Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

merhaba benim bir sorum olacaktı eşim abisiyle ortak bir işyeri açtı ama işyerini abisinin üzerine açıldı onun adına oldu şimdi ise eşimi işyerinden kovdu işyeri benim dedi biz hakkımızı nasıl ispat edebiliriz lütfen acil cevap teşekkürler

Lütfen acil yardım edin bu günkü huzurevi ziyaretim de çok üzüldüğüm ve yardımcı olmak istediğim bir olayla karşılaştım. Bir dedenin oğlunun karısı kafalamış kocasını bu dedemize akli dengesi yok kendine bakamaz raporu çıkarmışlar yalandan adama da imzalatmışlar bir şeyler hoop huzurevine yollamişlar sırf maaşını ve kirasını almak için adam anlatırken ağladı 2 senedir 4 duvardayım diyor çok üzüldüm yani kanıtlamanın bir yolu yok mu yardım edelim bu tatlı dedişe Tek yol evlenmek dedi bana yani baska yol yok mu hani akli dengesi bozuk degil kendine bakabilicek durumda 80 yasinda ama masallahi var genclere tas cikardir gelini bir oksurdu diye cehenneme git geber neler demis onlarda kaldiginda lutfen bir akil napabiliriz Hatta ordaki diger hastalara bile yardim ediyomus iclerinde tek normal saglikli olan oydu

mrb bnmde bir sorum olacak şiddet nedenyle boşanıyorum bebeğim daha cok küçk babasıyala görüş saatleri nekdr olur birde onu almasına izin veririlermi bnm yanımdan emdiği için 1 saate 1 emiyor..görüş günleri nasıl olucak kac saate merk ediyorum?e

Merhaba,
Genel olarak velayetin kendisine bırakılmadığı tarafla küçüğün ilişkisi benzer şekilde düzenlenir. Ancak çocuğun yaşı, cinsiyeti, ihtiyaçları dikkate alınarak hakim tarafından bu şablon değiştirilebilir, kısıtlanabilir. Burada ölçüt küçüğün menfaati ile velayetin kendisine bırakıldığı tarafın kurulacak bu ilişkiden zarar görmemesidir.
Örnek vermek gerekirse; "Müşterek çocukla velayetin kendisine bırakılmadığı babası İ.C. arasındaki kişisel ilişki bu maddede yazıldığı şekilde olacaktır: Davalı baba İ. C. ile baba - çocuk ilişkilerinin kuvvetlenmesi adına, her ayın 1. ve 3. cumartesi günleri sabah 9.00'dan pazar 18.00'e kadar; dini bayramların 2. günü sabah 9.00'dan ertesi gün sabah 9.00'a kadar; okul yarıyıl tatillerinin ilk haftası sabah 9.00'dan başlamak üzere 5 gün süreyle ve 5. günün akşamı saat 18.00'de bitmek üzere ve her yılın temmuz ayınun birinde saat 9.00'da başlamak üzere 30 gün süreyle ve 30. günün akşamı saat 18.00'e kadar şahsi ilişki düzenlenmesi taraflar arasında anlaşılarak belirlenmiştir. "
Yukarıdaki örnek genelde anlaşmalı boşanma protokollerinde kullandığım şablondur. Belirttiğim gibi çocuğun yaşı ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Süt çocuğunun yaz tatilinde 1 ay baba ile kalamayacağı muhakkaktır. Eğer tüm hafta çalışıyor ve sadece haftasonları çocuğunuzla birlikte kalabiliyorsanız baba ile çocuğun görüşme günlerinin hafta içinde bir güne alınmasını da talep edebilirsiniz. Hakime taleplerinizi ve sebeplerini sağlıklı iletmelisiniz.

cok teşkkrler

Merhaba, eşim adına sormak istiyorum sorumu. Eşim tek oğlan ve 3 ablası var.Kayınpederim vefat edince üstüne olan ev için Kayınvalidemin vekaleti eşimde ablalarının vekaleti bir akrabanın üstüne. Ablalarının vekalet verdiği adamdan, vekaleti üstümüze almak için ne yapmamız gerekir. Nasıl yol izlemeliyiz. Teşekkür ederim.

Merhaba.
Vekalet dediğiniz noterlik kanalıyla verilen bir yetkilendirme belgesi. Böyle bir işlem için ablaların notere gitmeleri ve önceden vekil ettikleri akrabayı vekillik görevinden azletmeleri, eşinizi yeni vekilleri olarak tayin etmeleri gerekecektir.

Mrb bende bişiler sormak istiyorum yardım olursanız sevinirim..

Ben 4 Ağustosta işe başladım ama iş yerinden paramı alamadım dürüstlüüklerine inandığım için devem ettim 15 kasıma ladar bu aylar içerisinde hiç para almadım ne yol parası ne maaş bunu ödeyeceğini söylüyor ama para alamadım diyor ? bende bugün kızdım ve msj attım ya yarına kadar paramı verin yada dava açıyorum diye ilk aradım açmayınca böyle yazdım daha önce aradım cevap vermedi çünkü.. Şimdi yarına kadar paramı vermezse ki veremeyecek ben nasıl bir yol izlemem gerek paramı almak için ?

Bu iş yerinden çıkınca yeni bir işe başladım 17 kasımda hala devam ediyorum yemek param yol param maaaşım düzenli olarak veriliyor ama ben sigorta listesinde adımı göremiyorum mailde geldi bugün ? iyice sinirlendim gerçekten iyi olmak gerçekten suçmuş. Müdür gelsin konuşcam geçmişe dönük sigorta ödemesi yapabilir mi ? ya ödemezse ben nasıl mağduriyetimi kanıtlıcam bu iş yerinde iş sözleşmesi gibi bişide yok

Merhaba, 1 - 1.5 sene kadar önce sonuçlanan bir nafaka arttırımı davam var. Öncesinde de ödenmeyen nafakalarımın bana ödenmesi istemiyle bir davam sonuçlanmıştı. ödenmeyen nafakalarımı toplu biçimde babamdan tahsis ettim. Ancak nafaka arttırımı davam sonuçlandığında babam tarafından aranıp bu meblayı ödeyemeyeceğini öğrendim. Hal böyle olunca aramızda herhangi bir makamdan kaşelenmemiş vs. bir evrak yazdık dava dosyamın tutulduğu avukatımda. Nafakam 200 liradan 400 liraya çıkartılmıştı. 200 olarak ödenmeye devam edilmesini istiyorum şeklinde. Lakin son zamanlarda edindiğim havadislerden ( Yeni bir çocuğunun daha oluşu yeni 0 eşyalar ile bir ev dizişi vs. ) ve üstüne de bana ödeyeceğini söylediği eski rakam olan 200 lirayı da ödemeyişinin geciktirişinin erteleyişinin ve bilimum olayın üstüne ben de nafakamı artık karara bağlandığı üzre 400 lira olarak almak istiyorum. Dosyamın bulunduğu avukatıma bunu belirttiğim halde aylardır bu konuda bir şey yapmadığı için buraya yazıyorum. Hem bilgi almak hem de yeni bir avukata dosyamı taşımak için. Şimdi babamın adresi belli değil , annesinin evinde görünüyor halen adresi ama annesi orada yaşamadığını söylüyor , yeni evini bilmediğim için de herhangi bir işlem yapılamıyor şimdi benim sormak istediğim şudur adres değişikliğini belgelememek suç değil mi ? Cezası yok mu hani annesinin evinde yaşıyor görünüyor ama annesi öyle olmadığını söylüyor oradan herhangi bir eşya icra yoluyla çıkarılamaz mı ? Şu an oturduğu evi eşinin adresinden bulmak mümkün olmuyor mu ? İşlettiği bir internet kafe var ancak kendi adına değil annesinin üzerine , oradaki bilgisayarlara el konulamaz mı ? 20 - 22 tane kadar bilgisayar var , Birikmiş de bundan 6 ay kadar önce sorduğumda 5- 6 bin lira para vardı ben bu birikmişimin bana ödenmesini istiyorum. Şu anki avukatım babamın da bir tanıdığı olduğu için herhangi bir işlem gerçekleştirmiyor. Babaannemin bir evi var kendine ait şu an içinde oturduğu , öldüğünde babama ve halama kalacak olan. bu eve satılmaz koydurabilir miyim ? Öldüğü takdirde babama miras kalacak ama tapuya gittiklerinde satılamayacağını öğrensinler istiyorum ? Benim payım ödenmeden satamasın mümkün müdür bu satılmaz koydurabilir miyim ? Şu anda ne tam nafakayı 400ü ne de 200ü ödüyor 2 ayda bir 100 lira vs. gönderiyor zaten elden para vermiyor gönderdiği paraların dekontları vs. var. Bu konuda ne yapabilirim cevaplarsanız sevinirim.
Not : Bursada yaşıyorum , Bursa içindeki avukatlardan ilgilenecek olan olursa dava dosyamı getirebilirim

Merhabalar yardımcı olursanız çok memnun olurum.boşanma davasında ekonomi mal bildirimi yaparken karakoldaki polisler komşulara da sorulur demişler hangi devirde yaşıyoruz böyle bi ilkellik hakikaten var mı çok merak ediyorum

Merhaba, bi ev kiralamıştık eşyalı şimdi bi kira bedelide depozito verdik. Evden cıkmak istiyoruz adam yok cop kutusu yok soba yok bilmem ne diye 500 lira kesmek istiyor bunlar zaten girdiğimizde de yoktu kontratta da yazmıyor. Herseyi nasıl yazayım oraya dedi böyle söyleyince de basıl bi yol izleyebiliriz? 190 lira elktrik ve su bırcumuzu ödedi o tamam ama kalan paramızı almak istiyorz.

mrblar velayet davalarında babaanne ve dede görme hakkı varmıs ben bunu asla ve asla istemiyorum ne yapmam gerek?*

Merhabalar yardımcı olursanız çok memnun olurum.boşanma davasında ekonomi mal bildirimi yaparken karakoldaki polisler komşulara da sorulur demişler hangi devirde yaşıyoruz böyle bi ilkellik hakikaten var mı çok merak ediyorum

Öğretmenim ... 2007 yılın kasım ayında avon a uye oldum ve 7-8 uye yaptım bu esnada bır uyem 2008 ocak ayında yuklu mıktarda sıparıs gırıyor ve odemıyor.Bunun benımle alakası olmıyacagı ıcın uzerıne dusmedım keza 7 ay sonrada evlenıp o sehırden ayrıldım avonuda fırmasını da bıraktım.Taa kii gecen yıl nısan ayında benı karakoldan cagırana da denk hıc bır syeın farkında olmadım.Karakola gıttıgımde savunmamı aldılar bu uye ozaman odemeyı yapmıyor avon ıcra cıkartıyor ve kapısına dayanıyor .Bu bayanda ben avona uye olmadım haberım yok okuma yazma dahı bılmıyorum benım kımlıgımı alıp haberım olmadan benı uye yapmıslar dıyerek borcu kabul etmıyor ustelık benı sucluyor.Isın aslına gelınce sıparısın sahıbı kesınlıkle o cunku ben kımsenın uzerınden sıparıs almam borcta bırakmam ben kendımden emınım aynı zamanda o donemde kargo baska adrese onun adına teslım edılıyor ve alınıyor ımza da atılıyor.Sımdı burada benı kasen en kotu nokta su kı uyelık formuna onun adına ımzayı ben atmıs olabılır mıyım boyle buyuk bır gafı hatayı yapar mıyım dıyorum ? Gunlerım kabusa dondu resmen .7-8 uye yaptıgımı hatırlıyorum hepsının de formunu doldurur altına ımzasını attırııdık ama ya bır ıhtımal ben o hatayı yapar mıyım ıcım ıcımı yıyor.Sankı bır uyenın bılgılerının geldıgını ve ben gırdıgımı hatırlıyor gıbıyım ya da beynımın bana yaptıgı bır oyun Memurum .Savunmamı hakım gorunce dava acılmasına gerek gormuyor ıptal oluyor ocak ayında ıtıraz edılıp dava acılıyor 3 nısan da da mahkemem var.ımza orneklerım alındı .Yemedıgım bır para yuzunden hukum gıyer mıyım gıyersem memuruyetıme etkısı ne olur?

Sosyal ekonomik durum araştırması boşanma davası için yapılırken komşulara sorulduğunu hiç duymadım; evde aç mı tok mu uyuyorum komşum nereden bilsin? SGK tarafından açılan muvazaalı boşanmaların tespitine yönelik soruşturmalarda bu söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Yetim aylığı alabilmek için aslında karı-koca hayatı devam ettiği halde resmen boşananlar için. Öte yandan... Sorsunlar, boşanmak ayıp değil. Her zaman her şey herkesin başına gelebilir. Kimsenin kimseyi yargılamaya hakkı yok.

Son düzenleme:

Merhaba,
Sigortalılığın tespiti ve işçilik alacaklarına ilişkin iş mahkemesinde iki ayrı dava açarak alacaklarınıza kavuşabilirsiniz, bunlar için sizinle aynı dönemde aynı iş yerinde çalışmakta olan en az 2 arkadaşınızı tanık olarak dinletmenizi öneririm. İşin içine SGK da girdiğinden bu davalar yıllar alabiliyor. İddianızı ispatlayamadığınız takdirde ise davanız reddediliyor ve yargılama giderleri ile işverenin avukatına vekalet ücreti ödemeye mahkum edilebiliyorsunuz. Bu yolu izleyecekseniz yola bir avukatla devam etmenizi öneririm.
Bir diğer öneri, işvereninize sigortanızı yaptırmadığı takdirde kuruma şikayette bulunacağınızı ve kendilerini ihbar edeceğinizi söylemenizdir. Türkiye'de malesef ekmek aslanın midesinde, tüm ihtimallerde işinizi kaybetmeyi göze almalısınız. Ucuz iş gücü ve yüksek işsizlik oranı nedeniyle en nitelikli kişinin bile işini kaybetmesi işverenin iki dudağının arasında malesef. Hukukta böyle değil, ama sokakta böyle.

Merhaba,
İşiniz ve dosyanız oldukça karmaşık, detaylı incelenmesi, aranızda görülmüş dava dosyaları masaya yatırılarak değerlendirilmesi gerekiyor. Yazınızda onlarca soru var, bu yüzden muhakkak bir avukatla görüşmenizi öneririm. Bir mahkeme kararına karşılık bir "helvacı kağıdı" düzenlemişsiniz. Babaannenizin mallarını unutun, o hayatta olduğu sürece onun malları üzerinde babanız da hak iddia edemeyecek, siz de.Babaanneniz öldüğünde babanıza intikal edecek olan miras payı üzerinden hakkınıza kavuşmak istiyorsanız babanıza bir ilamlı icra takibi açıp kesinleştirmekle işe başlayabilirsiniz. Allah herkese sağlıklı, uzun ömür versin; keşke kimse bu tip şeylerle evlatlarını yıpratmasa.

Merhaba,
Ev sahibinizin evin demirbaşı niteliğinde olan ve kira kontratı sonunda tam ve eksiksiz teslimi gereken her şeyi kontrata yazması gerekiyordu. Biz ofiste kontrat hazırlarken "elektik su sayaçları çalışır durumda" diye son derece olağan olan özellikleri bile kontrata yazıyoruz. Musluk başlarını söküp giden kiracılar var. Kendisini korumayanı hukuk da korumaz. Şayet sizin adınıza ödemiş olduğu fatura bedelleri dışında depozitonuzdan kalan miktarı ödemezse kontratınıza dayanarak icra takibi başlatabilirsiniz. İtirazla durdurur, itirazın iptali davası açar devam edersiniz. Paranızı iade etmemeye kararlıylsa sulh hukuk mahkemesinden evde oluşan zarara ilişkin tespit talebinde bulunsun, paranızı alıkoymaya hakkı yok. Size önerim, hala teslim etmemişseniz anahtarı kurye gibi makbuz verebilecek bir vasıta kanalıyla teslim etmeniz. Ev sahipleri "depozitoyu iade etmedim çünkü bilmemkaç gün fazla oturdu, kira ödemedi" deyip işin içinden sıyrılabiliyor. Bir diğer öneri taşındığınız gün ikametinizi yeni adresinize almanız.

mrblar velayet davalarında babaanne ve dede görme hakkı varmıs ben bunu asla ve asla istemiyorum ne yapmam gerek?*

Velayetle ilgili kararlarda çocuğun menfaati ön plandadır. Bu itibarla örneğin baba ile çocuğun görüştürülmeyeceği (taciz gibi nedenlerin olduğu) durumlarda bile babaanne-dede çocukla görüşebilir. Küçüğün, velayetin kendisine bırakılmadığı tarafla ilişkisi mahkemeden talep edilmesi halinde yine mahkemenin takdiriyle düzenlenecektir. Tahminim, çocuğu ayda bir kere, bebekse örneğin birkaç saat ve sizin nezaretinizde görebilecekleri şeklinde.

Ancak babaanne ve dedenin, haysiyetsiz yaşama, yüz kızartıcı suçlardan sabıka, küçüğe karşı sorumluluklarını yoğun şekilde ihlal etme gibi halleri varsa, örneğin çocuğu dövmüşler ya da çocuk onların yanındayken kaybolmuşsa yine tanıklarınız ve diğer delillerinizle bu durumu mahkemeye taşıyarak çocuğun kendileriyle görüştürülmesini neden istemediğinizi mahkemeye açıklayabilirsiniz.

Merhaba,
Hüküm giyer misiniz ve memuriyetinize etkisi ne olur sorularının yanıtını bulmak için yargılama yapılıyor. Dolayısıyla sadece elimdeki bilgilerle bunlara vereceğim yanıt sağlıklı olmaz. Hakkınızda dava açılmışsa elinize "iddianame" gelmiştir, sevk maddeleri nedir? Yani örneğin özel evrakta sahtecilik mi, dolandırıcılık mı? Burada en önemli husus kargo firması kayıtları bence. Avon kolisini hangi kargo şirketiyle hangi tarihte postaladığını mahkemeye bildirsin, mahkeme de kargo firmasından teslim fişindeki ad ve imzayı sorsun. Üye yaptığınız kişinin imza örnekleri ve sizin yazı ve imza örneklerinizle avon üyelik sözleşmesindeki yazılar ve kargo fişindeki yazılar karşılaştırılacak. Gerisini süreç gösterecek. Mahkemede kendinizi güzel ifade etmeniz ve savunmanız gerekiyor. Soğuk kanlı olmaya çalışın ve kendinizi gereğinden fazla üzmeyin lütfen.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…