Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

merhaba arkadaşlar bir sorum oalcak...

anneden kalma bir arsa var üzerinde tedbir var dayılar tarafından koyulmuş. onu kaldırmadan satışı yapamıyoruz. reşit oldugumuz için otomatikman kalkması gerekirdi diye düşünüyorum ama kalkmamış bizim dilekçe yazmamız lazımmış.
...... nolu ada parsel olan arsadan tedbirin kalmasını istiyorum gibi bir dilekçe yazmam lazımmış ama naısl yazacagımı tam olarak bilmiyorum. fikri olan var mı? örnek yazabilirseniz sevinirim..

birde tapuya gittiğimizde terkin yazısı istediler bu ikisi birbiri ile baglımı onuda bilmiyorum.. avukat falan var mı ki bu sitede...

bu arada emlakçı sattı arsayı ama işlemlerin olması için bunların olması lazımmm off ne zor hukuk işleriii

Son düzenleme:

eğer şikayetçi olsaydınız, eşinizi bu şekilde sıkıştırıp boşanmaya ikna olmasını sağlayabilirdiniz. eğer boşanmaya kararlıysanız derhal dava açmalısınız. eğer barışıp eve dönerseniz. bu olayı ve raporu daha sonra boşanmak istediğinizde kullanamazsınız.

gerçekten çok tşk ederim. çok açıklayıcı cevaplar yazmışsınız. kafama takılan diğer noktaları da hem paylaşmak hem de sormak istiyorum.
kimine göre gerçekten büyük bir nedenim olmayabilir ama biz bu apartmanda onlarla yaşadığımız takdirde sorunlar artarak devam edecek. ve tartışmaların sıklığı da gün geçtikçe artacak. çocuğumun böylesi bir ortamda büyümesini gerçekten istemiyorum. eşim ise ayrı bir eve taşınmayı asla kabul etmiyor. ve ben de çok bunaldım. bazen evi terkedip ailemin yanına gitmek istiyorum. ya da ayrı bir ev tutup,taşınmak..
bunları yaptığım takdirde, aleyhimde kullanılabilir mi? hukuki anlamda herhangi bir sorun teşkil eder mi? ya da boşanabilmek için hukuken geçerli ne gibi gerekçelerim olmalı?

sanırım benim sorumun cevabı yok... !

10 yıllık evliyim bu evlilikten 9 yaşında oğlum 5 yaşında kızımvar yıllardır karı koca çalıştık 2 ev sahibi olduk eşim çok sinirli birbirimizi hiç anlayamaz olduk sürekli kavga ufak şeyleri problem yapıyo ve ayrılalım dedi bana protokol hazırlatacakmış bugün. Benim sorum 2 çocuğumun velayeti nasıl olur mal paylaşımı nasıl olur neler hak talep edebilirim bildiğim kadarıyla herşey ortadan bölünüyo fakat ben yıllardır çalıştım ev hanımıda olsam eşit bölünecekti. Protokolü imzalamadan nelere dikkat etmeliyim hakkımı nasıl aramalıyım bu arada çocuklarıda ona verme taraftarı asla değilim

çalışsanız da ev hanımı da olsanız 2002den sonra edinmiş olduğunuz mallar ikiye bölünür. ancak mallarda mirastan gelen pay katksı, aile katkısı, piyango gibi bir ikramiye katkısı varsa o zaman bu katkı kimin tarafından gelmişse o kendi getirdiği payı alır ondan sonrası ikiye bölünür.

protokolde malvarlığı ile ilgili hüküm olmazsa 1 yıl içinde malvarlığını tasviye için dava açmalısınız. aksi takdirde mallar kimin üzerineyse o şekilde kalır.

protokolde velayet hususunda anlaşabilirsiniz. ancak bu hakimi bağlamaz, hakim yine velayeti kimin hakettiğini takdir edebilir.

eğer çekişmeli olarak boşanırsanız, çocukların kimin yanında kalmak istediği, okullarının ve alıştıkları çevrenin kimin yanında olduğu velayet açısından önemlidir. ayrıca hakim kardeşleri birbirinden ayırmayacak şekilde karar vermeye özen göstermelidir.

boşanmak için evlilik birliğinin temelinden sarsılması gereklidir. yani birlikte yaşamanın artık mümküm olmaması, bunun için de kanunda başlıca sayılan zina, hayata kast, onur kırıcı davranış, pek kötü muamele, terk, akıl hastalığı kesin boşanma nedenleridir.

zina yapan, hakaret, akıl hastası olan veya evi terk eden eş değil, diğer eş davayı açmalıdır.

zina yapan, hakaret, akıl hastası olan veya evi terk eden eş davayı açarsa ve diğer eş boşanmak istemezse dava reddedilir.

eğer daha öncede belirttiğim gibi kendi evinizi sadece yatmak için kullanmıyorsanız ve evden giderseniz ailenizin yanına ya da evi taşırsanız; terk eden eş durumuna düşersiniz ve kusurlu siz olursunuz. sizin açtığınız dava reddedilir.
ancak eşiniz sizin kusurlu hakaretinize rağmen boşanmayı kabul ederse de tazminat veya kendiniz için nafaka alamazsınız.

evlilik birliğine müdahelede bulunan 3. kişi boşanma nedeni edilemez. kayınvalidem çok karışıyor diye boşanamazsınız mesela.

başlıca boşanma nedenlerinin dışında ne gibi sebepler evlilik birliğini temelinden sarsar?

-eşin çalışmaması veya uygunsuz işte çalışması
-kazandığı parayı eve harcamaması
-alkol, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlısı olması
-şiddet uygulaması, (eşyalara, işyerine, araca zarar vermesi)
-faaliyetlerini bildirmemesi (arada ortadan kaybolması ya da gece dışarda kalması)
-sosyal ortamda küçük düşürmesi
-eşin çalışmasına izin vermemesi, zorla çalıştırması, işten çıkarılmasını sağlaması
-hakaret etmesi
-tehdit etmesi
-şiddet uygulaması
-aşırı kıskançlık
-eşi başkalarıyla görüştürmemek(telefonla, ailesi ile komşuları ile vs)
-evden uzaklaştırmak (ailesinin ya da başkasının yanına bırakmak, eve almamak, kovmak)
-eşyalarını dışarı atmak
-ilgisiz davranmak(ailesiyle, hastalığıyla, dışardan müdahalelerle, tedaviyle, temizlikle)
-dışlayıcı davranmak (habersiz çocuk aldırmak,kayıtsız kalmak, olumsuz davranmak, evliliğin kendisine göre olmadığını söylemek, sebepsiz intihara kalkışmak, eski eşinin resmini saklamak)
-borçlandırıcı davranışlarda bulunmak (eve haciz gelmesine neden olmak, aşırı şans oyunu oynamak, cebinden para çalmak)
-cinsel ilişkide sorunların bulunması (cinsel sapkınlık, soğukluk, eşini satacağını söylemesi, tacizde bulunması, tacize tepki vermemesi, cinsel yetersizliğini duyurması)
-özel hayatın gizliliğine aykırı hareketlerde bulunması (özel görüntüleri başkalarına göstermesi, sırları paylaşması)
-eşine suçlayıcı davranışlarda bulunması (kız çıkmadı, hırsızlık..)

aklıma gelenler bunlar tabi başka bir sürü şey de boşanma nedeni edilebilir.

kavgalarınızın sebebi önemli olan. somut bir örnek verirseniz daha çok yardımcı olmaya çalışırım..

önceliklere herkese selamlar ... sürekli hukuk sitelerinde geziniyordum burayı görmem iyi oldu.
Ben eşime dava actım 1 ay oldu ama henüz cevap gelmedi cevap süresini uzattığını biliyorum ama bu süre en fazla ne kadar uzatılabilir yani 1 ay icinde cevap gelmemiş olası normal mi?. Birde yalnız ikimizin olduğu bir ortamda olan bir olayı bana iftira atarak anlattığını biliyorum ve emin olabilirsiniz bu kesinlikle yalan ben bunu nasıl cürütebilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

kendisine dilekçenin tebliğinden itibaren 2 hafta içinde cevap vermeli eşiniz, tebligatı almamış olabilir. o zaman da tebligat yapılmadan cevap süresi işlemez.

ikinizin arasında geçen bir olay ise o olayı kendi açısından anlatacaktır siz kendi açınızdan. tanık olmadığı için hakim diğer delillere ve tanıkların genel beyanlarına göre karar verecektir.

tamam ozaman eğer başka olaylarla ilgili deliller de etkili oluyorsa sanırım sorun kalmaz cunkü tanıklar var onun genel durumu konusunda cok teşekkür ederim. herhangi bir sorunda özelden irtibat kurma imkanım var mı sizinle ??

oğlum kesinlikle ayrılmamızı istemiyor hakim amcaya söylüyecem sizi boşamasın diyor çocuğun psikolojiside iyice bozulacak hakim karşısında bunu söylese etken olurmu açıkçası bende boşanma taraftarı değilim bende anne baba ayrılığı yaşadım çocuklarımda benim yaşadıklarımı yaşasınlar istemiyorum bi taraftan da evliliğim hiç iyi değil eşim çok nankör minnetsiz birisi geçim çok zor inanın çok zor durumdayım

velayet konusunda anlaşarak boşanırsanız hakim çocuğunuzu dinlemek istemeyecektir. yani duruşmaya gelmesine gerek yok, zaten tek celsede birkaç dk.da bitiyor. kararsızsanız hiç kalkışmayın, "bıçak kemiğe dayandı, ya kendimi öldürücem ya onu" diyenlere ben ancak boşan diyebilirim. o yüzden sabırlı olun, tek tavsiyem evliliğiniz yoluna girene kadar bir çocuk daha yapmayın. allah yardımcınız olsun..
siz velayet konusunda anlaşsanız da velayeti alan tarafın velayetine engel bir durum varsa (akıl hastalığı, iffetsiz yaşam gibi) o zaman hakim takdir eder, yanlış anlaşılma olmasın, yoksa hakim siz anlaştıktan sonra karışmaz.

Son düzenleme:

rica ederim, özel mesaj atabilirsiniz..

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.allah kimsenin başına böyle bişey vermesin. Allah sizden razı olsun..yürümüyecek biliyorum ama analık iç güdüsü çocuklarım babasız annesiz büyüsün istemiyorum ben ezikliğini çok yaşadım onlara asla yaşatmak istemezdim. Düşünücem yarın protokolu hazırlatacakmış ya imzalamadan yırtıp atıcam yada imzalayacağımm. Sağolun herşey için

sonbi sorum olucak size ailemden kalan mirasta ayrılık esnasında eşim hak talep edebilirmi

eşime hem maddi hemde manevi boşanma davası açıyorum tatlam 200 milyarlık.eşim tarafından zorla 4 kere ağlaya ağlaya kürtaj yaptırıldım .ben rahatsız olduğum için korunamıyordum kendiside korunmuyordu beni gebe bırakıp kürtaja götürüyordu.ayrıca senelerdir dayak yedim.kürtaj yaptığım tarihler vede doktor adlarını avukatıma verdim.özelde kürtaj olmuştum ilk iki kürtajımı 96 yılında sonuncusunuda 2009 yılında oldum.özeldeki kürtajlarımı ıspat edebilirmiyim acabaartık çocuğumda olmuyor tazminat davalarınıda bu yüzden açtım.lütfen yardım edin((

annem oturduğumuz eve aile şerhi koymak istedi ama tapudakiler Asliye Hukuk mah. dava açılması gerektiğini söylemiş. İnternette araştırdım istenen belgeler arasında öyle bir şey yok sadece çekişmeli durumlarda demiş ki çekişme durumu yok.
Bilen bir arkadaş varsa cevap verebilir mi kadın üç defa gidip geldi yine bi şey yapamadı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…