Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

çok teşkkr ederim cvpınız iiçin yani şimdi babaanne ve dede görme hakkı isteyip babasının haricinde cocugu görebilir öylemi??

C on

Ceren Hanım evet iddianame geldi evrakta sahtecilik ve dolandırıcık olarak .Gecen yıl dosyayı karakolda ınceledıgımızde avon sırketı yurtıcı kargodan ırsalıyeyı ıstemıs evrakları mevcuttu alan kısı urunlerı alan kısı kendısı adreste yıne formdakı adres...Yanı urunu alanın kendısı oldugu belgeyle sabıt.Benım gecen hafta ımza ornekleırmı aldılar.Benı tek kasan nokta bu kısı bu ısın basında benı dolandırmak amacıyla bana yaklasmıs olabılır uyelık formunda ısmının altını benım paraflamam ve ya ımzalamam ıcın sartları bıle olusturmus olabılır cunkuu o donemkı gırılen sıparısler 2008 e mukayese edersek 750 lıralıktı ve en pahalı ınırımsız urunlerdı .Kı ustum bıle aradıgımda hatırladı bayanı sana demıstım konusmustuk bu dolandırıcı olmasın dıye dedı.Velhasıl tek sıkıntım uyelık formundakı uyenın ımza kısmı ona aıtse zaten bana hıc bır suc ısnat edemez lakın uyenın altındakı ımza yana parafta bana aıtse benım ne yapmam gerekıyor aslında ben masumken belkıde farkında olmadan brısey olmaz dusuncesı ıle ve dolandırma kastı tasımadan atılma ıhtımalı olan bır ımzadan dolayı hukum gıyer mıyım ? Sonuc ıtıbarı ıle belgeler ıle de kargoyu alan kendısı.onumda belırledıgım noktalar var.Byana okuma yazma bılmedıgını ıddıa edıyordu okul durumunu aratttıracagım.ve o tarıhte bayan o adreste mı oturuyordu ıkametgahını sorgulatacagım kı orada oturuyorsa apacık ortada hersey .Sakın olmam konusuna gelınce ınanın sakın sogukkanlı olmayı ne cok ısterdım ama meslegıme gelebılecek bır tehlıkeden dolayı cok stres ıcerısındeyım.

Siz yasal olarak temsilcisi olmadığınız bir kimse adına imza atarak onu borçlandırıcı bir işlemin tarafı haline getiriyorsunuz. Bu halde üyelik sözleşmesindeki imza size ait çıkarsa sorumluluğunuz oluşacaktır. Şu aşamada ne kadar derin düşünürsek düşünelim sonucun ne olacağını doğru tahmin edemeyiz; çünkü siz de kendinizden tereddütlüsünüz. En iyisi, dava açılsın duruşmalar başlasın. Adli tıptan bilirkişi dosyadaki imza ve yazı örneklerini inceleyip bir rapor hazırlayacak. Karar da kuvvetle muhtemel bu rapor doğrultusunda verilecektir. O raporu beklemeniz gerekiyor. Kişinin geçmişte ikamet etmiş olduğu tüm adresler duruşma anında hakimin talimatıyla katip tarafından görüntülenebillir. Ancak kişi o adreste oturmuş ve fakat kaydını o yer muhtarlığına almamışsa yani ikametini hiç taşımamışsa o zaman yardıma ihtiyacınız olabilir.

Ceren hanım zaman ayırıp cevabınız için çok teşekkürler.. Çekişmeli dava 4. duruşma olacak tanıklar dinlendi ,deliller sunuldu, ekonomik durum bildirimi bu mahkemede hakime sunulacak karar verirlir mi tazminatla birlikte dava sonuçlanır mı bundan sonraki aşama nedir acaba. Çok çok teşekkürler

Merhaba onemli birsey danisacagim bir firmsdan ufak tefek ceyiz alisverisi yaptim ve defolu ve teshir urunu yolladilar iade talep ettim ve kabul etiileer sonra gelmediler o surecin sonunda beni arayip iade almiyorum naparsan yap dedi aylardir ugrssiyorum kisaca bu sekildendormak istedim yoksa baya uzun bi konu detayli bu firmaya tazminat davasi acabilirmiyim

ceren hanım bıze vakt ayrdıgınız için teşkkrler kafama takıla soruları soruyorum ama umarım fazla olmuyorumdur sorum su nafaka neye göre belirleniyor cocugma nafaka isticem?

Firmaya tazminat davası açmadan önce zaman kaybetmeden avukatınız kanalıyla ihtarname göndererek ürünü iade almaktan imtina eden firmayı ikaz ederek yasal haklarınızı kullanmakta tereddüt etmeyeceğinizi bildirirseniz, dava sürecinden daha basit ve kısa yoldan sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca malın bedeline göre ayıplı mal teslim edilmiş olmasına dayanarak il ya da ilçe tüketici sorunları hakem heyetine de başvurabilirsiniz. Telefon görüşmeleriniz belge sayılmayacağından ödemenizi, faturanızı, teslim fişini, iade talep ettiğiniz tarihi vs belgelemenizde fayda var. Elbette tazminata yönelik bir dava da açabilirsiniz. Müşterilerini memnun etme kaygısı olmadığı anlaşılan firma karşısında uzun ve yorucu bir dava sürecinin sizi beklediğini tahmin ediyorum. Malesef ülkemizde online alışveriş, tele-alışveriş gibi sistemler sağlıklı işletilmiyor ve bir kez paranızı kaptırınca iade pek güç oluyor. Dürüstçe çalışanları tenzih ederim.

ceren hanım bıze vakt ayrdıgınız için teşkkrler kafama takıla soruları soruyorum ama umarım fazla olmuyorumdur sorum su nafaka neye göre belirleniyor cocugma nafaka isticem?

Nafaka, annenin ekonomik durumu, küçüğün ihtiyaçları, yaşı, babanın ekonomik durumu gibi etmenler dikkate alınarak belirleniyor. Sosyal ekonomik durum araştırması yapılmasının amacı budur. Amaç kadın ve çocuğun boşanma gerçekleşmeseydi içinde bulunacakları ekonomik şartlara benzer şartlarda hayatlarını devam etmelerini sağlamaktır. Nihayet mahkemenin takdirine kalmış bir husus. Yani örneğin 0-3 yaş arası çocuklara 300 lira, 3-6 yaş arası çocuklara 500 lira gibi belirli bir nafaka miktarı yoktur.

Ceren hanım zaman ayırıp cevabınız için çok teşekkürler, kimseyi yormak istemem ama yanıtlarsanız çok memnun olurum.. Çekişmeli dava 4. duruşma olacak tanıklar dinlendi ,deliller sunuldu, ekonomik durum bildirimi bu mahkemede hakime sunulacak karar verirlir mi tazminatla birlikte dava sonuçlanır mı bundan sonraki aşama nedir acaba. Çok çok teşekkürler

Bu soruyu bir kaç kez sordunuz sanırım. Daha önce "Sıradaki aşamanın ne olduğu konusunda dosya içeriğini bilmeyen birinin yorum yapması sağlıklı olmaz, bunu avukatınıza danışmalısınız." diye cevap vermiştim. Yardımcı olmayı çok isterdim ama her dosyadaki vakaların niteliğine göre tek tip olmayan bir yargılama süreci gerçekleşeceğinden benim de net bir yanıt vermem mümkün değil. Muhtemelen, karşı yanın talepleri vs yoksa artık karara çıkacaktır. Dosyanızı görebilsem daha teferruatlı bilgi verebilirdim.

iyi günler .benim sorum nafaka davası ve temyiz ile alakalı.Kardeşimin ilk evliliğinden olan oğlu için eski eşi nafaka arttırım davası açtı.2009 da belirlenen miktar 200tl idi.2009 da boşanmalarına rağmen 2014 şubat ayına kadar aralıklarla biraraya gelmeleri olmuş.bu süre içinde kardeşim bayanın yaşadığı evin kirasını,su,elektirik,doğalgaz,telefon faturalarını,oğlunun okul masraflarını,bayanın kullandığı arabanın taksitlerini ve bayana harçlık adı altında ödemeleri olmuş.buna rağmen bayan kardeşim ikinci evliliğini yaptığı için, nafaka ödemedi diye mahkemeye verdi.kardeşimin maaşına icra geldi.bilirkişi raporunda kardeşimin nafaka ödemedi denen dönemde 38bin tl lik harcama yaptığı ortaya çıktı.bunun için menfi tespit davası açıldı fakat maaşındaki icra devam etmekte. bu arada da dün nafaka arttırım davası sonuçlandı.bayan çocuğunu özel okula verdiğini döner sermayeden aldığı 400tl yi sunmadan kendisinin 1900tl maaş aldığını söyledi ve nafakanın 1000tl olmasını talep etti. hakim 200tl nin 500 tl ye çıkarılmasına karar verdi.halbuki boşanırken nafaka oranının ÜFE ye göre arttırılması belirtilmiştir.kardeşim 3000 tl maaş alıyor.nafaka ödemedi diye de maaşında icra var.evin tüm eşyalarını da bayana bıraktığı için yeni bir dizdi.ev kirası,faturalar ve yeni evlendiği için çektiği kredinin de ödemesi ile maaşı tamamen bitiyor.yeni evlendiği eşi öğretmen onun da bir oğlu var birlikte yaşıyorlar ve yeni bir bebek bekliyorlar.eşinin maaşı da kesintileriyle kredi ödemesi var çünkü onun da 1650tldir.bu durumda kararı temyize göndermesinin faydası olur mu?

Öncelikle tebrik etmek istiyorum, bir solukta tüm hukuki ve beşeri sorunları özetlemişsiniz.
Nafaka ödemeleri konusunda haricen yaptığı ödemeleri ispat eden ve edemeyen pek çok kişi kardeşiniz gibi mağdur oluyor. Doğrusu her ay "mart 2015 nafakası" gibi bir açıklamayla kadının banka hesabına para yatırılarak dekontların biriktirilmesidir.
Temyiz etmekte tabiki fayda var. Temyiz ile usule ve esasa ilişkin bir hukuka aykırılık var ise giderilmesi sağlanabilir. Ayrıca aile mahkemesinden alacağınız hükmün temyiz edildiğine dair yazı ile icra müdürlüğüne başvurarak dosya yargıtaydan dönüp kesinleşene kadar icranın geri bırakılması (tehiri icra) kararı talep edebilirsiniz. Böylece menfi tespit davanız bitene kadar daha fazla haciz işlemi yapamazlar. Bunun için kardeşiniz/vekili adliyeye giderek aile mahkemesi ve icra müdürlüğü ile görüşüp girişimlerde bulunmalı. Nihayet kardeşiniz nafaka artırımı davasına "maaşı ile birlikte borçlarının bir dökümünü, yeniden evlendiğini, ekonomik durumunun artırıma elverişli olmadığını bildirmiştir sanıyorum. İlk evliliğinden olan çocuğunun yaşını bilmiyorum ancak özel okula gönderilmesi ve buna bağlı olarak masraflarının artması bir tercih meselesidir. O zaman bir kez evlenip boşanan kadının kendisine nafaka adı altında bii tür maaş bağlatıp hayatını bununla idame ettirmesini kabul etmiş oluruz ki bu hukuka ve ahlaka aykırı diye düşünüyorum.
Ben olsam temyiz ederdim.

çok teşekkür ederim. bilirkişi raporuna göre hakim menfi tespit davasının ilk görüşmesinde paranın anneye ödenmesini kesti.para icra havuzunda birikiyor mahkeme sonunda kazanan parayı alacak. nafaka arttırımı yeni karara bağlandı.çocuk da ilkokula yeni başladı yani 1.sınıf.araştırmalarımıza göre yargıtay 3.dairenin bu konuyla ilgili kararlarını da okuduk.üfe oranını geçmemesi ve karşı tarafı mağdur etmemesi ile alakalı birçok kararı da bulunmakta.bu kararlara istinaden dediğiniz gibi temyize göndermek en mantıklısı sanırım. çünkü kardeşim biraz araştırınca eski eşinin çocuğunu kullanarak çevreden sürekli para istediğini öğrendi.bununla ilgili belgeler de elinde mevcut.yani anne çocuğun eğitiminden ve ihtiyaçlarından çok kendi yaşam standartına önem veriyor gibi...tekrar teşekkür ediyorum..iyi günler diliyorum..

Slm ne olur yardım edin,antalya da bir güzellik salonuna gidiyordum,yüzüme iğneli epilasyon yaptırdım yüzümü delik deşik ettiler ve yaktılar,ama orada iğneli lazer yaptırdığıma dahil evrak birşey yok ne yapabilirim,bu gün lazer yaptırdığım yerle görüştüm ,dediler ki 2 seyans cilt bakım yaparız leke tedavisi yani,ama sen ekimde gel,sıcaklar başladı fayda etmez dediler,ve yüzümdekiler geçermi dedim bilemeyiz simdi dediler,yani kendileride bu yüzün düzelmeyeceğinin fakındalar.Nereye başvurmak lazım,ve ben orada bu işlemi gerçekleştirdiğimi nasıl kanıtlarım

Konuyla ilgili http://www.kadinlarkulubu.com/forum...-ilgili-son-yayinlamis-oldugu-genelge.413581/ adesini incelemenizi öneririm.

Güzellik salonunun size olası yan etkiler hakkında bilinçlendirme yaptığı ve sonuç taahhüdünde bulunmadığına ilişkin bir belge imzalatmadıklarını tahmin ediyorum. Yani siz, ispat vasıtalarından yoksun olduğunuzu düşünürken onlar da savunma vasıtalarından mahrumlar.
Oluşan beklenmedik sonuç yüzde kalıcı iz bırakabilecek, yaralama niteliğinde bir işlemdir, haksız fiil oluşturmaktadır. Bu itibarla yazı, güzü, düzeltmek adına yapacakları diğer sonuç garantisi bulunmayan işlemleri beklemektense savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bulundukları apartmanın veya çevre apartmanların, dükkanların kameralarındaki giriş-çıkış görüntüleriniz tarih ve işlem süresi bakımından ispat vasıtası yapılabilir. Bunları da savcılıktan talep edeceksiniz. Çoğu yerin kameraları kapalı sistem çalışma prensibi ile işlediğinden zaman aleyhinize işliyor, kaytlara ulaşamayabilirsiniz.
Ayrıca gayri sıhhi uygulama yapıldığı konusunda sağlık bakanlığı ve belediyeye de şikayetçi olabilirsiniz diye düşünüyorum. Onların bir şeyler yapmasını boşverin, gerçek bir hastanedeki cildiye uzmanına başvurup oluşacak hasarı en aza indirmenin yollarına bakın. Geçmiş olsun.

Sağolun peki ben oraya gidip konuşmalarıda tlf kaydetsem kanıt geçerli olurmu,ben bu merkeze tüm vücut lazerede gidiyorum memnun değilim14 seyans oldu ama bitene kadar olunca sesimi çıkarmıyorum,yani kamera kayıtlarından birşey çıkmaz değilmi,ve ben böyle birşey yaptığımda benim ne gibi haklarım var,çok sağolun duyarlılığınız için

Sağlığınızı hiçe sayarak parası ödendi diye seanslara devam etmeyin lütfen, kıldan tüyden daha kötü sorunlara yol açabilir. Konuşmaları kaydetseniz de yasa dışı kaydınız mahkemece delil olarak dinlenilmez. Yukarıda söylediğim gibi şikayetçi olmanızı ve güzellik merkezlerini denetlemekle görevli makamlara ihbarda bulunmanızı öneririm.

Ilk sorduğumda ekonomi tespiti yapışmamıştı. Şimdi yapıldı bir ay sonra mahkeme olacak.Dosyamı görebilir misiniz numarasını versem? Lütfen kusura bakmayın ilk umarım son defa dahil olduğum bi süreç

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…