Araba sürme korkusuuuu ve sabırsızlık

Benim gibi panik biri 2010 dan beri sürüyor ve hiç kazası yoksa herkes yapabilir diyorum. Sadece bol bol kullanmaya devam et. Gerekirse ilk başlarda sorunsuz yerlerde sür. Aklında bulunsun anında durabiliyorsan hiç sorun yaşamazsın. Şuan herkes sürücülüğümü çok beğenir. İlk başlarda yaşadığım stresi anlatamam. Ama zamanla öyle oldu ki şuan yolda yürümekle araba sürmek arasında bir fark yok. Tek eksiğiniz deneyim. Bol bol kullanın bol bol.

Birkaç ay öncesine kadar benimde bu tarz korkularım vardı. Kendinize bir mesafe belirleyin oraya gidip gelin ama kilit nokta şu "tek başınıza" :) Evet korna çalanlar, selektör yapanlar, tabiri caizse kıçınıza kadar girenler olacak ancak temkinli, dikkatli olup bu ikazları çok takmayın. Bende; ay bana mı korna çaldı ay yanlış bir şey mi yaptım düşüncesiyle panik oluyordum.
Park işine gelecek olursakta teknik bilgiye sahip olmanız gerek yok, ilk etapta dümdüz park edebileceğiniz yerleri kollayın. Olmadı mı gideceğiniz yerin biraz ötesine parkedin birkaç adım yürüyün. :) Zamanla oluyor hepsi.
Ben şuan korkularımı yenmiş durumdayım çok şükür. Kullandıkça alışıyorsun gerçekten.

Trafikte panik yaparsanız olmaz. Bu sizin için de diğer sürücüler için de risk anlamı taşır. Önce stresinizi yönetmeyi öğrenin, sonra trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda bol bol pratik yapın. Öyle ilk zamanlar hız yapmayın, sağ şerit kullanın çoğunlukla… Pratik yaptıkça daha iyi olacak, emin olun. İyi bir sürücü olmak istiyorsanız soğukkanlı ve dikkatli olmanız gerekiyor. Ben yıllardır araba kullanırım. İyi bir sürücü olduğumu söylerler. Uzun yola da çıkarım. Üstelik panik atak ve anksiyetem var Ancak trafikte her ne hikmetse müthiş bir sükunetim var. Kolaylıklar dilerim.

Sol aynadan farı görene kadar önümü göremiyorum. Yani anlık bakıp anlayamıyorum. Aynaya odaklanmam gerekiyor gibi oluyor

Evet ben kornalardan korkuyorum ve bir yanlış yaptım gibi düşünüyorum. Ama biraz daha alışınca ve kendimden emin olunca kornaları önemsemem pek

Ehliyet alma sürecinin başında ben de korkuyordum yanımdan geçen arabalardan bile. Ama o da kendi yolunda ona alışılıyor. Önündeki tırdan değil de arka durup korna çalan tırdan kork bence Sol aynadan bakınca beni her an yutabilecek bir canavar gibi görüyorum onları

15 yıl ehliyetim cüzdanımda öylece duruyordu,2 yıl önce eşim kocaman bi arabayı kapıya getirip koyana kadar ilk önce kardeşimle çalıştık ama çok panikti bana da yaptırıyodu,elim ayağım birbirine karışıyodu.Sonra bi hoca buldum,o kadar sakin ve güven veriyodu ki ,ilk gün 4 saat yopun trafikte çalıştık.Direksiyon hakimiyetim yoktu,şeritte kalamıyodum,eve döndüğümde brn yapamıcam demiştim.Eşim ve hocam çok destek oldu ve ben bayağı bi ders aldım.Şimdi arabadan inmiyorum ,ben yapıyorsam herkes yapar o kadar söyleyim,ama iyi bi hoca şart.Ben bayağı para ve zaman ayırdım,hergün 2-3 saat çalıştık

Sol aynadan farı görene kadar önümü göremiyorum. Yani anlık bakıp anlayamıyorum. Aynaya odaklanmam gerekiyor gibi oluyor
Siz videoları izleyin anlatınca karışık gibi oluyor ama sürdükçe alışıyosun. Alışana kadar sağ şeritten gidin geçmek isteyen sola geçer kornaları hiç duymayacaksınız. İlk etapta aynaya kitlenme durumu oluyor nerde olduğunu anlayana kadar sürdükçe alışcaksınız ona valla ben çıktıysam yoka herkes çıkar düşünün asla diyodum terapi aldım

Yeni fobi yüklendi...

Canım valla gözünü karartıp trafiğe çıkmadığın sürece stres olup durursun. Ben ehliyeti alır almaz eşim direksiyona geçirdi şehir içi ve şehirler arası yolculuk yaptık. Ömrümden ömür gitti ama sonra hemen alıştım. Benimde trafik kursu harici trafik tecrübem yoktu ama bir anda trafikte buldum kendimi şimdi 5 yıldır çok iyi kullanıyorum. Ama kendi kendime yapamam derseniz trafikte ders alın bir süre sonra kendiniz çkarsınız

Ben önce kısa mesafe gittim geldim çok kez. Sonra kargoya ,markete, avm ye derken şimdi her yere gidiyorum. 2 yıl olmadı. Sürdükçe güvenim geliyor.

Ya şimdi beni linçleyenler olacaktır ama siz zaten şimdilik trafiğe çıkmayın kendinizin ve trafiktekilerin can ve mal güvenliği için. Maddi durumunuz varsa bir ehliyet kursuyla görüşüp özel sürüş eğitimi alın, yoksa da biriyle çıkın ve yanınızda sizi yönlendirsin. Kendi kendinize trafiğe çıkın diyenlere bence aldırmayın, hata yapmanız olası korkuyorsunuz çünkü

Pratik yapmak lazım. Aksi halde tabelalardaki trafik canavarı gibi dolaşıp kaza yapar ya da yaptırırsınız birine.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…