Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Geçimsiz değiller tabii ki Halide cim, sadece her çocuğun gelisimini sağlayabileceği bir mahremiyet alanına ihtiyacı ve hakkı var...çok iyi yapmışsın ayrı oda vermekle, sen bakma öyle söyleyenlere, sadece çocuklarin sesi çikmiyor diye işlerine geldiği gibi yok şöyle mutlular, yok böyle geçiniyorlar diye kendilerini avutuyorlar ama Allah aşkına hangi ergen çocuk ister biri 7 yasinda biri bebek iki kardeşiyle aynı odada üstüste yaşamayı...

İnanın değil,öyle anlam çıkmasına üzüldüm ama konu sahibinin beni anladığını düşünüyorum
Söyledikleriniz de haksız değilsiniz. Ama toplumda da herkes aynı düzeyde yaşamıyor. Birine yılda iki üç tatil az gelirken, baska birinin 3-4 yılda bir tatil imkanı anca olabiliyor. Herkes de aynı şartlarda yaşayacak değil aslında.

Sevgili konu sahibi, önceliklerinizin ne olduğunu düşünmeniz lazim. Bu kisiyle bir ömür mutlu olabilecek misiniz sizce? Şahıs olarak bakın öncelikle. Sonrasında da bu kişi sizce bir aile geçirebilecek biri mi? Mesela benim eşim ıssız kalsa gidip limon satar suyunu çıkarır bizi asla mağdur etmez. Bunu hissedjyor musunuz? Abuk sabuk harcamalar yapan biri mi yoksa eline geçeni mantıklı mı degerlendiriyor? Bunları iyi düşünüp ona göre karar verin. Bu soruların cevabı da çok zengin bir adam icin de, fakir için de ayni derece önem arzediyor bence.

Az bekle, birazdan eskiden
5 çocukla tek göz sobalı evde ne mutluyduk diyen biri gelir. Soba önünde yapilan banyolar (haftada bir) romantize edilir.

5 çocukla tek göz sobalı evde ne mutluyduk diyen biri gelir. Soba önünde yapilan banyolar (haftada bir) romantize edilir.
Kız valla aynısı oluyor hep...Her seferinde de yok ben girmiycem bu defa bu topa diyorum ama mesleki deformasyon mudur nedir tutamıyorum çenemi, lincimi yiyip oturuyorum

Sefildik, yokluk vardı hiçte mutlu değildim ne yalan soyliyim. Durumu olmayan ailelerin çocukları nasıl daha mutlu yetişiyorlarmış anlamadım. Çok şükür herkes kendini sonradan kurtardı ama yokluk zor bişey yani sonuçta.

18 binle 2 çocukla nasıl hiçbir şey kısmadan yaşıyorsunuz ya hu
Ben mi çok müsrifim anlamadım ki
Çok lüks yaşayan sürekli dışarda yiyip içen insanlar değiliz. 2 çocuğumuz var eşimle ikimizin kredi kartı ayda 50-60 bin oluyor

Ya kusura bakmayın alakasız olacak ama kamuda ne iş yapıyorsunuz acaba? Gerçekten günümüz koşulları zorlamaya başladı bebek oldu derken biraz fikir almak istiyorum

Masrafları azaltmak için önerilerim:
-Düğün değil sade bir nikah yapacaksın(tabiki gelinlik damatlık vs giyeceksiniz) bu devirde düğün yapmak çok zor ve aşırı masraflı, en güzeli kına gecesi yapıp birde sade bir nikah yapmak.
-Ev eşyalarını alırken en pahalısı en iyisidir diye düşünmeyeceksin, araştırıp uygun fiyatlı ama kaliteli olanları alacaksın. (Kesene göre)
-Çeyiz hazırlığı yaparken en pahalı setlere değil uygun ve şık olanlara bakacaksın ve sürekli kullanabileceğin, modası geçmeyecek bir model alacaksın. Ayrıca incik cıncık mutfak malzemelerini alma, en önemli olanları al, zamanla sana hediye olarak gelir veya evlendikten sonra sürekli bir eksiğin olacak zaten alırsın zamanla.
-nişan alışverişini, altın vs alışverişlerini abartmayacaksın. Bütçene göre hareket edeceksin ve Kredi kartı ile çok zor durumda kalmadıkçs alışveriş yapmayacaksın. Eşim 46.000 tl maaş alıyor, ben çalışmıyorum, kayınvalidemlerin evinde oturuyoruz, bu seneye kadar kşra ödemiyorduk ama bir kaç aydır 8000 tl kira veriyoruz. 1 tane de kızım var. Harcama yaptığın şeylere dikkat edersen, kredi kartına çok bulaşmazsan gül gibi geçiniyorsun ama yine de çok zor. Eşimin iş arkadaşları var mesela 2 çocuğu var, ama tek çocuk varken de 2 çocuk varkende borç batağı içindeler, hem de 100 bin tl filan, ama adamlar bizim kadar takmıyorlar, karısı çalışmıyor ama her ay kahve fincanı vs alır, her ay internetten alışveriş yapar, sürekli alışveriş yapar, taksitle kocasına aldırır, eşimin arkadaşı da öyle, taksitle alırız kafasındalar hep ama borçtan burunları kurtulmuyor.

Bende böyle düşünürdüm. Sonra evlendik 1 çocuk 2 çocuk derken şimdi 4 çocukla sadece eşim çalışıyor. 3 yıldır ara verdim mesleğe. Nasıl geçiniyoruz bende bilmiyorum.

Ben 9 yaşında almanyaya taşındım. Yoksul değildik ama ben sobali dairede büyüdüm. Camlar rüzgar sert estiği zaman zangir zangir titrerdi.

Annem bize elektrikli battaniye almisti eminönünden. Akli çıkıyordu gece altıma kaçırırım diye. Sabahin köründe tuvalate girince resmen kıçım donuyordu.

Bende anlamiyorum vallah. Tabiki insan maziye tebessümle bakabilir ama iki gram akli olan nasil hakikaten bu durumlari romantize eder anlamıyorum. Annemin kıçı çıkıyordu kömürü 5ci kata cikarana kadar.

Kız valla aynısı oluyor hep...Her seferinde de yok ben girmiycem bu defa bu topa diyorum ama mesleki deformasyon mudur nedir tutamıyorum çenemi, lincimi yiyip oturuyorum

Banada oluyor. Ne bilim, bu tür şeyleri savunanlar ya hiç yiksulluk çekmediler yada yoksul olduklarinin farkinda değiller.
Tam çözemedim daha

Yaş kaç pardon? Ben çocukken kalorifer yoktu zaten mesela

Yaş kaç pardon? Ben çocuklen kalorifer yoktu zaten mesela

37
Hatırladığıma göre yeni yapilan evlerde vardi. Bir akrabanin yeni evinde görmüştüm. Bizim yokdu. Banyoda resmen kocaman 180cm kazan vardi. Alti odunla yakilan. Babam yurtdişindan elektrikli şofben getirmişti... ilk bizde vardi. Komşular woooww, aboooo eşliğinde çocuklarını yikarlardi bizde

Bende böyle düşünürdüm. Sonra evlendik 1 çocuk 2 çocuk derken şimdi 4 çocukla sadece eşim çalışıyor. 3 yıldır ara verdim mesleğe. Nasıl geçiniyoruz bende bilmiyorum.
Kız senin 4 tane mi? Allah bağışlasın hepsinin bahtı açık olsun da ikiz mi oldu ne oldu da bu zamanda cesaret ettin buna?

Kız senin 4 tane mi? Allah bağışlasın hepsinin bahtı açık olsun da ikiz mi oldu ne oldu da bu zamanda cesaret ettin buna?

4 tane ya, ilk ikiyi peş peşe yaptım aralarında 16 ay vardı. Bir kız bir oğlan oldu. Tam istediğim gibi. Taaa ki 31 mayıs 2023 sabahına kadar. O sabah başım döndü midem bulanıyordu bir kaç gündür. Yoktur zaten diye yaptım. Sonra da testlere inanmıyorum diye doktora bir giderim şaaaaak tek yumurta ikizi 6,5 hafta. İkizler ile ikinci gebeliğim arasında da 14 ay var. Kimse geri çekilen kocasına güvenmesin. şüphesiz ben size ibret olarak gönderildim

Yasım 45 kaloriferli eve ben 10 yaşındayken taşındık ama öncesinde de vardı akrabalarda, kaloriferin icadı ilkçağ tabi de babamin ikna oluşu 80 leri buldu sadece
Yaş 32, ben doğduğumda varmış. Halamın kocası zengin, onların evinde vardı. Ben doğmadan evlenmişler, doğal olarak 32 yıl önce vardı diyebiliyorum. :)

Bende vardi diye hatirliyorum ama bizde yoktu. Mahallede asfalt bile yoktu...
Kalorifer kim biz kim. Halici kayikla geçiyorduk. Mok koklaya koklaya. Ben orda hepatitis kalmadıysam hiçbir şey olmaz
Kazan varmış ona gidip kömür atıyorlarmış.dogalgaz çok sonradan geldi dedi. Ben de küçükken sobalı evde oturduk yaşadığımız şehir küçüktü lojmanda kalıyorduk herkes soba yakıyordu. Ben 25 yaşındayım bu arada baca akardı siyah siyah annem oturup ağlardı dbdbdbsb

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…