olunca bir çorba bile koyduğunda bana acayip faydası olurdu.

Nihayet beni anlayan biri.
Teşekkür ederim.
Tek istediğim bu zaten, evi temizlemeye toparlamaya zaten kısıtlı zamanım var, ama elimden geleni de yapıyorum.
Açıkçası pislik içinde oturabilecek bir tip değilim, ne ben ne de eşim.
Ve eşim de her alanda bana destek sağolsun, hakkını yiyemem.
Fakat benim zaten var olan işlerimin üzerine bir de ekstradan iş çıkartması canımı sıkan.
Zaten kadına yük olabilecek hiç birşey yaptırmıyorum ekstradan.
Kendimden pay bictim, meslege ara verdim oglum 22 aylik, siradan bir cocuk,ozel yetenekleri falan yok :KK66: dolayisiyla yemegini kendisi yese de birseyleri dokebiliyor.
sabah kahvalti yapiyoruz mama sandalyesinin altina zeytin cekirdekleri atabiliyor,sutunden damlatmis olabiliyor, citir ekmeginin kiriklari illa ki dokulmus olabiliyor. Ustunu degistirmek zorunda kaliyorum cunku mama onlugune sinir oluyor kullanamiyoruz :KK66: ustunu degistirip elini agzini yikayip mutfagi supuruyorum. Ayni islem ogle yemeginden sonra da yapiliyor,aksam yemeginden sonra da. O supurgeyi acmasam o kiriklara karinca gelecek,ustune basacagim,oglum basacak vs vs.

Simdi benim yerimde bakici olsa o da yapmali bunlari. Ismi temizlik yaptirmak olmuyor ki sadece mutfak yeri sarjli supurgeyle alinmali hepsi o. Bunun icin bakicisina ayrica para verenleri alkislarim elbette,malum ben dar gelirli sayilirim su anda sadece esim evi gecindiriyor :KK66:

:KK9::KK9::KK9:

Kendimden pay bictim, meslege ara verdim oglum 22 aylik, siradan bir cocuk,ozel yetenekleri falan yok :KK66: dolayisiyla yemegini kendisi yese de birseyleri dokebiliyor.
sabah kahvalti yapiyoruz mama sandalyesinin altina zeytin cekirdekleri atabiliyor,sutunden damlatmis olabiliyor, citir ekmeginin kiriklari illa ki dokulmus olabiliyor. Ustunu degistirmek zorunda kaliyorum cunku mama onlugune sinir oluyor kullanamiyoruz :KK66: ustunu degistirip elini agzini yikayip mutfagi supuruyorum. Ayni islem ogle yemeginden sonra da yapiliyor,aksam yemeginden sonra da. O supurgeyi acmasam o kiriklara karinca gelecek,ustune basacagim,oglum basacak vs vs.

Simdi benim yerimde bakici olsa o da yapmali bunlari. Ismi temizlik yaptirmak olmuyor ki sadece mutfak yeri sarjli supurgeyle alinmali hepsi o. Bunun icin bakicisina ayrica para verenleri alkislarim elbette,malum ben dar gelirli sayilirim su anda sadece esim evi gecindiriyor :KK66:

İşte bütün anlatmak istediğim buydu sadece...
WC'ye girdikten sonra sifonu çekmek gibi bişey bu da bana göre.
Yapılması gereken birşey, ekstra birşey değil ki...

Ya işte ben pimpirikli kadınım.
İlk oğluma annem baktı, ona bile yaptırmazdım çorbalarını.
Ben hazırlar koyardım, ama annem görürdü ne kadar yorgun olduğumu.
Sağolsun bir çorba koyardı, o da evi temizlemez paklamazdı, ama toplu tutardı.
Müsait olunca bir çorba bile koyduğunda bana acayip faydası olurdu.
Kusura bakma fevri konuştum size hakkınıza helal edin :KK33: çalışma saatlerimiz bayanlara uygun olsa bu kadar sıkıntımız olmazdı belki .

Devamlı izleme imkanım yok tabii ki.
Yoğun bir iş akışım var, genelde yerimden de kalkıp koşuşturuyorum ofis içinde.
Gün içerisinde 2-3 sefer açıp bakabiliyorum esasen, o da sürekli izlemiyorum tabii.
Ama sonuçta kayıt altına alıyor, çocuk üzerinde herhangi bir umulmadık birşey görürsem (dünyanın bin türlü hali var) kayıtları geri sarıp bakabilme imkanım var.
O yüzden kamera koydurduk zaten.
Sonuç itibari ile yabancı birisi, kan bağı yok, aklın almadığı şeyler duyuyoruz.
Ben işimi sağlama almak istedim açıkçası.
Bu kamera işi ne kadara mal oldu sadece çocuğun bakıldığı odaya mı koydunuz?

Ücreti ne kadar , yazdiysaniz görmedim. Kamera gizli mi ?

Bu biraz çocukların uyku vaktine bağlı, eğer az uyuyorlarsa dinlenmeli ki uyandığında , çocukla daha iyi ilgilensin.
Eğer uyku vakti çoksa çorba yapabilir, hafif toparlama v.s yapabilir.
Konuştunuz mu kendisiyle ?

Ya ben o kadar ağır işler beklemiyorum ki.
Yemek yapmasın, ben yaparım o sorun değil, benim içim almıyor zaten gerçekten.
Bu kötülükten değil, tam tersine herkesin damak tadı ve el lezzeti farklı.
Ben ve eşim bu konuda seçiciyiz zaten.

Fakat arada annem uğruyor mesela.
Görüyorum kameradan, annem çocuğu tutuyor kadın balkonda çay içiyor vs. gibi.
Tamam iyi güzel, tabii ki çayını kahvesini içsin, lafım yok.
Ama hazır annem gelmiş, tutuyor iki dakika çocuğu, bir makina boşalt.
Sepette çamaşır olduğu oluyor, katla kenara koy, yerleştirmese bile katlayıp koysa ben akşam yerleştiririm.
Vs. gibi yapılabilecek ufak şeyleri yapsa biraz fayda faydadır.
Ben katılıyorum size. Çünkü bir çocuk (bir rahatsızlığı falan yoksa) insanın ne kadar vaktini alabilir ki?

Yani ben de çok bilmiyorum, ama çevremdeki insanların dediği "ütün varsa yapabilir, boş zamanında bulaşık makinanı boşaltabilir, bir süpürge (her gün değil tabii) arada çekebilir" yönünde.

Misal bir tabakta kurabiye bırakmıştım, üzerini de bayatlamasın diye strechlemiştim, kadın da görünce yesin hesabı.
Yemiş, tamam helal hoş olsun, ama tabak boş, strechi açık vaziyette, öylece masa üstünde duruyor.
Ben normalde birine misafir gitsem ortalığı göz kararı toparlarım, maksat fayda dokunsun.

Kalkıp ben kadından çamaşır vs. beklentisinde değilim, ama en azından ev derli toplu dursa?
Misal kurutma makinasında kurumuş çamaşır varsa onları katlasa?
Bunlar çok ağır yüklü işler değil sonuçta...

Ama dediğim gibi ben de ilk kez bakıcı deneyimi yaşıyorum.
Bilgi almak için paylaştım.
Bu tip şeylerin baştan konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Siz bir arkadasınıza gittiğinizde ortalık dağılırsa toplayabilirsiniz,bende yaparım bunu,çocuklar dağıttıysa hemen toparlarım öyle çıkarım mesela ama bakıcıya sadece çocuğa iyi bakın başka birşey istemiyoruz dediyseniz düşünüp yapmasını beklemeyin derim. Oda kendi kendine aman benim işim değil diyordur. Birazda tembelse karakter olarak umurunda olmuyordur tabak masada mı kalmış,makinede çamaşır mı kurumuş diye.
Baştan şartlarınızı söylersiniz. Atıyorum çocuk uyurken,ütü varsa ütü,çamaşır varsa çamaşır işlerini halledip,ortalığı toparlarsınız diye.
Ha siz baştan söylemişsinizdir yapmıyordur o ayrı,ama söylenmediyse yapmaması tuhaf gelmedi bana.

en başında bakıcıya sadece çocuğa bakacaksınız başka bir iş beklemiyorum dediyseniz ve o da yapı olarak rahat biriyse yapmaması normal. sonuçta en başta ne konuşulduysa odur. ha elbette her şeyi söylemek gerekmez, bir tabağı bardağı suyun altına tutmaktan incileri dökülmez ama kendisinden hiçbir şey beklenmediğini düşündüğü için bu şekilde davranıyor olabilir, bazıları böyle rahattır. bence tekrardan bir konuşun derim.

Evet işte benim dediğim noktada bu aslında.
Çay demliyor kettle da, ama çay olduğu gibi kalıyor.
Onu temizlemiyor mesela.
Çocuğun meyvelerini sabahtan veya akşamdan çıkartıyorum bir tabağa soğuk olmasın diye, o tabak boşalınca onu makinaya koymuyor veya elinde durulamıyor, olduğu gibi akşama kalıyor.
Ben eve gidince bi daha onlarla uğraşıyorum, temizle toparla.
Kendi su içtiği bardakları bile ben toplayıp makinaya atıyorum, tekrar düzenliyorum mutfağı.

Yemek yeniliyor mutfakta, haliyle, yere kırıntı vs. dökülüyor.
Ufak süpürgem var şarzlı ve mutfakta duruyor, onunla alabilir.
Ama almıyor, bu sefer o kırıntılar evin içine dağılıyor falan filan.
ya yol verin gitsin bu ne rahatlık. yeni ay için başka birini bulmaya çalışın

X