Araba sürme korkusuuuu ve sabırsızlık

Ben de ehliyet alma sürecindeyim. Hallederim bir şekilde diyorum ama kamyon, tır görünce sağ koltukta bile müthiş panik oluyorum. Direksiyonda nasıl olacak? Yanından geçerken nefesimi tutuyorum.

Bir noktada böyle hissetmem de normal diye düşünüyorum. Tırlar sağ şeritte gitmiyor. 90-100 ile giderken tırı sollamak için 120 ye çıkmak gerekiyor. Manyak gibi kullanıyor adamlar. Nefret ediyorum bazen yaa uzun yola nasıl çıkıyorsunuz? Bu trafik terörü düzelir mi?

ya mutlaka bilmediğiniz güzergahta ilk kullanırken zorlanacaksınız, sonra gece sürüşünün ilkinde zorlanacaksınız, şehirlerarası, yağmur çamur, vs vs hepsinin ilki gerilim oluyor. Biraz temkin artı özgüven ile üstüne giderek aşacaksınız hepsini.

Şimdi linç yicem ama araba nasıl iyi sürülür tavsiyesi kadınlardan alınmamalı bence yaa:))Ben de dahil. Müthiş kullanan kadınlar var tabi ama %10u geçmez.
Bu müthiş istatistik bilginizin bir kaynağı var mı? Yoksa sadece kendinizi ve çevrenizdeki kadınları baz alarak mı bu yorumu yaptınız?

Bu müthiş istatistik bilginizin bir kaynağı var mı? Yoksa sadece kendinizi ve çevrenizdeki kadınları baz alarak mı bu yorumu yaptınız?
😄.Ülkemizde birçok kadın erkeklere nazaran geç yaşta araba kullanmaya başladığı için reflex olarak erkeklerin daha iyi olduğu bilinen bir gerçek.Bunda alınacak birşey yok.

😄.Ülkemizde birçok kadın erkeklere nazaran geç yaşta araba kullanmaya başladığı için reflex olarak erkeklerin daha iyi olduğu bilinen bir gerçek.Bunda alınacak birşey yok.
Yo alınmadım neden alınayım. Ülkemizde kadınların erkeklerden daha geç araba kullanmaya başladığı konusuna katılıyorum ama ölümlü kazaların bir çoğunu da erkekler yapıyor. Aslında kadınlar daha kurallı ve daha dikkatli araba kullanıyor.

Yo alınmadım neden alınayım. Ülkemizde kadınların erkeklerden daha geç araba kullanmaya başladığı konusuna katılıyorum ama ölümlü kazaların bir çoğunu da erkekler yapıyor. Aslında kadınlar daha kurallı ve daha dikkatli araba kullanıyor.
Evet daha kuralcıyız bu doğru ama tehlike anında direksiyonu bırakıp çığlık çığlığa gözümüzü kapatacak potansiyeli çoğumuzda görüyorum:)

Şimdi linç yicem ama araba nasıl iyi sürülür tavsiyesi kadınlardan alınmamalı bence yaa:))Ben de dahil. Müthiş kullanan kadınlar var tabi ama %10u geçmez.
Kadınlar trafikte daha dikkatli ve tedbirli.
Aşırı hız yapmağımız için korna ile erkek sürücüler tarafından taciz edilsek de iyi bir sürücü olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.
Ayrıca sinyalsiz şerit değiştirerek,makas atarak can güvenliğini hiçe sayan karşı cins genelde.O yüzden kadınları beğenmemeleri çok normal.😒

Bu arada önce trafiğin yoğun olmadığı yollarda tek başınıza çıkın.
Deneyim kazandıkça özgüveniniz ve cesaretiniz artacak.
Tır, kamyon vs ilk başta ürkütüyor,yolda sıkaşacakmışsınız gibi oluyor ama bir şekilde ilerliyorsunuz akıyor trafik.Korkularınızın üzerine gitmeyip ertelerseniz kısa vadede öğrenemezsiniz.
Orta şeriti kullanın ne çok yavaş ne çok hızlı.Zaten acemilik dönemleri aşırı dikkatli olacağınız için sizden kaynaklanabilecek büyük kazaya karışma ihtimaliniz zor.
Tabi trafik kuralları,lambaları takip etme konusunda eksiğiniz olmamalı.

bende ehliyet aldım seneye araba almayı planlıyorum. bir de ben manuel aldım ehliyet arabayı otomatik almayı düşünüyorum benim planım şöyle:
1-önce ehliyet hocamla 2-3 gün ders alcam.
2-arkadaşımı yanıma alıp araba sürcem.
3-kendi başıma gece araba sürcem (gece trafik az olur diye).
4-arkadaşımla trafiğin yoğun olduğu yerlerde araba sürcem.
5-kendime güvenim tam gelince (artık bu aşamada gelir umarım :KK70: ) kendime başıma yoğun trafikte araba sürcem.

Bende ehliyet alıp senelerce araba kullanmadım, içim de heves de yoktu. Sonra kızımı okula getirip götürmek için mecbur kullanmaya başladım. İlk günler çok stres yaptım. Size tavsiyem aynı yol güzergahında hergün gidip gelmeniz. Bu pratiklik sağlıyor. Direksiyona alışınca farklı yerlere de gidersiniz. Kullandıkça pratiklik kazanacaksınız. Bu iş hemen olmuyor, zamanla alışıyorsunuz. Şeridinizi kaybetmeyin yani yolda tam şeridin içinde devam edin, çok darda kalırsanız dörtlüleri yakarsınız. 1 seneye kalmaz ustalaşırsınız. İlk araba kullanmaya başlayan herkesin aynı kaygıları yaşadığını hatırlayıp kendinizi rahatlatın.

Araba sürmekten korkup sonradan çok iyi sürenlerden tavsiye bekliyorum 🌸 Ehliyetimi geçen yıl aldım. Otomatik vites. 2. sınavda geçtim ve öncesinde hiç tecrübem yoktu. Geçen ay arabamızı satıp otomatik vites aldık benim de kullanabilmem için. Yani artık ne olursa olsun alışıp araba sürmem gerekiyor çünkü ben sürebileyim diye otomatik vites bir araba alındı artık yapmalıyım modundayım.

2 kez sürüşe çıktım bu arabayla. Trafikte biraz stresim. Teknik bilgi anlamında da biraz iyi degilim, park etmeyi ezber bilgiyle yapmıştım. Pratiğe ihtiyacım var. Araba sürerken stres oluyorum, korna çalanlar.acele ettiriyor. Aynada tır,kamyon vs görünce canavar görmüş gibi oluyorum çünkü her an beni altlarına alabilecek gibi yapışıyorlar. Kısacası ehliyeti aldım ama bu konuda iyi değilim.Kendimde panik,sabırsız bir yön var. Bu da etkiliyor. Ne tavsiye edersiniz? Bu konuda zorlanıp şu an çok iyiyim diyen var mı neler yaptınız mesela ?
Bende geçen sene aldım arabayı, ondan öncesinde pratiğim yoktu. İlk aşamada çzel ders aldım, hoca bana artık derse ihtiyacın yok diyene kadar 5/6 saatlik ders yaptık ama Daha sonrasında da hep eşimle çıktım trafiğe aylarca.
İyice öğrenene kadar hiç tek başıma çıkmadım. Şimdi ise bir kaç aydır tek çıkıyorum hafta içi işe, hafta sonu çocukları kursa hep götürüyorum.
Parklarda yer bulup park etmek sıkıntı oluyor kalabalık şehirde malum onun dışında strese girmiyorum artık trafikte.
Yani lütfen sizde iyice alışana kadar yalnız çıkmayın mutlaka ders alın. Acele etmeyin elbet sizde tek çıkacaksınız. Önemli olan güvenli bir şekilde kullanmak.

Araba sürmekten korkup sonradan çok iyi sürenlerden tavsiye bekliyorum 🌸 Ehliyetimi geçen yıl aldım. Otomatik vites. 2. sınavda geçtim ve öncesinde hiç tecrübem yoktu. Geçen ay arabamızı satıp otomatik vites aldık benim de kullanabilmem için. Yani artık ne olursa olsun alışıp araba sürmem gerekiyor çünkü ben sürebileyim diye otomatik vites bir araba alındı artık yapmalıyım modundayım.

2 kez sürüşe çıktım bu arabayla. Trafikte biraz stresim. Teknik bilgi anlamında da biraz iyi degilim, park etmeyi ezber bilgiyle yapmıştım. Pratiğe ihtiyacım var. Araba sürerken stres oluyorum, korna çalanlar.acele ettiriyor. Aynada tır,kamyon vs görünce canavar görmüş gibi oluyorum çünkü her an beni altlarına alabilecek gibi yapışıyorlar. Kısacası ehliyeti aldım ama bu konuda iyi değilim.Kendimde panik,sabırsız bir yön var. Bu da etkiliyor. Ne tavsiye edersiniz? Bu konuda zorlanıp şu an çok iyiyim diyen var mı neler yaptınız mesela ?
İyi bir hocayla önce tenha yerlerde sonra trafikte ders.

Ben de ehliyet alma sürecindeyim. Hallederim bir şekilde diyorum ama kamyon, tır görünce sağ koltukta bile müthiş panik oluyorum. Direksiyonda nasıl olacak? Yanından geçerken nefesimi tutuyorum.

Bir noktada böyle hissetmem de normal diye düşünüyorum. Tırlar sağ şeritte gitmiyor. 90-100 ile giderken tırı sollamak için 120 ye çıkmak gerekiyor. Manyak gibi kullanıyor adamlar. Nefret ediyorum bazen yaa uzun yola nasıl çıkıyorsunuz? Bu trafik terörü düzelir mi?
Korkunun üstüne gdieceksiniz herkes kendi şeridinde

Ben de ilk kullandığım zamanlarda tır görünce , ne biliyim sizin gibi direkt dibime giren arabalardan tırsar rahatsız olurdum. Sonra zamanla süre süre bu hisler geçmeye başladı çünkü alışkanlık oluyor. Tonla tır görüyorsun mesela. Ya da diyelim arkadan biri çok mu yanaştı aman en kötü ne olabilir arkadan bana vurur o da onun hatası olur benimle ilgili bi şey değil diyor düşünüyordum. Sonraları artık umursamamaya başladım.
Bir de habire dikiz aynasına bakmanın bir mantığı yok. Evet aynalar çok önemlidir her zaman gözler aynalarda olmalı. olabildiği kadar göz gezdirilmeli trafik akışında tamam. ama kırmızı ışıkta dururken habire dikiz aynasına bakıp kendinizi korkutmanızın da bir mantığı yok.

2 tavsiyem var, arabaya alışmak ve daha keyifli bir süreç oldugunu fark etmek ,ısınmak ve kolay adapte olmak için ben uzun yola çıkmayı tavsiye ederim. Çünkü yolların boş olduğu , istediğiniz hızda kendi şeridinizde güvenlice gittiğinizde keyif alıyorsunuz. Yeni ehliyet almış birinin çok sıkışık şehir içi trafiğine dalmasını başlangıç için zorlayıcı diye düşünüyorum. ama bunlar benim şahsi fikrim.

diğer tavsiyem de , korkmadan her gün düzenli olarak araba sürün, sürekli. ne kadar çok sürerseniz o kadar çok ustalaşırsınız.

Mahallede biraz sürün. Ya da varsa maddi imkan bir hoca tutun. Ben ilk araç kullanmaya başladığımda acemiyim yazmıştım😂😂arkamdakiler korkudan yaklasamiyordu😁

Ehliyetimi bu yıl başında aldım tek çıkmaya korkuyordum baktım eşim olmadan çıkmaya tereddüt etmeye başlamışım yok dedim böyle olmaz ehliyetim elime ulaştığı gibi ertesi güne işe kendim gittim. İlk zamanlar araba süreceğim dakikalar yaklaştıkça panik ataklar geçiriyordum 😄 yavaştımda doğal olarak çok trafik kitlemişliğim var 😂herkes korna çalıp selektör yapıyor en anlayışlısı bile fırsat kollayıp sollayıp geçiyordu 😄 zamanla zamanla alıştım şimdi ben yavaşlara denk gelince hadi ama diyorum içimden 😂 kurallara uyup dikkatli olduktan sonra hiçbir zorluğu yok ve çok keyifli. Bu işin püf noktası hergün 5 dk bile olsa sürmek demişti bana eşim gerçektende çok faydasını gördüm. Pes etmeden devam zamanla akan trafikte tırmış otobüsmüş hepsinin üstesinden geliyorsunuz.

Trafik terörü düzelmez bence ya. Bundan umutlu değilim ben. Trafikte herkes kendi gemisinin kaptanı.
Şehir içinde minibüs,otobüs hatta servisler ve taksiler tehlike oluşturuyor. Zınk diye duruyorlar yol ortasında,kural tanımıyorlar çoğu zaman. Halihazırda scooterlar var birde kuryeler,onlarda genelde tehlikeye davetiye çıkarıyorlar.
Kısacası onlar olmasın,bunlar olmasın dersek arabayı otoparktan çıkaramayız😞
Dikkatle,kurallara uyarak kullanmaya devam. Sizde pratik yapın,kurallara uyun illaki öğrenirsiniz.

Trafik terörü düzelmez bence ya. Bundan umutlu değilim ben. Trafikte herkes kendi gemisinin kaptanı.
Şehir içinde minibüs,otobüs hatta servisler ve taksiler tehlike oluşturuyor. Zınk diye duruyorlar yol ortasında,kural tanımıyorlar çoğu zaman. Halihazırda scooterlar var birde kuryeler,onlarda genelde tehlikeye davetiye çıkarıyorlar.
Kısacası onlar olmasın,bunlar olmasın dersek arabayı otoparktan çıkaramayız😞
Dikkatle,kurallara uyarak kullanmaya devam. Sizde pratik yapın,kurallara uyun illaki öğrenirsiniz.
Haklısınız. Sanırım pratik yaptıkça geçecek korkularım. Teşekkür ederim yorumunuz için :)

X