Annemin biriktirme hastalığı

Bu biriktirme hastalığı farklı bir durum.
Bende de küçük aksesuarlara karşı var maalesef. Mesela küpemin teki kaybolsa; diğer tekini kesinlikle atmam.. Daha düne kadar; tee liseden kalma 10 yıllık kolye küpe toka vs vardı. Yakın zamanda çöpe attım. Allahtan benimkiler öyle yer kaplamıyor. Ama yinede gereksiz işte..
Olabildiğince dek geldikçe eşinle ikiniz; onlar görmeden atın. Başka türlü olmaz.
Konuşsanız da ikna edemezsiniz zaten..

arkadaşlar bu konuda size danışmak istedim annem küçük şeyleri değil ama kıyafet gibi evin ihtiyacı olmayan gardırop porselen tabak bardaklar halılar gibi şeyleri yenisi alınsa da atmıyor sorduğumda ihtiyaç olur gibi şeyler söylüyor çalışıyor ve evde fazla eşyalardan dolayı bi türlü tam temizlenmiyor söyleyincede gücüne gidiyor hemen temizlik yapmaya başlıyor ama temizlik olsada ev bi türlü temiz görünmüyor çünkü çok eşya var hatta bu aralar yolda bulduğu yazıcı karton ev falan da getirmeye başladı sizce napmalıyım yakında bebeğimde olacak bu eve getirmek istemiyorum

Babam da aynı
En son yoldan bulduğu kaldırım taşlarını getirmiş.
Yediği şeylerin bile kabını atmaz oldu.
Evde ucuz diye aldığı kadın kıyafetleri ve bijuteri ürünleri var. İşin ilginci evde kadın yok onları kullanacak... ben de bebeğimi götürmeyi hiç istemiyorum çünkü annenin aksine babam ne temizlik yapar ne de yaptırır :KK43:

arkadaşlar bu konuda size danışmak istedim annem küçük şeyleri değil ama kıyafet gibi evin ihtiyacı olmayan gardırop porselen tabak bardaklar halılar gibi şeyleri yenisi alınsa da atmıyor sorduğumda ihtiyaç olur gibi şeyler söylüyor çalışıyor ve evde fazla eşyalardan dolayı bi türlü tam temizlenmiyor söyleyincede gücüne gidiyor hemen temizlik yapmaya başlıyor ama temizlik olsada ev bi türlü temiz görünmüyor çünkü çok eşya var hatta bu aralar yolda bulduğu yazıcı karton ev falan da getirmeye başladı sizce napmalıyım yakında bebeğimde olacak bu eve getirmek istemiyorum
annen haklı...sakla samanı gelir zamanı..

Babam da aynı
En son yoldan bulduğu kaldırım taşlarını getirmiş.
Yediği şeylerin bile kabını atmaz oldu.
Evde ucuz diye aldığı kadın kıyafetleri ve bijuteri ürünleri var. İşin ilginci evde kadın yok onları kullanacak... ben de bebeğimi götürmeyi hiç istemiyorum çünkü annenin aksine babam ne temizlik yapar ne de yaptırır :KK43:

kaldırım taşı derken???????? :KK57:

Valla sadece evdeki eskileri atmıyor olsaydı direk aklıma eski zamanlardaki tüp kuyruga giren ekmek icin saatlerce sıra bekleyen nesil gelirdi ama sizinki artık çöpleride eve tasımaya baslamıs direk istifci olmus psikolojik sorun haline gelmiş bi psikoloğa götürseniz

Babanemde böyleydi, ben temizlik yapınca atardım o da arkamdan attıklarımdan fazlasıyla eve geri dönerdi.
Psikologla görüşün derim, istifçilik bir hastalık çünkü.

Benim de annem öyle canım.
Farklı şehirlerde yaşıyoruz
Bir sene gittiğimde annem evde yokken, 3 çuval yatak odasından eşya attım.
O kadar gereksiz şeylerdi ki farketmedi bile.
Sonraki gittiğimde 1 çuval mutfak eşyası attım.
Onu da farketmedi. Plastik ürün kapları felan gereksiz şeylerdi..
Bu gittiğimde de kanepe altlarındaki gereksizleri atacağım.

Bu işi tabi babam kardeşim organize olup. Annemi evden uzaklaştırıp yapıyoruz. Defalarca konuşmak ise yaramayinca böyle bir yol buldum.

Sende farkettirmeden yapabilirsin birşeyler

Aynı benim kv. Eşime de bulaştırmış o hastalığı. Bu hastalıktır. Yokluktan bolluğa düşen insanların sıkıntısı. Çünkü yine yokluklar karşılaşacaklarını ve ellerindekileri o dönemde lazım olacağını zannediyorlar. Ben evlenince eşim yazıcı kartonunun kutusunu getirmişti. Yırtılmış içine bişey koyup saklanmıyor bile. Ardımdan çöpü kontrol etti atmayayım diye. Sonra sonraları eşim işe gidince kv de de evine dönünce bastım herşeyi çöpe. Kv evinde eşimin ilk okul defterleri var ev ne halde toplasan toplanmıyor temizlesen temiz olmuyor. Onlar öyle yaşamaktan memnun.
Hoş görün çünkü bu bir rahatsızlık o yokken siz ufak ufak atın çöpe. Olmadı destek almasını sağlayın.
Bu konuda katılıyorum. Yokluk görünürde alışkanlık halini alıyor.

Bi belgeselde böyle istifcileri gösteriyordu ilerleyen zamanda öyle olabilir bunun nedeninede hayatinda bişey in eksikliği ve onu içinde yaşamaları demişti bence yardım aldirin ilerde çünkü vazgecemiyorlar aileden bile vazgeciyorlar

Ona sormadan atın her gittiğinizde. O kalabalık içinde farketmez neyin atıldığını

hanımlar ona sormadan atsanız bu sefer fark etmiyor mu anneleriniz? benimki kesin fark eder gibi geliyor da. babam da atmış eline geçeni öyle hep diyor şuyumu buyumu atmış diye.

VAlla böyle kaldırıma döşenen parke taşı işte
2-3 tane bulmuş eve getirmiş amacı ne sormadım.

bu üst boyutmuş artık ya. hem mikrop yuvasıdır o ıy evde nasıl kullanılabilir ki? bahçeli ev olsa bahçe düzeninde kullanır derdim de.

valla fenaymış.

şizotipal kişilik bozukluğu denen kişilik bozukluğunda da böyle toplayıcılık istifçilik oluyor bu arada.

Hastalığın adı istifçilik babaannem de öyle ben attığım için baya kızmıştı bana tabii yaşlı kadın tedavi de olamaz ,anneniz dr. Gitsin

X