Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

2 sene önce evlendim. çocuk sahibi olmaya çalışıyordum.doktora gittim doktor sorun olmadığını belirtti eşimi çağırdı eşim gitmek istemedi ve neden oldugunu sorunca bana gerceği söyledi meğer eşim kısırmış testisleri yokmuş testis yerine protez taktırmış.neye uğradıgımı şaşırmıştım.ne yapacağımı bilemedim. doktorlarla konuştum.eşim bana karın boşlugunda bir testis oldugunu fakat bulunamadıgını söylemişti. doktorlarda bu durumda eşimin kanser olma ihtimali var dediler. korktum eşimle tedavisi için ankaraya gittim. ne yapacagıma karar veremiyordum ayrılmaya korkuyordum ama bi yandanda yalan beni kemiriyordu.ben düşünürken eşim ayrılmak istediğini belirtti. sebep ben olanları ailemle paylaşmışım onun onuruyla oynamışım.yaptıgım hatayı anladım boşuna acımışım ben.şimdi beni sıkıştırıyor hemen gerekeni yap davayı aç diye.şimdi ben dava açarsan tazminat isteme hakkım olurmu.yoksa karsı tarafın dava açmasınımı beklemeliyim. ne yapacagım bilmiyoorum.ayrıca yeni ev almıştık 100 bn tl kredi borcum var ev benm üzerime, bide araba var eşimn üzerine ama benm altınlarım ile alınmıştı. beni madur ettiler hayatımla oynadılar hala da magdur etmeye çalışıyorlar. kaynanam ve kayınbabamda benden bu durumu sakladıgı için onlara manevi tazminat davası açabilirmiyim.lütfen yardım edin cevaplarınızı bekliyorum.

2 sene önce evlendim. çocuk sahibi olmaya çalışıyordum.doktora gittim doktor sorun olmadığını belirtti eşimi çağırdı eşim gitmek istemedi ve neden oldugunu sorunca bana gerceği söyledi meğer eşim kısırmış testisleri yokmuş testis yerine protez taktırmış.neye uğradıgımı şaşırmıştım.ne yapacağımı bilemedim. doktorlarla konuştum.eşim bana karın boşlugunda bir testis oldugunu fakat bulunamadıgını söylemişti. doktorlarda bu durumda eşimin kanser olma ihtimali var dediler. korktum eşimle tedavisi için ankaraya gittim. ne yapacagıma karar veremiyordum ayrılmaya korkuyordum ama bi yandanda yalan beni kemiriyordu.ben düşünürken eşim ayrılmak istediğini belirtti. sebep ben olanları ailemle paylaşmışım onun onuruyla oynamışım.yaptıgım hatayı anladım boşuna acımışım ben.şimdi beni sıkıştırıyor hemen gerekeni yap davayı aç diye.şimdi ben dava açarsan tazminat isteme hakkım olurmu.yoksa karsı tarafın dava açmasınımı beklemeliyim. ne yapacagım bilmiyoorum.ayrıca yeni ev almıştık 100 bn tl kredi borcum var ev benm üzerime, bide araba var eşimn üzerine ama benm altınlarım ile alınmıştı. beni madur ettiler hayatımla oynadılar hala da magdur etmeye çalışıyorlar. kaynanam ve kayınbabamda benden bu durumu sakladıgı için onlara manevi tazminat davası açabilirmiyim.lütfen yardım edin cevaplarınızı bekliyorum.

yardımcı olabilecek kimse yokmu arkadaşlar.

ben daha ikinci sınıf ogrencisiyim ama sana yardımcı olmaya calısıcam
eşinin niteliğinde yanılmaya bağlı olarak boşanma davası açabilrsin bunun için
-yanılma eşin kendisinde olmalıdır
-eşin niteliğiyle ilgili yanılma esaslı olmalıdır (evlenmenın yapılıp yapılmaması üzerinde etkili olacak derecede önemli olmalıdır
-eşin niteliğinde düşülen yanılma yüzünden eşler arasındaki ortak hayat cekilmez hal almalıdır
sen kendin de dava açabilirsin maddi tazminat isteyebilmen için mevcut veya beklenen menfaatinin boşanma yuzunden zedelenmiş olması ve boşanma da kusursuz veya daha az kusurlu taraf olman gerekir. Açıkcası ben hangi tarafın daha fazla kusurlu olduğuna karar veremedim sen onun onurunu kıracak bir şeyi ailene söylemişsin o da sana evlenmeden önce gerçekleri söylememiş.
aranızda mal rejimi sözleşmesi yapmadıysanız yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanır. sizin mal rejiminiz edinilmiş mallara katılma rejimidir bunun tasfiyesi yapılırken borçlarınız ve mallarınız belirlenir buna göre ikinize kalan mallar verilir .kişisel malınla araba aldığınızı mutlaka belirtmelisin o araba bu sayede ortak malınıza katılmayabilir
evlllikten sonra sahip olduğunuz borçlarınız ve mallarınız ortaktır bunlar mahkemede halledilir tüm borçla sen ortada kalmazsın ev satılabilir

benim bildiğime göre evililiğinizle alakalı eşinin ailesine manevi tazminat davası açamazsın
manevi tazminat davası açabilmen için kişilik hakkına yönelik hukuka aykırı bir saldırıya uğramış olma n ve bundan dolayı üzüntü utanç duyman gerekiyor bu davayı eşin sana karşı açabilir çünkü gizli kalmasını istediği özel hayatına dair bi ayrıntıyı sen ailene söylemişsin .

2 yıldır evli oldugunuz için anlaşmalı boşanma davası da açabilirsiniz. bence eşinin sana yalan söyledğini bu yuzden boşanmak istediğini ve senin kişisel malınla araba alındığını özellikle belirt ayrıca boşanma yuzunden yoksulluğa düşüceksen yoksulluk nafakası da iste . Umarım burda daha bilgili biri yardım eder bi avukatla görüşmeni de tavsiye ediyorum

Son düzenleme:
çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için mutlaka dikkate alacağım. şöyle bir durum varkı o beni böyle bişeyle suçluyor ama sonuçta boşanacağım ve aileme sebebini söylemem lazım hemde bizim komşumuz onların köylerinden o bile biliyomuş yani hiç kimsenn bilmediği birşey değil bu sadece bilmesi gerekenler ben ve ailem bilmiyoruz. bunu ispatlamm çok kolay yani bu durumdan yararlanabilir mi hala.

Benim avukat arkadaşlara sorum şu; Annemle babam evleri ayırıyorlar boşanma davası falan açmadı iki tarafta babama ait evler var bunları annemin izmi olmadan satabilirmi evlendikten sonra edinilen varlıklar bilen yardımcı olabilirmi..

Benim avukat arkadaşlara sorum şu; Annemle babam evleri ayırıyorlar boşanma davası falan açmadı iki tarafta babama ait evler var bunları annemin izmi olmadan satabilirmi evlendikten sonra edinilen varlıklar bilen yardımcı olabilirmi..

satmaması için annenızın boşanma davası açıp tedbir talep etmesı lazım. daha sonra bu evlerın alımında benımde payım var deyip açılan davada bunu ıspat etmelı. dava sonunda payına karar verilir ve babanızdan anenıze bunu ödemesi istenır.

satmaması için annenızın boşanma davası açıp tedbir talep etmesı lazım. daha sonra bu evlerın alımında benımde payım var deyip açılan davada bunu ıspat etmelı. dava sonunda payına karar verilir ve babanızdan anenıze bunu ödemesi istenır.

Dava açmak şart anladığım kadarıyla cevaplarınız için çok teşekkür ederim size..Allah razı olsun..

merhaba sizlere danışmak istediğim bir konu var. Bugün itibariyle iş yerimden ayrılmak istediğimi bildireceğim fakat bu ayın sonunda 1.5 yılımı 1 ay geçmiş olacak bu durumda ihbar sürem 6 hafta mı olmuş olacak ? Çünkü araştırdığım kadarıyla 1.5 yıldan 3 yıla kadar ihbar süresi 6 hafta... Bir de ben bu ihbar süresinin sadece 3 haftasını çalışabilirim 3 hafta sonra yeni işime başlamam lazım. Bu 3 hafta ihbar süresince şimdi iş yerimde çalışacağım için ücretini alabilir miyim ? Yoksa ihbar süresi olduğu için ücret vermezler mi ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Mrb. 27 Mayıs 2011 tarihinde Garanti Bankasında çalışan bir personel tarafından, bankadaki bilgisayar sisteminden müşteri bilgilerime girilmiş, telefon numaram alınmış ve rahatsız edilmişimdir. Bu kişiyi yüzyüze olmasa da şahsen tanıyorum. Aradan 1 seneden fazla zaman geçti ve ben o zamanlar şikayet etmeyi çok istesem de yapmadım. Allahından bulsun, ekmeğinden olmasın dedim ama zaman içinde farkettim ki yediremiyorum. Bankanın iletişim formuna yazdım durumu ama ne zaman dönerler yada gerçekten ilgilenirler mi bilmiyorum. Kişinin olayı gerçekleştirdiği gün, bu yaptığının hassas ve işiyle alakalı bir konu olduğunu yazdığı msjı hala bende mevcuttur. Herhangi bir duruma karşı telefonumda sakladım.Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olur musunuz ?

merhaba sizlere danışmak istediğim bir konu var. Bugün itibariyle iş yerimden ayrılmak istediğimi bildireceğim fakat bu ayın sonunda 1.5 yılımı 1 ay geçmiş olacak bu durumda ihbar sürem 6 hafta mı olmuş olacak ? Çünkü araştırdığım kadarıyla 1.5 yıldan 3 yıla kadar ihbar süresi 6 hafta... Bir de ben bu ihbar süresinin sadece 3 haftasını çalışabilirim 3 hafta sonra yeni işime başlamam lazım. Bu 3 hafta ihbar süresince şimdi iş yerimde çalışacağım için ücretini alabilir miyim ? Yoksa ihbar süresi olduğu için ücret vermezler mi ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

1,5 yılı bir gün geçersen 6 haftaya dahil olursun.
6 hafta ya çalışırsın ya da o sürenin parasını senden kesebilirler.
eğer anlaşırsanız hiçbişi olmaz.

Teşekkür ederim :) Dün istifamı verdim 3 hafta burdayım sonra çıkıcam, şimdilik bi problemim yok

merhaba benimde size bir sorum olacak şöyle ki;kızkardeşim eşiyle boşanma aşamasında....çekişmeli bir boşanma yaşıyorlar 3.mahkemeleri görülecek...kızkardeşimin eşi evli oldukları dönemde (ki bu boşanma davası açılmadan 3 ay evvel oluyor)kredisi devam etmekte olan arabasını birine satıyor ve ödeme olarak 15000tl yi kızkardeşimin hesabına havale ettiriyor bu arada dekontun açıklama kısmına araba satışı için de yazı yazdırılıyor...aralarında satış sözleşmesi de yapılıyor ve kredinin kalan kısmının da kızkardeşimin eşinin üzerinden arabayaı alan kişinin ödemesi konusunda karar birliğine varıyorlar yani arabanın noterden satışı yapılamıyor...adam krediyi ödemeye bşlıyor bir kaç tane ödüyor fakat kızkardeşimin eşinin başka borçları yüzünden arabanın üzerine hacizler olduğunu öğrenince adam krediyi ödemeyi durduruyor ve dönüp kızkardeşimden ön ödeme olarak banka dekontu ile yatırdığı parayı istemeye başladı...kızkardeşim bu parayı daha ertesi gün eşine teslim ettiğini kendisinde para olmadığını kendisininde mağdur olduğunu söylese de adam 1 senedir telefonla taciz edip tehdit ediyor....parayı senin adına yatırdım sen bu parayı ödeyeceksin yoksa adresini ve işyerini bildiğini eğer ödemezse mafya ile,tinercilerle,namusuyla tehdit ediyor...bu durumda kızkardeşim ne yapmalı ne olur yardımcı olun...aile olarak zor durumdayız çünkü bu adam gsm operatörlerinden hepimizin telefonlarına ulaşıp rahatsız edip tehdit ediyor...teşekkür ederim...

Avukat yoksa barodan avukat istemelisiniz , tehtit ve taciz davası açmalısınız zaten bunun sonucunda mahkemenin seyri değişecektir.Kız kardeşim bu parayı daha ertesi gün eşine teslim ettiğini kendisinde para olmadığını söylüyor demişsiniz, parayı elden mi verdi ya da hesaba aktarıldıysa dekont yok mudur

Avukat bir üyemiz cevap verebilir mi acaba?
Babam oldukça varlıklı biri.Annemle yaklaşık 20 sene önce boşandılar.Ben tek çocuğuyum.Şu anda bir kadınla yaşıyor, evliydiler ve resmi olarak boşandılar.Birlikte yaşıyorlar ama kontrol ettirdim, evlenmemişler.Babamla ilişkimiz bu şahıs yüzünden kopma noktasında beni istemediği için.Ben çocuğumu düşünerek soruyorum, babamın vefatı durumunda taşınmaz ve taşınır mallarda hak sahibi yalnızca ben oluyorum değil mi? Başka türlü bir vasiyet bırakmadığı sürece? Bu şahıs, evlenmeden mallarda hak sahibi olabilir mi? Bir de mal varlığı ne kadar bilmiyorum tam olarak, bu durumda bunu avukat aracılığıyla mı öğrenebilirim? Çok tatsız bir şey bunları düşünmek ama babamdan bu şekilde uzaklaştırılmak gücüme gidiyor, en azından vefat durumunda hakkım olanı ailemi düşünerek alabiliyor olmalıyım.

Avukat yoksa barodan avukat istemelisiniz , tehtit ve taciz davası açmalısınız zaten bunun sonucunda mahkemenin seyri değişecektir.Kız kardeşim bu parayı daha ertesi gün eşine teslim ettiğini kendisinde para olmadığını söylüyor demişsiniz, parayı elden mi verdi ya da hesaba aktarıldıysa dekont yok mudur

ertesi gün bankadan çekip kocasına teslim etmiş dolayısıyla dekont yok elinde...savcılığa şikayet etmeden direk tehdit ve taciz davası mı açılmalı size göre....

Benimde bir sorum olucakti avukat uyelerimize

Benim dayim 16 yildir dil den engelli konusamiyor 22 yillik evliligi var .
1 cocuk var 10 yaslarinda aslinda dayimin cocugu olmasi da dusuk bir durumdu yani doktorlar pek umit vermemislerdi cocugu olacagina
kisa kesmeye calisicam cunki cok uzun bir hikaye .
Dayim yazin esinin kendini alddattigini gormus ve esi hep yalanliyor oyle bir sey olmadigini soyluyor ama hepimiz suphe ediyoruz ve cok gorenler var kendisini baska adamlarla ama dayim kendini ifade edemedigi icin hic bi seyi kimseye anlatamiyor bilgi alamiyor biz yurt disindayiz kimse yardim edemiyor
size sorum dayim bosanma davasi acarsa zina oldugunu soyleyip ve dna yaptiririrsa cocuk icin kendi cocugu deilse kadin bir sey hakedermi cunki dayimin evi var evlendikten sonra almisti evini

simdiden tesekur ederim size

Benimde bir sorum olucakti avukat uyelerimize

Benim dayim 16 yildir dil den engelli konusamiyor 22 yillik evliligi var .
1 cocuk var 10 yaslarinda aslinda dayimin cocugu olmasi da dusuk bir durumdu yani doktorlar pek umit vermemislerdi cocugu olacagina
kisa kesmeye calisicam cunki cok uzun bir hikaye .
Dayim yazin esinin kendini alddattigini gormus ve esi hep yalanliyor oyle bir sey olmadigini soyluyor ama hepimiz suphe ediyoruz ve cok gorenler var kendisini baska adamlarla ama dayim kendini ifade edemedigi icin hic bi seyi kimseye anlatamiyor bilgi alamiyor biz yurt disindayiz kimse yardim edemiyor
size sorum dayim bosanma davasi acarsa zina oldugunu soyleyip ve dna yaptiririrsa cocuk icin kendi cocugu deilse kadin bir sey hakedermi cunki dayimin evi var evlendikten sonra almisti evini

simdiden tesekur ederim size

Merhaba, buradan iki dava çıkar. 1) Boşanma 2) Soybağının reddi
Boşanma davasında zina özel bir boşanma nedenidir ve Medeni Kanun'umuza göre aldatma öğrenildikten itibaren 6 ay içerisinde açılmalıdır. Tabi ki dava açıldıktan sonra da aldatmanın kanıtlanması ayrı bir konudur. Dayınızın ev aldığından bahsediyorsunuz. Evi ne zaman aldı? 2002'den önce mi, sonra mı? Sorunun cevabı buna göre değişir. Ev 2002'den önce alındı ise kadın birşey talep edemez, 2002'den sonra alındı ise; kadın evin değerinin yarısını para olarak dayınızdan isteyebilir.

Yine dayınız çocuğun kendinden olmadığını düşünüyor veya biliyorsa; soybağının reddi davası açmalı. 2003 veya 2005 yılından önce soybağının reddi davası açmak için 5 yıllık süre vardı, Anayasa Mahkemesi bunu kaldırdı. Yani dayınız sadece bu dava ile çocuğun kendisinden olmadığını kanıtlayabilir ve bu nüfus kayıtlarına da işlenir ve çocukla hiç bir ilgisi kalmaz.

Yine dayınızın eşi, dayınızı aldattıysa ve bu kanıtlanırsa dayınız manevi tazminata da hak kazanır.

Merhaba, buradan iki dava çıkar. 1) Boşanma 2) Soybağının reddi
Boşanma davasında zina özel bir boşanma nedenidir ve Medeni Kanun'umuza göre aldatma öğrenildikten itibaren 6 ay içerisinde açılmalıdır. Tabi ki dava açıldıktan sonra da aldatmanın kanıtlanması ayrı bir konudur. Dayınızın ev aldığından bahsediyorsunuz. Evi ne zaman aldı? 2002'den önce mi, sonra mı? Sorunun cevabı buna göre değişir. Ev 2002'den önce alındı ise kadın birşey talep edemez, 2002'den sonra alındı ise; kadın evin değerinin yarısını para olarak dayınızdan isteyebilir.

Yine dayınız çocuğun kendinden olmadığını düşünüyor veya biliyorsa; soybağının reddi davası açmalı. 2003 veya 2005 yılından önce soybağının reddi davası açmak için 5 yıllık süre vardı, Anayasa Mahkemesi bunu kaldırdı. Yani dayınız sadece bu dava ile çocuğun kendisinden olmadığını kanıtlayabilir ve bu nüfus kayıtlarına da işlenir ve çocukla hiç bir ilgisi kalmaz.

Yine dayınızın eşi, dayınızı aldattıysa ve bu kanıtlanırsa dayınız manevi tazminata da hak kazanır.

Cocuk dayınızdan degilse kadın ağır kusurludur. Ağır kusurlu oldugu icin eğer ev alınırken katkıda bulunmamışsa hak talep edemez. Yani evin yarısını alamaz.

Cocuk dayınızdan degilse kadın ağır kusurludur. Ağır kusurlu oldugu icin eğer ev alınırken katkıda bulunmamışsa hak talep edemez. Yani evin yarısını alamaz.

Boşanmaya bağlı maddi tazminat:
1-Boşanmanın eki niteliğindedir.
2-Kusursuz veya daha az kusurlu kişi,mevcut veya beklenen haklarında boşanma nedeniyle uğrayacağı kayıplar nedeniyle istenebilir.
3-Tazminat borçlusunun kusuru dikkate alınır.Kusur yoksa tazminat da yoktur.

Boşanmaya bağlı mal rejimi tasfiye /katılım alacağı:
1-Boşanma kararının kesinleşmesine bağlıdır.
2-Talep eden kişi zina veya cana kast eylemleri nedeniyle kusurlu olmamalıdır.
3-Katılım borçlusunun kusuru aranmaz.
Yeni Medeni Kanun ile 1 Ocak 2002 sonrası karşılığı verilerek elde edilmiş adinimlerin yarı değerleri üzerinden talep edilir.

Boşanmaya bağlı katkı payı
1-Hem 743 sayılı eski medeni kanunda hem 4721 sayılı medeni kanunda var olan bir düzenlemedir.
2-Alacaklının da,borçlunun da kusuru tartışma dışıdır.
3-Bu alacak kalemi,ödünç verilen bir malın geri istenmesi gibidir.Diğer malların arasına karışmış olsa da katkı değeri varlığını devam ettirir..Örneğin takılar bozularak evin alımında kullanılmışsa bu bir katkıdır ve geri istenebilir.

"Zina veya hayata kast nedeni ile boşanma halinde hakim, kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir.

Bu düzenleme İsviçre Medeni kanununda bulunmamaktadır. Meclisteki tartışmalar sonucunda eklenmiştir. Bu düzenleme edinilmiş mallara katılma rejimin mantığına aykırıdır. Yasal mal rejiminin mantığı eşlerin evlilik süresince karşılığını vererek elde ettikleri mallarda diğer eşin de emek ya da katkısının olduğudur. Eşler arasında paylaşımın kusura bağlanması doğru değildir. Ancak bu maddenin uygulanması için boşanma kararının TMK m. 161 veya m. 162’ye dayanılarak karar verilmelidir."

Yani sizin dediğinizi uygulayabilmek için MK 161 veya 162 ye göre boşanılmalı ama çocuk dayıdan ise, karının kendini aldattığını ispatlaması gerekecek ki benim dediğim bu. Ayrıca talep edemez değil, kadın talep edebilir, hakim takdir eder.

X