Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

annem oturduğumuz eve aile şerhi koymak istedi ama tapudakiler Asliye Hukuk mah. dava açılması gerektiğini söylemiş. İnternette araştırdım istenen belgeler arasında öyle bir şey yok sadece çekişmeli durumlarda demiş ki çekişme durumu yok.
Bilen bir arkadaş varsa cevap verebilir mi kadın üç defa gidip geldi yine bi şey yapamadı

tapunun takyidatlı son durumunun incelenmesi gerekir, zira üzerinde ipotek tesis edilmiş olabilir, kayden haciz bulunabilir. bu tür bir sebep varsa asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.

tapunun takyidatlı son durumunun incelenmesi gerekir, zira üzerinde ipotek tesis edilmiş olabilir, kayden haciz bulunabilir. bu tür bir sebep varsa asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.[/QUOT
Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim.
Peki böyle bir durumun olup olmadığını öğrenmek ya da ispatlamak için ne yapmamız lazım. Çünkü böyle bir durum yok yani ipotek filan.
birde nu ale şerhi kararının çıkması için hangi yol izlenecek muhtar başka bir belgeye gerek yok diyo tapudan adli sicil kaydı istiyolar. sonra asliye hukuka dava açacaksınız diyolar kafamız karıştı.
Aklıma geldi evin vergisi yatmadığı için böyle bir şey yapılamıyo olabilir mi?

Son düzenleme:
hayır ailenizden kalan mirastan hak talep edemez, etse bile kabul edilmez..

dün bana bi müddet ayrılmayalım çocuklar var dedi bugünde kendi üstüne kayıtlı olan evi satıcam dedi kendi üstüne kayıtlı olan evi benim onayım olmadan satarsa kalkıp 5 ay 1 sene sonra ayrılalım der ise kalan sadece benim adıma şuan oturduğumuz ev kalıcak ne yapayım satılmasını istemiyorum desemde satıcam diyor bazen düşünüyorumki eşimin derdi mal mülk paramı diye şüphede kalıyorum

Merhabalar,
Ekim ayında eşimle sorunlarımız oldu tartıştık ve eşim evi terk ederek boşanmak istedi.Ben eşimi sevdiğim için ve önemli sebepler olmadığından boşanmak istemediğimi söyledim.Eşim 21 ekim tarihinde bana telefon açtı ve adliyedeyim gel anlaşmalı şekilde boşanalım dedi.Ben gitmedim ve kabul etmedim.Daha sonra aile büyükleri bir araya gelerek bizi barıştırdılar ve eşim şu anda evimize döndü.Eşyalarını getirdikten sonra bir dosyanın içinde tahsilat makbuzu gördüm.21 ekim tarihinde yani eşimin beni adliyeye çağırdığı gün Asliye Hukuk Mahkemesine 173 tl yatırılmış ve dosya açılmış.Ben bu durumu eşime söylemedim tabi aramız iyi olduğu için ve tekrar sorun yaşamamak için.Bugün de eşimin kimlik bilgileriyle internetten UYAP sitesinden dava sorguladım.Orda 21 Ekim tarihinde evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açılmış görünüyor.Ancak ben hiçbir şekilde adliyeye gidip dilekçe falan imzalamadım.Anlaşmalı olması için benim de imzalamam ve kabul etmem gerekmez mi?Bu durumda bu dava nasıl açılmış görünüyor?Mahkeme celbi gibi birşey de gelmedi.Bu durumda şuanda bizim boşanma davamızın varlığı sürüyor mu?Ben imzalamadığım halde dava açılmış olabilir mi?Eşimin davayı gidip geri alması gerekir mi?Biliyorum çok soru sordum ama endişelerim var anlayın... :KK14:
Yardımcı olursanız çok sevinirim ve şimdiden teşekkür ederim...

herkese slm öncelikle böyle bir konu actiginiz icin cok tesekkür ediyorum benimde birkac sorum olucak avukat arkadaslarima ben esimden ayrildim daha dogrusu martta davam baslicak almanyada yasiyorum ben türk vatandasiyim o alman vatandasi ve okadar guzel bir plan yapmiski altinlarimi elimden aldi bankasina koydu kazandigim paramida bankadan cekti ve ablasina verdi bankada para görunmesin diye bende saf iste kandim esim sonucta dedim ve simdi ayriliyorum avukatimala konustum bunlari ama malesef alamayiz dedi altinlari cunku elimizde yeterli delil yok elimde dugun kasetim var bundan daha iyi bir delil ne olabilirki ben herani tutupta kamereya cekemem yani almamiz cok zormus ve bu sürec icinde piskolojim bozuldu piskologa gittim bana rapor verdi bunuda avukata gösterdim malesef dedi bununla bisi elde edemeyiz ve ben ayri kaldigim süüre calisabilirimiyim yani calissam mahkeme masraflarini benmi ödemek zorundayim o calismiyor malesef daha okuyor okudugu icinde nafaka alabilirmiyim beni bu konularda aydinlatirsaniz cok cok sevinirim simdiden allah razi olsun :KK71:

tapunun takyidatlı son durumunun incelenmesi gerekir, zira üzerinde ipotek tesis edilmiş olabilir, kayden haciz bulunabilir. bu tür bir sebep varsa asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.[/QUOT
Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim.
Peki böyle bir durumun olup olmadığını öğrenmek ya da ispatlamak için ne yapmamız lazım. Çünkü böyle bir durum yok yani ipotek filan.
birde nu ale şerhi kararının çıkması için hangi yol izlenecek muhtar başka bir belgeye gerek yok diyo tapudan adli sicil kaydı istiyolar. sonra asliye hukuka dava açacaksınız diyolar kafamız karıştı.
Aklıma geldi evin vergisi yatmadığı için böyle bir şey yapılamıyo olabilir mi?

evin vergisi uzun zamandır yatmadığı için haciz konulmuşsa olabilir. daha kuvvetle muhtemel olan babanız evi göstererek banka kredisi çekmiş olabilir.

Merhaba arkadaşlar,
Eşim bir iş yeri ile 10 gün sonra işe başlamak üzere sözleşme imzaladı.Ancak aynı gün öğleden sonra daha iyi bir maaş ile başka bir iş teklifi aldı ve bu işi kabul etti. Sözleşme imzaladığı firmayı da arayarak 4-5 saat sonra sözleşmeyi fesh ettiğini bildirdi. Sözleşmede 6 ay içinde işi bırakır yada belirlenen tarihte iş başı yapmaz ise 2 maaş ceza öder maddesi var. Bu durumda eşimin sigortası başlatılmadığı için şirket bu cezayı talep edebilir mi?bizim yapabileceğimiz bişey var mı?Teşekkürler

yok mu bilgisi olan ,acil yardıma ihtiyacım var

avukat16 cevapların için gerçekten çok teşkkür ederim annem sordum.Evin 1 milyar vergi borcu varmış bir de babam o kadar büyük bir kredi çekmedi çekseydi kesin haberimiz olurdu çünkü tapu annemde yani annem saklıyo tapuyu.Tapuya sorsak öyle bir durum olup olmadığını bize cvp verebilirler mi.

avukat 16 tapuyu aradım canım yasa değişmiş önceden eşin bilgisine gerek yokmuş ama şimdi ya iki tarfta gidip bu aile konutudur diyecekmiş ya da ispat etmek için mahkeme açılacakmış.
bana uygulama çok saçma geldi zaten ikametgah aynı yerde aile cüzdanı var daha nein ispatı gerkiyo ki

avukat 16 tapuyu aradım canım yasa değişmiş önceden eşin bilgisine gerek yokmuş ama şimdi ya iki tarfta gidip bu aile konutudur diyecekmiş ya da ispat etmek için mahkeme açılacakmış.
bana uygulama çok saçma geldi zaten ikametgah aynı yerde aile cüzdanı var daha nein ispatı gerkiyo ki

canım elimde 2011 basım kitap var, sen söyleyince kontrol ettim. dediğin gibi bir değişiklik yok. sonra programdan resmi gazete tarattım onda da öyle bir şey yok; olsa önce benim haberim olurdu. TMK.194 çok açık, onu geçiyorum.

Şimdi Tapu Sicili Tüzüğü ne diyor?
Temlik Hakkını Yasaklayan Şerhler İçin Aranacak Belgeler
Madde 57 – Temlik hakkını yasaklayan şerhler için;
a) İhtiyati tedbir için mahkeme kararı veya yazısı,
b) İflasın veya konkordato ile verilen sürenin şerhi için yetkili merciin resmi yazısı,
c) Kanunların yasaklayıcı şerh verilmesini öngördüğü hallerde kanunda belirtilen belgeler,
d) (Ek: 8/11/2004-2004/8109 K.)Aile konutu şerhi için, konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan ve varsa apartman yönetiminden alınmış belge ile birlikte vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı,
Aranır.

İlgili genelgede şu şekilde;
.C.
BASBAKANLIK
TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜGÜ
Tasarruf Islemleri Dairesi Baskanligi

Sayi : B021TKG0100001-073-1559/ 11.06.2002
Konu :4721 sayili Türk Medeni Kanunu

Genelge No
2002/7

TAPU VE KADASTRO ..... BÖLGE MÜDÜRLÜGÜNE
............TAPU SICIL MÜDÜRLÜGÜNE
............ KADASTRO MÜDÜRLÜGÜNE

4721 sayili Türk Medeni Kanunu 1/Ocak/2002 tarihinde yürürlüge girmis olup, yapilan düzenlemeyle mülga 743 sayili Türk Kanunu Medenisi'ndeki düzenlemelerde degisiklikler yapilmis ve ilave yeni hükümler de getirilmistir.

I-AILE KONUTU SERHI: ( M.K. m.194 )
1) Malik olmayan esin talebiyle: Evlilik birliginin resmen devam ettigini kanitlayan nüfus kayit örnegi ile bu konutta birlikte yasantilarini sürdürdüklerini kanitlayan muhtarliktan alinmis belgenin ibrazi halinde "Aile konutudur." serhinin islenmesi,

2) Tasinmaz mal maliki olan esin ya da eslerden her ikisinin birlikte talebiyle: Evlilik cüzdani veya nüfus kayit örneginin ibrazi halinde baskaca bir belge aranmaksizin "Aile konutudur." serhinin islenmesi,

3) Aile Konutu,eslerin bütün yasam faaliyetlerini gerçeklestirdigi ve düzenli yerlesim amaciyla kullandiklari mekanlari ifade ettiginden, zaman zaman ya da hafta sonu kullanmak amaciyla edinilen yazlik konut, dag evi gibi konutlar Türk Medeni Kanununun 194 üncü maddesi kapsamina girmediginden, bu yönde gelecek taleplerin karsilanmamasi,

4) 4721 sayili Türk Medeni Kanununda üçüncü sahsa ait tasinmaz mal üzerine "aile konutudur." serhi verilmesine iliskin herhangi bir düzenleme bulunmadigindan, 194 üncü maddenin son fikrasinda yazili olan durum nedeniyle üçüncü sahsa ait tasinmaz mal üzerine serh verilmemesi...
diye devam ediyor.

Kanun değişikliği yok ama danıştay 2011 haziran ayında, yazdığım tapu sicil tüzüğü 57.m ile genelgenin 1. maddesinin durdurulmasına karar vermiş.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde de Medeni Kanun 194. Maddesi yürürlüğe girdikten sonra 11.6.2002 tarih, 2002/ 7 sayılı genelgesi ile uygulamanın bu yönde yapılmasını tüm teşkilatına duyurmuştu.

Bu defa Danıştay 10.Dairesinin 13.6.2011 tarih, E.2010/11873 sayılı kararı ile Tapu Sicil tüzüğünün 57 maddesinin 1.fıkrasının ve ilgili genelgenin ‘’Aile konutu şerhi’’ başlıklı bölümünün 1. Maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Bunun üzerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tüm teşkilatına yeni bir talimat göndererek Yargısal süreçte mahkeme tarafından aksi yönde bir karar verilinceye kadar, malik olmayan eşin talebi ile aile konut şerhi işlenmesi için mahkeme kararı aranılması gerektiğini bildirmiştir.

Böylece, şimdilik malik olmayan eş ancak mahkemeden karar alırsa aile konut şerhi işlenebilecek.

babama dedim yarın tapuya gidip aile şerhi koydurcaz bakalım yine bir şey çıkaracaklarmı.
Valla canım bir yer başka diyo diğeri başka diyo TC işte. Muhtarlık hiçbir şeye gerek yok gidiyoruz tapuya mahkeme kararı Genel tapuyu arıyoz başka bir şey
Yardımın için canı gönülden teşekkür ediyorum işaalah her işin yolunda gider hiç bir karşılık beklemeden buradaki insanlara yardım ediyosun

dün bana bi müddet ayrılmayalım çocuklar var dedi bugünde kendi üstüne kayıtlı olan evi satıcam dedi kendi üstüne kayıtlı olan evi benim onayım olmadan satarsa kalkıp 5 ay 1 sene sonra ayrılalım der ise kalan sadece benim adıma şuan oturduğumuz ev kalıcak ne yapayım satılmasını istemiyorum desemde satıcam diyor bazen düşünüyorumki eşimin derdi mal mülk paramı diye şüphede kalıyorum

ne yapayım illahide satılacak diye diretirse borcum var diyo ama benim bildiğim ortada bi borç yok satarsa kalkıpta bana 5 ay sonra olmuyo diyip protokol hazırlatıp bitsin derse ben hakkımı nasıl koruyabilirim bana yardımcı olurmusunuz bugün yarın satıcam diyo başkada bişey demiyo satacağı ev onun üzerine oturduğumuz ev benim üzerime şayet boşanırsa satılan evden ben hak talep edebilirmiyim inanın çok şaşkınım artık.eşimi tanıyamaz oldum mal mülk yarı yarıya olacak biterse dedi. Napayım nasıl davranayım ne olur yardım edin. şimdi satma diyecem yine bi kavga çıkaracak.

ne yapayım illahide satılacak diye diretirse borcum var diyo ama benim bildiğim ortada bi borç yok satarsa kalkıpta bana 5 ay sonra olmuyo diyip protokol hazırlatıp bitsin derse ben hakkımı nasıl koruyabilirim bana yardımcı olurmusunuz bugün yarın satıcam diyo başkada bişey demiyo satacağı ev onun üzerine oturduğumuz ev benim üzerime şayet boşanırsa satılan evden ben hak talep edebilirmiyim inanın çok şaşkınım artık.eşimi tanıyamaz oldum mal mülk yarı yarıya olacak biterse dedi. Napayım nasıl davranayım ne olur yardım edin. şimdi satma diyecem yine bi kavga çıkaracak.

canım bosanmadan oyle kacırırsa, sonra kısa surede dava acarsa belkı kı mal kacırma kastıyla yapıyor, kanun bunu korumaz. Hele kı gercekten satmaz, esıne dostuna satmıs gıbı gösterırse sonra o satıs bozulur bıle dava acarsan..

(telefondan yazdıgım ıcın turkce karekter kullanmak zor oluyor, uzgunum..)

eşimin ilk evliliğinden 2 tane çocuğu var velayet annesinde ancak mahkeme kararına göre belirli günlerde çocukları sabahtan akşama kadar alma hakkına sahip ancak çocukları göstermiyorlar bir kez icra yoluyla aldık oda karşı taraf bize icra yoluyla alsınlar dediği için almak zorunda kaldık buda bizi maddi ve manevi yıpratıyor elimizde mahkeme kararı var bu karara uymamak bir suç? bunun için ne yapılabilir yardımcı olursanız çok sevinirim

mahkeme kararına uymadığı ve zorla bizi icra yoluna sürüklediği için dava açma hakkımız var mı ?

yardımcı olursanız sevinirim teşkkr ederm

babama dedim yarın tapuya gidip aile şerhi koydurcaz bakalım yine bir şey çıkaracaklarmı.
Valla canım bir yer başka diyo diğeri başka diyo TC işte. Muhtarlık hiçbir şeye gerek yok gidiyoruz tapuya mahkeme kararı Genel tapuyu arıyoz başka bir şey
Yardımın için canı gönülden teşekkür ediyorum işaalah her işin yolunda gider hiç bir karşılık beklemeden buradaki insanlara yardım ediyosun

danıştay kararı varmış, ben de sizin sayenizde okumuş oldum =) ben teşekkür ederim, allah hepimizin gönlüne göre versin..

merhaba lütfen bana yardımcı olun;

izmirde bir dükkanım var kirada
kiracımız işleri iyi gitmediğinden aylardır kira veremiyor ve idare ediyorduk fakat şimdi öğrendiğime göre 2011 yılı başından beri elektrik faturasını da ödemiyormuş 800 tl borcu olmuş, elektrik aboneliği bizim üzerimizde değil kiracının da üzerinde değil dükkanı ilk satın aldığımız kişi üzerinde hala,

bu durumda ne yapmam gerekir elektrik borcunu benden mi alırlar yoksa kayıtlı aboneden mi alırlar

tapu ile gidip aboneliği üzerime almak istesem borcunu benden mi alırlar

kafam karıştı :KK31:

merhaba lütfen bana yardımcı olun;

izmirde bir dükkanım var kirada
kiracımız işleri iyi gitmediğinden aylardır kira veremiyor ve idare ediyorduk fakat şimdi öğrendiğime göre 2011 yılı başından beri elektrik faturasını da ödemiyormuş 800 tl borcu olmuş, elektrik aboneliği bizim üzerimizde değil kiracının da üzerinde değil dükkanı ilk satın aldığımız kişi üzerinde hala,

bu durumda ne yapmam gerekir elektrik borcunu benden mi alırlar yoksa kayıtlı aboneden mi alırlar

tapu ile gidip aboneliği üzerime almak istesem borcunu benden mi alırlar

kafam karıştı :KK31:

kiracınız kirayı ödemiyorsa ihtar çekmelisiniz noterden. yoksa temerrüte düşürmüş olmazsınız. temerrüte düşürmeden de asla tahliye edemezsiniz bilginiz olsun.

eğer elektrik borcu siz tapuyu almadan önce olan borç olsaydı, elektriği üzerinize alırken sizden almazlardı. ancak borç devirden sonra olduğu için siz elektiği üzerinize almak isterseniz ödemeden alamazsınız.

borç hiç ödenmezse kayıtlı aboneden icra ile alırlar, o da size borcu ödedikten sonra icra ile rücu eder. siz yine öedemek zorunda kalırsınız.
tek tek anlatmaya çalıştım, umarım anlatabilmişimdir.

kiracınız kirayı ödemiyorsa ihtar çekmelisiniz noterden. yoksa temerrüte düşürmüş olmazsınız. temerrüte düşürmeden de asla tahliye edemezsiniz bilginiz olsun.

eğer elektrik borcu siz tapuyu almadan önce olan borç olsaydı, elektriği üzerinize alırken sizden almazlardı. ancak borç devirden sonra olduğu için siz elektiği üzerinize almak isterseniz ödemeden alamazsınız.

borç hiç ödenmezse kayıtlı aboneden icra ile alırlar, o da size borcu ödedikten sonra icra ile rücu eder. siz yine öedemek zorunda kalırsınız.
tek tek anlatmaya çalıştım, umarım anlatabilmişimdir.

cevap için çok teşekkür ederim

elektrik veya su borcunu ödememesinden dolayı kiracımı hangi yollara başvurarak tahliye ettirebilirim yada ödemesini sağlayabilirim

sanırım yine öncelikle 2 kez noterden ihtar çekmem gerekecek

birde internette aynı sorunlara göz attığımda tahliye talepli icra takibi öneren avukatlar olmuş bu yollara başvurduğumda benim ödeyeceğim ücretler tahmini olarak ne kadardır

kusura bakmayın başınızı ağrıttım ama bilgim yok çaresiz kaldım

cevap için çok teşekkür ederim

elektrik veya su borcunu ödememesinden dolayı kiracımı hangi yollara başvurarak tahliye ettirebilirim yada ödemesini sağlayabilirim

sanırım yine öncelikle 2 kez noterden ihtar çekmem gerekecek

birde internette aynı sorunlara göz attığımda tahliye talepli icra takibi öneren avukatlar olmuş bu yollara başvurduğumda benim ödeyeceğim ücretler tahmini olarak ne kadardır

kusura bakmayın başınızı ağrıttım ama bilgim yok çaresiz kaldım

elektrik veya su borcu içinde ihtar çekmelisiniz.

ihtarla temerrüde düşürmenizi arıyor, mahkeme tahliye için.

diğer bir yolda adi kiraya ve hasılat kiralarına ilişkin tahliye talepli icra takibi yapmaktır. icra takibi masrafları için, kira bedelini ve ödenmeyen ayları söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

X