Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Meslek kodları ile ilgili yardım
Yeni düzenlemelere göre yapılan özlük dosyalarındaki belirsiz iş sözleşmem ve diğer oda sözleşmelerim zir.müh adı altında olup..sgk nın sistemindeki meslek kodum 9132/15 yani nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar/evlerde ve işyerinde çalışan temizlikçiler ve benzeri elemanlar/büro ve otel ve diğer işyerlerinde çalışan temizlikçiler ve büro elemenları/büro işçisi olarak gözüküyor..görünce şoke oldum.asgari ücret göstermek için yapılıyor ama bu kadarda olmaz yani..ne yapabilirim..yasal süreci nedir.teşekkürler

nerden gördünüz ?

taraflar anlaşırsa hiç bi sorun kalmaz.
kamu davasına dönüşmez.

avukat arkadaşlara benimde bir sorum olacak.bir davam var dilekçe yazmam gerekiyor.vekalatim avukatta fakat avukat şuan ortalarda yok ve benim dilekçe yazmam gerekiyor.dilekçeyi yazıp kendim adliyeye sunsan oluryormu yoksa avukatta vakelaitim olduğu için mecbur o dilekçe vermesi gerekiyor...

bu konuda acil cevaplarınızı bekliyorum...

Siz de yazıp dava açabilirsiniz. avukata vekalet vermiş olmanız mutlak temsil mecburiyeti gerektirmez. Avukatınız ortada yok ise azledin. noterden azilname gönderebilirsiniz. Aksi halde ileride sorun yaşayabilirsiniz.

adıma olmayan bir tebligatı aile bireyi olmama rağmen imzalamak istemez isem, bu benim için bir sorun olur mu .?
bir de Tebliğ edilmiş sayılır mı ?

aynı konutta yaşıyorsanız aile bireyi olarak almak zorundasınız. eğer imzadan imtina ederek tebligatı almazsanız postacı bu durumu tebliğ mazbatasına yazarak muhtara bırakır ve tebligat o tarihte yapılmış sayılır. başkaca bir yaptırımı yok.

Adam başkasıyla da evlense o kız hala adamın kızı sonuçta ve mirasçısı olmaya devam eder, adam ölünce maaşta kesinti olur ve maaşın 1/4 ü eşe ,3/4 ü de kıza kalır diye düşünüyorum.

Duruşmaya gitmek zorundasınız, gitmezseniz kolluk marifetiyle zorla götürülürsünüz.

Davacı görümcenizin kızı olduğu için eşinizle ve sizinle arasında 3. derecede kan ve kayın hısımlığı olduğundan, hakim tanıklıktan çekinme hakkını hatırlatır size, yani istemiyorsanız tanıklık yapmak zorunda değilsiniz der, siz de tanıklık yapmayacağınızı söylerseniz, tanık olarak beyanınız alınmaz, tanıklık yapmazsınız yani, merak etmeyin.

Dava sadece işçilik alacağına ilişkin açılmışsa kamu davası değildir, taraflar davadan feragat ederse, davayı geri alırsa, davayı takip etmezse dava reddedilir veya düşer. Ama dava işçilik alacaklarıyla beraber çalışılan yerdeki hizmet tespitini de içeriyorsa, o zaman davalar ayrılır, hizmet tespiti davası kamu davası olur.

Son düzenleme:

üvey babanızla anneniz hala evli galiba. üvey babanızın ilk eşi ölmüş mü,yoksa boşanmışlar mı. üvey babanız evi bağış mı gösterecekmiş,satış mı. üvey babanızın başka mal varlığı var mı, özellikle başka evi... eğer iki evi olup da birini annenize devreder,diğerini oğluna bırakırsa, annenize yaptığı devir işlemi oğlun saklı payını (3/8) ihlal ederse oğul dava tenkis davası açabilir, tenkis davası açma hakkı, mirasçıların saklı paylarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak bir yıl ve herhâlde vasiyetnamelerde açılma tarihinin, diğer tasarruflarda mirasın açılması tarihinin üzerinden on yıl geçmekle düşer. üvey abiniz kendisinden mal kaçırılmak için devir işlemi yapıldığı iddiasıyla dava açmak isterse davasını üvey babanız ölünce sizin annenize karşı açabilir, ama üvey babanız ölmeden dava açamaz.

ev size devredilse bile siz yakın akraba olduğunuz için, durumu bilebilecek konumda olduğunuz için, fark etmez. üvey abiniz kendisinden mal kaçırılmak için devir işlemi yapıldığı iddiasıyla dava açmak isterse davasını üvey babanız ölünce size karşı açabilir, ama üvey babanız ölmeden dava açamaz.

siz evlisiniz sanırım. ev sizin üstünüze yapılıp üvey abi karşı çıkmazsa, siz babanızdan önce ölürseniz mirasınız eşiniz ve çocuklarınıza kalır, çocuğunuz yoksa o zaman eş yanında anne ve babanıza kalır. ama sağlığınızda babanız sizden bir şey talep edemez.

babanıza mirası red davası açarsanız babanıza mirasçı olmazsınız, borçlarından ve haklarından sorumlu olmazsınız. baba bir anne ayrı kardeşiniz de sizden bir şey talep edemez.
diye düşünüyorum.

nasıl bulucamki mumkun deıl gitti giden glmez artık zamanda gectı devlet bıle sahıp cıkmıyo ne dıyımkı neyse tekrar tesekkur ederım iyi geceler hoscakalın

şüphelendiğiniz isimleri, bildirebilirsiniz ama onu da söylemek istemiyorum emin değilim demişsiniz,bu durumda yapacak pek bir şey görünmüyor...

düğünde kadına takılan altınlar kim tarafından takılırsa takılsın kadına ait olur. bunu düğün fotoğrafları ve CD leri ile kanıtlayabilirsiniz,altınların size takıldığını yani.eşyayı beraber aldıysanız hak talep edebilir. eşya taksitleri onun adınaysa o ödemek zorunda taksitleri. ama o öderse de dekontları göstererek eşyaların kendisi parasıyla alındığını kanıtlar. çalışıyor olmanız nafaka almanıza engel değil, davanın açılmasında daha az kusurlu veya kusursuz iseniz nafaka, maddi tazminat, manevi tazminat alabilirsiniz.

barışma ihtimaliniz varsa ayrıldığınızın 4. ayı dolunca eve dön ihtarı çektirebilirsiniz mahkemeden, 2 ay içinde yani toplamda 6. ay sonunda dönmezse terk nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. çünkü muhtemelen beni evden kendisi kovdu,ben gitmedim diye savunma yapacaktır mahkemede...

direkt evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebepli boşanma davası açabilirsiniz hiç beklemeden. karşı tarafın kusurlu olduğunu ispatladıktan sonra,boşanma davasını kimin açtığının önemi yoktur.

isim değişikliği davası hasımsızdır, yani davalısı yoktur. kızınız kaç yaşında,ya 18ini doldurmasını bekleyip kendisi dava açacak ya da babanın rızasının alınması gerekecek.
diye düşünüyorum.

Mahkemeden çıkartılan bir dosya kayboldu gerekçesi ile gidilse tekrar çıkarttırılabilir mi ?
Ve illa aileden brisi mi talep etmek zorunda akraba falan olmuyor mu ?

merhabalar
benimde bir sorum olucak cevabiniz icin simdiden tesekkur ediyorum
ben bosanma davasi acmaya hazirlaniyorum hatta dosyami bir avukata verdim
ama bastan beri iki avukat arasinda kaldim hangisine gitsem diye
ikiside cok basarili
bu dava benim hayatimin donum noktasi
hayatimi altust eden o adamdan her turlu hakkimi almak istiyorum oyle kolayina bosanmak yok yani
benim sorum bosanma davam icin iki avukatla dava acilabilirmi
ve avukatlar bunu kabul edermi
dogrusu dosyami verdigim avukata baska bir avukatla da gorusuyorum ikiniz birden davayi surdurun demeye cekiniyorum
siz ne dusunursunuz
bir bosanma davasina iki avukat girermi

önemli olan sizin iddialarınızı delillerle, tanıklarla kanıtlayabilmeniz, deliliniz varsa bir avukat yeterli olur. ama iki avukat olmasına da engel yok, onlar da bunu kabul ederse.

Mahkemeden çıkartılan bir dosya kayboldu gerekçesi ile gidilse tekrar çıkarttırılabilir mi ?
Ve illa aileden brisi mi talep etmek zorunda akraba falan olmuyor mu ?

Mahkeme veya savcılık hiçbir zaman dava dosyasını dışarı verip de bir şahıs ile göndermez, dosyalar mahkemedeki personel üzerine zimmetlidir. şahıs dosya fotokopisini alıp kaybettiyse durumu izah ederse tekrar fotokopisini çektirebilir.

Hamileyim eşim boşanma davası açtı ve beni baba evime getiren kendisi olduğu halde şahsi eşyalarımı alıp evi terk ettiğimi ve bir sürü iftira yazmış ve şahit olarak abisi ve eşini yazmış. Abisi ve eşi bizden uzakta oturuyorlar hicbirseye şahit olamazlar ve iftira atıyorlar. Kendimi nasil savunabilirim? Annem babam 16 yaşındaki erkek kardeşim şahit olarak gösterebilirmiyim?

sevgili avukat arkadaşlar kızım bir devlet dairesinin sözlü sınavına katıldı. kazanırsa yazılı sınava girecekti. kızım dün aslında sözlü sınavı kazandığını ve yazılıya bir mail ile çağrıldığını kurumdan öğrendi ancak sınav çoktan yapılmış. çünkü kızıma böyle bir mail asla gelmedi. iki durum söz konusu ya hatalı bir mail adresine mail gönderdiler yada mail göndermeyi unuttular. çünkü kızım işi gereği tüm maillerini kontrol eder ve asla silmez. geçmişe dönüp taradığında böyle bir mailin gelmediğini anladık. bu durumda kazandığımı hak gereği yazılı sınava katılamamış oldu. acaba ne yapmalıyız. hakkımızı nasıl aramalıyız... teşekkürler.

Ailenizi şahit olarak göstermenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak mahkemenin şüpheye yer bırakmayacak şekilde beyanlarına başvurabileceği (komşu,arkadasş yahut daha uzaktan akraba gibi) geçimsizliğe şahit olmuş şahısları tanık olarak dinletmeniz daha faydalı olacaktır.

İftiralar konusunda ise içeriğine başlı olarak suç teşkil ediyorsa savcılığa şikayette bulunup, boşanma davasına delil olarak sunabilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…