Araba yolunda yaya önceliği(!)

Aynı şeyden bende şikayetçiyim, evet bende yaya oluyorum ama araba geliyorsa koşuyorum, bazıları var ki şuna çarpsam ne kadar ceza yerim dedirtiyor..
çalıştığım iş yerin de komşumuz bir oto kurtarma, geçenlerde de arabam bozuldu çağırdım bunları ben işe geldim eşim arabayı sanayiye götürmek için bekledi, gelen şoför eşime eheheh yahu ben geçen gün yengeyi sıkıştırmışım arabadan tanıdım demiş. ( evet bir mal beni sıkıştırdı hatta şikayet etmeyi düşündüm vazgeçmiştim) eşim de abi aman dikkat ette benim hatun seni sıkıştırmasın iyi kurtulmuşsun sinirlenirse illallah ettirir demiş :) sağolsun.. yani gerçekten çok çok fazla yaşanıyor şeridi ortalayanlar mı dersin arkamda uzunları yakan mı dersin önceden sakindim ama artık tahammül edemiyorum. mesela adam arkamda uzunlarını yakıp beni kör etmeyi amaçlamışsa onu önüme alıp aynısını yapıyorum ki biraz halden anlasın.

bu arada kadınlar kulübü ne ne olmuş?

Arabadan inip laf dalaşına girene kadar kısa bir dıt dıt bu işi çözerdi. Baya abartmışsınız.
Kaldırımlar her zaman yaya için konforlu olmuyor.

Ben de bebek arabasıyla geçebilmek için defalarca bebek arabasına kaldırım atlattım.
Defalarca engelli rampası önüne parkeden arabanın sileceklerini kaldırdım. Şoför içindeyse seslenip "buraya parkedemezsiniz" diye itiraz ettim..

Trafik gerçekten sabır işi. Sabırsız insanlar trafiğin içine ediyor.
Okul çıkışları her zaman riskli bölge. Dikkatli ve sabırlı olmaktan başka çareniz yok..

O kadar tanıdık bir sahne ki.
İstanbul'a gittiğimizde araba kullanırken ben de aynılarını yaşıyorum. Yalnız ben korna çalmaktan çekinmiyorum. Onlar çayıra yayılmış davar gibi yürüyorsa ben neden onlara insan muamelesi yapayım?

Böyle durumlarda camlarımızın kapalı ve kapıların kilitli olmasına dikkat ediyor ve kornaya abanıyoruz. İnce düşünmüyoruz, korkudan sıçratıyoruz. Trafikte kibar olmanın bu ülkede pek mümkünatı ve geçerliliği yok. Direksiyona otururken ufakça bir öküzü içimize sokarak yola çıkıyoruz.

hangi şehir cidden ya? türkiyede bile hiç görmedim ben kaldırım boşken yoldan yürüyeni.

bir de hassas olmayın, o korna oradaysa basın, çekilmiyorlarsa tekrar basın. ben olsam kornaya kafa atar yine de inmezdim arabadan.
Onu da denedim çok kez bana mısın demiyor, aksine tepki gösteriyorlar. İlk defa arabadan inme gereksinimi duydum.

Sizi anlıyorum. Bunun birde şehir içi dolmuş modeli varki . İnanılmaz kavga etmisligim vardır. Hele ki birde şöyle bir durum var. Park ediceksiniz ve arabanın kör noktalari bulunur !. Geri park yapicaksiniz ancak biliyorsunuz ki o yaya size o kadar guvenirki ezemez diye tin tin tin tin :S . Artık park ederken ya da geri giderken korkarak gidiyorum . Çünkü biliyorum ki yaya geri gelen arabayı amannn duru diye umursamiyor. Hatta ehliyetliler bile geri vites lambasinda arabanın dibinden yürür. Evet yayanın önceliği vardır. Ancak yayanin; trafiği işgal etme hakkı yoktur. Eğer böyle bir münakaşaya girer ya da bilerek bu davranışı görürseniz, arabayı rolantiye alıp . Vitesi boşa alıp gaza orta derecede yüklenin. Sonuna kadar yüklenmeyin araç zarar görür. Bakın nasıl kaçıyorlar. Benim eşim yayaya; çok saygılıdır yol verir durur özellikle sağ dönüşlerde. Ama tasvip etmesem de bu durumlarda boşa falan almadan direk üzerine gider . Bazen hak vermiyor değilim. Özellikle büyük şehir trafiğinde yeterince dellenmisken ; insanların düğüne gider sevgilisine kur yapar gibi salınması deli ediyor.
O geri geri gidişler, park alanından çıkışlar var ya... sırf o sebepten arabaya sensör taktırdım. Kör nokta bir yana, aynalara baka baka çıkıyoruz sonuçta geri geri yeri geliyor arkamıza dönüp bakıyoruz görüş alanımız kısıtlı oluyor zaten -ki özellikle aynalarla çıkarken hepsini kontrol ederek çıkmama rağmen, aracın geri geri çıktığını gördüğü halde umursamadan atlayanlar var. Ee sağ aynadan sola dönüyorum, tekrar sağa bir bakıyorum hop biri aracın arkasına atlamış. Allah korusun ya çarpsam? Her araç arkasından geçerken, ilk baktığım yer fren lambasıdır.

ben böyle çok yaya gördüğüm ve sabrettiğim için diyorum. hepsine sinirlenmeye kalksam yanmışım hepsine çıkmaya kalksam karakolluk olurum. dediğim gibi iki dıt dıt yapıp biraz diplerine giriyorum çok zorlanırsam selektör de iyi oluyor kaçılıyorlar.

keşke tek sorun yayalar olsa. ben erkeklerden daha rahatsızım. geçen gün arkamdaki sıkıştırdı diye hızlı park edeyim derken otomatik vites üst vitese geçti ve kaldırıma çıktım beni darlaması yüzünden. şansıma kimse yoktu. yani ben sabreden kişi olmayı tercih ediyorum sanırım böyle şeyler yaşamaktansa :KK43: yayalardan önce bu hanzo erkekleri atalım trafikten :KK43:

Hepsi ayrı bir dert. Yayalara çok dikkat eder ve yol veririm. Yaya geçidi olmasa dahi ya yavaşlar selektör yapar ya da durur elim ile buyurun diye işaret ederim. Çünkü benimde bazen arabasız dışarı çıktığım oluyor. Yol veren de olmuştur, vermeyen de ama hem yayayken hem direksiyon başındayken kurallara çok dikkat ederim.

Öncelikle hayatım değerli, daha sonra kimsenin vicdanı olmaya gerek yok. Direksiyon başındayken hatam olmadığı halde birine çarpsam vicdan azabından kahrolurum. Ah canım son iki hafta trafikte kabul haftalarımdı galiba.

yanliz bursada soyle bir sey var,
ust gecit alt gecit cok biliyorsunuz ve hepsinde engelliler/ cocuk arabalilar icin cozum bulunmuyor, bazen sirf karsidan karsiya gecmek icin 500 metre yurumeniz gerekebiliyor,
bu sebeple cok karsi olsam da bebek arabasi ile yoldan karsiya gecmisligim coktur bursada, yoksa bebek arabasini ust gecide tasimam gerekecek o da cok guvenilir degil, zaten gucum de yetmez.

ancak arac kullanmak bu durumda gercekten zor, size hak veriyorum
Maalesef, özellikle Bursa'nın ana ulaşım yolunu tren böldüğü için böyle bir problem var. Olanları ise engellilerden, yaşlılardan ve bebekli insanlardan çok normal insanlar kullandığı için çok arızalı asansör oluyor -ki şuan nasıl tam bilmiyorum ama Bursa'daki asansörlerde gerçekten işkence. Hem çok dar hem de asansörün ilerlemesi için sürekli tuşu kullanman gerekiyor. Fakat bugün ki tamamen keyfi bir şeydi. Eminim siz de kendinizi veya çocuğunuzu tehlikeye atacak şekilde yola atlamıyorsunuzdur.

İlginç bende yaya geçidi olmasına rağmen vızır vızır geçen arabaları görüyorum .Avrupa da ayağımı kaldırımdan attığım anda araba duruyor burda nerdeyse hırsla üstümüze sürülüyor.yapmur çamur çoluk çocuk demiyorlar valla asla yol vermiyorlar
Kaldırım olduğu halde yoldan yürümem tabi ama yaya olduğum için yol vereni de çok az .kırkta birdir yani.

Yaşadıklarınızın aynısını bende yaşıyorum araba kullanmaya korkar oldum sürekli kaldırım boşken yoldan sürüyorlar ve durduk yere yola atlıyorlar

Türkiye'ye geldiğimde ben de şahit oluyorum. Ne yaya kurala uyuyor, ne şoför. Ben o kadar ülke gezdim, bizim millet kadar sabırsız ve umarsız bir millet görmedim. Herkesin işi acele. Herkes olduğu gibi yola atlıyor. Ne ışık beklenir, ne yaya geçidi, ne karşıdan karlşıya geçen yayaya tahammül gösterilir. Yayası ayrı dert, şoförü ayrı. Ceza kesilmeli, caydırıcı kural olmalı. Yayaya da, şoföre de. Bana da neresi diye soracak olanlara şimdiden söyleyim. Gidip İstanbul Kadıköy'de otobüs duraklarının olduğu yolu 5 dakika izleyebilirsiniz. Hoş, Türkiye'nin başka yerleri çok mu farklı ki. "Ayy nerdeymiş orası, hiç görmedim" mesajlarını sırıtarak okudum. Bırakın Allah aşkına. :)

Anlatmak istediğim bu işte. Ben hem yaya olarak, hem de şoför olarak kurallara hassasiyet gösteriyorum. Kaldırıma veya kaldırım çıkış noktalarına park halinde araç görürsem ihbar da ediyorum.

Zaten yeterince bilinçsiz bir toplumuz. Kimse birbirine bir durumda gerekli tepkiyi göstermiyor ve giderek duyarsızlaşıyoruz.

Şu kaldırımları işgal eden marketler mağazalar ve araç park edenler yüzünden kaldırımda yürümeye hasret kaldım
Onları gördüğüm an fotoğrafını çekme imkânım varsa çekip ihbar ediyorum, siz de edin.

Ya arkadaslar konuyla ilgisi yok ama nereye yezıcağımı bilemedim.kk nın yeni sürümü mü bu?eskiye geçemiyor muyuz?

Nasıl haklısın .
Çıkan haberleri birtarafından dinliyor herkes .
Bugun doktora kontrole gittim yolda sinir krizi geçircektim .
Kocaman kadın ahestee ahstee yaylana yaylana yürüyor .
Eşim kornaya bastı .
Bize bakıp hareket yapıyır bide ..

Allahım gerçekten sabır versin .
Kural bilmeyen insanlarla karşılaştırmasın. ( yaya içinde araba kullanıcıları içinde geçerli lafım )

Garip bir şekilde şehrin en işlek kavşağında, trafik cezası yemişim.
ne okul var, ne yaya gecidi. Dortyol. Ceza aciklamasinda da "yayaya öncelik vermeme" yaziyordu.
bana yeşil yanarken yola atlayan yayaya öncelik vermem mi gerekiyor? Bana yeşil ona kırmızı yanıyorken niye atlıyor yola diye çok düşünmüştüm de paşa paşa ödedim tabi.
hanimefendinin öncelik benim demesindeki sebep bu olabilir.
En sınır olduğum konulardan biridir kendileri
Bu hafta başıma geldi benzeri bir şey. Rampa çıkıyorum ve rampanın tepesinde ışıklar var. Liseli iki gençten biri, yayalara kırmızı yanıyorken yola atladı. Aslında yola atlamak değil o, bayağı araç geldiğini göre göre çocuk hiç istifini bozmadan yürüyor. Arkamda dorsesi yüklü kamyon, zar zor çıkıyor rampayı. Zaten hız sınırı altındayım ama yine de yavaşladım. Yok böyle yavaşlık birde pişkin pişkin bakıyor. Arkadaki kamyon kornaya bastı, çocuk hala isrifini bozmuyor. Yorgun falan diyeceksiniz ama yorgunluk değil, yüz ifadesini bir görseniz kasten yapıyor. O geçti derken yola arkadaşı da atladı mı, mecbur durdum ve koala hızındaki arkadaşınında geçişini beklerken kırmızı yandı.

Ben de arabalarını kaldırımlara park etme hakkını kendinde bulanlardan şikayetçiyim. Ayrıca çoğu sürücünün yaya geçidinde yayalara öncelik falan verdiği yok. Yarım saat bekliyorum, bir tane araba geçmeme izin vermiyor... Yarım saat sonra izin veren insan da genelde bayanlar olmuyor maalesef... Bayan sürücüler oldukça anlayışsız.. Bilgisiz..

Aynı şeyden bende şikayetçiyim, evet bende yaya oluyorum ama araba geliyorsa koşuyorum, bazıları var ki şuna çarpsam ne kadar ceza yerim dedirtiyor..
çalıştığım iş yerin de komşumuz bir oto kurtarma, geçenlerde de arabam bozuldu çağırdım bunları ben işe geldim eşim arabayı sanayiye götürmek için bekledi, gelen şoför eşime eheheh yahu ben geçen gün yengeyi sıkıştırmışım arabadan tanıdım demiş. ( evet bir mal beni sıkıştırdı hatta şikayet etmeyi düşündüm vazgeçmiştim) eşim de abi aman dikkat ette benim hatun seni sıkıştırmasın iyi kurtulmuşsun sinirlenirse illallah ettirir demiş :) sağolsun.. yani gerçekten çok çok fazla yaşanıyor şeridi ortalayanlar mı dersin arkamda uzunları yakan mı dersin önceden sakindim ama artık tahammül edemiyorum. mesela adam arkamda uzunlarını yakıp beni kör etmeyi amaçlamışsa onu önüme alıp aynısını yapıyorum ki biraz halden anlasın.

bu arada kadınlar kulübü ne ne olmuş?
Ben son iki senedir, neredeyse kimseyi alttan almıyorum. Yayalara yol veririm ama erkek şoför sıkıştırır, taciz ederse cevabını alır. Yine geldi aklıma sinirlendim.

X