Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

emin olmamakla beraber, nüfus müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız gerektiğini düşünüyorum.

Merhabalar
Öncelikle bu mesajın silinmemesini istiyorum belki benimle aynı durumda olanlar vardır onlarda faydalansın.
Bir zamanlar avon üyesiydim.takım öncüm benim adıma siparişler vermiş ve malasef ödememiş.sürekli faiz işliyor.yaklaşık 1 bucuk yıldır 2bucuk milyar borca karşılık sadece 173 tl ödeme yaptı.dün evime mektup geldi 3 gün içinde ödeme yapın filan diye.adama götürdüm kağıdı aldı pazartesiye kadar ödeyecem dedi.ben cok korkuyorum ya eve icra gelirse?
Ve benim bu adama yapmam gereken nedir bu borcu ödemesi için adli yoldan ne yapabilirim.???

3 gün içinde ödeme yapın yazan kağıt, muhtemelen sadece bir mektuptur. evinize hacze gelinmesi için hakkınızda icra takibi başlatılması gerekir. hakkınızda icra takibi başlatılırsa size icra dairesinden tebligat gelir. bunda da süre 7 gündür. 7 gün içinde icra dairesine gidip yazılı olarak borca itiraz etmezseniz, ödemek zorunda kalırsınız.

Teşekkür ederim peki ne kadar süre daha ödenmezse tebligat gelir?

Teşekkür ederim peki ne kadar süre daha ödenmezse tebligat gelir?

dedikleri gibi üç gün içinde de icraya koyabilirler, 5yıl içinde de icraya koyabilirler. icraya ne zaman koyarlarsa ödeme emri (tebligat) ondan 1 hafta-15 gün sonra gelir icra dairesinden.

selam avukatimiza benim sorum vardi...esimle artik yollari ayiracagim cunku olmuyor tek tarafli hicbir sekilde yurumuyor cocuklar icin sabrettim su son 6 7 aydir artik cekilmez bir hal aldi...insanliktan cikacagim bu gidisle bunu cocuklarda goruyor psikolojim zaten dememe hic gerek yok...yani dipteyim artik yurtdisinda kesinlikle olmayacagina inandim...esimle anlasabilseydim oda yoktur maalesef ki size sorum su iki oglum var biri 1. gimnazyuma gidiyor birisi de 1. sinifa basladi...zaten cocuklar dusman gibiler es öyle cocuklar öyle burda hic bir yakinim yok yani kafayi yemek icin hersey mevcut...gidip tedavi olabiliecegim bir ortam bile yok kendimi guzellikle ifade edebilecegim...yani ben bosanmakta kararliyim ve kesin donus yapacagim...esim firma kurali artik zivanadan cikti tabir yerindeyse esimle konustum o turkiye ye donmek istemiyor ama ben artik buralarda yapamayacagimi anladim vatanimdada ekmek var buradaki dertleri anlatsamm sayfa bitmez...avukatimiza sormak istiyorum bosandiktan sonra beni neler bekliyor...ama su ice atmaktan dolayi yasadigim depresyondan kurtulacagima eminim...bunu turkiye de doktora söyledim böyle böyle ben gayet iyiydim esimle ben hasta olursam iyi anlasiyoruz ben duzelirsem hakkimi ararsam gecim kalmiyor dedim...sana ilac vermem sen aile ici seylerden bahsediyorsun dedi...yani durum bu su an ilac kullaniyorum ama hic bir faydasi yok cznku problem ortada...

ben sorunuzun okudum ancak anlayamadım, türkiyeye dönmek ve eşinizden boşanmak mı istiyorsunuz? ya da eşiniz dönerse boşanmayacak mısınız? depresyona girmişsiniz yurtdışında sanırım, anlattıklarınızdan onu anladım.

boşanırsanız sizi neler bekliyor, onu ben bilemem ki. nereye gideceksiniz, nasıl yaşayacaksınız, çocuklarınızı yanınıza almak istiyor musunuz, nasıl geçineceksiniz? bu soruların cevabını siz verip boşanmaya öyle karar vereceksiniz.

Eşiniz türk vatandaşı mı? Türkiye de mal varlığı var mı? nafaka, tazminat vs. talep ediyor musunuz? Eşiniz türk firmasında mı çalışıyor? Çocuklarınız sizinle yaşamak ister mi? Yol göstermemi isterseniz, bu tür sorulara cevap verin. ben de yol göstermeye çalışırım..

Merhaba benim de bi sorum olacak..
Cevaplarsanız çok sevinirim..
Benim 2 adım var ancak kimlikte sadece 1i yazıyor oysa aile içinde mahallede herkes beni diğer adımla tanıyor
bu da normal olarak karışıklık yaratıyor
sorum şu ki ismimin yanına diğer adımı da ekletmek istiyorum
izlemem gereken yol ve önerileriniz
neler yapmam gerektiği hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim
Şimdiden teşekkür ederim..

ikametgahınızın bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesinde nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmanız gerekmektedir.

Benim sorunum biz eşimle anlaşamıyoruz bir tartışma sırasında ki iyi olduğumuz günler o kadar az ki! Artık çocuk için bile katlanamam git dava aç ne istersen kabul dedi bende üzerine ertesi gün dava açmaya gittim anlaşmalı olarak işte 500 kızıma 500 bana 10000 lira gibi bir para istedim düzen kurma adına kızımın velayetini vs. belirttim dilekçede kızım 2,5 yaşında ilk duruşma hemen dava açtığımın ertesi günüydü gelmedi sen gider gelirsin ben boşanmam dedi seviyorum git davayı geri çek istediğin herşey olacak ayrılmayalm dedi davayı çekmeye gittim dilekçeyle falan uğraşmak istemedim çünkü ikimizde gitmeyince dava düşermiş ben şimdi o süre zarfında nasıl lacak diye bekledim ama değişen birşey olmadı duruşmaya gideceğim 8 aralıkta
duruşmamız şimdi gelmemesi durumunda ne olacak? Yada gelmesi durumunda nafakayı fazla bulup reddederse ne kadar nafaka bağlanır işyeri var günlük kazandğı 1000 lira civarında olsada en fazla 100 lira fiş keser yasal olarak gelirini ispatlayamam bu durumda bana kızıma ne kadar bağlanır üzerimize olan herhangi birşey yok sadece araba var onunda taksitleri ödeniyor işyeri kira... Teşekkürler...

Benim 13 yaşında bir kızım var babasıyla 10 sene önce ayrıldık ben ikinci evliliğimi yaptım ve kızım onu babası olarak kabul etti ancak kızım biyolojik babasının soyismini istemiyor ve çevresindeki herkesede üvey babasının soyismini söylüyor. psikolojisi bozuldu. acaba o insanla muhattap olmadan kızımın soyismini değiştirebilirmiyim. bunun için ne yapmam gerekir. TEŞEKKÜRLER

anlaşmalı boşanma davanız çekişmeli davaya dönüşebilir. bunun için tanıklarınızı, boşanma sebeplerinizi ve delillerinizi belirtmelisiniz. istekleriniz ve nasıl ispatlayacağınız konusunda avukat tutmanız gerekir diye düşünüyorum. çünkü bu deliller, nafaka ve tazminat konularını tek başınıza halledemezsiniz. ayrıca aracına tedbir koydurursanız sizin için iyi olur. eğer avukat tutacak durumunuz yoksa baroya başvurun. baro size avukat tayin edecektir.

yarınki duruşmaya ise gidip "davalı ile uzlaşamıyoruz, davamız çekişmeli devam etsin. delillerimi ve tanıklarımı bildireceğim" demeniz yeterli olacaktır..

kızınızın soyismini değiştiremezsiniz, ancak babasının aslında eski eşiniz olmadığına dair bir dava ile bu mümkün olabilir. onda da eski eşiniz ve kızınız için dna testi yapılır. ancak eski eşiniz kızınızın babası çıkmazsa kızınızın soyismi değişir.

ister misiniz bilmiyorum ama benim vekil olduğum şöyle bir dava olmuştu. hanım bir kızı ile eşinden boşanmış, sonra barışmışlar ve kadın hamile kalmış. bu arada tekrar ayrılmışlar ve barıştıkları zaman nikah yapmadıkları için kadın oğluna kendi soyadını vermiş. babayla da asla görüşmüyorlar. kadın aynı sizin gibi kızının soyisminin değişmesini istedi, özellikle oğlu okula başlayacağı için oğlu ile aynı olmasını istedi. (babalık davası açmak istemedi, oğlunun eski kocasının soyismini alması için,belki de çocuk başkasındandı. bilmiyorum günahını almıyım.) kadının soyadı sever'di. biz dava açarak kızının ismine bu ismin eklenmesini talep ettik.

kendi soyadını değiştirmek mümkün değil, ancak anlattığım gibi dilerseniz ve uygun bir soyisimse kızınızın ismine ikinci isim olarak ekletebilirsiniz.

merhabalar benım ablam esınden bosanmak ıstıyo esıde ıstıyo cok fazla anlasmazlık ve hakaret kufur var evlılıklerınde... esı yerı gelıyo dayak bıle atıyo bı kac kerede face de aldattı.. neyse 2 cocuk var 2 ve 4 yaslarında velayetı esı almak ıstıyo ama ablam vermek ıstemıyo ablam calısmıyoda ona verırlermı velayetı ablama yanı.. bıde nafaka alabılırmı ablam esınden. tsk ederım

velayeti anneye verirler, eğer iffetsiz yaşam, akıl hastalığı vs. gibi bir durumu yoksa ablanızın çocukların velayeti onda kalır. ablanız asgari ücretin üzerinde bir maaşla çalışmadığı sürece nafaka alabilir. bahsettiğiniz hakaret, küfür, aldatma olaylarını ispatlayabilirse tazminat da alabilir. ayrıca iki çocuk için de iştirak nafakası alır.

davayı ablanız açarsa ve mahkemeden talep ederse mahkeme hemen ablanız ve çocuklara verilmesi için dava süresince de tedbir nafakasına hükmeder.

cok tsk ederım ablamda okudu bunu ve hemen basvurmayı dusunuyo msela arkadaslarının yanında hakaret ettı kac kere onlarla ıspatlayabılırmı acaba yada tel kaydetse olurmu

Slm 7-8 yıl önce annem tanıdık birine elden 122 gram altın ve 1000 dolar veriyor borc olarak.Bir süre sonra paramızı istedimizde durumum müsait olmadını söyledi şimdide cep telefonu değiştirdi.Napabiliriz bu durumdaa lütfen yardımcı olurmusunuz?

tanıdık dediğiniz yakın akraba değil ise bu parayı tahsil edemezsiniz. davanız reddedilir. çünkü tanıkla ispat edilemez.
2500 TLnin üzerindeki meblağlarda yazılı ispat şartı var. elinizde imzalı kağıt varsa o zaman 10 yıl dolmadan dava açmanız gerekiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…