Bakıcı Hakkında - bakıcısı olanlar bakabilir mi?

Bakıcının en son yaptığını anlatıyorum.

İki taraflı açtığı için camları çocuğum haftalarca burun akıntısı ile gezdi.
Böyle yapma dediğimiz halde bizi dinlemeyerek bildiğini okudu.
Daha sonra devamlı annemi yanında tutmaya başladım, onu da dinlemedi zaten.
bir gün kamerayı izlerken baktım ki,
çocuk kucağında, karşısında vantilatör, çocuk uyutuyor.
Sinirlerimin zıpladığı an oldu.
İşine son verdim.

Başka bakıcı arayışına başladık, annem de sürece bizzat şahit oldu.
Ben de stres yaptığım için fazlaca, ayaklarımda yaralar çıktı vs.
Bir ton süreçten geçtik.
Sonra annem "ben bakacağım siz çok yıprandınız kimseye bırakmam torunumu" dedi.
Böylelikle o gün bugündür annem bakıyor, çok şükür!

Ne desem konuya nereden girsem bilemedim.

2. çocuğum süpriz olarak geldi ailemize, iyi ki de geldi...
Ancak çalıştığım için normalde 4 ay ücretli 6 ay ücretsiz izin kullanacağıma karar vermiştik, fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.
Yerime başlayan kız, işleri doğru yönetemediği için 4 ay ücretli, 2 ay ücretsiz izin kullanabildim.
Annem ben hamileyken "sen işine devam et, aman işinden olma, ben bakarım ikisine de" dedi.
Yine de ben büyük oğlumu kreşe yazdırdım, annem ikisine birden bakamaz kadın rahatlasın diye.
Hem de oğlumun kreşe ihtiyacı vardı, gelişimi açısından daha doğru olduğunu düşündüm.

Lakin işe başlamama 2 hafta kala annem "ben bakmayacağım" dedi...

Annemin üstüne gitmedim zaten bakmak zorunda değil, ancak tek kızdığım nokta, keşke bunu taaa en başından söyleseydi. Ben evi annem çocuğa bakacağı için sevdiğim muhitten anneme yakın yere taşıdım. Boş yere o kadar masrafa girmişiz ve boş yere daha yüksek bir kiraya çıkmışız. Üzüldüğüm bir diğer nokta ise beni eşime ve ailesine karşı zor durumda bırakmış olması...

Şimdi masraflarım da arttı, hem kira, hem kreş, hem de bakıcı ödemek zorundayız.
Haliyle bu da bizim canımızı sıkmıyor değil.
Apar topar internete ilan verdik.

Gelelim derdime, bakıcı buldum.
Çocuğa fena bakmıyor. Bi de masraf üstüne masraf ekleyip (içimiz rahat etmediği için) eve kamera döşedik.
Hoş 1 sefer verilen bir ücret ama yine de masraf mı masraf...

Bakıcı değiştirmeyi düşünüyorum. Sebebine gelince, çocuğa fena bakmıyor.
Fakat çocuk uyuduğu zamanlar (kameradan gördüğüm kadarı ile) devamlı oturuyor, cep telefonu ile oynuyor, uyuyor vs.
Evin bütün yükü hala bende, hem işe gel sabah erken kalk, geceden çoğu zaman uykusuzum çünkü hala emziriyorum...
Evi yemeksiz bırakamıyorum 3 yaşında oğlum var, onu da düşünmek zorundayım.
2 günde bir ufaklık katı gıdaya başladığı için onun çorbasını hazırlıyorum.
En fazla 2 günlük tutuyorum ki taze yesin.

Yani durum böyle, benim de size sormak istediğim bakıcısı olan bayanlar, nasıl idare ediyorsunuz?
Ne gibi durumlar için yardım alıyorsunuz?
Sadece bebeğinize mi bakııyor?
Benim verdiğim ücret mi düşük sizce?
Bebek dısında iş yapmaz canım bakıcı.nekadar ücret veriyorsunuz bilmiyorum ama ev işleri vs beklemeniz yanlıs bence.yani cocuk uyurken dinlenmesi telle tv ile ugrasması cok normal.ben sadece uyumasına takılırdım.insanlık hali bebişin uyanırda duymazsa diye

Bebek dısında iş yapmaz canım bakıcı.nekadar ücret veriyorsunuz bilmiyorum ama ev işleri vs beklemeniz yanlıs bence.yani cocuk uyurken dinlenmesi telle tv ile ugrasması cok normal.ben sadece uyumasına takılırdım.insanlık hali bebişin uyanırda duymazsa diye
Zaten beklentim de yoktu, konu devamını okumamışsınız belli ki.
Hayatımda ben bu kadar pis, bu kadar umursamaz dediğim dedik bir insan görmedim.
Allah kimse ile karşılaştırmasın o kadını, dileğim bu...

Neyse işine son verdik zaten, inşallah bir daha bakıcı ellerine muhtaç olmayız.
Gerçekten çok zor bir süreçti, kötü bir tecrübe oldu bizim için...

Çok geçmiş olsun sonu daha iyi olmuş önemli olan o ... Allah esirgesin yavrunuzu

Çok geçmiş olsun sonu daha iyi olmuş önemli olan o ... Allah esirgesin yavrunuzu
Amin cümlesininkini...
Bakıcı olayı gerçekten büyük bir sınav, şans, tecrübe....
Bakıcıya baktırmak zorunda olan insanları şimdi çok daha iyi anlıyorum.
Allah bu anlamda mecburiyet yaşayan herkese kolaylık versin ve ehli temiz insan ile karşılaştırsın.
Gerçekten bakıcı olayı beni benden aldı...
Çok şükür ki benim için kabus bitti....

Amin cümlesininkini...
Bakıcı olayı gerçekten büyük bir sınav, şans, tecrübe....
Bakıcıya baktırmak zorunda olan insanları şimdi çok daha iyi anlıyorum.
Allah bu anlamda mecburiyet yaşayan herkese kolaylık versin ve ehli temiz insan ile karşılaştırsın.
Gerçekten bakıcı olayı beni benden aldı...
Çok şükür ki benim için kabus bitti....
Sevgili konu sahibi, bakıcıyı ilan verip bulduğunu yazmışsın. Hangi siteye ilan verdin acaba? Senin deneyimin kötü sonlanmış ama benim hala iyi bir bakıcıya ihtiyacım var :)

Sevgili konu sahibi, bakıcıyı ilan verip bulduğunu yazmışsın. Hangi siteye ilan verdin acaba? Senin deneyimin kötü sonlanmış ama benim hala iyi bir bakıcıya ihtiyacım var :)

Önce sahibinden.com üzerinden ilan verdim.
Yakın çevrede bulmak açısından etkili olmadı değil, zaten o şekilde verdim ve buldum.
Daha sonra memnun olmayınca bakıcıdan ve ilana başvurular gelmeyince, bakiciburada.com aracılığı ile ilan verdim.
Ücretli bu site, mecbur ilan ücreti de ödedim.
Buradan da çok başvuru oldu ama yaş aralığı konusunda sıkıntı yaşadım çok.

Sahibinden.com'a ilan vermeniz yeterli olur bence, ücret verip ilan verseniz de birşey fark etmiyor açıkçası.
Ücretli ilan ile sahibinden.com arasında bir fark yok, hatta ücretli ilan sayfasında başvuru yapanlar sahibinden.com dan da görerek başvuru yapabiliyorlar.

Hatta eğer mümkünse bulunduğun çevrede bulmanızda bile fayda var.
Devamlı gittiğiniz bir kuaför veya devamlı alışveriş halinde olarak tanıdığınız bir esnaf varsa, onlara bile söylerseniz yardımcı olur.
Ben o şekilde de birini buldum, fakat tam kadın ile görüşecekken eski çalıştığı yer onu tekrar çağırmış, ben yine eli boş kaldım bu anlamda.

Ben şanssız bir deneyim yaşadım ama umarım siz benim yaşadıklarımı yaşamaz, gerçekten çok iyi birine denk gelirsiniz.

Bakıcının en son yaptığını anlatıyorum.

İki taraflı açtığı için camları çocuğum haftalarca burun akıntısı ile gezdi.
Böyle yapma dediğimiz halde bizi dinlemeyerek bildiğini okudu.
Daha sonra devamlı annemi yanında tutmaya başladım, onu da dinlemedi zaten.
bir gün kamerayı izlerken baktım ki,
çocuk kucağında, karşısında vantilatör, çocuk uyutuyor.
Sinirlerimin zıpladığı an oldu.
İşine son verdim.

Başka bakıcı arayışına başladık, annem de sürece bizzat şahit oldu.
Ben de stres yaptığım için fazlaca, ayaklarımda yaralar çıktı vs.
Bir ton süreçten geçtik.
Sonra annem "ben bakacağım siz çok yıprandınız kimseye bırakmam torunumu" dedi.
Böylelikle o gün bugündür annem bakıyor, çok şükür!
geçmiş olsun souv
ilk mesajında ücret görünmüyor
ayıptır sorması ne kadar veriyordunuz

bide bakıcı ile ufak tefek ev işleri diye konuşmuş muydunuz?

geçmiş olsun souv
ilk mesajında ücret görünmüyor
ayıptır sorması ne kadar veriyordunuz

bide bakıcı ile ufak tefek ev işleri diye konuşmuş muydunuz?
1200 veriyordum, + arada (2 ay kalmasına rağmen) 100 TL civarı vermişliğimde oldu.
İlk başladığında 300 TL avans vermiştim, arada aldığım şeylerden de veriyordum.
Mesela eve kurabiye alıyorsam akşam gelirken yarısını ona veriyordum gibi...

Ev işleri diye konuşmaktan ziyade, ilk geldiğinde şu şekilde konuştuk:
Benim önceliğim çocuğum.
Onun bakımları ve ihtiyaçları aksamasın.
Fakat ben titiz ve temiz bir insanım, evimin dağınıklığına gelemem.
Kalkıp sizden cam perde yer silme vs. gibi bir beklentim yok.
Fakat evin genel anlamda düzenli tutulması, çocuğun kirlilerinin kirliye, temizlerinin temize kaldırılması.
Çekmecesi düzenli kalması, kendiniz ve çocuk için hazırladığınız yemeklerin ardının toplanması gibi şeyler beklerim.
Yerler mutfakta kırıklandıysa şarzlı süpürge ile temizlenmesini beklerim.
Demiştim, kadında bana "daha önce baktığım yerde evin yemeklerini yapıyordum, ufak tefek işlerini yapıyordum, fırsat buldukça çocuk uyuduğu zamanlar bir çok işi yapıyordum" demişti.

Gel gör ki, ne anlattığı ile uyuştu yaptıkları ne de davranışları.
Misal durmadan "bu çocuk uyumuyor" diyordu.
Fakat annem bakıyor şimdi günde 2 sefer, 1,5 - 2 saatlik dilimde uyuyor.
Annemden Allah razı olsun, bana bir tencere yemek koyabiliyor kadın veya bir makarna olsun pişirebiliyor.
Zaten fazla bir beklentim yok, kadından da beklentim yoktu, sadece temiz dursun evim derdim oydu.

O yüzden konuşurken dikkat edin ve üzerine basa basa konuşun ne istediğinizi.

Benim yaşadığım en büyük sıkıntılardan biri, kadın ile haftanın 5 günü diye konuştuk.
Ama mütemadiyen kadın haftanın 1 günü gelmiyordu!
İnadına gibi bir iş çıkartıyordu.
Misal oğluna aşı yaptıracak (15 yaşında idi en ufak oğlu, bir de askerde oğlu vardı) tam gün gelmiyordu.
Annesini doktora götürecek tam gün gelmezdi.
Kendisi doktora gidecek tam gün gelmezdi.
2 ay durdu bende (tam 2 ayda sayılmaz) her hafta bir gün gelmedi.

Ben yine de parasını kesmedim.
Bayram tatili de uzundu mesela, ona rağmen kesmedim parasını.
Hadi günahtır dedim gerek yok şimdi ihtiyacı da var zaten.
Ne diyeyim Allah'a havale ettim artık.
Herkesin kalbine göre versin Allah...

1200 veriyordum, + arada (2 ay kalmasına rağmen) 100 TL civarı vermişliğimde oldu.
İlk başladığında 300 TL avans vermiştim, arada aldığım şeylerden de veriyordum.
Mesela eve kurabiye alıyorsam akşam gelirken yarısını ona veriyordum gibi...

Ev işleri diye konuşmaktan ziyade, ilk geldiğinde şu şekilde konuştuk:
Benim önceliğim çocuğum.
Onun bakımları ve ihtiyaçları aksamasın.
Fakat ben titiz ve temiz bir insanım, evimin dağınıklığına gelemem.
Kalkıp sizden cam perde yer silme vs. gibi bir beklentim yok.
Fakat evin genel anlamda düzenli tutulması, çocuğun kirlilerinin kirliye, temizlerinin temize kaldırılması.
Çekmecesi düzenli kalması, kendiniz ve çocuk için hazırladığınız yemeklerin ardının toplanması gibi şeyler beklerim.
Yerler mutfakta kırıklandıysa şarzlı süpürge ile temizlenmesini beklerim.
Demiştim, kadında bana "daha önce baktığım yerde evin yemeklerini yapıyordum, ufak tefek işlerini yapıyordum, fırsat buldukça çocuk uyuduğu zamanlar bir çok işi yapıyordum" demişti.

Gel gör ki, ne anlattığı ile uyuştu yaptıkları ne de davranışları.
Misal durmadan "bu çocuk uyumuyor" diyordu.
Fakat annem bakıyor şimdi günde 2 sefer, 1,5 - 2 saatlik dilimde uyuyor.
Annemden Allah razı olsun, bana bir tencere yemek koyabiliyor kadın veya bir makarna olsun pişirebiliyor.
Zaten fazla bir beklentim yok, kadından da beklentim yoktu, sadece temiz dursun evim derdim oydu.

O yüzden konuşurken dikkat edin ve üzerine basa basa konuşun ne istediğinizi.

Benim yaşadığım en büyük sıkıntılardan biri, kadın ile haftanın 5 günü diye konuştuk.
Ama mütemadiyen kadın haftanın 1 günü gelmiyordu!
İnadına gibi bir iş çıkartıyordu.
Misal oğluna aşı yaptıracak (15 yaşında idi en ufak oğlu, bir de askerde oğlu vardı) tam gün gelmiyordu.
Annesini doktora götürecek tam gün gelmezdi.
Kendisi doktora gidecek tam gün gelmezdi.
2 ay durdu bende (tam 2 ayda sayılmaz) her hafta bir gün gelmedi.

Ben yine de parasını kesmedim.
Bayram tatili de uzundu mesela, ona rağmen kesmedim parasını.
Hadi günahtır dedim gerek yok şimdi ihtiyacı da var zaten.
Ne diyeyim Allah'a havale ettim artık.
Herkesin kalbine göre versin Allah...
amin
benim kızım 26. ayının içinde bu 3. bakıcımız
1300 veriyorum ben sizden fark olarak sabah 06:45 de geliyor çoğu zaman
yine de az diyor paraya
bir tencere yemek yapıyor pek öyle ortalık falan toplamıyor olsun diyorum napiyim

bizimde hem bayram hem yıllık izin oldu o paraları bende kesmedim

ama Eylül de 1 hafta kafadan kullandı onu da kesemedim malesef :KK43:
çocuğuma güzel bakıyor maaşı da az buluyor zaten bırakır diye

çok şükür anneniz bakmaya karar vermiş Allah razı olsun

amin
benim kızım 26. ayının içinde bu 3. bakıcımız
1300 veriyorum ben sizden fark olarak sabah 06:45 de geliyor çoğu zaman
yine de az diyor paraya
bir tencere yemek yapıyor pek öyle ortalık falan toplamıyor olsun diyorum napiyim

bizimde hem bayram hem yıllık izin oldu o paraları bende kesmedim

ama Eylül de 1 hafta kafadan kullandı onu da kesemedim malesef :KK43:
çocuğuma güzel bakıyor maaşı da az buluyor zaten bırakır diye

çok şükür anneniz bakmaya karar vermiş Allah razı olsun

Gözünüz korkmasın ve gözünüzü korkutmasına izin vermeyin.
Gerçekten bunlar çok fena...
"Aman cocuğumu bırakacakta ben de ortada kalıcam" psikolojisi yaşatıyorlar insana.
O yüzden böyle abuk subuk davranışlar sergiliyor.

Başta ne konuştuysanız onu hatırlatın muhakkak.
Siz ses çıkartmadıkça tepeye binip bir de laf dinlemiyorlar.

İşini düzgün yapana saygım sonsuz.
Fakat insanın ihtiyaçları doğrultusunda da böyle ömürülmez.
1300 az bir ücret değil, insan onu kendinden nasıl arttırıp veriyor ben bilirim.
Tabii ki "bakıcı" diyerek ezmek doğru değil, ama sonuçta bir emek sonucu alacak ücretini.

Kalkıpta kimse zaten bir bakıcıdan dip temizlik beklemez.
Fakat yaşadığı alanı günlük anlamda derli - toplu - temiz tutması beklenir.
Aldığını aldığı yere koymak gibi, döküleni toparlamak gibi...
Tabiri pek hoş olmayacak ama, nasıl tuvalete girince sifon çekiyorsak o hesap, evdeki durumda bu aslında.
Yapılan her işin ardından gerekeni yapmak sadece.
Yoksa kalkıp sil - süpür - yemek yap - ütü yap değil mevzu...

Değiştirmeden önce konuşsanız. Şimdi bazı çocuklar var uyumuyor 1 dk yanlış bırakamıyorsun haliyle bakıcı çok meşgul oluyor. Ama boş oturmasını istemezdim.

Herşeye önce evde emekliyen bir bebek varsa ev hergün supurulup şöyle bir silinmeli. Bebeğin zaten ek gıdasıdır bakıcı hergün taze hazırlamali. Varsa bulaşıklarıni nibwronlrini yıkamali, ve bebeğin kıyafetlerini yıkayıp asıp yerine yerleştirmeli. Bak hepsi bebeğin ihtiyacı olan şeyler. Bu bakıcı sonuçta oyun ablası değil.

Hayatımda ben bu kadar pis, bu kadar umursamaz dediğim dedik bir insan görmedim.

Okumamıştım canım devamını en iyisini yapmışsınız

İyiki kamera taktirmissin. Bunları fark edemezdin

Değiştirmeden önce konuşsanız. Şimdi bazı çocuklar var uyumuyor 1 dk yanlış bırakamıyorsun haliyle bakıcı çok meşgul oluyor. Ama boş oturmasını istemezdim.

Herşeye önce evde emekliyen bir bebek varsa ev hergün supurulup şöyle bir silinmeli. Bebeğin zaten ek gıdasıdır bakıcı hergün taze hazırlamali. Varsa bulaşıklarıni nibwronlrini yıkamali, ve bebeğin kıyafetlerini yıkayıp asıp yerine yerleştirmeli. Bak hepsi bebeğin ihtiyacı olan şeyler. Bu bakıcı sonuçta oyun ablası değil.

Evet ama işte herkes sen ben gibi öyle titiz derli toplu değil malesef.
Ben evi silip süpürmesini beklemiyordum, çünkü evde bebek + çocuk olduğu için ben yapıyordum bunları işten gelince.
Çocuğun çorbasını bile düzenli ben geceden hazırlıyordum + eve yemek yapıyordum.
İş veren olarak kadının yemeğini de karşılamak durumunda olduğum için evi hiç yemeksiz bırakmadım.

Kadın hiç birşey yapmamasına rağmen katlanıyordum ama olmadı yani.
Ne sinirlerim dayandı ne vücudum.

Bayramda vs ücretini kesmedim demek de komik. Lütfetmişsiniz gibi. Bizlerin de bayramda ücreti kesilmiyor işveren dese maaşını kesmiyorum ne alaka deriz gücümüze gider yani. Onun dışında bakıcıdan iş beklemek de yanlış ben beklemedim yani. Yalnız o inatla yemek hariç yapıyordu boş zamanında. Aileden biri gibi olmuştu. Benim iki tane akrabamın çocuğu 18 yaşında teki hala yazları bakıcısına kalmaya gider..biri daha büyük o da gitti hep. Ayrı memleketteler bu arada bildiğin otobüse binip gidiyor. O kadar iyi sevilen bakıcılar var yani ama sanırım onlar aileden biri gibi kabul ederseniz denk geliyor insanlara.

Evet ama işte herkes sen ben gibi öyle titiz derli toplu değil malesef.
Ben evi silip süpürmesini beklemiyordum, çünkü evde bebek + çocuk olduğu için ben yapıyordum bunları işten gelince.
Çocuğun çorbasını bile düzenli ben geceden hazırlıyordum + eve yemek yapıyordum.
İş veren olarak kadının yemeğini de karşılamak durumunda olduğum için evi hiç yemeksiz bırakmadım.

Kadın hiç birşey yapmamasına rağmen katlanıyordum ama olmadı yani.
Ne sinirlerim dayandı ne vücudum.

Devamını okudum. Kötüymuş kadın gerçekten. Neyse artık bir şekilde annenin yardımcı olmasına sevindim

Kadının kendi yiyip içtiğinin kirli kabını ortada bırakıp gitmesi bence önceden konuşmayla, ekstra parayla falan alakalı bir iş değil. Hangimiz kimin evinde yiyip içip kirlisini öylece bırakıp gidiyoruz ki misafirken bile? Bence sizin bakıcı tembel bildiğin. Çocuğa kötü davranmıyor olması iyi ama daha iyisini bulabilirsiniz.
Annenize de çok kızdım.

Tabii ki de kolay değil, bir annenin evladını hiç tanımadığı birine emanet etmesi sizce ne kadar kolay olabilir?
Siz gelin bana sorun bunun ne anlama geldiğini...

Ottan çöpten mesele dediğiniz şey, kadın iş yapsın derdi değil.
Yemek yediği zaman tabaklarını toparlasın.
Çocuğun oyuncakları odanın her bir yanına saçılıyorsa onu toparlasın.
Misal benim bir tane örtüm var, oturma odamda halı üstüne seriyorum, 7 aylık olduğu için koltuktan düşmesin diye arada yere koyuyoruz, ilk oğlumda da böyle bir yöntem yaratmıştım kendime, hem temiz yerde durmuş oluyor çocuk hem de istediği gibi özgürce yuvarlanabiliyor, emeklemesine de destek oluyor.
O örtü her gün silkelenmeli, kadına da söyledim, bunu dedim her gün silkelersin çocuk olacak üzerinde nihayetinde.
WC ye gittin, yemek yedin vs. çocuk duruyorsa burada bırakabilirsin, güvenli en azından düşme derdi yok, kendini zedeleme ihtimali yok... Bunları konuştuk.

Gel gelelim, her akşam eve gittiğimde ben silkeliyorum.
Ben toparlıyorum herşeyi.
Mama yediriyor çocuğa, koltuğumda mama kalıntıları.
Tepsi kullanmak yerine, tası/kaseyi eline alıyor damlata damlata yediriyor.
Çocuğun kıyafetlerinden lekeli olmayan bir tane yok, kaldı ki evde yığınla önlük var.
Mutfak ile oturma odası birbirine çok yakın, ve ikisi arasındaki kırıkların fotoğraflarını çekip göndereceğim size en kısa zamanda. Akşam eve gidince manzarayı görün isterim belki anlarsınız.

Yani bunun gibi bir sürü şeyler.
Ufak ama bana aşırı derecede yük olabiliyor.
Düşünün ki hem çalışıyorum, hem eve yemek yetiştirmeye çalışıyorum, hem temizlik vs., büyük olan kreşte ütüsüz kıyafet giydirmek hoş olmuyor, onun ekstra ütüleri çıkıyor derken bir de üstüne "destek" adı altında aldığımız kişinin bana ekstra temizlik durumları çıkartması.

Kadın geldi geleli, koltuklarım rezil vaziyette,
Tamam temizlik için ayrı bir yardımcı ayda bir kendimi sıkıştırıp alabilirim.
O da problem değil, ama bu kadar pisliğe ne gerek var?
Bakıcı temizlikçi değildir diyoruz ama bu durumda siz bakıcınızın temizlikçisi olmuşsunuz yani. Kesinlikle değiştirin derim. Kendi temizliyor olsa asla yapmaz böyle bir şeyi.

X