Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

yaşam kalitesini az azaltıp?? temel gıda maddelerine erişemeyerek bilezik alalım diyorsunuz yani. peki.. Allah kolaylık versin.
Haklısınız biz yaşam kalitelerimizi baya az da değil azaltıp aldık. Ben hiç yemesinler değil en azından her gün yemesinler diyorum. Çünkü verilmiş bir söz var ya hani daha bu il başlamadan konuşulan söz ne demek biliyor musun? Ben diyorum ki babamın mezarını yaptıramadık onlar et yemediği için mi problem işin kötüsü bunu biliyor olmaları

Haklısınız biz yaşam kalitelerimizi baya az da değil azaltıp aldık. Ben hiç yemesinler değil en azından her gün yemesinler diyorum. Çünkü verilmiş bir söz var ya hani daha bu il başlamadan konuşulan söz ne demek biliyor musun? Ben diyorum ki babamın mezarını yaptıramadık onlar et yemediği için mi problem işin kötüsü bunu biliyor olmaları
Yapmak istemiyorlar . Bir de böyle bakın bunu kabullenin lütfen .

Ben cidden üzülüyorum annelere böyle yük yapan insanlara. Her alet olmayınca da oluyor inanın . Heö zamanla almak daha mantıklı hem daha güzel gem daha kolay hem de neye ihtiyacınız olduğunu tam olarak anlıyorsunuz.

Ben annenize de üzüldüm yazık cidden babanız da yokken neden bu kadar sıkıntıya girdiniz . Keşke söz nişan bir arada yapıp çıksaydınız .
Bu konuda da kaynanam akrabaları çok olduğu eve sogmayacagımıx için ayrı yapalım istedi kıyamadım kadına. Ağladı hatta nişanlım bu konuda ona kızınca . Çok pişman oldum zaten inan bana bu arada hepsini ben ödedim yanlış anlama ama annemin emeklisi evi geçindirmeye yetmedi kadina bu yaşta bana harçlık verirdi misin de diyemediniz için çöm aç kaldığım oldu. Şimdi bu kadar sıkıntıyı çekerken ben zoruma gidiyor. He demiyorum ki onlarda aç kalsın sadece biraz kısıp yapılabilirdi biraz ya biraz

Yapmak istemiyorlar . Bir de böyle bakın bunu kabullenin lütfen .
Bunu kabullenirim ama bunu söylesinler ben de bileyim ki kendimi geri çekeyim mesela mesafemi koyayım mesela? Çünkü aç kaldığım günleri yürüyerek şşe gidip geldiğim günleri silemiyorum. Hafî ben el kızıyım yaptığını oğluna yapıyor bana değil ki ben düğünden 3 4 ay sonra verip araba aldıracağım eşime

Bu konuda da kaynanam akrabaları çok olduğu eve sogmayacagımıx için ayrı yapalım istedi kıyamadım kadına. Ağladı hatta nişanlım bu konuda ona kızınca . Çok pişman oldum zaten inan bana bu arada hepsini ben ödedim yanlış anlama ama annemin emeklisi evi geçindirmeye yetmedi kadina bu yaşta bana harçlık verirdi misin de diyemediniz için çöm aç kaldığım oldu. Şimdi bu kadar sıkıntıyı çekerken ben zoruma gidiyor. He demiyorum ki onlarda aç kalsın sadece biraz kısıp yapılabilirdi biraz ya biraz
Akrabaları çoksa o zaman bırakın o düşünüp yer tutsaydı . Neden zaten eşi yokken kendini yalnız hisseden ekstra duygusallaşan annenize birçok şeyi yük ettiniz . O da bu yüzden ekstra beklentiye girer ve yarışa dönüşür işte.

ne yaparsan yap anneni daha fazla ezme, ezdirme…
Zaten tamamen bu zoruna gidiyor annemin başı eğilecek bizim de akrabalar soruyor ne yaptılar diye kafın açıklayamıyor bile durumu yazık değil mi? Ben vaz geçerdim sadece kendim olsam o bileziklerden ama annem var arada ona yapılan bir haksızlık var

Bunu kabullenirim ama bunu söylesinler ben de bileyim ki kendimi geri çekeyim mesela mesafemi koyayım mesela? Çünkü aç kaldığım günleri yürüyerek şşe gidip geldiğim günleri silemiyorum. Hafî ben el kızıyım yaptığını oğluna yapıyor bana değil ki ben düğünden 3 4 ay sonra verip araba aldıracağım eşime
Maalesef bazı şeyler açık söylenmiyor bu tip ailelerde . Böyle yapmayarak belli ediyorlar .

Keşke kendinizi bu kadar zora sokmadan bir şeyleri yapsaydınız .

Akrabaları çoksa o zaman bırakın o düşünüp yer tutsaydı . Neden zaten eşi yokken kendini yalnız hisseden ekstra duygusallaşan annenize birçok şeyi yük ettiniz . O da bu yüzden ekstra beklentiye girer ve yarışa dönüşür işte.
Yarıştan ziyade ilk gün konuşuldu yapılacak şeyler annem hatta size çok yükleminmem beyaz eşyaları ben alacağım dedi nişan parası ile de zaten borç kapattım ben. Annem hemen üst katımda oturacak çok dedim gel benle yaşa anne diye dinletemedim annemle bağım çok kuvvetlidir zaten bu kazar zorlama nedenim de o ben bana kalsa o bileziklerden suan geçerdim de anneme haksızlık olur diye susuyorum zorluyorum. Yapamazlarsa o bilezikleri anneme taktırmayacağım zaten. Bir daha da işim olmayacak bana yapılan haksızlığa sesim çıkmaz ama anneme yapamazlar bu dünyada sadece annem var benim.

hayat görüşlerimiz taban tabana zıt olduğu için sizin beklediğiniz tarzda bir tavsiye veremem. yerinizde olsaydım babacığımın mezarını yaptırırdım bu masraflara girmezdim. evleneceğim kişinin borçla harçla ailesiyle yüz göz olarak takı almasını istemezdim. eşyaya mala mülke böylesine önem vermeyi anlamıyorum. kaldıramayacağı yükün altına girerek evlenenlerin evliliklerinde de huzursuzluklar sürüyor. kendinizi yıpratarak bir depremle, bir yangınla vs tuz buz olacak şeylere yatırım yapmak yerine kendinize ve ilişkinize yatırım yapmanızı öneririm.

Maalesef bazı şeyler açık söylenmiyor bu tip ailelerde . Böyle yapmayarak belli ediyorlar .

Keşke kendinizi bu kadar zora sokmadan bir şeyleri yapsaydınız .
Konu bu yapılacağını söylediler en baştan beri bu aya kadar ben de önden alayım taksitleri bitireyim en azından zam gelmeden diye her şeyi almıştım zaten hala yapmayacağız demiyorlar işin garibi ana yapmıyorlar da. Kendim umurumda değilim ben bilezikle mi mutlu olacağım ama geldiğim bu durumda gerçekten anneme yapılan haksızlığa üzülüyorum zaten mezarı da ben yaptıracağım düğünden hemen sonra balayına daha gitmeden son ay maaşımı vereceğim anneme

Yarıştan ziyade ilk gün konuşuldu yapılacak şeyler annem hatta size çok yükleminmem beyaz eşyaları ben alacağım dedi nişan parası ile de zaten borç kapattım ben. Annem hemen üst katımda oturacak çok dedim gel benle yaşa anne diye dinletemedim annemle bağım çok kuvvetlidir zaten bu kazar zorlama nedenim de o ben bana kalsa o bileziklerden suan geçerdim de anneme haksızlık olur diye susuyorum zorluyorum. Yapamazlarsa o bilezikleri anneme taktırmayacağım zaten. Bir daha da işim olmayacak bana yapılan haksızlığa sesim çıkmaz ama anneme yapamazlar bu dünyada sadece annem var benim.
Yarış kelimesi yanlış kullandım beklenti oluşuyor o işte kötü. Bence de taktırmayın yazık zaten nişanlınız beyaz eşyayı size aldırmamalıydı bile bence .

hayat görüşlerimiz taban tabana zıt olduğu için sizin beklediğiniz tarzda bir tavsiye veremem. yerinizde olsaydım babacığımın mezarını yaptırırdım bu masraflara girmezdim. evleneceğim kişinin borçla harçla ailesiyle yüz göz olarak takı almasını istemezdim. eşyaya mala mülke böylesine önem vermeyi anlamıyorum. kaldıramayacağı yükün altına girerek evlenenlerin evliliklerinde de huzursuzluklar sürüyor. kendinizi yıpratarak bir depremle, bir yangınla vs tuz buz olacak şeylere yatırım yapmak yerine kendinize ve ilişkinize yatırım yapmanızı öneririm.
Evlendiğinde boş eve girmiyorsun eve girince de alınacak şeyler elbette var bunu inkar etmiyorum zaten. Babamın mezarını son yatan maaşım ile ben yaptıracağım zaten çünkü borcum bitti. Yıllarca çalışıp sadece harçlık aldığı ailesinden maddi destek elbette bekler çünkü vermeseydi kendi parasını biriktirebilirdi değil mi?

Konu bu yapılacağını söylediler en baştan beri bu aya kadar ben de önden alayım taksitleri bitireyim en azından zam gelmeden diye her şeyi almıştım zaten hala yapmayacağız demiyorlar işin garibi ana yapmıyorlar da. Kendim umurumda değilim ben bilezikle mi mutlu olacağım ama geldiğim bu durumda gerçekten anneme yapılan haksızlığa üzülüyorum zaten mezarı da ben yaptıracağım düğünden hemen sonra balayına daha gitmeden son ay maaşımı vereceğim anneme
Annenize bence yük olmayın .ve daha fazla da lütfen masraf yapmayın , pişman olunuyor genellikle .

Yarış kelimesi yanlış kullandım beklenti oluşuyor o işte kötü. Bence de taktırmayın yazık zaten nişanlınız beyaz eşyayı size aldırmamalıydı bile bence .
Annem de buna sinirleniyor benim kocam olmadığını biliyor diyor ben bu kadar yükü yüklendim hala 5 bileziği alamadılar diyor. Yemine derim şuna almasınlar tamam derim ama anneme haksızlık olmaz mı bu yazık değil mi benim canım anneme kadın protein alamıyor ya aldığımda kavga ediyor zorla yediriyorum bazen evde derin dondurucuda vardı geçen seneden düğünde misafir olur yemeyelim zorla çıkarıyorum senin kemiklerinin ihtiyacı var diye. Ne yaşıyorum ben gerçekten şuna

Annenize bence yük olmayın .ve daha fazla da lütfen masraf yapmayın , pişman olunuyor genellikle .
Şuna bir tl bile harcamam zaten harcayamam da bitti elimde avucumda bir şey kalmadı yok param yok sabah eve yürüyeceğim ve sorguluyorum sorgulayınca da sinirleniyorm

Annem de buna sinirleniyor benim kocam olmadığını biliyor diyor ben bu kadar yükü yüklendim hala 5 bileziği alamadılar diyor. Yemine derim şuna almasınlar tamam derim ama anneme haksızlık olmaz mı bu yazık değil mi benim canım anneme kadın protein alamıyor ya aldığımda kavga ediyor zorla yediriyorum bazen evde derin dondurucuda vardı geçen seneden düğünde misafir olur yemeyelim zorla çıkarıyorum senin kemiklerinin ihtiyacı var diye. Ne yaşıyorum ben gerçekten şuna
Çok üzülüyorum ve size kızıyorum. Nişanlı adayınızla çalışıyorsunuz da neden buzdolabı ve çamaşır makinesini ortak alamıyorsunuz . En önemlileri bunlar . Keşke o kadıncağıza yük olmasaydınız. İçim gidiyor bazı annelere .

Geri kalanı da aynı eve girince zamanla alırdınız.

Evliliğime 25 gün kaldı ama ne alınacak eşyalar tamamlandı ne de takılar? Ben üstüme düşeni fazla fazla yaptım annemin emeklisi ve benim maaşımla beyaz eşyalar tv küçük ev aletleri mutfak hepsini ben aldım. Eşimin tarafına mobilyalar halı ve perdeler aynı zamanda 5 adet 20 gr bilezik düğün dışında bir şey yüklemedim. Evleneceğim adamı gerçekten çok seviyorum. Mükemmel biri. Mutfak masam ve portmanton halılarım perdelerim ve bileziklerimin 2 tanesi yapılmadı. Annem tamamlanmazsa nikahı yaptırmam diyor çünkü bizim adetlere göre yapmamız gerekenden çok fazlasını yapıp normalde yapılandan daha azını istedik. Eşim işten çıkış yapıp 5 yıllık tazminatını aldı. Bu sürede nişanı sözü ben yaptım. Annem zaten 2 20 gr bilezik takacak. 9 aylık bir sürede ortada sadece mobilyaların bir kısmı (13 13 taksitle ödediler) 3 bilezik var. 2 si yeni borçla alındı zaten. Daha 15 gün oldu. Eşime söylediğimde var da mı yapmıyorlar diyor elimden bir şey gelmiyor bana neden yükleniyorsun diyor ama evde 5 çalışan nüfus var. Hatta annesinin emeklisi de var 6 gelir. Borçları varmış abisinin borcu yüzünden kredi çekmişler zamanında. Biz eve peynir bile alamıyoruz kına organizasyon yapacağımız için. Babamın mezarını yaptırmak için annemin biriktirdiği parayı annem beyaz eşyalara verdi. Bir peynir girmedi eve 4 5 aydır annem sıkmaktan canı çıkmış durumda. Ama nişanda dahi karşı taraf masraf yapmadı eşime yüklendiler takılardan gizli gizli para verdim eşime. 2 haftadır ha bu gün ha yarın deniyor ama annem bu hafta alınsın dedi 3 gün kaldı. Delirme noktasına geldim arada kaldım. Anneme hak veriyorum kadın yemedi içmedi yaptı. Eşime dediğimde var da mı yapmıyorlar diyor Savunmaya geçiyor kavga edip duruyoruz biliyorum onun da elinden bir şey gelmiyor. Çünkü konuşsa çocuğa yapmıyoruz ne halin varsa gör demelerinden çekiniyor. Söylediğine göre konuşuyormuş ama ağırlığını koysa böyle olmayacağını düşünüyorum. anneme de diyemiyorum bir tane az yapsınlar kıyamet koparır sen bana değil onlara acıyorsun ben kıyıp eve bir yumurta alamıyorum onların evinde tavuk et eksik olmuyor diyor. Eşime yükleniyorum neden biriktirmiyorsunuz son günlerimiz ayrılalım mı istiyorsun ağırlığını koy diye ama ona da üzülüyorum çünkü çok seviyorum kıyamıyorum. Adama ailesini kötülemek istemiyorum ama durumlar ortada görmek istemiyor o da arada kalıyor. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. 9 ayda 6 maaşla bir bilezik (2 tanesi yeni dayıdan alınan borçla yapıldı) bir de kolye yapıldı. Nişanda çeyrek takıldı zaten. Bohça falan da yapılmadı. Bu ay getirdiler az bir şey. Ben o arada sözüme en az 25 bin nişanıma en az 50 bin harcadım. Nişanlık su bu hepsini evleneceğim adam yaptı zaten. Ki annemden gizli kredi çekip biraz yardım ettim. Neye kızayım neye üzüleyim neyi düşüneyim Allah bullak oldum. Artık kendim işin içinden çıkamıyorum nişanlıma yüklenmek istemiyorum sürekli yapılmayacak mı dedin yapılacak diyor ama ondan başka yükleyebileceğim insan yok çünkü anneme dediğimde annem benden 3 tane fazla yapıyorlar eşyaların çoğunu ben aldım babanın mezarını bile yaptırmadım evime bir şey alamıyorum diyor. Nişanlımın eli kolu bağlı düğünün çoğunu ailesi yapıyor çık git deseler ne yapacağım diyor. Ailesine saygısızlık yapmak istemiyorum çünkü ben öyle bir insan değilim büyüğüm hepsi ve eşimin ailesi ile iyi olmak istiyorum. Ama ben böyle iyi niyetli oldukça ciddiye alınmıyor gibi hissediyorum. Degersizleşmiş hissediyorum artık kendim işin içinden çıkamayıp
Sizde fazla fedakarlık yapmışsınız evet ama bu konular yüzünden mutluluğu bozmaya değer mi? Madem anneniz ısrarcı ama erkek tarafı alamıyor en azından senin bileziklerinin modelinden altın kaplama sahte yaptırın 2 tanede düğün vs bitikten sonra kendinizi toparlayınca gerçeklerini alır yerine koyarsınız. Üzgünüm ama bu konular yeni kurulan bir evliliği daha en başından yoruyor. Birde düğünden sonra konuşulmaya devam ederse birbirinizden uzaklaşmaya kadar gider. Evet ailesi yaparız demiş ama yapamamışlar. Onlarıda anlamak gerek, 5 kişi çalışıyor sa da 5 kişi yiyor yani zaten gelir ne kadar artar ise gider de o kadar artıyor. Siz eve peynir, tavuk vs almamışsınız diye onlar da almamazlık yapmak zorunda değil. Siz fedakarlık yapmışsınız çünkü siz ve anneninizsiniz ama onlar 5 kişi sadece bir oğulları için öbürlerinin haklarını çalamazlar. Umarım bu sıkıntılar yüzünden nişan atmazsınız. İlerde pişmanlık duyarsınız ne gerek vardı herşeyimiz de tam olmasaydı ama mutlu olsaydık dersiniz.

İlerde böyle yaptı demeyecekler yapmayaydi diyecekler o bilezikleri anneniz takmasin bence yazık.
Tamam dedim geçen kadıncağız diyor ki kızım bir kendime bir de babanın yerine takacağım olmaz öyle. Sonra bir diyor ki birini takmasam mı yetmiyor sonra tekrar diyor ki olmaz öyle dedim anne avans alırım iş yerinden sen tak çünkü babamın adı geçsin istiyor orda. Bilmiyorum bazen vicdan da yapıyorum karşı tarafın gerçekten olmayabilir mi istemesem mi ama elimi kolumu bağlayan anneme bu kadar yüklenmek oldu kadın onlara açıyorsun bana acımadın mı diyecek bu sefer.

Çok üzülüyorum ve size kızıyorum. Nişanlı adayınızla çalışıyorsunuz da neden buzdolabı ve çamaşır makinesini ortak alamıyorsunuz . En önemlileri bunlar . Keşke o kadıncağıza yük olmasaydınız. İçim gidiyor bazı annelere .

Geri kalanı da aynı eve girince zamanla alırdınız.
Annem de orda hata ben almayalım dedim gerçekten dedim olmaz allım ben alıyorum ama tek koşulum o eve borçsuz gireceksiniz diye tutturdu. Keşke borçlu olsaydı biz ödeseydik her şeyi ama kadın da istiyor ki kızım boş gitmesin

X