Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yoo bizler değiliz. Çocuklar arkadaşlarından gördüklerine özeniyor. Ben oğlumdan neler öğreniyorum bilsen. Bana ailem hiç böyle şeyler aşılamamıştı, istediğim markaların adını bile bilmezdi babam. Ama isterdim işte. Mesele sadece bu değil ki. Konu sahibinin bebeği olsa, çocuğuma bakayım, kreş yaşına kadar büyüteyim dese ayda 30 binle kira vererek sağlıklı beslenemez bile bir çocuk. Balık, et, meyve fiyatları ortada. Kreşe verse zaten alacağı asgari ücret ona gidecek, değmeyecek. O yüzden en az anaokuluna kadar evde kalmalı bu kadın, bakacak annesi vs. yoksa. Ama ben hep söylerim. Maddi durumu ne olursa olsun her kadının anne olma hakkı var. İnsan ayağını yorganına göre uzatmalı. Sağlıkla büyütebileceği çocuk sayısının farkında olmalı. Ancak bu şekilde daha düzgün nesiller yetişir.
ay elbette on tane çocuk yapsın demedim 🤣🤣 tabi ki bakabileceği kadar çocuk yapılmalı. ama asgari ücret alıyorum diye anne olmamalıyım inancı bence çok doğru değil. bir tane hayatımız var maddi eşitsizliklerin gırla olduğu bir ülkedeyiz. herhangi bir ekonomik düzelme en az 20 yılda olur. bu ertelenecek bir konu değil. ben öyle düşünüyorum.. bütün beğenmedim ve laf sokan mesajlara rağmen hala böyle düşünüyorum 🤣
günümüzde çocukların zorba oldukları bir gerçek ama maalesef bu şartlarla yaşamayı da biz öğreteceğiz.

Konudan bağımsız belediyenin yüzme kursları ücretsiz olmuyor mu. Benim bi yakinim iki kizıni da ücretsiz gönderdi belediyenin yüzme kursuna.
Her belediyenin yok. Bizim yaşadığımız şehirde ücretsiz iki kurs var. Onda da eğitmen çocukla havuza girmiyor, sadece direktif veriyor uzaktan. Böyle yap, şöyle yap diye. Bu sene bir hevesle gittim oğlumu yazdırmaya. Öyle olduğunu öğrenince mecbur kaldı. Beklesin babasıyla öğrensin dedim. 😁

ay elbette on tane çocuk yapsın demedim 🤣🤣 tabi ki bakabileceği kadar çocuk yapılmalı. ama asgari ücret alıyorum diye anne olmamalıyım inancı bence çok doğru değil. bir tane hayatımız var maddi eşitsizliklerin gırla olduğu bir ülkedeyiz. herhangi bir ekonomik düzelme en az 20 yılda olur. bu ertelenecek bir konu değil. ben öyle düşünüyorum.. bütün beğenmedim ve laf sokan mesajlara rağmen hala böyle düşünüyorum 🤣
günümüzde çocukların zorba oldukları bir gerçek ama maalesef bu şartlarla yaşamayı da biz öğreteceğiz.
Çocukların umrunda değil ki maddi güç demişsin. Ona beğenmedimim baki. Ama diğer konuda katılıyorum. Zaten ben de üyeye birikim yapıp kendini ayarlayıp öyle çocuk işine girişmesini tavsiye ettim. 😁

bir de etrafımda gördüğüm kadarıyla daha az maddi imkanlara sahip anne babaların çocukları daha mutlu. böyle bir genelleme yapabilirim. her istediği olan çocuklar çok doyumsuz oluyorlar ve yeni sahip olduğu şeyle mutlu olamıyorlar.
Siz çevrenizdeki kaç çocukla bu sonuca vardınız bilmiyorum ama ben 25 yıllık öğretmenim onbinlerce çocuk yetiştirdim ve şu konuda o kadar yanılıyorsunuz ki, çok üzgünüm sizin için...

Allalla nerde o memurlar ya? Biraz önce de biri ben memurum yılda 4-5 tatil yapıyorum yazdı 🥴 arkadaşlar asker polis öğretmen 40-60 aralığında aralığında kazaniyor, ayda 40 bin liraya hangi muhteşem hayatı sunacaksiniz çocugunuza?
Ben memurum 4-5 yapıyorum belki fazla ama ev geçindirme derdim yok annemin babamın evinde yaşıyorum borcum yoktu tüm param bana kalıyordu ve gidip pahalı bir yerde kalmıyorum. Hem yurtiçi hem yurtdışı geziyorum. Memurların daha uygun fiyatlı konaklama imkanı oluyor bazen. Genelde uzun süren bir tatil varsa boş geçirmem hiç. Ama insanın çocuğu olunca önceliği hep o oluyor sanırım

Konudan bağımsız belediyenin yüzme kursları ücretsiz olmuyor mu. Benim bi yakinim iki kizıni da ücretsiz gönderdi belediyenin yüzme kursuna.
Yok maalesef ücretli burda özel havuzlar daha yüksek fiyatlı hatta bu en uygunu belediyenin büyük bir spor kompleksi var buz pateni jimnastik havuz vs hepsi var ancak malesef ücretli hepsi

bu mantıkla her istediğini alabilen her istediğini yiyebilen çocukların mükemmel olmaları gerekiyor. sonuç ortada hanımefendi iyi akşamlar…
Hayır. Ailelerin imkanları dışında çocuk yapması travma yaratıyor(Maddiyat ya da ilgi, sadece maddiyata kısıtlamıyorum bir önceki mesajımda gayet açık belirtmişim bunu ama nedense siz mantık kurarken o kısmı atladınız.)
Bir çocuğu mükemmel yetiştirmek mümkün değil illa ki bir şeyi eksik oluyor. Ama sevgi yeter diyerek bunlar görmezden gelinemez bunu demeye çalışıyorum ısrarla anlamıyorsunuz, size de iyi akşamlar.

Nerdeyse 7 göbek izmirliyim,millet çeşme,alaçatı diye ölüyo biz nerdeyse 10 yıldır gitmedik,gereksiz abartıldı bence,ne bi yeşillik var ne de rahatça yüzebileceğin derin bir sahili…abartılı pahalı ve kalabalık,gidersek sadece Ildır tarafına gidiyorduk,daha sakin ve yeşil diye.
Ben deniz i seviyorum yaz gelsin diye dört gözle bekliyorum girebildigim ortamlarda rahat olduğu icin izmirden yana bir sıkıntım olmuyor ama evet urla çesme alaçatı biraz fazla abartı bana görede.

Geçen gün kızım hoverboard istedi. Evdeki cry babyler, baby alive leri saymıyorum. Ki zamanında kiramdan çok az bi ücret ödemiştim cry baby e. Evt sıkar geçinirsin ama çocuk bu yoktan anlamaz. İllaki çevrede gördüklerini istiyor. Asgari ücretliler ne yapsın diyebiliriz ama maalesef dişimizi tırnağımıza takıp çalışacaz. Yoksa çocuğun isteği bitmiyor
Evet maalesef hatta bir arkadaşım vardı çocuklarıma kendim bakmak istiyorum diye calismamisti işinden ayrıldı sonrada imkanı olmadı çalışmak için çocukları büyüdükçe maddi olarak ne zaman yok dese suçladılar bizim için işi bıraktığını söyledin ama keşke birakmasaydin diye

Onun haricinde bişey görsünler illa ki isterler yani çocuk bunlar. İskendercinin önünden geçelim büyüğü hemen içeri girelim istiyor mesela nasıl girmeyeyim nasıl kısayım giriyoruz 4 kişi en az 1000 TL sadece bu.
Uzun zamandır iskender yemiyordum. Fiyatlardan haberim yoktu. Oğlanın ısrarıyla girdik mekana, kokuyor çünkü yazık. Yok diyemezsin. 3 kişi 1050 lira verdik çıktık. O neydi ya öyle ahhshs bir de aynısını Bülent Börek’te de yaşadım. 🤣

Yok maalesef ücretli burda özel havuzlar daha yüksek fiyatlı hatta bu en uygunu belediyenin büyük bir spor kompleksi var buz pateni jimnastik havuz vs hepsi var ancak malesef ücretli hepsi
Anlıyorum. Sizin ki bir belediyeye göre bayaa kapsamlı bir spor merkezi gibi. Türkiye şartlarinda ücretsiz olması zor

Ben memurum 4-5 yapıyorum belki fazla ama ev geçindirme derdim yok annemin babamın evinde yaşıyorum borcum yoktu tüm param bana kalıyordu ve gidip pahalı bir yerde kalmıyorum. Hem yurtiçi hem yurtdışı geziyorum. Memurların daha uygun fiyatlı konaklama imkanı oluyor bazen. Genelde uzun süren bir tatil varsa boş geçirmem hiç. Ama insanın çocuğu olunca önceliği hep o oluyor sanırım
Hayatım sen tabii ki gidebilirsin, sen memur değil asgari ücretli de olsan 1-2 kere gidersin bu durumda ama ev kirası, geçim giderleri hele çocuklu bir aile için hesap yapıldığında bu imkansız oluyor

Buyur burdan yak🥴 şermin dümdüz evin onundeki market , çarsamba semt pazarı hesabiydi yaptığım zaten, uslubumu da bilen bilir, kimseye çocuklarınızı beslemiyorsunuz pis fakirler demisligimiz yok yani ne zorbalığindan bahsediyorsun? Dünyadaki 8 milyar insanın 7 milyar 999999 u bir araya gelse ergenlik çağında bir çocuğun ayda 1000 liraya dengeli beslenebilecegine ikna edemez beni, olmaz işte
Bahsettiğin konudaki yorumunu ve yapılan hesaplamayı görmedim. Bu konuda yazılanlar üzerinden yorum yaptım.

Bazı hesaplamalar ve yorumlarda; konuyu okuyan, gelir düzeyi sizden daha düşük bir çok insana da zorbalık yapılmış olmuyor mu ? "Bu kadar gelirle 2 çocuğu doyurabiliyor musunuz vb" yazıldığında bu hoş bir ifade mi oluyor sence ?

Normal, zihinsel ve ruhsal olarak sağlıklı bir insan, ailesi ve kendisi için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıyor mudur sizce ?

Ben erteledim. Son raddeye kadar. Sonunda tüp bebekle anne oldum ama maddi ve manevi anca yetebileceğime karar verdikten sonra oldum.
Eğer maddi acidan yetersiz olsaydim veya yetersiz kalsaydim asla dogurmazdim. Asla.
Tabiki doğuran doğursun. Mutlu mesut yaşasınlar ama hiç masum ve sevimli gelmeyen davranış türleri benim gözümde. Kendini doğru düzgün besleyemeyen ve kendine yetemeyen bir insan lütfen kedi bile almasin evine.

Uzun zamandır iskender yemiyordum. Fiyatlardan haberim yoktu. Oğlanın ısrarıyla girdik mekana, kokuyor çünkü yazık. Yok diyemezsin. 3 kişi 1050 lira verdik çıktık. O neydi ya öyle ahhshs bir de aynısını Bülent Börek’te de yaşadım. 🤣
Kızım çok iştahsız çok yemek seven bi çocuk değil,ben tüp mideliyim çok fazla yemiyorum.Dışarı çıkınca ikimizde az ya da beraber yeriz,kahve yanına pasta mutlaka ister.Sadece bunlara 1.000 lira veriyoruz.Sinema,alışveriş v.s eklersek ki hiç yapmasa ufak tefek gratis,watsons gibi yerlerden ihtiyaçları oluyor her dışarı çıkmamız 2-3 bin gibi.Neyse ki zamanında kimseyi dinlemeyip tek çocukta kalmışız gerçekten bu zamanda çok zor

Normal, zihinsel ve ruhsal olarak sağlıklı bir insan, ailesi ve kendisi için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıyor mudur sizce ?
Sana şöyle bir örnek vereyim; benim yaptığım beslenme hesabını beğenmeyip en sert tepkiyi gosteren ve senin şu argumanini şiddetle savunan üç çocuklu bir üye , ben linclenip konudan çekildikten sonra ilerleyen muhabbette gelen sorular üzerine biri ergen biri bebek üç çocuğunun da aynı odada kaldıklarını çünkü birlikte çok mutlu olduklarını , ayrı oda istemediklerini söylemişti... Üstelik evi 3+1 di ve ayrıca fazladan bir oturma odası vardı.... Bu tür düz hesaplamalara bile aşırı tepki verenler zannettigin gibi ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıyorlar işte, hatta biz uyarmadan ellerinde boş durani çocuklarına vermek bile gelmiyor akıllarına....

Son düzenleme:
Sana şöyle bir örnek vereyim; benim yaptığım beslenme hesabını beğenmeyip en sert tepkiyi gosteren ve senin şu argumanini şiddetle savunan üç çocuklu bir üye , ben linclenip konudan çekildikten sonra ilerleyen muhabbette gelen sorular üzerine biri ergen biri bebek üç çocuğunun da aynı odada kaldıklarını çünkü birlikte çok mutlu olduklarını , ayrı oda istemediklerini söylemişti... Üstelik evi 3+1 di ve ayrıca fazladan bir oturma odası vardı.... Bu tür düz hesaplamalara bile aşırı tepki verenler zannettigin gibi ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıyorlar işte, hatta biz uyarmadan ellerinde boş durani çocuklarına vermek bile gelmiyor akıllarına....
Ben oğlumla kızımın odasıni büyük olan(kızım) ortaokula başlayınca ayırdım. Geç bile kalmıştım belki. Ayri odalarda bile birinin gitar sesinden biri rahatsız, digeri de yüksek sesle kitap okunmasından. Benimkiler mi geçimsiz bilemedim 🤷🏻

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X