Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İzmir'e ilk taşındığımızda izmirde ki insanların neden başka şehirlere deniz tatiline gittiğine bir anlam verememiştim 🫣
Bu sene bende gittim 😁
Nerdeyse 7 göbek izmirliyim,millet çeşme,alaçatı diye ölüyo biz nerdeyse 10 yıldır gitmedik,gereksiz abartıldı bence,ne bi yeşillik var ne de rahatça yüzebileceğin derin bir sahili…abartılı pahalı ve kalabalık,gidersek sadece Ildır tarafına gidiyorduk,daha sakin ve yeşil diye.

En ucuzu 91 euro günlügü
Tam 7 gün.. 2 yetişkin bir çocuk.
1 oda ve iki yatak. Askeriye tarzi bir apart. Sirf uyumaya yaklaşik 700 Euro.
Yanlış bir değerlendirme olmuş. Bu ev herhangi bir şehrin kuş uçmaz, kervan geçmez mahallesinde olmasa gerek. Bir tatil beldesinde denize yakın bir konumdaki bir ev değil mi ?

7 gün, 3 kişi, 637 Euro ; bir başka deyişle 637 birimlik ödeme mi çok ? Yoksa bu parayı Türkiye'de tatil bölgesinde yer alan bir eve vermek mi çok geliyor ?

Bizde eşimle ikimizde kamudayiz ama maalesef tatil lüks artık senede bir memlekete gidiyoruz o kadar. Yemeğe çıkarken bile düşünüyoruz ( ev ve araba borcu var ) etrafimda daha düşük ücretlerle gecinenler var tabi ama gördüğüm kadarı ile çoğunda aile çok destekçi. Çocuğun bir kursu mu var aile karşılıyor okuldan birşey mi lazım aile karşılıyor gibi. Çok ufak bir örnek vereyim kızımı yazın sıkılmasin diye belediyenin yüzme kursuna verelim dedik haftada 4 saat ve özel değil belediye aylık 2100 TL iki çocuk olsa 4200 olur bu en ufak bir aktivite ve bu çocuklar büyüyecek dershane özel öğretmen başka şeyler yapmak isteyecek. Vaktiniz var daha sevgiliymissiniz bölümünuz ne bilmiyorum tabi ama kpss çalışın derim düz memurluk için yada gardiyanlik katiplik gibi memurluklar da bölüm şartı aranmıyor.
Konudan bağımsız belediyenin yüzme kursları ücretsiz olmuyor mu. Benim bi yakinim iki kizıni da ücretsiz gönderdi belediyenin yüzme kursuna.

Konudan bağımsız belediyenin yüzme kursları ücretsiz olmuyor mu. Benim bi yakinim iki kizıni da ücretsiz gönderdi belediyenin yüzme kursuna.
hangi belediye olduguna bagli. istanbul Kağıthanede ucretsiz mesela. yetiskinlere de öyle. her yaz ve her kis kaydolurum haftada iki gün birer saat kullanma hakkim olur (bu yaz uyuyakaldim kayit dolmustu)

Memur olanlar kafamız rahat diyor gelecekleri garanti. Çocuklarına muhteşem hayatları sunabiliyorlar.
Allalla nerde o memurlar ya? Biraz önce de biri ben memurum yılda 4-5 tatil yapıyorum yazdı 🥴 arkadaşlar asker polis öğretmen 40-60 aralığında aralığında kazaniyor, ayda 40 bin liraya hangi muhteşem hayatı sunacaksiniz çocugunuza?

söylediğimden peynir ekmekle karın doyurulsun’u nasıl anladınız şaşkınım
elbette her çocuk güzelce sağlıklı beslenmeyi hak ediyor. kazanılan parayla sağlıklı beslenip beslenmeyeceği aileye kalıyor. sağlıklı beslenmek tabi ki daha pahalı ama ileride ilaç hastane masrafları düşünülünce harcamaya değer bence de. nitekim ben de bebeğimi böyle büyütmeye çalışıyorum.

öte yandan kendi geçmişlerimize dönecek olursak, ortalama bir memur maaşıyla 4 çocuk nasıl büyütülebilirse ailem bizleri öyle büyüttü. herkes geçmiş yaşantıları, yaralarıyla yorum yapıyor ki ben de öyle yaptım. bana ikisinin de enerjisi hali kalmamıştı, ablamların elinde büyüdüm. benim okuduğum okullarda da maddi durumu daha iyi çocuklar vardı ki özel okula gitsek bile her zaman olacak…benim de arkadaşlarım daha marka giyiniyor daha iyi yerlerde yaşıyordu ancak ben geçmişime baktığımda ailemin ilgisizliğini görüyorum ona göre kendimi tedavi etmeye çalışıyorum.
herkes ister çocuğunu özel okullarda okutsun son model kıyafetler giydirsin harika evlerde yaşatsın. ama şartlar belli ve bu bence bir ailenin çocuk sahibi olmaması anlamına gelmiyor. BENCE diye tekrar ediyorum ve yazdıklarımı kendi hayat penceresinden yorumlamak da sadece sizi ilgilendiriyor…
Aç kalmasınlar yeter dediğiniz kısımda peynir ekmek ortaya çıktı hanımefendi. Onun dışında da sadece peynir ekmeğin neden yetmediğini anlatmak için detay verdim.
BENCE yaptığınız yorum çok sığdı ve önündeki zorlukları şimdiden tahmin edebilen bir insana pek çözüm odaklı bir bakış açısı sağlamıyordu.
Sizin de anneniz babanız 4 çocuk sahibi olmak yerine 1-2 çocuk yapıp kendilerini bu kadar zorlamasalardı ilgisizlik probleminiz olmazdı mesela.
Demek istediğim tam olarak bu aslında ilgisizlik ya da maddiyat aileler kapasitelerinin dışında çocuk sahibi olmamalı.
Konuda maddi olarak kapasitesi olmadığını düşünen bir insan var ve siz sevgi ver yeter diyorsunuz, yetmiyor.

Yanlış bir değerlendirme olmuş. Bu ev herhangi bir şehrin kuş uçmaz, kervan geçmez mahallesinde olmasa gerek. Bir tatil beldesinde denize yakın bir konumdaki bir ev değil mi ?

7 gün, 3 kişi, 637 Euro ; bir başka deyişle 637 birimlik ödeme mi çok ? Yoksa bu parayı Türkiye'de tatil bölgesinde yer alan bir eve vermek mi çok geliyor ?

Her ikiside değil.
Konu başka bir üyenin (baş sayfalarda) 17 bin lira kazanan, hem güzel geçinip hemde tatil yapabilen taniklari olmalısiydi
Benim demek istediğim nasil 17 bin kazanan bir insan hem geçinip hemde tatil yapabiliyor.
Benim için pahali değil ama 17 bin kazanan bir insan için pahali (bu gösterdiğim en uygun airBnB)

Öyle bir umurlarında ki tahmin bile edemezsiniz. Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama benim var 2 tane. Tabii ki onları çok seviyoruz sevdiğimizi biliyorlar ama bu maddi şeyleri umursamayacaklar anlamına gelmiyor. 7/4 yaşındalar küçüğü bile geçen seneden gördüğü için daha otelden dönünce başladı yine gidelim diye. Büyüğünü zaten söylemiyorum. Onun haricinde bişey görsünler illa ki isterler yani çocuk bunlar. İskendercinin önünden geçelim büyüğü hemen içeri girelim istiyor mesela nasıl girmeyeyim nasıl kısayım giriyoruz 4 kişi en az 1000 TL sadece bu.
Bizim zamanımızda bizlerdik o istemeyen değilde istese bile ailenin durumunu bildiği için söyleyemeyen çocuklar.
Çok şükür 2 çocuğa yetebiliyoruz bu şekilde başka da düşünmüyoruz çünkü hadi sevelim karnı doysun yeter diye düşunmuyoruz.
Ben ki çocuklarını tamamen marka, popüler kültür dayatması ürünler dışında yetiştirmeye çalışan biriyim, ben bile yaşıyorum çünkü okula gidiyorlar.
Daha benim çocuklarım mağazaya girip bir tshirt beğenmemişlerdir, ben yaparım alışverişi. Ayakkabı, çanta ne lazımsa her şeyi ben alırım algılarını hiç açmadım, göstermedim adeta dağda köy çocuğu gibi yetiştirdim sanıyordum forma ve krampon istediler elbette sahte aldım😂
Çok mutlu oldular, giydiler ama okulda arkadaşları dalga geçmiş çakma diye.
Eve gelip sorguladılar çakma ne sahte ne kötü şeyi niye aldın bize güldüler kimse oynamadı vs vs, büyüyün alacağım 2 3 giymede yırtıyorsunuz dedim ama dinletemedim.
Sonunda aldık ve 2. giymede yırttılar😂

Çocuklarına bu marka, çakma, iyisi kötüsü öğreten, edindiği şey ile üstünlük kurduran hiçbir ebeveyni affetmiyorum, etmeyeceğim de.
Benim imkanım var her istediğini alırım ama olmayan ne yapacak?
İphonelar ps5 ler havada uçuyor, 7 8 yaşlarında çocuklar bunları nasıl biliyor?
Ne diyorlar alırken, şu marka iyi pahalı mı diyorlar millete göster hava at, olmayanı aşağıla diye mi tembih ediyorlar anlamıyorum ki!!!

Eğer düğün ve ev düzme borçsuz olacaksa evet geçinilir ama biraz sıkıntılı. Sizin oranın şartları ne bilmiyorum ama benim sadece eşim çalışıyor maaşı 24 bin. Ben ev hanımıyım. 2 çocuğumuz var. Kiradayız. Kiramız uygun ama 6 bin. Öyle böyle, daha doğrusu önceliğimiz çocuklarımız için hiçbişey kısmadan geçiniyoruz ama çocuklar biraz daha büyüyünce bende işe gireceğim. Çocuk okula başlayınca maalesef geçinemeyiz. Siz de öyle yapabilirsiniz çocuk olduktan sonra belli bi süre sonra işe girersiniz.
Ablammm bana ev ekonomisi dersi verir misin:) valla helal olsun şaka yapmıyorum.

Maalesef öyle olmuyor bende çocuğum doğana hatta okula başlayana kadar öyle düşünüyordum ama şimdi farklı çevremde de onu en azından çevresindekilerin maddi imkanlarini vermeniz gerekiyor. Arkadaş çevresi nasılsa oda aynı imkânlara sahip olmak istiyor. Bu yaş ilerledikçe de artıyor malesef
Geçen gün kızım hoverboard istedi. Evdeki cry babyler, baby alive leri saymıyorum. Ki zamanında kiramdan çok az bi ücret ödemiştim cry baby e. Evt sıkar geçinirsin ama çocuk bu yoktan anlamaz. İllaki çevrede gördüklerini istiyor. Asgari ücretliler ne yapsın diyebiliriz ama maalesef dişimizi tırnağımıza takıp çalışacaz. Yoksa çocuğun isteği bitmiyor

Burda birkaç ay önce bir çocuğun, sadece dengeli beslenme giderini hesaplayıp söylediğimde linç yemiştim...Sen abartiyorsun ben 10 da birini bile harcamıyorum diyen mi dersin, her gün et yemesi şart değil, şimartma diyen mi dersin, düşük gelirli çok çocuklu aileleri aşağilamakla suçlayan mi dersin.....

En güçlü savunmalari da şuydu "bu hesap doğru olsa, ülkedeki çocuklarin yarısı açlıktan ölürdü" ...Daha eğitimi sağlığı sosyal gelişimi vs saymadik bile ama dengeli beslenmenin bile alternatifi açlıktan ölmemekse ve anneler bunu çocuklarina layık gorup hatta savunuyorsa bu toplum asla düzelmez ...
Peki birbirine zorbalık yaparak mı düzelir ? Market gıdaları satın alan insanlara: siz sağlıklı beslenmiyor ve çocuklarınızı da sağlıklı beslemiyorsunuz iması yaparak mı düzelir ? Bazı tartışmaları yaparken, izlenen yol ve yöntemde sorun yok mu sence de ?

Dünya üzerinde birbirinden farklı görüşlere sahip 8 milyar insan yaşıyor. Bazı konularda ortak görüşler olsa da milyonlarca da farklı görüş var.

Peki birbirine zorbalık yaparak mı düzelir ? Market gıdaları satın alan insanlara: siz sağlıklı beslenmiyor ve çocuklarınızı da sağlıklı beslemiyorsunuz iması yaparak mı düzelir ? Bazı tartışmaları yaparken, izlenen yol ve yöntemde sorun yok mu sence de ?

Dünya üzerinde birbirinden farklı görüşlere sahip 8 milyar insan yaşıyor. Bazı konularda ortak görüşler olsa da milyonlarca da farklı görüş var.
Buyur burdan yak🥴 şermin dümdüz evin onundeki market , çarsamba semt pazarı hesabiydi yaptığım zaten, uslubumu da bilen bilir, kimseye çocuklarınızı beslemiyorsunuz pis fakirler demisligimiz yok yani ne zorbalığindan bahsediyorsun? Dünyadaki 8 milyar insanın 7 milyar 999999 u bir araya gelse ergenlik çağında bir çocuğun ayda 1000 liraya dengeli beslenebilecegine ikna edemez beni, olmaz işte

Son düzenleme:
Aç kalmasınlar yeter dediğiniz kısımda peynir ekmek ortaya çıktı hanımefendi. Onun dışında da sadece peynir ekmeğin neden yetmediğini anlatmak için detay verdim.
BENCE yaptığınız yorum çok sığdı ve önündeki zorlukları şimdiden tahmin edebilen bir insana pek çözüm odaklı bir bakış açısı sağlamıyordu.
Sizin de anneniz babanız 4 çocuk sahibi olmak yerine 1-2 çocuk yapıp kendilerini bu kadar zorlamasalardı ilgisizlik probleminiz olmazdı mesela.
Demek istediğim tam olarak bu aslında ilgisizlik ya da maddiyat aileler kapasitelerinin dışında çocuk sahibi olmamalı.
Konuda maddi olarak kapasitesi olmadığını düşünen bir insan var ve siz sevgi ver yeter diyorsunuz, yetmiyor.
bu mantıkla her istediğini alabilen her istediğini yiyebilen çocukların mükemmel olmaları gerekiyor. sonuç ortada hanımefendi iyi akşamlar…

çocukların istekleri ve ihtiyaçları elbette bitmez ama onlara marka takıntısını aşılayanlar, onları oyuncağa kıyafete boğanlar da bizler değil miyiz?
Yoo bizler değiliz. Çocuklar arkadaşlarından gördüklerine özeniyor. Ben oğlumdan neler öğreniyorum bilsen. Bana ailem hiç böyle şeyler aşılamamıştı, istediğim markaların adını bile bilmezdi babam. Ama isterdim işte. Mesele sadece bu değil ki. Konu sahibinin bebeği olsa, çocuğuma bakayım, kreş yaşına kadar büyüteyim dese ayda 30 binle kira vererek sağlıklı beslenemez bile bir çocuk. Balık, et, meyve fiyatları ortada. Kreşe verse zaten alacağı asgari ücret ona gidecek, değmeyecek. O yüzden en az anaokuluna kadar evde kalmalı bu kadın, bakacak annesi vs. yoksa. Ama ben hep söylerim. Maddi durumu ne olursa olsun her kadının anne olma hakkı var. İnsan ayağını yorganına göre uzatmalı. Sağlıkla büyütebileceği çocuk sayısının farkında olmalı. Ancak bu şekilde daha düzgün nesiller yetişir.

Öyle bir umurlarında ki tahmin bile edemezsiniz. Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama benim var 2 tane. Tabii ki onları çok seviyoruz sevdiğimizi biliyorlar ama bu maddi şeyleri umursamayacaklar anlamına gelmiyor. 7/4 yaşındalar küçüğü bile geçen seneden gördüğü için daha otelden dönünce başladı yine gidelim diye. Büyüğünü zaten söylemiyorum. Onun haricinde bişey görsünler illa ki isterler yani çocuk bunlar. İskendercinin önünden geçelim büyüğü hemen içeri girelim istiyor mesela nasıl girmeyeyim nasıl kısayım giriyoruz 4 kişi en az 1000 TL sadece bu.
Bizim zamanımızda bizlerdik o istemeyen değilde istese bile ailenin durumunu bildiği için söyleyemeyen çocuklar.
Çok şükür 2 çocuğa yetebiliyoruz bu şekilde başka da düşünmüyoruz çünkü hadi sevelim karnı doysun yeter diye düşunmuyoruz.
çok haklısınız devir gerçekten çok kötü biz arkadaşımızda olmayan bir şeye sahip olduğumuzda değil onun yüzüne vurmak kendimiz kullanmazdık üzülmesin kendisini kötü hissetmesin diye. şimdiki çocuklar maalesef çok zorba.. olmayan çocuk da haliyle kendini kötü hissediyor.

benim demek istediğim para önemlidir evet satın alamadıklarımız çocuklarımızın istekleri çok önemli ama hiçbir şey anne baba ilgisinin sevgisinin yerine geçmez.
ekonomik olarak düzelmeyi bekleyeceksek epey çoğunluğumuzun anne baba olamadan ölmesi demektir.

bir de etrafımda gördüğüm kadarıyla daha az maddi imkanlara sahip anne babaların çocukları daha mutlu. böyle bir genelleme yapabilirim. her istediği olan çocuklar çok doyumsuz oluyorlar ve yeni sahip olduğu şeyle mutlu olamıyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X