Araba sürme kaygısı

Hocanızın yaklaşımı asla doğru değil..benim hocam otomatigiboşver manüel daha zevkli demişti :) ilk 3 ders okadar.yenisinki inan sınav öncesi son derste bile eksikleri oluyor insanın.. ben park olayını ezberlerken beynim yanmıştı sağa kir geri sola kir geri derken ehliyeti alalı 7 ay oldu alır almaz çıktım trafiğe panik yaptım hafif bi yerlere sürttüm ağladım falan ama bırakırsam.yapamazdim üstüne gittim tüm korkularımın.. ümitsizliğe düşme gün gelecek bu günleri gülerek hatırlayacaksın ve başardık ca yapabildikçe kendine güvenin gelecek

Birde istemek önemli ben uzun süredir ehliyet almanın araba sürmenin hayalini kuruyordum o yüzden attım kendimi yollara hemen belkide isteyin başaracaksınız

Daha 3. dersinizde motivasyonunuzu düşüren hocayı değiştirin bence. Ben 7. derste anca düzgün sürmeye başladım. Paniğim vardı maalesef. Aklımdan hem debriyaj hem vitesi bi arada yürütemedim. Aslında bunlar normal durumlarmış. Herkes aynı şekilde öğrenmiyor. Herkesin psikolojisini yönetebilme şekli bir değil. Ben hocadan yana şanslıydım beni hep motive etti. Hiçbir zaman olmaz otomatiğe geç demedi. Hatta ben dedim ikinci sınava otomatik alayım bari manuel olmuyor hocam diye oda saçmalama 0 bilgiyle geldin gayet normal bu. Manuel al otomatik yine kullanırsın dedi. Çok ciddiyim 8. derste falan çizgiden gitmeye başlamıştım. Park edebiliyordum ama parka gelirken yanaşmayı hep yamuk yaptım. Ve o panik halimle tekte geçtim. Son dersine kadar git pratik yap ve gerekirse özel ders al maddi açıdan zorlanmazsan. Emin ol pratiğe bağlıyorsun. Şimdi ehliyetim var ama ben arabayı inşallah alabilirsek tekrar özel ders alıcam çünkü henüz kalabalık bi trafiğe çıkmadım :)

Son düzenleme:
Hocanız saçmalamış kimse anasının karnında direksiyon eğitimi almış şekilde doğmuyor yavaş yavaş öğreniceksiniz şevkinizi kırmak yerine desteklemesi gerekiyordu. Zamanla kavrayacaksınız her şeyi modunuzu düşürmeyin. İlk önce tamamen arabayı tanıyın derslere odaklanın. Gerekirse ek özel ders alırsınız.

Ben sakinleştirici içip girdim sınava :KK70: hala nasıl geçtiğimi bilmiyorum asdf. Ama 15 ders gördüm çok pratik yaptık. Ve hala eksiğim ne biliyor musun? Dönüşlerim ya çok erken ya da çok geç oluyor. Dönüşlerimi de hallettim mi tamam olacağım sabırsızlıkla özel dersi bekliyorum. Hocanızı değiştirmek isteyin bence. Çünkü 3. ders gibi kısa bi sürede hiçbir hoca olmuyor diyemez dememeli. Bi ablamız vardı 5. derste trafiğe çıktı hocam ona bişey demedi ama bana sanırım yapamayacak ama uğraşıyor yinede diyordu. 15. derse kadar panik halindeydi hep. Çok titriyordu. Ama ikinci sınavda geçmiş. Pes etmedi. Süre süre alışıyorsun zaten.

Hayatınızda hiç araba kullanmamışsınız daha 3. derstesiniz hocanız yapamıyorsun diyor öyle mi? Sorsaydınız ya babanızın hatrına mı size ders veriyormuş terbiyesiz. Gidin şikayet edin hoca bozuntusunu.

He bu arada çok kafaya takmayın rahat olun gerekirse ek ders alın(o öküz haricinde). Elbet öğreniliyor. Benim annem çok büyük kaza geçirmemize ve korkudan önde oturamamasına rağmen gidip aldı o ehliyeti. Yaparsınız

Çok zorlanıyorsanız otomatiğe geçin gitsin. Araba sürmek günlük işlerimizi kolaylaştıran bir araç sadece. Bazılarının sandığı gibi zeka gerektiren veya illa tekniğinden anlamamız gereken bir zorunluluk değil. Bazı insanların gereksiz kastığını düşünüyorum sırf ben manuel sürebiliyorum demek için kendilerine zorluk çıkarıyolar.

Ben ehliyetimi otomatikten aldım şimdi de otomatik araçla işe gidip geliyorum. Rahatlık valla zaten Ankara trafiğindeyim bir de kendimi kasamam debriyaj stop etme falan. Araba dediğin bize hizmet etmeli bize kolaylık sağlamalı.
Kaydı yaptırdıktan sonra değiştirebiliyor mu ki? Bende manuel kaydı yaptım oncesinde bı deneme sürüşü yaptırdı yapabilirsin dedi hoca ve manuel yazdırdım. Yarın yazılı sınavım var sonrasında değiştirebilir miyim ki?

Merhaba 3 gündür direksiyon dersi alıyorum manuel vites ama iyi olmak yerine gün geçtikçe daha kötü oluyorum. Bugünde hocam sen otomatiğe yazılmalıydın yapamıyorsun filan dedi iyice şevkim kırıldı. 3 gün geçti yani ben hala kalkarken debriyaj gaz ilişkisini tutturamıyorum çok da moralim bozuluyo nasıl alıcam bu ehliyeti ben daha önce hiç kullanmamıştım 3 ders gitti 4 ders kaldı yani daha iyi olamazsam geçemicem ne önerirsiniz kendimi nasıl geliştiricem yapamadıkça dahada kaygılanıyorum sürerken bir de. Benim gibi baştan başlayanlar 3. gün nasıldınız mesela merak ediyorum
Bu hocayı sevmedim. Sana moral vermesi gerekirken ne demiş. 3 günde her şeyin dört dörtlük olmasını beklemek hata, çünkü ilk kez araba kullanıyorsun. Hocanı değiştir. Baktın bu hocayla da aynısın, o zaman otomatik vitesi düşünürsün.

Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için biraz daha iyi hissettim kendimi aslında hoca kötü bir hoca değil ama ben gittikçe iyileşmek yerine kötüleşince adamda odaklanmıyorsun diye kızıyor ama elimde değil tabi umarım kendimi düzeltirim babamla fikanda pratik yapamıyorum arabamız otomatik o yüzden mecbur hocaya kaldım
Ben ehliyeti manuel almıştım. Kurstayken özellikle vites değiştirme olayı beni epey zorlamıştı. Ama otomatik vites araba kullanmak büyük kolaylıkmış.

Ekstra olarak özel ders almanızı öneririrm. Hoca anlatamıyor olabilir, başka öğretmenin anlattığı iyi gelebilir. Herkesin bir şeyi öğretme tarzı farklıdır.bir de youtube ta yenileri için çok güzel videolar var. Öneririm. Başarılar

Merhaba 3 gündür direksiyon dersi alıyorum manuel vites ama iyi olmak yerine gün geçtikçe daha kötü oluyorum. Bugünde hocam sen otomatiğe yazılmalıydın yapamıyorsun filan dedi iyice şevkim kırıldı. 3 gün geçti yani ben hala kalkarken debriyaj gaz ilişkisini tutturamıyorum çok da moralim bozuluyo nasıl alıcam bu ehliyeti ben daha önce hiç kullanmamıştım 3 ders gitti 4 ders kaldı yani daha iyi olamazsam geçemicem ne önerirsiniz kendimi nasıl geliştiricem yapamadıkça dahada kaygılanıyorum sürerken bir de. Benim gibi baştan başlayanlar 3. gün nasıldınız mesela merak ediyorum
Manuel yazılmanızın sebebi arabanızın öyle olması mı?

manuel arabayı ilk önce eski sevgilim denettirmişti ben hiç anlamamış ve sevmemiştim bu ne ya böyle dedim otomatiğe yazıldım ehliyette ve geçtim çok şükür. araba kullanmak çoook zevkli bir şey :halay:

Hocanıza ne bakıyorsunuz herkes anasının karnında öğrenmiyor sürmeyi . Ben de hiç deneyim olmadan yazılmıştım 5 gün bi hocayla yaptık dersleri sinir ediyordu beni stres oluyordum diğer 2 gün başka bi hoca geldi o kadar rahattım ki . Tek seferde de geçtim . Ha sorsanız şu an trafiğe çıkamıyorum anksiyete sebepli ama ben bile bu kadar heyecanlı yapıda ilk seferde geçtiysem geçersiniz . Hocanızı değişin bazen enerji uyuşmuyor

Yani illa ki olur. Evde araba var mı ?

Hocanız nasıl ? İlk direksiyon dersimi aldığımda 2 gün kadın full telefonla konuştu hiç bir şey göstermedi. Kendisi benim yerime kendi debriyaj ve frenine basıp direksiyona çoğu yerde müdahale ediyordu. Kurs sahibine de bu öğrenemez hiç bir şey bilmiyor debriyaj i unutuyor araba sürekli istop ediyor demiş ki doğru öğretmedigi için bilmiyordum. Kursla gittim konuştum. Hocanın yaptıklarını böyle giderse dersten kalacagimi ve bu hocayı ve kursu her yerde anlatacağımı söyledim. Kurs hocamı değiştirdiler eski derslerimin telafisini yaptılar ve ilk sınavda ehliyeti aldım. Belki hocadan dolayı panik yapiyor olabilirsiniz.

X