Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

yanlış biliyorsunuz yada anlattıklarınızda eksiklik var.dosya karara varılmadan temyiz edilmez.demek ki karar verildi .dosyayı inceleyin yazın o şekilde yardımcı olayım

İyi günler. İzale-i şüyu davasında temyiz süresi kaçırılmış malesef. Ancak izale-i şüyu davası haksız olarak açıldı. Şöyle ki miras bırakan tam yirmi yıl önce vefat etmiş. Miras paylaşımında toplamda üç tane arazi tapu üzerinde miras devri yapılmıyor, diğerlerine yapılıyor. Yirmi yıldır herkes kendi tarlasını ekip biçerken birdenbire anayol kenarında olan tarla için bir alıcı çıkıyor ve 5 dönümlük tarlayı kullanan mirasçılar (murisin kızı ve murisin torunu 2,5 dönüm olarak kullanıyor) satmayacaklarını söylüyor. Satın almak isteyen şahıs bu sefer diğer mirasçıyı kışkırtarak bu tarlalar tapuda devir ve tescil edilmemiş ortaklığın giderilme davası aç hak talep et diyor ve dava açılıyor.Ancak açılan davada sadece iki tarla var (dava konusu edilen) gerçekte ise üç tane devir olmayan tarla var davaya alınmamış üçüncü.Davanın muhatabı olan kişi bu işlerden anlamadığı için temyiz süresini de kaçırıyor. İki sorum olacak;
1-Yirmi yıldır herkes hakkını almış ekip biçiyor (davayı açan da aynı şekilde), üç tarla var miras devri yapılmayan herkes hakkını aldığı halde burası benim babamın deyip ortaklığın giderilmesi davası açmak haksızlık ve uyanıklık değilmi? bunu bozmanın bir yolu yok mu ?
2-İrade fesadı, hile davası ve savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir mi?

1,5 yıldır eşimle ayrıyız çekişmeli boşanma davamın 6. veya 7. celsesi görülecek önümüzdeki günlerde.sigortasız olarak 1 yıldır çalışmaktayım.eşim ve ailesi beni takip ettirip bu bilgiye ulaştılar hakim nafakayı kesmeyince de iş yerime sigorta müfettişlerini şikayetle gönderdiler.geçen ay sonu sigortadan belge tebliğ edildi ama muhasebenin dikkatsizliğinden dolayı itiraz süremiz geçmiş sanıyorum.sigorta müfettiş tutanağının tarihinden itibaren sigortanı başlatacağız diyorlar şimdide.ne yapabilirim bunun bir itiraz yolu yok mudur?sigortam başlasa bile geriye dönük icrada bulunan nafaka toplamını alabilir miyim?iş yerime gelecek bu cezadan kurtulmak için nasıl bir yol izleyebilirim?yardım edin lütfen

Bende birsey sormak istiyorum boşanma Davasında onur kırıcı söz ve davranış nasıl ispat edilebilir. Küfür hakaret gibi sözlü davranışlar. Kameraya almak delil sayılabilir mi. Şahitlik edecek kimse yoksa yada yazılı bir ispatı yoksa nasıl ispatlanabilir

Bu

Bosanma davasi bir hukuk davasi oldugu icin evet kamera kaydi ispat niteligi taşır...

merhabalar..çekişmeli boşanma davasında sigortasız çalışma tespit edildiğinde ve sigorta başlangıcı yapıldığında bunun sonucunda nafaka dışında tazminatta etkilenir mi?

Bu

Bosanma davasi bir hukuk davasi oldugu icin evet kamera kaydi ispat niteligi taşır...
Tsk ederim cevabınız için birşey daha sorabilir miyim eğer bana vurdugunda darp raporu alamamissam bunlarıda ses kaydında soylettirmek delil sayılır mı.

Merhaba,

Öncelikle sorduğunuz soruda verdiğiniz bilgilerde eksiklik olduğunu düşünüyorum. Babanız tarafından açılmış bir dava var ise; davayı açtığınız adliyenin "tevzi" bürosuna başvurarak bu davanın görüldüğü mahkemeyi ve esas/karar numarasını buradan öğrenebilir. (Örneğin İzmir 5. İş Mahkemesi 2015/346 Esas sayılı dosya) Aldığı bilgiye göre ilgili mahkemenin kalemine başvurup dosya fotokopisini alabilir, dosyanın vardığı aşamayı sorabilir.

Temyiz için dosyanın karara çıkması gereklidir. Babanıza tebligat yapılamamış olabilir, MERNİS adresi faklı ise başka yer muhtarlığına tebligat yapılmış olabilir, duruşma gününden haberiniz olmayabilir. Dava müracaata bırakılmışsa ve 3 ay geçmişse açılmamış sayılmasına karar verilmiştir. Bu kararın karşı taraf vekilinin temyize göndermesi ile ilgisi yoktur.

Doğru bilgi için
1. Bir avukata danışın ve adliye işlerinizi takip edip duruma açıklık getirmesi için kendisine vekalet verin,
2. Yukarıda anlattıklarım ışığında adliyeye gidip gerekli bilgiyi alın.

Bende bir soru sormak istiyorum bilen varsa lütfen yardımcı olsun
Çok yakın bir arkadaşım kpss 2014 sınavına giriyor ve 68 alıyor daha sonra ailesi üzülmesin diye internet üzerinde ufak bir oynama ile puanı değiştirip bilgisayara bu dosyayı kaydediyor ve babasına bunu gösteriyor üzülmemeleri için. Bir gün arkadaşım işteyken babası bu belgenin çıktısını alıyor ve kpss puanı ile alım yapan bir kuruma bu belge ile oğlunun adına başvuruyor, tabi kurum belgenin sahte olduğunu anlayınca kpss ye giren bu arkadaşım hakkında suç duyurunda bulunuyor. Tebligat geliyor ve savcıya ifade vermeye gidiyor. Savcıya durumu olduğu gibi anlatıyor ancak anladığım kadarıyla savcı bey arkadaşın ifadesini alıp hiçbirşey söylemeden bırakıyor ifadesini imzalatıyor. Arkadaşın anladığı kadarı ile savcı bey olayı mahkemeye sevk etmiş. Şimdi asıl soru bu olay başına ne gibi bir bela açar ? Aslında ortada kurumu kandırmaya çalışmak gibi bir niyet söz konusu bile değil üstelik belgeyi götürende arkadaşımın babası. Babasıda sahte olduğunu bilmeden götürmüş art niyet kesinlikle yok suça teşebbüste yok nolur yardımcı olun bu olay karşısında ne yapmamız gerekir ? bu olay evrakta sahtecilik suçuna girer mi ? ve hapis cezası alma gibi bir durumu varmı ?

Merhaba,
Öncelikle arkadaşınız reşit değil mi, babası tarafından yapılan başvuru nasıl kabul ediliyor anlamadım.
Bir diğer husus, KPSS sonucuna ilişkin belgenin bilgisayar ortamında tadili mümkün olduğundan zaten bunlar ÖSYM'den alınan sonuç belgesi yerine geçmeyecektir. Dolayısıyla belge aslı veya ÖSYM tarafından onaylanmış sureti olmadıkça yine işveren kurumun başvuruyu değerlendirmemesi gerekirdi. Hadi değerlendirdi, reddetmesi gerekirdi...

Gelinen noktada; resmi belge üzerinde mi yoksa herhangi bir bilgisayar çıktısı üzerinde mi değişiklik yapıldığını sorunuzdan anlayamıyorum. (Resmi belge olmadığını anlıyorum.) Resmi belge niteliği bulunan sınav sonucu üzerinde sırf ailesini üzmemek için yapılan tadilatın sahtecilik suçu oluşturmadığını düşünüyorum. Hatta KPSS'den tam puan aldığınız bir sonuç belgesini çerçeveletip odanıza asabilirsiniz. (Motivasyon için.)

Değiştirilen belgenin iş başvurusunda kullanıldığı durumda, belgenin aslına uygun olmadığını bilerek kullanma halinde suç oluşacaktır. Babası yönünden sahteliğini bilerek evrak kullanmak suçu oluşmaz.

Suçun manevi unsuru, sonuç belgesini değiştiren kişinin bu değişikliği belgenin sunulduğu kurumu aldatma kastı ile yapmış olmasıdır. Burada arkadaşınızın "ben ailem üzülmesin diye değişiklik yaptım" şeklindeki savunmasının mahkemede kabul göreceğini sanmıyorum. Sonuçta bir şekilde üzerinde oynanan belge işverene ulaşmış; savcılık dosyayı incelediğinde şikayeti yerinde bulup takipsizlik kararı vermeyerek iddianame hazırlanmış ve mahkeme de iddianameyi kabul ederek dava açmış. Arkadaşınızın canını sıkmak istemem, üstelik şüpheden sanık yararlanır; ancak elindeki belge resmi nitelikteyse işvereni kandırma kastı bulunmadığını ispatlama noktasında sorun yaşayacaktır. Kesinlikle ceza almaz, beraat eder diyemiyorum.

Her cevapta belirttiğim gibi en doğrusu (hele ki sanık olarak yargılandığı düşünülürse) bir avukattan danışmanlık almak, hatta savunma görevini bir avukata teslim etmek olacaktır.

mrb arkadaşlar. size bir sorunumu danışmak istiyorum. bilgisi olan yanıtlarsa sevinirim.biz icradan ihale ile bir yer aldık. karşı taraf fesih davası açtı ama biz kazandık. temyize yargıtaya gitti dava bu defa yargıta kısmen bozmuş davayı. yani o gün icrada 6 yer satılmıştı. 3 yerin ihalesi muammen bedelin üstün de yapılmış, 3 yerin ise altında demiş. ha birde tebligat gelmedi diye dava açmışlar ki icra günü mahkemedeydi şahıslar. neyse o da onlardan yana olmuş. gelgelelim bu 6 yerin parseli de bizimki değil. yalnız birtanesi 160/5 bizim ki 160/6. yani yanlış yazılma durumu olabilir mi?? eğer öyleyse napmalıyız

Merhabalar boşanma davasında hakim ekonomik durum bilgisi istemiş bana kimse dönmedi, acaba avukatım ilgilenmediği için mi, istanbul mahkemeleri yoğun olduğundan dedi, bir sonraki mahkemede ekonomik durum tespiti yapılmadığından ne olur hakim tekrar mı ister ve önemle rica ediyorum avukat arkadaşımdan

Bu aşamaya gelmiş tanıklar dinlenmiş sıradaki aşama nedir karar ne zaman verilir

Boşanma davalarında istenilen sosyal ekonomik durum araştırmasıyla ilgili olarak adresinizin bağlı olduğu yer karakolundan size telefon ederek aylık geliriniz, oturduğunuz evin size ait olup olmadığı vs. sorular sorulur, sizin adınıza polis memuru tarafından bir form doldurulur ve mahkemenin müzekkeresine yanıt verilir. Aynısı diğer eşe de yapılır.

Sosyal ekonomik durum araştırması yanıtı genelde duruşma gününe kadar gelir, gelmediği takdirde duruşmayı takip ediyor iseniz mahkemeye bu konuda beyanda bulunmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Çok önemli bir husus değilse de duruşmaların sonlandırılmasına, dosyanın karara çıkmasına mani olabilir, yeni duruşma günü verilmesine, raporun beklenmesine karar verilebilir. Sıradaki aşamanın ne olduğu konusunda dosya içeriğini bilmeyen birinin yorum yapması sağlıklı olmaz, bunu avukatınıza danışmalısınız.

Genel not: Lütfen sorularınızı sorarken mesleği rencide edici ifadelerden kaçının. Meslek çevresinde "avukatı avukata dövdürmek" tabir ettiğimiz avukatın işini avukatla denetlemek girişimi son derece saygısızca bir davranıştır. Burada yardımcı olmaya çalışan forum üyesinin de avukat olduğunu ve bundan herhangi bir menfaat temin etmediğini de düşünerek ifadelerinizde seçici olmanızı rica ediyorum.

merhabalar..çekişmeli boşanma davasında sigortasız çalışma tespit edildiğinde ve sigorta başlangıcı yapıldığında bunun sonucunda nafaka dışında tazminatta etkilenir mi?

Çok teşekkür ediyorum cevabınız için.ekonomik durum araştırması önceki mahkemede istendi ancak avukatım bir sonraki mahkemeye 1 hafta kala adresimi bildirdiğini öğrendim dolayısı ile mahkemede görüşülmüş her iki tarafın tanıkları dinlenmiş cevaplar verilmiş ve bir sonraki duruşma günü belirlenmiş ekonomik durum bilgisi için. Süreç bundan maddi olarak karara bağlanıp boşanma gerçekleşir mi acaba. O cevabı o kadar çok duymak istiyorum ki inşallah gerçekleşir 4. Celse olacak.

Merhaba,
(datus) Dosyanın kaç celsede karara çıkacağının bir standardı yok, kararı oluşturan verilerin toplanması, mahkemenin iş durumu..Karara çıkıp çıkmayacağını ancak avukatınız söyleyebilir.Dosyada neyin eksik neyin tamam olduğunu en iyi o biliyordur.Sosyal ekonomik durum araştırması için karakola yazı yazılıp yazılmadığını öğrenirseniz, yazılmışsa karakoldan sizi aramalarını beklemeden başvurabilirsiniz, ya da yukarıda söylediğim gibi mahkemede beyanda bulunmak istediğinizi, duruşmalar safhasının sırf bu nedenle uzamasını istemediğinizi belirtebilirsiniz.

(buneo) Etkiler mi derken tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım. Kadının evlilik süresince sigortasız da olsa çalışıp para kazandığının tespiti maddi tazminatın talep edilene uygun takdirini sağlayabilir. Kadının boşanma sürecinde ve daha sonra da çalışıp para kazanacağının koca tarafından mahkemede ispatı ise alacağınız nafakanın daha düşük bir rakam olarak belirlenmesine yol açabilir.

Cevap için sağolun çok memnun oldum bilgilendirmenize. 10 gün önce adresim bildirilmiş bağlı olduğum karakola ulaşıp yazı geldiğinde bana dönün şeklinde görüştüm. Haber verdiklerinde gitcem çok iyisiniz

Merhaba arkadaşlar bir sorum olucak nafaka artırım davam vardı, delil olarak bankadan istedigim maaş bodrosunda eski eşimin maaşı 5000 tl görünüyor.Ama kendisi maaşının 3500 tl oldugunu savundu ve sigorta kaydını sundu, hakim bu ay karar verdi gerekçeli kararda maaşı 3500 tl olarak kayda geçti, toplamda 200 tl lik bir artış yapıldı 2 3 seneden beri artmadıgı için.ben 250 kızıma 250 kendime artış istemiştim,yeni ögrendigim bilgiye göre ocak ayından itibaren sigorta hizmet dökümünde eski eşimin maaşı 5000 tl olmuş, gerekçeli kararı ben gidip kalemden aldım 2 haftayı geçti şimdi yargıtay sürem bitmişmi oluyor yargıtaya gitmek istiyorum, maaşının 5000 tl oldugunu mahkemeyi yanılttıgını savunan bir dilekçe ile başvursam sgk hizmet dökümünün çıktısını alıp dilekçeye eklesem sonucu değiştirebilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…