Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

esra sefil

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2024
157
-101
29
Evliliğime 25 gün kaldı ama ne alınacak eşyalar tamamlandı ne de takılar? Ben üstüme düşeni fazla fazla yaptım annemin emeklisi ve benim maaşımla beyaz eşyalar tv küçük ev aletleri mutfak hepsini ben aldım. Eşimin tarafına mobilyalar halı ve perdeler aynı zamanda 5 adet 20 gr bilezik düğün dışında bir şey yüklemedim. Evleneceğim adamı gerçekten çok seviyorum. Mükemmel biri. Mutfak masam ve portmanton halılarım perdelerim ve bileziklerimin 2 tanesi yapılmadı. Annem tamamlanmazsa nikahı yaptırmam diyor çünkü bizim adetlere göre yapmamız gerekenden çok fazlasını yapıp normalde yapılandan daha azını istedik. Eşim işten çıkış yapıp 5 yıllık tazminatını aldı. Bu sürede nişanı sözü ben yaptım. Annem zaten 2 20 gr bilezik takacak. 9 aylık bir sürede ortada sadece mobilyaların bir kısmı (13 13 taksitle ödediler) 3 bilezik var. 2 si yeni borçla alındı zaten. Daha 15 gün oldu. Eşime söylediğimde var da mı yapmıyorlar diyor elimden bir şey gelmiyor bana neden yükleniyorsun diyor ama evde 5 çalışan nüfus var. Hatta annesinin emeklisi de var 6 gelir. Borçları varmış abisinin borcu yüzünden kredi çekmişler zamanında. Biz eve peynir bile alamıyoruz kına organizasyon yapacağımız için. Babamın mezarını yaptırmak için annemin biriktirdiği parayı annem beyaz eşyalara verdi. Bir peynir girmedi eve 4 5 aydır annem sıkmaktan canı çıkmış durumda. Ama nişanda dahi karşı taraf masraf yapmadı eşime yüklendiler takılardan gizli gizli para verdim eşime. 2 haftadır ha bu gün ha yarın deniyor ama annem bu hafta alınsın dedi 3 gün kaldı. Delirme noktasına geldim arada kaldım. Anneme hak veriyorum kadın yemedi içmedi yaptı. Eşime dediğimde var da mı yapmıyorlar diyor Savunmaya geçiyor kavga edip duruyoruz biliyorum onun da elinden bir şey gelmiyor. Çünkü konuşsa çocuğa yapmıyoruz ne halin varsa gör demelerinden çekiniyor. Söylediğine göre konuşuyormuş ama ağırlığını koysa böyle olmayacağını düşünüyorum. anneme de diyemiyorum bir tane az yapsınlar kıyamet koparır sen bana değil onlara acıyorsun ben kıyıp eve bir yumurta alamıyorum onların evinde tavuk et eksik olmuyor diyor. Eşime yükleniyorum neden biriktirmiyorsunuz son günlerimiz ayrılalım mı istiyorsun ağırlığını koy diye ama ona da üzülüyorum çünkü çok seviyorum kıyamıyorum. Adama ailesini kötülemek istemiyorum ama durumlar ortada görmek istemiyor o da arada kalıyor. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. 9 ayda 6 maaşla bir bilezik (2 tanesi yeni dayıdan alınan borçla yapıldı) bir de kolye yapıldı. Nişanda çeyrek takıldı zaten. Bohça falan da yapılmadı. Bu ay getirdiler az bir şey. Ben o arada sözüme en az 25 bin nişanıma en az 50 bin harcadım. Nişanlık su bu hepsini evleneceğim adam yaptı zaten. Ki annemden gizli kredi çekip biraz yardım ettim. Neye kızayım neye üzüleyim neyi düşüneyim Allah bullak oldum. Artık kendim işin içinden çıkamıyorum nişanlıma yüklenmek istemiyorum sürekli yapılmayacak mı dedin yapılacak diyor ama ondan başka yükleyebileceğim insan yok çünkü anneme dediğimde annem benden 3 tane fazla yapıyorlar eşyaların çoğunu ben aldım babanın mezarını bile yaptırmadım evime bir şey alamıyorum diyor. Nişanlımın eli kolu bağlı düğünün çoğunu ailesi yapıyor çık git deseler ne yapacağım diyor. Ailesine saygısızlık yapmak istemiyorum çünkü ben öyle bir insan değilim büyüğüm hepsi ve eşimin ailesi ile iyi olmak istiyorum. Ama ben böyle iyi niyetli oldukça ciddiye alınmıyor gibi hissediyorum. Degersizleşmiş hissediyorum artık kendim işin içinden çıkamayıp yazdım.

Nişanlıma en son alınmazsa nişanı atacağımı söyledim ama yapamam çünkü seviyorum be para için de atmak istemem annem de istemez mahcup olmayı. Hali ile annem damadını seviyor. Ama ben anneme bu haksızlığı yapmak istemiyorjm

Neden siz bu kadar yükün altına girdiniz ki . Babanız da yokmuş annenize yazık , hem de bu kadar şey yapınca annenizinde beklentisi çok olmuş.

Çok mu şart tüm küçük ev aletlerini almak . Aynı eve girince yavaş yavaş alırdınız.zaten iki kişi olacaksınız ne gerek var ki bu kadar strese .

yaşınız doğruysa diyecek bir şeyim yok.. 29-30 yaşında insanlar da kendi evlenir yaa.. eve peynir almayacaksınız ama söz nişan düğün takıdan da kalmayacaksınız. aileye giren toplam geliri eve aldıkları tavuğu 🤦🏻‍♀️ bile hesaplıyorsunuz sonra nişanlımı seviyorum ama diye cümleler kuruyorsunuz.

ayrıca onların bahaneleri hazır “abisinin borcu “ onlar yanınızda olmaz , belli ki eşinizde onlardan taraf boşuna yıpratmayın kendinizi. Bazı aileler böyle kendilerine evlat seçiyor işte . Onlar da seçip bahanelerini de bulmuşlar . Onlardan bir şey de beklemeyin lütfen .

Ayrıca evlenmek olgunluğundaysanız lütfen kimseden bir şey beklemeyin .

Neden siz bu kadar yükün altına girdiniz ki . Babanız da yokmuş annenize yazık , hem de bu kadar şey yapınca annenizinde beklentisi çok olmuş.

Çok mu şart tüm küçük ev aletlerini almak . Aynı eve girince yavaş yavaş alırdınız.zaten iki kişi olacaksınız ne gerek var ki bu kadar strese .
İnsan basıl desem her şeyim olsun istiyor heves ediyor çabalıyor. Ama karşı taraftan bunu göremeyince bir noktada duruyor işte ve geri dönüp baktığında keşke bu kadar yapmasaydım diyor

Yahu para yok ortada ne yapmak istiyorsunuz? Kimse size bişey yapmak zorunda değil ki anneniz beden kendini kaybetmiş şekilde size eşya alıyor? Nişanlınızın ailesi niye borç harç ortaya düştü bilezik alıyor? Napıyorsunuz siz
Biz de boş durmuyoruz ki ben borç ödemekten canı çıkmış durumdayım inanın bana elime para kalmıyor bile. Bu arada annemin dolabı bozuldu ona dolap aldım iyice çıkmaza girdim ama karşı taraftan verilen sözlerin tutulmadığını görünce deliriyorum.

ayrıca onların bahaneleri hazır “abisinin borcu “ onlar yanınızda olmaz , belli ki eşinizde onlardan taraf boşuna yıpratmayın kendinizi. Bazı aileler böyle kendilerine evlat seçiyor işte . Onlar da seçip bahanelerini de bulmuşlar . Onlardan bir şey de beklemeyin lütfen .

Ayrıca evlenmek olgunluğundaysanız lütfen kimseden bir şey beklemeyin .
Elimden geldiğince beklemiyorum zaten ama bu duruma geldikten annem bu kadar yıprandıktan sonra hali ile en azından bileziklerimi tamamlasınlar diyorjm

yaşınız doğruysa diyecek bir şeyim yok.. 29-30 yaşında insanlar da kendi evlenir yaa.. eve peynir almayacaksınız ama söz nişan düğün takıdan da kalmayacaksınız. aileye giren toplam geliri eve aldıkları tavuğu 🤦🏻‍♀️ bile hesaplıyorsunuz sonra nişanlımı seviyorum ama diye cümleler kuruyorsunuz.
Canım benim bak yaşım 29 ve bu yaşıma kadar çalıştığım her kuruşu aileme verdim ben zaten şuna ev yapılıyor bize ona ekstra borç çıktı onu da ben ödedim. Eşim keza 17 yaşından beri çalışıp eve para veren bir insan. Evet batıyor çünkü biz yiyemiyoruz burda konu bu değil insanlar 3-5 kuruş arttırıp yaşam kalitesini az azaltıp bir şeyler yapabilir.

Elimden geldiğince beklemiyorum zaten ama bu duruma geldikten annem bu kadar yıprandıktan sonra hali ile en azından bileziklerimi tamamlasınlar diyorjm
Keşke bir sürü yükün altına girmek yerine aynı eve girdiğinizde yavaş yavaş tamamlamayı düşünseydiniz eşyaları.

Bir anda kullanılmayacak o küçül ev aletleri. Ben aynı evin içine girince tamamladım eşyaları yavaş ve zamanla . Hem böylesi daha keyifli .

Takmadan durmaz ki dedim ona takarım bir kendi bir babanın yerine diye. Demedim mi sanıyorsunuz
Karşıdan ne istersenizisteyin yapmayinca yapmiyorlar.Herseyi yapsanız da bahane kusur bulmak isteyen bulacaktır.bende 12 gram 3 bilezik aldırdım eşya vs aldirmadim sade nikahka evlendim ağzıma s. Kaldı yani demem o ki boşuna kendinizi herseyim olsun ozeneyim diye yiratnayin değeri olmuyor.

Keşke bir sürü yükün altına girmek yerine aynı eve girdiğinizde yavaş yavaş tamamlamayı düşünseydiniz eşyaları.

Bir anda kullanılmayacak o küçül ev aletleri. Ben aynı evin içine girince tamamladım eşyaları yavaş ve zamanla . Hem böylesi daha keyifli .
Keşke tam olarak bunu yapsaydım canım çıktı inanmazsınız işim eve yakın yarım saat yürüyerek gittiğimi biliyorum işe nişanlıma belli etmeden spor yapıyorum dedim. Ama bu gün artık patladı. Gercekten

Canım benim bak yaşım 29 ve bu yaşıma kadar çalıştığım her kuruşu aileme verdim ben zaten şuna ev yapılıyor bize ona ekstra borç çıktı onu da ben ödedim. Eşim keza 17 yaşından beri çalışıp eve para veren bir insan. Evet batıyor çünkü biz yiyemiyoruz burda konu bu değil insanlar 3-5 kuruş arttırıp yaşam kalitesini az azaltıp bir şeyler yapabilir.
yaşam kalitesini az azaltıp?? temel gıda maddelerine erişemeyerek bilezik alalım diyorsunuz yani. peki.. Allah kolaylık versin.

Karşıdan ne istersenizisteyin yapmayinca yapmiyorlar.Herseyi yapsanız da bahane kusur bulmak isteyen bulacaktır.bende 12 gram 3 bilezik aldırdım eşya vs aldirmadim sade nikahka evlendim ağzıma s. Kaldı yani demem o ki boşuna kendinizi herseyim olsun ozeneyim diye yiratnayin değeri olmuyor.
Gerçekten zorlamadım biliyor musunuz benim ettiğim masrafın harcadığım paranın haddi hesabı yok ki bilezikler olduğunda da az daha ekleyip araba almak için kullanacağım cebime atmıyorum yine oğullarına gidecek. Aldım alacağımı zaten inan bana elime para kalmıyor şuan nişanlım ara ara para vermeye. Çalışıyor çünkü yol param yok.

Keşke tam olarak bunu yapsaydım canım çıktı inanmazsınız işim eve yakın yarım saat yürüyerek gittiğimi biliyorum işe nişanlıma belli etmeden spor yapıyorum dedim. Ama bu gün artık patladı. Gercekten
Ben cidden üzülüyorum annelere böyle yük yapan insanlara. Her alet olmayınca da oluyor inanın . Heö zamanla almak daha mantıklı hem daha güzel gem daha kolay hem de neye ihtiyacınız olduğunu tam olarak anlıyorsunuz.

Ben annenize de üzüldüm yazık cidden babanız da yokken neden bu kadar sıkıntıya girdiniz . Keşke söz nişan bir arada yapıp çıksaydınız .

Gerçekten zorlamadım biliyor musunuz benim ettiğim masrafın harcadığım paranın haddi hesabı yok ki bilezikler olduğunda da az daha ekleyip araba almak için kullanacağım cebime atmıyorum yine oğullarına gidecek. Aldım alacağımı zaten inan bana elime para kalmıyor şuan nişanlım ara ara para vermeye. Çalışıyor çünkü yol param yok.
İlerde böyle yaptı demeyecekler yapmayaydi diyecekler o bilezikleri anneniz takmasin bence yazık.

X