Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

sevgili avukat arkadaşlar kızım bir devlet dairesinin sözlü sınavına katıldı. kazanırsa yazılı sınava girecekti. kızım dün aslında sözlü sınavı kazandığını ve yazılıya bir mail ile çağrıldığını kurumdan öğrendi ancak sınav çoktan yapılmış. çünkü kızıma böyle bir mail asla gelmedi. iki durum söz konusu ya hatalı bir mail adresine mail gönderdiler yada mail göndermeyi unuttular. çünkü kızım işi gereği tüm maillerini kontrol eder ve asla silmez. geçmişe dönüp taradığında böyle bir mailin gelmediğini anladık. bu durumda kazandığımı hak gereği yazılı sınava katılamamış oldu. acaba ne yapmalıyız. hakkımızı nasıl aramalıyız... teşekkürler.

Öncelikle bu hususta bilgi edinme kanunu kapsamında sınavı yapan idareye yazılı başvuruda bulunmanızı (yukarıdaki beyanlarınızı dilekçeye dökerek sınava neden davet edilmediğini sormanızı) tavsiye ediyorum.

İdarenin vereceği cevap doğrultusunda işlemin iptali davası açma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Boşanma kesinleşti ,çocuk yok ama süreli nafaka var borca karşılık .kadın boşandıktan sonra çalışmaya başlarsa nafaka düşer mi ?Cevaplarsanız çok teşekkürler

Öncelikle cvp verince beğenirseniz yazımı sevinirim alıntı olmadığından cevapları göremiyorum . Soruma gelirsek eğer 5 senenin altında bir ceza denetimli serbestlikten yararlanlmş haliyle 8 ay 20 güne indirilirse bu 8 ay 20 gün cezanın kaç ayı kapalı cezaevinde geçer ..
( 47 gündür kapalı cezaevinde ) 2 ay ya da 3 ay diyorlar .. Erkek arkadaşıma devletin görevlendirdği bi avukat vardı sorularımıza cvp veriyordu o 2 ay dedi ama erkek arkadaşm duydğu bilgilere göre 3 ay diyor . 2 ay mı 3 ay mı tam bilgi almak istiyorum ..

Boşanma kesinleşti ,çocuk yok ama süreli nafaka var borca karşılık .kadın boşandıktan sonra çalışmaya başlarsa nafaka düşer mi ?Cevaplarsanız çok teşekkürler

borca karşılık süreli nafaka ne oluyor...
kadının çalışması nafakayı kendiliğinden etkilemez ama karşı taraf nafakanın kaldırılması için dava açabilir.

Bende izninizle bir şey sorucam. Ben eşimin ailesi nedeniyle eşimden boşanmayı düşünüyorum. Eşimin ailesi benimle kalıyor ve çocukları bahane edip gitmiyorlar. Eşimde onları göndermiyor benimde huzurum yok dayanamıyorum sinir hastası oldum. Şimdi ben boşanmak istersem çocuklarım 12-8-6 yaşlarındalar velayetlerini alabilirmiyim. Ben çalışıyorum ortak bir ev birde araba var. Ev benim üstüme onu ben alabilirmiyim araba onun olsun. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Avukat arkadaşlara bende bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim, daha öncede bir başlık altındada yazmıştım 5 yıllık evliyim 4 yaşında bir kızım var eşim çok sorumsuz, agresif ve bencil biri doğru düzgün çalışmıyor hakaret şiddette var boşanmak istediğimde en azından sigorta dökümü ıspat göstererek kızımın velayetini ona vermezler değilmi ailesinin durumu iyi kızdığında napar yaparım bu çocuğu senden alırım diyor ama bir çocuğa bakacak sorumluluk yok annesiyse babası bir kere boşanmaya kalktı ablası kısa bir süre evli kalmış boşanmış sizce bu durumda eşimin kızımın velayetini alma şansı var mıdır.

5 yıl süren evliliğimizi bitirme kararı aldık fakat ben eşimden 15,000 tl para talep ettim o da bana zaman içinde ödeyebileceğini söyledi karşılıklı anlaşarak boşanıcaz fakat ben anlaşma metninde bunu yazdırmak istiyorum başka birbirimizden bir talebimiz yok ama ben asgari ücretle çalışıyorum ve bir avukat tutabilme şansım yok. baro bana avukat atayabilirmi? acil yardımlarınızı bekliyorum

Acilen yardımınıza ihtiyacım var. Bizim alt kata 3 sene önce birisi taşındı. 3 senedir bize yapmadığını bırakmadı. Bahçeye çıkmamızı izin vermiyor. Bahçedeki ağacımızı kesti. Bahçeye tahtalar, kapılar, çöpler attı. Bizim bulunduğumuz tarafa sürekli kedi maması atıyor, süt kutularını bırakıyor. Kömürlüğün üstüne çıkıyor bizim evi gözetliyor. Apartmanda hiç bişeye katılmıyor. Apartmanın otomatiğini biz yaptırıyoruz o bozuyor. Kapıcı parasını vermiyor. Sürekli gürültü yapıyor. 2 aydır sürekli matkapla bişeyler deliyo, kırıyo. Ev öyle bir sallanıyor ki sanki deprem oluyormuş gibi apartman dengesini bozdu. Apartmanda yaşayan diğer insanları tehdit ediyor. Onlarda zaten şuan burda değiller biz haricimizde 2 kişi daha var onlar yazlıklarına gidiyorlar arada geliyorlar. Daha önceden tuvaletten su sızmış. Gelip bize söyledi. Bizde tesisatçı çağırıp yaptırdık. Şimdi de kapımıza gelmiş ben alt tarafı mutfak yaptım boruyu değiştireceksiniz tadilat yapıcaksınız yoksa borunuzu tıkarım diyor. Apartmanın mimarisi böyle yani bizim nasılsa yukarı katlarında öyle. Kapıya geliyor bizimle alaycı şekilde konuşuyor. Akşamleyin babam eve geldi konuşmak için yanına gitti. Evin 4 duvarından üçünü yıkmış. Duvar, kolon, kiriş yıkılması yasak değilmidir. Bunun için nereye şikayet etmeli ve ne dava açılmalı bunu merak ediyorum. Birde yan tarafındaki bulunan sığınağın duvarını yıkarak evine katmış bunun için ne yapmalıyız. Yani hakkımızı aramak istiyoruz üst üste o kadar çok şey yaptı ki bunaldık artık .Kafa tutuyor bize git istediğin yere şikayet et kimse bişey yapamaz diyor.Artık bütün bu yaptıkları herşeyle ilgili hukuki yollara başvurmak belediyeyse belediyeye şikayet etme davaysa dava açmak istiyoruz. Lütfen yol gösterin bize şimdiden teşekkürler.

Avukat arkadaşlara bende bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim, daha öncede bir başlık altındada yazmıştım 5 yıllık evliyim 4 yaşında bir kızım var eşim çok sorumsuz, agresif ve bencil biri doğru düzgün çalışmıyor hakaret şiddette var boşanmak istediğimde en azından sigorta dökümü ıspat göstererek kızımın velayetini ona vermezler değilmi ailesinin durumu iyi kızdığında napar yaparım bu çocuğu senden alırım diyor ama bir çocuğa bakacak sorumluluk yok annesiyse babası bir kere boşanmaya kalktı ablası kısa bir süre evli kalmış boşanmış sizce bu durumda eşimin kızımın velayetini alma şansı var mıdır.

hakaret,şiddeti ispatlarsanız büyük ihtimal çocugun velayeti size verilir, yaşı da küçükmüş.
sigorta dökümü ya da eşinizin ailesinin,ablasının boşanmış olması velayeti etkilemez. önemli olan çocuğa maddi,manevi kimin daha iyi bakabileceği. çocuk için nafaka da talep edersiniz.

5 yıl süren evliliğimizi bitirme kararı aldık fakat ben eşimden 15,000 tl para talep ettim o da bana zaman içinde ödeyebileceğini söyledi karşılıklı anlaşarak boşanıcaz fakat ben anlaşma metninde bunu yazdırmak istiyorum başka birbirimizden bir talebimiz yok ama ben asgari ücretle çalışıyorum ve bir avukat tutabilme şansım yok. baro bana avukat atayabilirmi? acil yardımlarınızı bekliyorum

anlaşma metnini yazıp eşinize imzalatabilirsiniz,tek celsede boşanırsınız zaten. baroya başvurabilirsiniz.

1 yıl önce yaşanan bir taciz ysda
Tecavüze yeltenme kişiyi rahatsız
Etme gibi durumlarda dava açmak
İçin ne yapılmalı ayrıca yıllar geçse bile
Şikayetçi olunanilir mi.kazanmak için ne
Gibi deliller gerekebilir teşekkürler

1 yıl önce yaşanan bir taciz ysda
Tecavüze yeltenme kişiyi rahatsız
Etme gibi durumlarda dava açmak
İçin ne yapılmalı ayrıca yıllar geçse bile
Şikayetçi olunanilir mi.kazanmak için ne
Gibi deliller gerekebilir teşekkürler

cinsel amaçlı vücuda temas yoksa fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmak gerekir,yoksa şikayet hakkı düştüğünden işlem yapılmaz.
cinsel amaçlı vücuda temas varsa ancak basit nitelikliyse,yine fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmak gerekir,yoksa şikayet hakkı düştüğünden işlem yapılmaz.
cinsel amaçlı vücuda temas varsa ve kanunda belirtilen nitelikli haller varsa, suç şikayete tabi değildir,en az 8 yıllık zamanaşımına tabidir, zamanaşımı, tamamlanmış suçlarda suçun işlendiği günden, teşebbüs hâlinde kalan suçlarda son hareketin yapıldığı günden, kesintisiz suçlarda kesintinin gerçekleştiği ve zincirleme suçlarda son suçun işlendiği günden, çocuklara karşı üstsoy veya bunlar üzerinde hüküm ve nüfuzu olan kimseler tarafından işlenen suçlarda çocuğun onsekiz yaşını bitirdiği günden itibaren işlemeye başlar.

cinsel amaçlı vücuda temas yoksa fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmak gerekir,yoksa şikayet hakkı düştüğünden işlem yapılmaz.
cinsel amaçlı vücuda temas varsa ancak basit nitelikliyse,yine fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmak gerekir,yoksa şikayet hakkı düştüğünden işlem yapılmaz.
cinsel amaçlı vücuda temas varsa ve kanunda belirtilen nitelikli haller varsa, suç şikayete tabi değildir,en az 8 yıllık zamanaşımına tabidir, zamanaşımı, tamamlanmış suçlarda suçun işlendiği günden, teşebbüs hâlinde kalan suçlarda son hareketin yapıldığı günden, kesintisiz suçlarda kesintinin gerçekleştiği ve zincirleme suçlarda son suçun işlendiği günden, çocuklara karşı üstsoy veya bunlar üzerinde hüküm ve nüfuzu olan kimseler tarafından işlenen suçlarda çocuğun onsekiz yaşını bitirdiği günden itibaren işlemeye başlar.
Cevabın için teşekkürler cnm

Merhaba, cevaplanacağını umut ederek ben de sorularımı yöneltmek ve durumumu sizlerle paylaşmak istiyorum

eşimle 2010 temmuzda evlendik, o memur ben kanıtlanamayacak serbest eğitim veren bir öğretmenim
ben onun yaşadığı ile taşındım ve daha ilk günlerde sorun başladı ve hep sorunlu bir evlilik sürdürdük
ta ki 2012 ocakta ayrılana dek, haziranda davamı açtım
ayrıldığımızda gebelik testi yaptım hamileydim maalesef, çocuk doğup 3 aylık olana dek ayrıydık, davamız da görülmemişti ve ben saf gibi evlat için birleşmeyi teklif ettim ve açtığım davayı çekip döndüm.

Ve herşey daha kötüye gitti. 2013 ocakta birleştik, şimdi ise yıl olmadan 2,5 aydır ayrıyız
16 aylık bir oğlumuz var, anlaşmalıya ikna ettim gibi, mehirimi verecek güya
velayette de direndi önce ama sonra sende kalsın dedi
çocuğa da 250 tl vereyim dedi

bakanlıkta memur, yüzdelik dilimli maaşı var ama 2500 kesin alıyor ve kanıtlayamayacağım 300 kadar da ek geliri var
1- iştirak nafakası ne vermeli ?

100 çeyrek altın mehir vadedildi takılanların harici, o sadece bunu verecekmiş, mehir senedim yok
fakaaaaat beraber ödediğimiz bir araba almıştık 8-9 ay daha ödemesi var
araba onun üstüne, hiçbir varlığı olmayan biri, o yüzden mehirimi arabayı satarak vermekten bahsetti
hoş o arabadaki hakkım, mehir dışında olmalı zaten
çok beceriksiz biridir, borç bul mehrimi ver al arabayı dedim, bulamazmış
arabadan alacağımı satılana dek beklemem gerek, buna anlaşma yapmam gerek sanırım
garantilemek için ortak mal olan arabaya bir karar mı aldırmalıyım ?

merhabalar. ben 23 yaşımdayım. 2010 dan bu yana babamdan aylık 200 tl nafaka alıyorum. bir kaç ay üst üste nafaka ödemesini yapmayınca avukatıma başvurup maaşına haciz koydurduk. ocağın 17 sinde 1.300 tl bakiye hesabıma yattı. aslında ödenmesi gereken miktar 400tl idi. şimdi bu ayın 5 inde de yine 200 tl yatırmış. ne olduğunu anlamadım. avukatım dava açıp bu fazla parayı benden faiziyle geri alabileceğini söyledi. sizce böyle bir dava açabilir mi? kendisi daha evvelde bana ona nafaka davası açtığımda mirastan red davası açıp kaybetmişti.

Merhaba. Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler.
Benim sıkıntım emlak konusunda. Ben bir evi görmek için emlakçıya gittim, emlakçı evi bana gösterdiğine dair komisyonunu almadan satış yapılamayacağına dair bir belge imzalattı ve gidip evi gördük. Almaya karar verdik. Evin sahibi geldi ve ev sahibiyle aramızda bir sözleşme imzaladık (bu sözleşmede emlakçıya dair bir madde yok ve noter onaylı değil). 5000 tl kapora için senet yaptık, 5000tl kapora alındığı sözleşmede yazıyor (senede emlakçı kendi adını yazmış). İki gün sonra ben evi almaktan vazgeçtim, yüksek fiyattan sattığını farkettik. Emlakçıya gidip vazgetiğimi paramı vermesini söyledim. Müşteriye söz verdiğini onun zararı olduğunu vs söyleyerek senedi vermeyi reddetti. Ev sahibiyle görüştüm, ben sizden bir para talep etmem vazgeçmiş olabilirsiniz, gayet doğal falan dedi. Yani ev sahibiyle sıkıntımız yok, anlaşmalı olarak satıştan vazgeçtik. Bu durumda ben emlakçıya dava açsam bu parayı geri alabilir miyim? Adam hiçbir şekilde anlaşmaya yanaşmıyor çünkü. :KK43:

Merhaba,
Bir dul kadın, babasından maaş almakta. Kız kardeşi ile ise hiç görüşmüyor. Görüşmediği kız kardeşinin kocası ölüyor. Bu ölümden haberdar olmayan kadının maaşı kızkardeşinin kocasının ölümündenden bir süre sonra kesintiye uğruyor. Ve bu geçen aylar için de devlete karşı burçlu olduğu faiziyle birlikte bu gecen sürenin de tahsil edileceği yönünde bir yazı geliyor. Bu durumda napılınabilir? lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Merhabalar arkadaşlar başıma öyle bir şey geldi ki ne görülmüş ne duyulmuş birşey. Bundan 10 ay kadan önce erkek arkadaşım tarafından şiddete uğradım. Olay yerine hemen o an polisi ben çağırdım halim perişandı polislerde bunu gördü öldüresiye dayak yedim. Şikayetçiyim dedim. Oda beni korkutup vazgeçirmek için sen şikayetçiysen bende şikayetçiyim önce sen vurdun dedi (vurmadım sadece elinden kurtulmaya çalıştım) ve karakola gittik. Polislere sordum "oda benden şikayetçi ama başıma iş açılır mı" dedim açılmaz bir erkek olarak sana şiddet uyguladığı için ceza alır. Avukata sordum o da aynı şeyi söyledi. Mahkeme yeni sonuçlandı ve o da bende 1500 TL para cezası aldık. Ne yani ben şimdi oraya polisi çağırdım diye mi suçluyum? Çağırmasa mıydım adam beni öldürse miydi?

Ayrıntıları vereyim;

Dava ceza davası olarak basit yaralama, hakaret, tehdit olarak açıldı. Şahıs beni hakaretle suçladı. O ise beni kavga sırasında bıçaklamakla tehdit etti. Hakaret ve tehditten ikimizide hakim beraat ettirdi. Basit yaralamadan hapis cezasını para cezasına çevirdi. İtiraz hakkım varmış. Şimdi benim yapmam gereken nedir tüm bu ayrıntıları itiraz dilekçeme ekleyebilir miyim? Dilekçe örneklerine baktım ama yeterli gelmedi hakime zaten cezayı verdiğinde edebileceğim bütün itirazı ettim anlatamadım madur olan benim polisi çağıran benim ceza alan yine benim. Tüm bunları dilekçeme nasıl ekleyebilirim. Karar bugün verildi ama bana kağıt vs verilmedi bugünden itibaren kaç gün içinde itiraz edebilirim. Ve bu cezadan kurtulmam için avukat tutmam şart mı avukat tutarsam yine dolaylı yoldan ceza çekmiş oluyorum.

Bu arada benim vücudumun her yerinde morluklar vardı dudağım balon gibi şişmiş ve boğazımda beni boğmaya çalıştığının izleri vardı. onunsa darp raporuna sırtında bir morluk ve kollarında çizikler yazılmış. Sırtında morluk olmadığını biliyorum ama rapor yazan kişi yerinden kalkmadan baktığı için sırtındaki yara izini morluk olarak geçmiş. Buna bugün itiraz ettim mahkemede.
Çok uzun oldu ama karıştım kaldım lütfen bana yardım edin.

Merhabalar arkadaşlar başıma öyle bir şey geldi ki ne görülmüş ne duyulmuş birşey. Bundan 10 ay kadan önce erkek arkadaşım tarafından şiddete uğradım. Olay yerine hemen o an polisi ben çağırdım halim perişandı polislerde bunu gördü öldüresiye dayak yedim. Şikayetçiyim dedim. Oda beni korkutup vazgeçirmek için sen şikayetçiysen bende şikayetçiyim önce sen vurdun dedi (vurmadım sadece elinden kurtulmaya çalıştım) ve karakola gittik. Polislere sordum "oda benden şikayetçi ama başıma iş açılır mı" dedim açılmaz bir erkek olarak sana şiddet uyguladığı için ceza alır. Avukata sordum o da aynı şeyi söyledi. Mahkeme yeni sonuçlandı ve o da bende 1500 TL para cezası aldık. Ne yani ben şimdi oraya polisi çağırdım diye mi suçluyum? Çağırmasa mıydım adam beni öldürse miydi?

Ayrıntıları vereyim;

Dava ceza davası olarak basit yaralama, hakaret, tehdit olarak açıldı. Şahıs beni hakaretle suçladı. O ise beni kavga sırasında bıçaklamakla tehdit etti. Hakaret ve tehditten ikimizide hakim beraat ettirdi. Basit yaralamadan hapis cezasını para cezasına çevirdi. İtiraz hakkım varmış. Şimdi benim yapmam gereken nedir tüm bu ayrıntıları itiraz dilekçeme ekleyebilir miyim? Dilekçe örneklerine baktım ama yeterli gelmedi hakime zaten cezayı verdiğinde edebileceğim bütün itirazı ettim anlatamadım madur olan benim polisi çağıran benim ceza alan yine benim. Tüm bunları dilekçeme nasıl ekleyebilirim. Karar bugün verildi ama bana kağıt vs verilmedi bugünden itibaren kaç gün içinde itiraz edebilirim. Ve bu cezadan kurtulmam için avukat tutmam şart mı avukat tutarsam yine dolaylı yoldan ceza çekmiş oluyorum.

Bu arada benim vücudumun her yerinde morluklar vardı dudağım balon gibi şişmiş ve boğazımda beni boğmaya çalıştığının izleri vardı. onunsa darp raporuna sırtında bir morluk ve kollarında çizikler yazılmış. Sırtında morluk olmadığını biliyorum ama rapor yazan kişi yerinden kalkmadan baktığı için sırtındaki yara izini morluk olarak geçmiş. Buna bugün itiraz ettim mahkemede.
Çok uzun oldu ama karıştım kaldım lütfen bana yardım edin.

Bu arada O’na açılmış bir şiddet davam daha var ama onda sadece ben davacıyım o sanık. Toplamda 3 Şiddet girişiminin 2 sinden davalıyız. İnternetin azizliğine uğrayıp 2 kez yollamışım :/

X