Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

savcıların dava açmaları için (delil toplama vs. gibi işlemler) ne kadar süreleri var?

Son düzenleme:
ben 6 sene önce yazlık aldım.30 senelik bir sitede.aldığımda 10 hane ben bahçe katıyım .bina ilk yapıldığında mimar yan bahçeye bir oda yapmış.bu oda nın ne bloğa nede çevreye hiçbir zararı yok.verandamın yanı 10 metrekarelik yer.ön siteden şikayet etmişler.başka bir mevzu için intikam almak istiyorlar.belediyeden gelip evin resimlerini çekmişler.bende panik oldum.belediye burayı yıkarmı.yada cezaya çevirirmi.iskanımız var.hatta yeni belediyeden izin alıp garajlarımızı tadilt yaptık.bu oda kesinlikle can ve mal güvenliğimizi tehdit edecek durumdada değil.küçücük bir oda .lütfen bilgilendirirmisiniz.bu arada o bölgede bir sürü usulsüz çıkıntılar var.hemde yola.bu kendi parselimizde.üstelik 10 kişidende imza alabilirim.bloktaki kimse şikayerçi değil.

Merhaba, Bilgililer

Ben yurt disinda yasiyorum, ve yaklasik 7 senedir ayriyim ve 5 senedir simdiki esimle birlikteyim. sorunumsa ilk beraber oldugum adamdan bosanamiyorum.
Turkiyede evli gorunuyorum, bosnma muracaatinda bulundum bu 3 senede sonuclandi ve dava kapatildi cunku TR den gelen cagrilara o adam cevap vermedigi icin
iyade olarak TR ye gonderiliyormus. Bu arada ben yurdisinda zaten evli degildim cunku avukatim oyle olsaydi bosanma karari sadece tercumeyle hallolacagini soyluyordu.
TR, de hic kimsem olmadigi icin de kimse sahitlik yapamadi yani ben turkiyede 7 senedir gorusmedigim bir adamla evliyim. Bu arada simdiki esile 5 senedir beraberim ve 3 cocugumuz var ben avukatima hakima delil olarak bunlari sunalim dedigimde suclu durumuna dusecegimi soyledi.dava kapandi bu ne bicim bir TRduzeni ve adaletidirki benim baskasiyla kac senedir beraber olduguma dair ispatim var yani cocuklari ve bu kabul edilmiyor ustelikde suclu durumuna dusuyorum. PEKI BUMU ADALET BEN ESIMLE COCUKLARIMLA YASAYIM VE KANUNLARA GORE BASKASIYLA EVLI OLAYIM COCUKLARIMA TR PASAPORTU BILE ALAMIYORUM O ADAMIN SOYADINI ALACAKLAR DIYE simdi 3 sene bekliyecekmissim ondan sonra belki boanila bilirmis. BU NE BICIM BIR ADALET YA BAN YARDIMCI OLABILECEK AVUKAT ARKADASLAR VARMI BIR 3 SENE DAHA NIYE BEKLEYIM.. SIMDIDEN TESEKURLER ILGILENENLER ICIN..

avukatınız ilanen tebligat yapabilirdi. davanız kesinleştiyse 3 sene beklemenize gerek yok. 3 sene sadece 3 sene sonra kesin boşanma için. siz yeni bir hayat kurmuşsunuz ve evliliğin devamında iki taraf için de bir neden kalmamış, avukatınız yanlış nitelendirme yapmış bana kalırsa. nikahlı olan eşinizden çocuğunuz var mı acaba?

2007 de 225tl lik halıyı 10 taksitle aldım.
4 taksitini ödedim(25tl peşinat,60 tl 3 aylık taksit).mağazaya son gidişimde işyerlerinin kapanacağını,ödemeleri yapmamız için en kısa zamanda müşterilerine telefonla ulaşıp aylık taksitlerini hangi hesaba yatırmaları gerektiğini bildireceklerini söyleyerek mağazalarını kapattılar.
aradan 4 yıl geçiyor kefilim olan enişteme bir avukattan telefon geliyor.şu mağazaya 590 tl borcunuz var en kısa zamanda ödeme yapmalısınız diye.eniştem avukatın ve halıcının numarasını bana veriyor.eşim önce halıcıyı arıyor,halıcıdan aldığı cevap, 'bu iş benden çıktı,siz avukata nekadar öderseniz ödeyin ben ana parayı alacağım,faizi ile benim alakam yok ! 'oluyor.
avukat ise, ' 2-3 defa tebligat gönderdiklerini(ben de ,kefilim olan eniştem de 2007 de ikamet ettiğmiz evlerden 2008 de taşınmıştık) ,dosyanın çok eski olması sebebi ile yapacak birşeyin olmadığını.100 tl indirim yaparak,kalan 490 tl yi 3 taksitle ödeyebileceğimizi söylemiş.

sormak istediğim bu durumda yapabileceğim birşey var mı ? bu parayı bu faizle ödemek zorunda mıyım ?
sonuçta bana telefonla ulaşıp bilgi vereceklerini söyleyen onlar.
adres değişikliğini bildirmemiştim ama -2008 de evlendim.nişan düğün derken zaten aklımdan çıkmıştı-sonuçta telefonla ulaşabilirlerdi.ve alacaklı olan onlardı onların bana birşekilde ulaşmaları gerekmez miydi ?
ben telefon numaramı değiştirmiştim ama eniştem halen aynı numarayı kullanıyor.şimdi de o numaradan ulaştılar zaten.
peki 4-5 yıl geçmeden,bunca faiz olmadan neden bana bu numarayı kullanarak ulaşmadılar.
bu durumda yasal bir hakkım var mı,yoksa haklı olan karşı taraf mı ?

hamileyim .az kaldı bebeğim gelecek,bu hiç yoktan yere ciddi bir para benim için.yardımınızı bekliyorum..

Son düzenleme:
Merhaba
eşimin telefonun da tanımadığım bir numaradan bir bayandan gelen sevgin bitti mi herşey göstermlik mi idi şeklinde mesajları okudum.
bunun üzerine bayanı aradım ki,m olduğunu öğrenmeye çalışmam ile birlikte aramızda süregelen tartışma sonrası telefonu kapattım.
bayan ile tekrar yaptığımız görüşme sonrası buluştuk .bayan eşim ile görüştüklerini 5 gün kadar görüşme sonrası eşimin telefonlarını kapadığını kendisine ulaşamadığını anlattı.
eşimin bizim evliliğimizle ilgili sözde yaşadığımız problemleri anlattığını ;hatta benden boşanıp kendisi ile evleneceğinden bahsettiğini söyledi kısacaası benim duyduklarıma istinaden tepki göstermemi bekledi.ben yanından ayrıldım.gün içerisinde aramalrına karşı cevab verdim .bir bayan arkadaşı ile görüştürüp eşimin bayana olan ilgisini bir anlamda tasdik etmeye çalıştı.
akşam iş çıkışı benimle görüşmek istediklerini söylediler.iş çıkışı bahsettikleri davet yerine gidemeyeceğimi dile getirdim fakat iş yerimin yakınına gelerek benimle görüştüler.
halen bayan aynı şekilde ayrılmam yönünde ikna etmeye çalıştı.sözlü saldırıda ve hakaretde bulundu tüm buna rağmen çirkefe taşl atma sütüne sıçrar sözüne istianden hesaplarına kadar ödeyerek yanlarından ayrıldım aynı günün gecesi herkesin hata yapabildiğini ama bu hatayı devam ettirmemesi yönünde talebimi ileten iki mesaj attım.
ertesi gün bu bahsi geçen bayan ile ortak arkadaşım olan iki arkadaşım bayanın geçmiştete bu şekilde bir kaç kişinin evliliğini bitirmesine sebeb olduğunu bahsederek ailesi ile paylaşırsam ancak beni rahatsız etmeyeceğini dile getirdiler .evlerini bildiklerini söylediler. o anki can havli ile bayanın ikamet adresine gittim.
annesi kapıyı açtı ben gayet sakin durumdan bahsetmeye çalışırken bayan kapıya gelrek beni içeri çekmeye çalıştı geri planda durdum.eşim ile ilişkisi olduğunu dile getiren bayan ve arkadaşı hakaret etmeye başladılar cevab vermeme kalmadan kapıyı kapttılar tekrar kapıyı çalsamda açan olmadı.bende evime dönmeye karar verdim.
bayan karakola giderek suç duyurusunda bulunmuş .ifadesinde eşim ile görüştüklerinden bahsetmiş.ve benim kendisine dile getirmediğim hakaret leri ifadesinde belirtmiş bayn arkadaşı tanıklık etmiş.ve olay yerinde hiç olmayan bir bayanı da tanık olarak dinletmişler.bu bayan bayanın ikamet adresinin altında bulunan markette çalıştığını dile getirmiş fakat olay yerinde böyle bir bayan yoktu ve ben bu şekilde hakaret etmedim.bayanın evine gitmeden evini öğrenmek için markete giderek ev adresini sorduğumda markette böyle bir bayna yoktu.
şu an dava görülüyor ve ben mağdur ken hakkımda şikayet var .
hem evlilik birliğim saldırıya uğradı hem bayan hakaret ve tehdit etti .bu hakaret ve tehdidine dair tanıgımı dinlettim.
tecrübelerinize istianden bu davanın sonucu ne olur :

kanunen borçlu alacaklısı bulup parayı ödemek zorundadır. para borcu götürülecek borçtur. takip etseydiniz böyle olmazdı. 180 tl avukatlık ücreti artı icra masrafları + faizi ile bu borcu ödemek zorundasınız, indirim yapmaları da onların insiyatifinde madem indirim yapmışlar bir an önce ödeyin. hacize gelirlerse bir de haciz masraflarını ödersiniz.

merhaba, oncelikle tesekur ederim bana cevap verdiginiz icin..
bu arada uc defa tebligat geldi o adam tbligatlari almadigi icin TRye iyade olarak tekrar donuyormus. bunun disinda goya gazeteyede ilan verildi ondanda birsey cikmadi
avukatim bana gazete ilanindan birsey cikmazsa hakimin buyuk bir ihtimal kabul edecegini soyledi yine olmadi. simdide dava kapatildi 3 sene sonra bosanabilirmissim tekrar dava acilirsa yine ayni sekil olcakmis bu adam cok zor bir adam vur patlasin cal oynasin rahat, sorumsuz, dunya batsa umurunda degil hic bir seyinin arkasina dusmez, dolayisiyla bosanacagi varsada ilgilenmez ve cezasini o kisiyle birlikteyken cekiyordum ve hala cekiyorum bu nasil bir adalet ya nolur bana yardimci olun avukat iseniz sizinle ozel gorusebilirmiym ben bir uc sene daha beklemk istemiyorum. tesekurler

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

Bana halen cvp vermediniz olumsuz şeylermi yoksa tam anlatamadığımdanmı :26::26::26::26:

Sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum.Ben 5 yıllık evliyim 3 yaşında bir oğlum var,eşim ve ben devlet memuruyuz.Utanarak yazıyorum ki 2 gün önce eşimin yine fiziksel şiddetine maruz kaldım.Bu ilk değil tabi ki.Ama bardağı taşıran son damla oldu.Boşanmayı düşünüyorum ancak oğlumu babasına mı verir hakim korkusuyla adım atamıyorum.Tek varlığım oğlum.Velayet hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. eşiniz şiddet uyguluyorsa ve boşanmaya karar vermişseniz. derhal darp raporu alın, savcılığa şikayette bulunun ve aile mahkemesinden eşinizin evden uzaklaştırılmasını talep edin. boşanma davası açarken velayeti talep edin, eğer iffetsiz hayat sürmeniz söz konusu değilse velayet bu durumda kesinlikle size verilecektir. zaten eşinizde hakkındaki şikayetinizi geri çekmeniz için velayeti size vermeye razı olacaktır.

ilamsız icra takibi itirazla olduğu yerde durur. itiraz etmişsiniz zaten, takip durduktan sonra takibin devamı için onlar dava açmalıydı. dava açtıklarında ses kaydını delil gösterebilirdiniz, yemin teklif edebilirdiniz. ev sahibine dava açabilirsiniz ama açacağınız davayı kazanabileceğinizi sanmıyorum, sonuçta siz haksızmış gibi gidip avukata parayı ödemişsiniz.

Çok teşekkür ederim,vakit ayırıp bilgilendirdiğiniz için.Allah razı olsun.

eşiniz size şiddet uyguladığında karakola giderek şikayetçi olmanızı ve sağlık raporu almanızı tavsiye ediyorum
eşinizin evden uzaklaştırılması için aile mahkemesine başvurarak koruma tedbiri talep edebilirsiniz
boşanma davası açabilir, nafaka ve tazminat talep edebilirsiniz
çocuğunuz zaten henüz 3 yaşında olduğundan büyük olasılıkla annesine, yani size verilecektir
Av.Merve Gürcan

Arkadaşlar,konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi rica etsem.Benim bir ay kadar sonra boşanma davam var.Anlaşmalı olarak boşanıyorum.Protokolü de imzaladım.Yalnız protokol maddelerimiz arasında soyadı durumuna ilişkin bir madde yok.Yani ben boşandıktan sonra otomatikman kendi kızlık soyadıma döneceğimi düşünerek bu konuda madde koymayı hiç düşünemedim.Protokolde soyadı konusunda bir madde bulunmazsa sonuç ne şekilde oluyor?Bir de duruşma günü kesin boşanma kararının çıkması için temyizden feragat dilekçesinin tarafların yanında ayrı ayrı bulunması mı gerekiyor?Yoksa dava dosyasına önceden mi koydurmalıyız?

soyadı protokolde zorunlu bir unsur değil. isterseniz kendi soyadınızı kullanabilir, isterseniz de evlenmeyle edindiğiniz soyadını kullanmaya devam edebilirsiniz. dava sonuçlanmadan temyizden feragat edemezsiniz, dolayısıyla dava karara çıktıktan sonra temyizden feragat dilekçesini dosyaya sunabilirsiniz.

merhaba
özel olarak belirtilmediğine göre eski soyadınızı alacaksınız
boşanmanıza karar verildiği takdirde mahkeme çıkışında mahkeme kalemine birlikte giderek karşılıklı olarak feragat edebilirsiniz
önceden vermenizin anlamı yok, çünkü bu hak ancak doğduktan sonra kullanabileceğiniz bir hak
boşanmadan önce temyizden feragat edemezsiniz
Av.Merve Gürcan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…