Artık hamile miyim?

ibozll mrb senın bebegınde zormu oldu merak ettımde bı sormak ıstedımm:KK45:

evet canım zor oldu 1.5 sene sonra oldu ama 8-10 sene bekleyenlere bıraz haksızlık gıbı olmasın tabı de allahım onlara hayırlısıyla bebecıkler nasıp etsın ınsallah ıslerı cok zor ben 1.5 senede delırıyorum sandım ya onlar ne durumda allahım yardımcıları olsun :KK50: canım dedıgım gıbı 1.5 sene olmadı sonra bızdemı roblem var dıye rahım fılmınden tut hormonlar sperm testı hepsıne baktırdık ondada bısey cıkmadı doktor hap yada ıgne ıle de olmaz sız saglıklısınız olur bebegınız dedı o yuzden ılac ta kullanmadık dogal yolla oldu ama su var kı ovulasyon testı kullandım hamıle kaldıgım ay sanırım onun etkısı oldu kı o ay sadece 2 kere bırlıkte olduk esımle ıste boyle canım rabbım kımseye evlat aratmasın ınsallah sende de bı problem yok umarım bayadır yoksun ?

evet canım zor oldu 1.5 sene sonra oldu ama 8-10 sene bekleyenlere bıraz haksızlık gıbı olmasın tabı de allahım onlara hayırlısıyla bebecıkler nasıp etsın ınsallah ıslerı cok zor ben 1.5 senede delırıyorum sandım ya onlar ne durumda allahım yardımcıları olsun :KK50: canım dedıgım gıbı 1.5 sene olmadı sonra bızdemı roblem var dıye rahım fılmınden tut hormonlar sperm testı hepsıne baktırdık ondada bısey cıkmadı doktor hap yada ıgne ıle de olmaz sız saglıklısınız olur bebegınız dedı o yuzden ılac ta kullanmadık dogal yolla oldu ama su var kı ovulasyon testı kullandım hamıle kaldıgım ay sanırım onun etkısı oldu kı o ay sadece 2 kere bırlıkte olduk esımle ıste boyle canım rabbım kımseye evlat aratmasın ınsallah sende de bı problem yok umarım bayadır yoksun ?

Canım merhaba,nasıl gidio hamilelik kalp atışlarını duyabildin mi bebeğinin?

yok sıddetlı degıl canım ama agrıyo işteee ... cok sukur kanamam falan yok lekelenmede yok sadece kasık agrısı ozellıkle sag kasıgımda oluyor ınsallah bısı cıkmaz doktora soyluycem bu gun bakalım ne dıycek :18:

doktor yeme dıyoda karnındakı ıstıyodur kuzum yıne de sen ucundan kıyısından bak tadına ama oturup bı tabak yeme yani hersey yolunda dıycek doktorun allahın ıznıyle sen yeterkı stress yapma bakalım senın kuzun bızımkılerden buyuk o artık hıssedıyordur senın duygu degısımlerını herhalde :KK16:

oooyy kuzuma yaaaa su oğlana cın ıskencesı yapıp durma annecıgı barısıver o zaman sen de sımdı o kedı gıbı mır mır surtunur sana barısayım dıye :KK16: yazarım canım bu gun gelınce mutlaka ben de ucunuzude opuyorummmmmmm :nazar::KK54:

siddetli degilse korkma canim benim oluyor o agrilar rahim buyuyor kasiliyor vs bir ton olay oluyor orada....
Canim benim haftam ileride oldugundan ben duzenli tekme yumruk gerinme gibi hareketlerini hissettigimden orda oldugunu iyi oldugunu anliyorum o yuzden rahatim...
Simdi sen o hareketler baslayana kadar hep aklinda iyimi vs gibi dusuncelerin olur kurup durursun Dr randevu na kadar.. held bide bugun kalp atisini duy 1 ay sonraya vericek randevunu o bir ay oyle zor gelicekki sana o hareketleri duyana kadar hep boyle kurup durucaksin... 20 haftada artik hareketlerini hissetmeye baslicaksin ozaman sana hep Ben burdayim iyiyim mesahi vericek Insallah...
Canim baristim zaten sakaciktan kusmustum kedi gibi dolansin pesimde diye... Bide canim askim bitanem seni seviyorumlar var tabi bayiliyorum o hallerine...
Jason bakalim saat sayiyoruz az kaldi Dr randevuna ins guzel haberlerle don canim... Kalp atisini gosterir Muhtemelen dinletmeye bilir.. o goruntu zaten sahane bisey o yeter canim.... Bende sesini gec dinledim biraz onemli plan orda atiyor olmasi o minnacik kalbinin gerisi teferruat...
:nazar:

Son düzenleme:
allah bu mübarek günde hepimizin dualarını kabul etsin hepimize bebeklerimizi sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inşallah.evlat isteyen herkese hayırlı sağlıklı evlatlar versin inşallah...

canım cok sagol acıklaman ıcınn benımde 2 yılı gectı desem yalan olmaz..evet aynen ben eoyleyım delırıyorumm resmen gırmemeemde ondan adet oldum suann bıtmesını beklıyomm bıtsede bu ay ramazan gıdemıycemm doktoraaa.
bıde ben ovulosyon testını alıp kullaanayımm sen hangı marka kullandın bende onu kullanayımm

Seker nerelerdesin ? Nasil gecti kobrolun? Merakettim valla seni sesde cikmadi senden...

sabırsız ebeveynler sızııııı :KK9: bakma bızım aksam 6 da ama doktorda bos yer yok dıye yok sa bende cok sabırsızım su anda doktorda oldugunu varsayıyorum canım belkıde duydun bebegının kalp atıslarını ve eve gelıyorsun allahın ıznıyle bıze guzel haberlerını getır :nazar::KK16:

canım hemen haber veremedim misafirlikteydimm.. allahıma şükürler olsun bebişimi gördümmm kalp atışınıda gördüm gözlerim doldu çok duygusall yaaa allahım herkese yasatsınnnnnn :)))6 hafta 5 günlükmüş bebişim ve bütün testlerimde temiz çıktı oruçta tutuyorum dr masallah tutabiliyorsan dedi yani bi sakıncası yokmuş şükürler olsun rabbime.. canım sen ne yaptın nasıl geçti ??

Son düzenleme:
KIZLAR KUSURA BAKMAYIN YAZAMADIM EVE YENİ GELDİK EŞİMLE DIŞARDAYDIK KUTLAMA VARDIIIIIIIIIIIII :KK9::KK66: RABBİME ÇOK ŞÜKÜR BEBEĞİMİN KALP ATIŞLARINI DUYDUMMMMMMMM :nazar::nazar::nazar::KK16::KK16::KK16: ALLAHIM AGLAMA KRIZIYDI RESMEN O ILK DUYDUGUM AN RESMEN DIZLERIMIN BAGI COZULDU ALLAHIM NASIL BI MUCIZE KI BU PIRINC TANESI KADAR BI CANLIDAN O GÜMBÜR GÜMBÜR KALP ATIS SESI CIKIYOR RESMEN BUYUK INSAN KALBI GIBI O SESI SAATLERCE DINLEYESI GELDI DOKTOR TAMAMMI DEDIKCE BIRAZ DAHA DEDIM VE NERDEYSE 10-12 DK DINLEDIM COK AGLAYINCA EŞİM TAMAM ARTIK DEDI DE OYYLE BIRAKTIM VE TEK KELIME SOYLEMEDIM AGLAMAYI KESTIKTEN SONRA ILK ''GERÇEKTEN ANNE OLUYORUM BEN '' DEDİM O ANA KADAR HICBIRSEY YOK GIBIYDI SANKI AMA SIMDI BILIYORUM KI ICIMDE KOCAMAN KALBİ OLAN Bİ BEBEK VAR ARTIK RABBIME BINLERCE KEZ SUKURLER OLSUN BUNU YAZARKEN BILE GOZLERIM DOLDU YINE HALA KULAKLARIMDA MELEGIMIN KALBININ SESI DOKTOR 6+1 HAMİLE OLDUĞUMU SÖYLEDİ HERŞEY YOLUNDAYMIŞ KALP ATIŞLARI DÜZENLİ VE DERİNDEN GELİYOR HARİKA TAM İSTEDİĞĞİMİZ GİBİ DEDİ BEBEK CANLANMIŞ ARTIK DEDİ YANİ ARTIK CİDDİ CİDDİ BEN DE HAMİLEYİM EVET YA ''BEN ARTIK HAMİLEYİ'' :KK16::nazar: RABBİM İSTEYEN HERKESE YAŞATSIN İNŞALLAH BU GÜZEL DUYGUYU ...

$DSC02016.jpg

BU DA MELEĞİMİN İLK FOTOĞRAFI TEYZELERİ :nazar:

Son düzenleme:
siddetli degilse korkma canim benim oluyor o agrilar rahim buyuyor kasiliyor vs bir ton olay oluyor orada....
Canim benim haftam ileride oldugundan ben duzenli tekme yumruk gerinme gibi hareketlerini hissettigimden orda oldugunu iyi oldugunu anliyorum o yuzden rahatim...
Simdi sen o hareketler baslayana kadar hep aklinda iyimi vs gibi dusuncelerin olur kurup durursun Dr randevu na kadar.. held bide bugun kalp atisini duy 1 ay sonraya vericek randevunu o bir ay oyle zor gelicekki sana o hareketleri duyana kadar hep boyle kurup durucaksin... 20 haftada artik hareketlerini hissetmeye baslicaksin ozaman sana hep Ben burdayim iyiyim mesahi vericek Insallah...
Canim baristim zaten sakaciktan kusmustum kedi gibi dolansin pesimde diye... Bide canim askim bitanem seni seviyorumlar var tabi bayiliyorum o hallerine...
Jason bakalim saat sayiyoruz az kaldi Dr randevuna ins guzel haberlerle don canim... Kalp atisini gosterir Muhtemelen dinletmeye bilir.. o goruntu zaten sahane bisey o yeter canim.... Bende sesini gec dinledim biraz onemli plan orda atiyor olmasi o minnacik kalbinin gerisi teferruat...
:nazar:

aayyy bana 3 hafta sonraya verdı randevuyu :KK8: 1 ay dayanamazdım ooohhhhhh :KK9: bı ton da test yaptırmam gerek gebelik paneli testlerı cok mutluyum yaa hareket etmese bıle o mınık bedenındekı kocaman kalbının sesı benı benden aldı zaten rabbıme bınlerce sukur bı de hıssetsem kımbılır nasıl bı duygu o gunlerıde gorucem nasıpse :KK16::nazar:
sen o kıvırcık kuzuma et bakalım ezıyetı annecıgı o mahsun hallerınden zevk alıyosun demı nasıl sırnasık nasıl sevgı dolu oluyodur o zaman :KK16: canım benımmmmmm

teyzesı benım melegım soz dınlıyor annecıgını uzmedı dınlettı kalbının atıslarını :KK16: rabbım korusun onu :nazar:

Canım merhaba,nasıl gidio hamilelik kalp atışlarını duyabildin mi bebeğinin?

Canım benım evet duydum cok sukur :nazar::KK16:darısı basına ınsallah :KK49: ben daha oncekı sayfalara bakarsan yazmıstım sana ne yaptın aldınmı testı kullandın mı dıye merak edıyorum lutfen bılgılendır benı ... opuyorum tatlım :KK54:

KIZLAR KUSURA BAKMAYIN YAZAMADIM EVE YENİ GELDİK EŞİMLE DIŞARDAYDIK KUTLAMA VARDIIIIIIIIIIIII :KK9::KK66: RABBİME ÇOK ŞÜKÜR BEBEĞİMİN KALP ATIŞLARINI DUYDUMMMMMMMM :nazar::nazar::nazar::KK16::KK16::KK16: ALLAHIM AGLAMA KRIZIYDI RESMEN O ILK DUYDUGUM AN RESMEN DIZLERIMIN BAGI COZULDU ALLAHIM NASIL BI MUCIZE KI BU PIRINC TANESI KADAR BI CANLIDAN O GÜMBÜR GÜMBÜR KALP ATIS SESI CIKIYOR RESMEN BUYUK INSAN KALBI GIBI O SESI SAATLERCE DINLEYESI GELDI DOKTOR TAMAMMI DEDIKCE BIRAZ DAHA DEDIM VE NERDEYSE 10-12 DK DINLEDIM COK AGLAYINCA EŞİM TAMAM ARTIK DEDI DE OYYLE BIRAKTIM VE TEK KELIME SOYLEMEDIM AGLAMAYI KESTIKTEN SONRA ILK ''GERÇEKTEN ANNE OLUYORUM BEN '' DEDİM O ANA KADAR HICBIRSEY YOK GIBIYDI SANKI AMA SIMDI BILIYORUM KI ICIMDE KOCAMAN KALBİ OLAN Bİ BEBEK VAR ARTIK RABBIME BINLERCE KEZ SUKURLER OLSUN BUNU YAZARKEN BILE GOZLERIM DOLDU YINE HALA KULAKLARIMDA MELEGIMIN KALBININ SESI DOKTOR 6+1 HAMİLE OLDUĞUMU SÖYLEDİ HERŞEY YOLUNDAYMIŞ KALP ATIŞLARI DÜZENLİ VE DERİNDEN GELİYOR HARİKA TAM İSTEDİĞĞİMİZ GİBİ DEDİ BEBEK CANLANMIŞ ARTIK DEDİ YANİ ARTIK CİDDİ CİDDİ BEN DE HAMİLEYİM EVET YA ''BEN ARTIK HAMİLEYİ'' :KK16::nazar: RABBİM İSTEYEN HERKESE YAŞATSIN İNŞALLAH BU GÜZEL DUYGUYU ...

canımmmmm çooook sevindimm aynı duyguları yaşıyoruz bakalım cinsiyetleri ne olacak 4 gün fark var aramızda bak benimki erkek olursa seninde kızın olursa alırım kızını oğluma hehhee :)) şaka bi yanada allah mutluluğumuzu bozmasın canım sağlıklı kucağımıza almayı nasip etsin rabbim çokkkk güzel bi duygu :))))

canım hemen haber veremedim misafirlikteydimm.. allahıma şükürler olsun bebişimi gördümmm kalp atışınıda gördüm gözlerim doldu çok duygusall yaaa allahım herkese yasatsınnnnnn :)))6 hafta 5 günlükmüş bebişim ve bütün testlerimde temiz çıktı oruçta tutuyorum dr masallah tutabiliyorsan dedi yani bi sakıncası yokmuş şükürler olsun rabbime.. canım sen ne yaptın nasıl geçti ??

canım yaaa tahmin ediyorum duygularını cunku ben de aynı duyguları yasıyorum su anda o ses hayatımda duydugum en guzel ses :nazar: sen duymadın mı kı canım gordum yazmıssın ???

canımmmmm çooook sevindimm aynı duyguları yaşıyoruz bakalım cinsiyetleri ne olacak 4 gün fark var aramızda bak benimki erkek olursa seninde kızın olursa alırım kızını oğluma hehhee :)) şaka bi yanada allah mutluluğumuzu bozmasın canım sağlıklı kucağımıza almayı nasip etsin rabbim çokkkk güzel bi duygu :))))

yok oyle ben ne oglumu ne kızımı kolay kolay vermem hanımmmmmm :KK9: daha ben onun tadına bı doyayım :KK16: saka bı yanada cok mutluyum yaaa hakıkaten elı ayagı duzgun bahtları acık olsun ınsallah meleklerımızın ...

canım yaaa tahmin ediyorum duygularını cunku ben de aynı duyguları yasıyorum su anda o ses hayatımda duydugum en guzel ses :nazar: sen duymadın mı kı canım gordum yazmıssın ???

canım o telaşla ne yazdığımımı biliyorum sanki eve gelir gelmez açtım haber vermek için baktım sende benim gibi geç gelmişsin eve bu kadarda aynı seyler yasanmaz ki hehehe :)))

Son düzenleme:
yok oyle ben ne oglumu ne kızımı kolay kolay vermem hanımmmmmm :KK9: daha ben onun tadına bı doyayım :KK16: saka bı yanada cok mutluyum yaaa hakıkaten elı ayagı duzgun bahtları acık olsun ınsallah meleklerımızın ...

hehehe seni cadııı seniiii :))) evet canım o kadar güzel bi duyguki eşim sesi duyunca o kadar duygulandıki anlatamam ben zaten ağladım çok değişik birşey ya şimdi merakla bebişimi bekliyor olacağım allah istiyen herkese versinnn....

Bebeğinin Cinsiyetini Öğrenmenin 40 Yolu

Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyorsanız genel durumunuzu gözden geçirerek kız mı yoksa erkek mi olacağını anlayabilirsiniz. Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden güvenilir metotlara bel bağlamışlardır.
Erkek Mi Kız Mı?
Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmaktan daha eğlenceli ne olabilir? Herkes bu oyuna katılmak istiyor. Eğer bakkalda sizi biri durdurup, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeyi teklif ederse sakın şaşırmayın. Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden güvenilir metotlara bel bağlamışlardır. Bütün bu kocakarı masalları güvenilir olmaktan çok uzak olsa da, daha güvenilir haleflerinden, amniyosen tezlerden ve ultrasondan daha eğlenceli oldukları kesindir. Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin keyfini çıkarın!

Eğer;
Erken hamilelikte mide bulantısı hissetmediyseniz,
Bebeğinizin kalp atışı dakikada 140 atıştan daha azsa,
Ön tarafınızdan daha çok kilo aldıysanız,
Beliniz basket topu gibi görünüyorsa,
Aerolarınız çok kararırsa,
Daha düşük taşıyorsanız,
Tuzlu ve ekşi yiyeceklere aş eriyorsanız,
Proteine aş eriyorsanız-etler ve peynir,
Ayaklarınız hamilelikten önceki haline göre daha soğuksa,
Bacaklarınızdaki tüyler hamilelik döneminde daha çabuk uzuyorsa,
Elleriniz daha kuruysa,
Siz uyurken yastıklarınız kuzeye bakıyorsa,
Müstakbel baba sizinle birlikte kilo alıyorsa,
Hamilelik size her zamankinden daha iyi bir görüntü veriyorsa,
İdrarınız parlak sarı rengindeyse,
Burnunuz yayılıyorsa,
Alyansınızı göbeğinizin üzerinde tuttuğunuzda yuvarlaklar çiziyorsa,
Baş ağrılarınız varsa,
Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde çift sayı çıkıyorsa,bebeğiniz erkektir.

Eğer;
Erken hamilelikte mide bulantılarınız varsa,
Bebeğinizin kalp atışı dakikada en az 140 ise,
Basenlerinizden ve poponuzdan kilo alıyorsanız,
Sol göğsünüz sağ göğsünüzden daha büyükse,
Saçınızda kırmızı hatlar çıkıyorsa,
Yüksek taşıyorsanız,
Karnınız karpuz gibiyse,
Tatlılara aş eriyorsanız,
Meyvelere aş eriyorsanız,
Portakal suyuna aş eriyorsanız,
Hamilelik dönemi boyunca normal zamanki kadar iyi görünmüyorsanız,
Hamilelik dönemi boyunca normalden daha huysuzsanız,
Yüzünüz normalden daha çok patlaksa,
Ekmeğin ucunun tepesini yemeyi reddediyorsanız,
Göğüsleriniz gerçekten büyüdüyse!
Siz uyurken yastıklarınız güneye bakıyorsa,
İdrarınız donuk sarı rengindeyse,
Alyansınızı göbeğinizin üzerine tuttuğunuzda bir taraftan öteki tarafa hareket ediyorsa,
Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde tek sayı çıkıyorsa, bebeğiniz kızdır.

yarennnn benım tum belırtılerım erkegı gosterıyor kuzum :KK16::nazar: ben senın kızı alıcam galıba sen de bı baksana suna

Bebeğinin Cinsiyetini Öğrenmenin 40 Yolu

Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyorsanız genel durumunuzu gözden geçirerek kız mı yoksa erkek mi olacağını anlayabilirsiniz. Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden güvenilir metotlara bel bağlamışlardır.
Erkek Mi Kız Mı?
Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmaktan daha eğlenceli ne olabilir? Herkes bu oyuna katılmak istiyor. Eğer bakkalda sizi biri durdurup, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeyi teklif ederse sakın şaşırmayın. Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden güvenilir metotlara bel bağlamışlardır. Bütün bu kocakarı masalları güvenilir olmaktan çok uzak olsa da, daha güvenilir haleflerinden, amniyosen tezlerden ve ultrasondan daha eğlenceli oldukları kesindir. Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin keyfini çıkarın!

Eğer;
Erken hamilelikte mide bulantısı hissetmediyseniz,
Bebeğinizin kalp atışı dakikada 140 atıştan daha azsa,
Ön tarafınızdan daha çok kilo aldıysanız,
Beliniz basket topu gibi görünüyorsa,
Aerolarınız çok kararırsa,
Daha düşük taşıyorsanız,
Tuzlu ve ekşi yiyeceklere aş eriyorsanız,
Proteine aş eriyorsanız-etler ve peynir,
Ayaklarınız hamilelikten önceki haline göre daha soğuksa,
Bacaklarınızdaki tüyler hamilelik döneminde daha çabuk uzuyorsa,
Elleriniz daha kuruysa,
Siz uyurken yastıklarınız kuzeye bakıyorsa,
Müstakbel baba sizinle birlikte kilo alıyorsa,
Hamilelik size her zamankinden daha iyi bir görüntü veriyorsa,
İdrarınız parlak sarı rengindeyse,
Burnunuz yayılıyorsa,
Alyansınızı göbeğinizin üzerinde tuttuğunuzda yuvarlaklar çiziyorsa,
Baş ağrılarınız varsa,
Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde çift sayı çıkıyorsa,bebeğiniz erkektir.

Eğer;
Erken hamilelikte mide bulantılarınız varsa,
Bebeğinizin kalp atışı dakikada en az 140 ise,
Basenlerinizden ve poponuzdan kilo alıyorsanız,
Sol göğsünüz sağ göğsünüzden daha büyükse,
Saçınızda kırmızı hatlar çıkıyorsa,
Yüksek taşıyorsanız,
Karnınız karpuz gibiyse,
Tatlılara aş eriyorsanız,
Meyvelere aş eriyorsanız,
Portakal suyuna aş eriyorsanız,
Hamilelik dönemi boyunca normal zamanki kadar iyi görünmüyorsanız,
Hamilelik dönemi boyunca normalden daha huysuzsanız,
Yüzünüz normalden daha çok patlaksa,
Ekmeğin ucunun tepesini yemeyi reddediyorsanız,
Göğüsleriniz gerçekten büyüdüyse!
Siz uyurken yastıklarınız güneye bakıyorsa,
İdrarınız donuk sarı rengindeyse,
Alyansınızı göbeğinizin üzerine tuttuğunuzda bir taraftan öteki tarafa hareket ediyorsa,
Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde tek sayı çıkıyorsa, bebeğiniz kızdır.

yarennnn benım tum belırtılerım erkegı gosterıyor kuzum :KK16::nazar: ben senın kızı alıcam galıba sen de bı baksana suna

hehhe canım benim ya :))) Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde çift sayı çıkıyorsa,bebeğiniz erkektir. ben bunu anlamadım canım mesela 11 haziran ve 11 ri yaşımamı ekliyeceğim ay falan yazıyorya anlamadım :)

Eki Görüntüle 469246

BU DA MELEĞİMİN İLK FOTOĞRAFI TEYZELERİ :nazar:

Canim cok sevindim ... Rabbim mutlulugunu daim etsin hic bozmasin... Vakitli zamanli sag salim kucagina almayi nasip etsin Insallah.... Masallah kuzucuguna annesi rabbim esirgesin korusun onu...:nazar:

X