Bakıcı Hakkında - bakıcısı olanlar bakabilir mi?

Bakiciya ne kadar veriyorsunuz?

Ben 1800 veriyorum , yatili bakicim var
Benim istegim uzerine bebek uyanikken sadece bebekle ilgileniyor baska hicbirsey yapmiyor
Bebek uyurken de ev isi yapiyor utu yemek vs

Ilk oglumun bakicisi sabah gelir aksam cikardi 9 sene once 800 tl alirdi onunla sadece ogluma bakmasi , ona yemek yapmassi ve onun camasirlarini utulemesi icin anlasmiatim yine oglan uyurken yapardi bunlari

Siz is gorusmesinde hic konusmadiniz mi bu detaylari?

Annem yatılı hastaya bakmaya gitmişdi askeri ücrete. Adamın karısı yaşlı diye kıyamayip evi temizliyordu arada. Bir kaç ay sonra yapmak zorundaymış gibi davranmaya başladılar. Hatda torunları yaz tatilne geldi bırakdı annem işi

Ne desem konuya nereden girsem bilemedim.

2. çocuğum süpriz olarak geldi ailemize, iyi ki de geldi...
Ancak çalıştığım için normalde 4 ay ücretli 6 ay ücretsiz izin kullanacağıma karar vermiştik, fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.
Yerime başlayan kız, işleri doğru yönetemediği için 4 ay ücretli, 2 ay ücretsiz izin kullanabildim.
Annem ben hamileyken "sen işine devam et, aman işinden olma, ben bakarım ikisine de" dedi.
Yine de ben büyük oğlumu kreşe yazdırdım, annem ikisine birden bakamaz kadın rahatlasın diye.
Hem de oğlumun kreşe ihtiyacı vardı, gelişimi açısından daha doğru olduğunu düşündüm.

Lakin işe başlamama 2 hafta kala annem "ben bakmayacağım" dedi...

Annemin üstüne gitmedim zaten bakmak zorunda değil, ancak tek kızdığım nokta, keşke bunu taaa en başından söyleseydi. Ben evi annem çocuğa bakacağı için sevdiğim muhitten anneme yakın yere taşıdım. Boş yere o kadar masrafa girmişiz ve boş yere daha yüksek bir kiraya çıkmışız. Üzüldüğüm bir diğer nokta ise beni eşime ve ailesine karşı zor durumda bırakmış olması...

Şimdi masraflarım da arttı, hem kira, hem kreş, hem de bakıcı ödemek zorundayız.
Haliyle bu da bizim canımızı sıkmıyor değil.
Apar topar internete ilan verdik.

Gelelim derdime, bakıcı buldum.
Çocuğa fena bakmıyor. Bi de masraf üstüne masraf ekleyip (içimiz rahat etmediği için) eve kamera döşedik.
Hoş 1 sefer verilen bir ücret ama yine de masraf mı masraf...

Bakıcı değiştirmeyi düşünüyorum. Sebebine gelince, çocuğa fena bakmıyor.
Fakat çocuk uyuduğu zamanlar (kameradan gördüğüm kadarı ile) devamlı oturuyor, cep telefonu ile oynuyor, uyuyor vs.
Evin bütün yükü hala bende, hem işe gel sabah erken kalk, geceden çoğu zaman uykusuzum çünkü hala emziriyorum...
Evi yemeksiz bırakamıyorum 3 yaşında oğlum var, onu da düşünmek zorundayım.
2 günde bir ufaklık katı gıdaya başladığı için onun çorbasını hazırlıyorum.
En fazla 2 günlük tutuyorum ki taze yesin.

Yani durum böyle, benim de size sormak istediğim bakıcısı olan bayanlar, nasıl idare ediyorsunuz?
Ne gibi durumlar için yardım alıyorsunuz?
Sadece bebeğinize mi bakııyor?
Benim verdiğim ücret mi düşük sizce?

bence bakıcın sadece bebeğine baksın zaten neden iş istiyorsun? benim de bakıcım var sadece ondan akşam için 1 kap yemek istiyorum çünkü eve çok geç kalıyorum ister makarna ister çorba ne yapabilirse kabulum. sen çok şey bekliyorsun sen evde olsan o çocuk uyuyunca tv izlemeyecek oturup dinlenmeyecek misin ki?

Bakıcıdan bakıcıya değişir arkadaşımın bakıcısı 3 yıldır bizimle birlikte bize her türlü ev işinde yardım eder 15 günde bir genel temizlik yapar
Yemek yapar bizimle gezmelere gelir biz kendimize bişey alırken onu da ayırmayız
Ama asla evde hizmetli gibi davranmayız ailemizden bi üye gibi hal böyle oluncada o da kendi evi gibi görüyor normal olarak

Benim bakıcı biyonik miydi acaba

Çocuk uyurken tv de izlerdi çocuğun yemeğini de yapardı bize de yemek yapardı arada çamaşır vs de katlardı

Çocuk küçükse iki kere uyur ilk uykuda yemek hallolur ikinci uykuda da akşamüzeri çayı kahvesi eşliğinde dinlenme olur

Kimi Zaman Yemek olur kimi Zaman yapamadım durmadı derdi ya da benim başım ağrıyordu vs derdi

Yemek yapmaması sorun olmadı hiç

Eşim eve gidebildi ise evi süpürüp silerdi

Asgari ücretin üstünde maaş alır 6 gün çalışırdı

Ben baskasinin yaptığı yemege nedense guvenemem :KK43: eve erken geliyormussunuz, mesela sen çocuğu yarım saat daha oyala ben ocağa yemek koyayim deyin. Ya da, ben çocukları oyaliyim sen şöyle bi süpürge aç diyebilirsiniz. Evden çıkarken, bulaşık makinesini çalıştırdım ama bitmedi bitince yerlestir diyebilirsiniz. Bence bunlar çok küçük ve makul istekler. Kaldı ki 7 aylık çocuga bakmak bence 2 yasindakine bakmaktan daha kolay :KK70: anneniz kısmında ise tamamen siz haklısınız, ben anneleri bakmak zorunda bırakmayı sevmiyorum aslında ama butun duzeni ona gore kurup ortada birakmak hoş degil

Benim de 9 aylik bir oğlum var ve bebek bakımı ile ilgili bir konu olunca ilgimi çekiyor haliyle. :-) gece saatleri dışında aktif 12 saatime bakıyorum da 1 saatten fazla uyumaya bir bebeğim var. Kaldı 10 saat. Inan in 10 saat bebegimle ilgileniyorum yemeği uykusu oyunu dışarı gezmesi vs. O uyurken ben biraz dinlenmiş oluyorum . Oglumuz doğduğunda beri doğru düzgün iki kap yemek koyup yememisizdir. Hep pratik yemekler ya da esim yardım etmeye çalışır. Burdan şuraya gelecegim; Bakicinizdan Bebeğinizle ilgilenmesi dışında birsey isterseniz hem onun dinlenme zamanını istersiniz hem de yorulur ilgisini azaltabilir. Ondan kitap okumasını isterseniz daha yararlı olur bence.

Ben sadece çocuğuma bakması için anlasmistim. Kızımın yemeğini yapar yedirir ve yıkardı. Ama bizim en büyük sıkıntımız evimde asla yemek yemezdi. Ben çok üzülürdum. O kadar hassas bir insan. Sırf bu yüzden bir sonraki sene ben kızımı ona bıraktım kendi evinde daha rahat olur diye. O kadar iyi anlaşıyoruz ki şu an kızımı krese vermeme rağmen ailece görüşüyoruz. Kızıma bakıcılık bana annelik yaptı. Allah razı olsun kendisinden.

Ne desem konuya nereden girsem bilemedim.

2. çocuğum süpriz olarak geldi ailemize, iyi ki de geldi...
Ancak çalıştığım için normalde 4 ay ücretli 6 ay ücretsiz izin kullanacağıma karar vermiştik, fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.
Yerime başlayan kız, işleri doğru yönetemediği için 4 ay ücretli, 2 ay ücretsiz izin kullanabildim.
Annem ben hamileyken "sen işine devam et, aman işinden olma, ben bakarım ikisine de" dedi.
Yine de ben büyük oğlumu kreşe yazdırdım, annem ikisine birden bakamaz kadın rahatlasın diye.
Hem de oğlumun kreşe ihtiyacı vardı, gelişimi açısından daha doğru olduğunu düşündüm.

Lakin işe başlamama 2 hafta kala annem "ben bakmayacağım" dedi...

Annemin üstüne gitmedim zaten bakmak zorunda değil, ancak tek kızdığım nokta, keşke bunu taaa en başından söyleseydi. Ben evi annem çocuğa bakacağı için sevdiğim muhitten anneme yakın yere taşıdım. Boş yere o kadar masrafa girmişiz ve boş yere daha yüksek bir kiraya çıkmışız. Üzüldüğüm bir diğer nokta ise beni eşime ve ailesine karşı zor durumda bırakmış olması...

Şimdi masraflarım da arttı, hem kira, hem kreş, hem de bakıcı ödemek zorundayız.
Haliyle bu da bizim canımızı sıkmıyor değil.
Apar topar internete ilan verdik.

Gelelim derdime, bakıcı buldum.
Çocuğa fena bakmıyor. Bi de masraf üstüne masraf ekleyip (içimiz rahat etmediği için) eve kamera döşedik.
Hoş 1 sefer verilen bir ücret ama yine de masraf mı masraf...

Bakıcı değiştirmeyi düşünüyorum. Sebebine gelince, çocuğa fena bakmıyor.
Fakat çocuk uyuduğu zamanlar (kameradan gördüğüm kadarı ile) devamlı oturuyor, cep telefonu ile oynuyor, uyuyor vs.
Evin bütün yükü hala bende, hem işe gel sabah erken kalk, geceden çoğu zaman uykusuzum çünkü hala emziriyorum...
Evi yemeksiz bırakamıyorum 3 yaşında oğlum var, onu da düşünmek zorundayım.
2 günde bir ufaklık katı gıdaya başladığı için onun çorbasını hazırlıyorum.
En fazla 2 günlük tutuyorum ki taze yesin.

Yani durum böyle, benim de size sormak istediğim bakıcısı olan bayanlar, nasıl idare ediyorsunuz?
Ne gibi durumlar için yardım alıyorsunuz?
Sadece bebeğinize mi bakııyor?
Benim verdiğim ücret mi düşük sizce?
Evde kamera olduğunu biliyor bakıcı değil mi ...
En baştan yemek ve veya temizlik yapılacak diye anlaşıldı mı ? Bunları en baştan konuşmak gerek ama ben olsam sadece çocuğa baksın uyudugunda dinlensin ki çocuk uyandığında enerjisiyle ilgilensin isterdim
Sigortasını mutlaka bildirmelisin... İlerde başına iş acar
Asgari ücret almalı...

Bence ikaz edin. Ama sert olmasin.
Eger yapabileceksen, bulasiklari makinaya diz, bos zaman buldugunda su su su isleri yap. Yapamayacaksan da malesef bakiciligindan memnun oldugum halde baskasini bulmaya calisacagim, cunku aksamlari is yorgunu iki cocukla evi cevirmeye zorlaniyorum. Yapabilecek biriyle anlasacagim gibi cok kirmayacak ama kesin bi dille ikaz edin.
Ise gonlu varsa kendine cekiduzen verir. Yoksa da baskasini bulursunuz.
Simdi bebek kucuk, az daha buyuyunce etrafi da dagitir. Onlari da mi toparlamayacak?

Bence çıkartın yeni aldığınız ile baştan anlaşın. Bebeğe bakıp ev işi yapamamayı da ben anlamıyorum. Yani kalksın perdeleri yıkasın demiyorum ama bebeğin çorbasını yapıp, akşama bir çeşit yapabilir bence.
Ama tabi baştan ne konuştunuz bilmiyorum. Ücreti de göremedim.
Anneniz kalsaydı tavsiyem eve temizlemek için bayan bulup bebeğe anneniz baksın olurdu.
Sağlıkla büyüsünler inşallah.

Ev işi ile bebek bakımı birbirinden ayrı düşünülemez ki. Bebekli ev ışık hızında dağılır afedersin evi b.k götürür. Bebeğin arkasını toplamak zorunda. Evi düzenli tutmak zorunda. Temizlik yapsın demiyorum ama bebeğin çamaşırlarını yıkayıp ütüleyebilir. Bebek uyuyorken yerleri süpürebilir çünkü çocuk emekleyecek. Yediği tabağı çanağı temizleyecek.

İnsanın çalıştığı mekanı benimseyip yaptığı işi sevmesi çok önemli. Örneğin bi sekreter çalıştığı iş yerini seviyorsa görev tanımında olmayan işler yapabilir. Çiçekleri sular atıyorum. Su içtiği bardağı bile makineye koymayan bi bakıcıyla ben yapamazdım.

Şimdi çocuk hareketli yürüyen zamanları değil evet is yapabilir ancak uyurken yapmasını istiyorsanız zaten eve süpürge tutamaz. Max yapabilecegi mutfakta tabak canak varsa makineye doldurmak , makine doluysa bosaltmak , camasir varsa asmak ve katlamak. Bunlar dışında pek yapabileceği birşey yok gibi sanki. Bu isteklerinizi de tekrar iletebilirsiniz

Bnm arkadasimin kizina bakici bakiyor ve kizinin gonlunu hos tutmamtan baska mesgalesi yok kadinin.
Arkadsim ev isi yapmasini ozellikle istemedi cocuga tahammulsuzlesir diye ki bncede oyle.
Kadin arada cani isterse kizla hamur vs acip pasta borek yapiyor okadar, o da yine kucugu oyalamak adina.
Birakin yeterki iyi baksin, is beklemeyin

Ben birde fazla yumuşak başlıyım sanırım.
Kimseye iş buyuramam.
Eve eskiden (doğum öncesi) düzenli temizlik için yardımcı kadın alırdım.
Ondan çok iş yapardım kadın bana kızardı "hamilesin, bıraksana yapma, bana niye para veriyorsun o zaman" diye....

Temizliğe aldığım kadın uygun olsaydı onu bakıcı olarak isterdim ama malesef o da uygun düşmedi..
Sanırım yeni birini bulmamda fayda var.
Hah işte esas sorun bu konu sahibi.
Siz bu bakiciyi degistirseniz bile fark etmez onunla da sorun yaşarsınız.
Bence bi tık daha üslubunuzu değiştirin.
Bunu hep şunu yap gibi o tarz konuşun.
Yoksa kendiliğinden düzelmez.
O sizi yumuşak bulmuş ve işine geldiği gibi davranıyor.

Bencede bastan konusmaliydin.. ayrica sade bakici parasiveriyosan is beklemek sacma olur.. hem iyi bi bakiciysa dunyaya bedel cocugunu birakip gidebilmek neler duyuyoruz..

Bakicinin gorev alani bebeklerle ilgili her sey. Onlarin yemegi, camasiri, utusu, odalarinin temizligi vs. Aksini konusursaniz yapabildigi kadar eve de yardim eder ama konusmadiysaniz bu saydiklarim bakicinin gorevi

X