Annelerin Güncesi

Amin inşallah..
Allah ne zaman yazdıysa olucak elbet ama tabi biz analar hep yaşıtlarıyla ve etrafımızda gördüğümüz diğer bebelerle ister istemez kıyaslıyoruz ve bi zaman sonra da o kaygı "acaba sorun mu var" a dönüyor..
Benim ki de konuşuyor ama aaay bazen cevap verecek takatin kalmıyor :KK53:
Çok doğru ister istemez kıyasliyor insan.

Benim kızımda iki yaşına kadar çat pat bişeyler diyıdu anne bile demiyodu 2 den sonra başladı konuşmaya şimdi maşallah çoğu şeyi söylüyo
Maşallah. Benimki de 3 ten sonra mi açılır dersiniz? :KK43: bekliyorum konuşsun diye.

Maşallah bebislerinize hanımlar nasıl güzel konuşuyorlar ve herşeyi anlıyorlar.

Bizde bazen ben bile anlamıyorum ne dediğini :halay:

Ya öyle ama işte her zaman dikkat edemiyorum bebde hatta hiç kızmıcam ya da sesimi yükseltmicem diyorum ama o bile olmuyo geçen gece 2-6 arası uyandı baya uğraştım uyumadı kızmadım ama bi ara eşim kızdı yeter dönme yatakta diye betüle, betülde bana diyoki anne babam senin gibi kızdı çok üzüldüm o zaman :anne:
insanın bazen sabrı taşıyo gerçekten insanız sonuçta dayanamıyoruz.
Bu gün kreşe almaya gittiğimde öğlen yemeğindelerdi. Müdür isterseniz bakın kapıdan gözükmeden yemeye başladı baya içiniz rahat etsin dedi. Baktım koca kase çorbayı hiç ikiletmeden yedirdi. Hmm hmm yapıp kafasını oynatıuo bi de şok içinde izledim. Masadanda kalkmadı hiç. Tüm nazları bize çocukların

Maşallah bebislerinize hanımlar nasıl güzel konuşuyorlar ve herşeyi anlıyorlar.
sahi şarkı söylüyo musunuz? Kısa tekerlemeleri Şarkıları cümle kuramasalarda yapabiliyoşar bazen

Eski mesajların baya bi kelime söylüyo dedin diye hayırlıyorum o zaman konuşmuyı sayılmaz zaten beraber kitap okuyun tekelerlemeli oyunlar filan oynayın daha çok ilerleme sağlar belki
Canım hergun 1 saat yapıyorum dediklerini.
Tabi ki gün içinde kelimeleri var. Istediklerini söylüyor. Legosunu istiyor. "Gego gego" diyor. Telefonunu soruyor "teteton teteton" diyor. Istediği şeyi 6 7 kere tekrar ediyor. Konuşmak istiyor ama konusamadigi icin o kelimeyi tekrar ediyor.
Mesela dun ki olayı anlatayım masadydi kızım masanın üzerine de toz şeker dökülmüş dediği aynen şöyle " aaa aaa (parmağıyla işaret ediyor) pis pis pis pis (nefes alıp veriyor) pecete pecete pecete pecete sıl sil sil sil"
Bi kelimeyi 10 kere söylediği bile oluyor. Bi olayı anlatmak istiyor 1 kelimeyi soyleyebildigi için sadece onu söylüyor bazen bagirarak soyluyor

Bu gün kreşe almaya gittiğimde öğlen yemeğindelerdi. Müdür isterseniz bakın kapıdan gözükmeden yemeye başladı baya içiniz rahat etsin dedi. Baktım koca kase çorbayı hiç ikiletmeden yedirdi. Hmm hmm yapıp kafasını oynatıuo bi de şok içinde izledim. Masadanda kalkmadı hiç. Tüm nazları bize çocukların

sahi şarkı söylüyo musunuz? Kısa tekerlemeleri Şarkıları cümle kuramasalarda yapabiliyoşar bazen
Söylüyorum sevdiği şarkılarda var. Şarttır şarttır şarkısı sadece şarttır diyor veya cuppa diyor sadece tek bi kelimeyi tekrar ediyor sadece.
Dün balkonda bakarken guguk kuşu öttu. Bende gugukkus dedim bi kaç kere o da söylüyor şimdi ilk defa bi kelimeyi düzgün söylüyor. Guguk kus guguk kuş diyor aklıma geldikçe

Söylüyorum sevdiği şarkılarda var. Şarttır şarttır şarkısı sadece şarttır diyor veya cuppa diyor sadece tek bi kelimeyi tekrar ediyor sadece.
Dün balkonda bakarken guguk kuşu öttu. Bende gugukkus dedim bi kaç kere o da söylüyor şimdi ilk defa bi kelimeyi düzgün söylüyor. Guguk kus guguk kuş diyor aklıma geldikçe
Ama bu tür şarkılar zor gelebilir kompleks cümleler var içinde.
Anaokullarında kreşlerde öğretilen şarkıları daha kolay dile getirebilir. 2 li 3 lü cümleler var. Hemde basit anlaşılır günlük şeyler. Youtube da bazı kanallar var bu şarkıları tekerlemeleri yayınlayan.
Ceviz adam , patates adam mesela biraz insana gına geliyo bu şarkıları söylemekten ama onlara daha uygun
Kızım konuşuyo ama hala kelimelerin büyük çoğunluğu yarım yamalak. Daha dil gelişimleri tamamlanmadı ki

Nazları bize o kesin ama anlatışına çok güldüm maşallah kızına
Bu sene bizde de çok düğün var bende hiç sevmiyorum hele sadece mecbur olarak gittiğim bir düğünse canım hazırlanmak bile istemiyor

Fazlaca uyanıklar zaten uyutmaya çalışırken hemen anne çorbaa diyo bana ya da çişim geldi ilk bi iki seferinde kandım ama şimdi uyanınca yersin diyorum :dondurma:

Ay üst katımdaki komşumun 5 yaşında kızı ve 3,5 yaşında oğlu var karı koca çalışıyolar çocukalra babaanne bakıyo ama cidden çocuklar çok fena şu an kavga çıktı galiba zavallı kadın bi birine bi birne seslenniyo çocuklarda baya ağlıyo acıyorum valla kadına hiç birinize de gelmez, gel bana diyorum çocuklar fena gelemem diyo
Oğluna diyomuşki allahtan haftada 1 sütçü geliyoda değişik insan görüyorum o_O

Ay üst katımdaki komşumun 5 yaşında kızı ve 3,5 yaşında oğlu var karı koca çalışıyolar çocukalra babaanne bakıyo ama cidden çocuklar çok fena şu an kavga çıktı galiba zavallı kadın bi birine bi birne seslenniyo çocuklarda baya ağlıyo acıyorum valla kadına hiç birinize de gelmez, gel bana diyorum çocuklar fena gelemem diyo
yaaa kıyamam allah yardımcısı olsun
bende bazen bi yere gitmek istemiyorum o kdr paylaşımsız ki :KK43:

Genç halimizde bizim bile bazen kafamız götürmüyo yazık cidden kadına. Çocuklarda içerde bunalıyolardır

Çok zor ya belli yaştan sonra herkesin kafası kaldıramıyor benim annem kardeşimin çocuğuna bakıyor aynı apartmandalar ikinciye hamile taşınacaklar da annem kafam kaldırmıyor bakamam dedi hamile kalmadan da ikinciye bakamam diyordu anneme hak veriyorum genç yaşta dul kalmış 3 çocuk büyütmüş babaanneme dedeme baktı sonra yigenime artık rahat etmek istiyor kardeşime de sakın kızma anneme onun yerine kendini koy diyorum o da birşey diyemiyor ücretsiz izin alıp kendim bakcam diyor

yaaa kıyamam allah yardımcısı olsun
bende bazen bi yere gitmek istemiyorum o kdr paylaşımsız ki :KK43:

Betülde öyle gittiğimiz yerde de bize biri gelsede oyuncağı geçtim beni de paylaşmıyor biriyle konuşsam bağırıyo yeter susun diyo

Genç halimizde bizim bile bazen kafamız götürmüyo yazık cidden kadına. Çocuklarda içerde bunalıyolardır

Çok zor ya belli yaştan sonra herkesin kafası kaldıramıyor benim annem kardeşimin çocuğuna bakıyor aynı apartmandalar ikinciye hamile taşınacaklar da annem kafam kaldırmıyor bakamam dedi hamile kalmadan da ikinciye bakamam diyordu anneme hak veriyorum genç yaşta dul kalmış 3 çocuk büyütmüş babaanneme dedeme baktı sonra yigenime artık rahat etmek istiyor kardeşime de sakın kızma anneme onun yerine kendini koy diyorum o da birşey diyemiyor ücretsiz izin alıp kendim bakcam diyor

Aynen öyle ben üzülüyorum kadının haline bizim site aslında çocuk için iyi çocukta çok oynamak için ama en üst kattakar 5. Kat küçük olan merdiven çıkmak istemiyomuş kucakta çıkarıyolar ee kadında yaşlı öyle olunca dışarıda çıkarmıyolar evde deliriyo çocuklar

Betülde öyle gittiğimiz yerde de bize biri gelsede oyuncağı geçtim beni de paylaşmıyor biriyle konuşsam bağırıyo yeter susun diyo

Aynen öyle ben üzülüyorum kadının haline bizim site aslında çocuk için iyi çocukta çok oynamak için ama en üst kattakar 5. Kat küçük olan merdiven çıkmak istemiyomuş kucakta çıkarıyolar ee kadında yaşlı öyle olunca dışarıda çıkarmıyolar evde deliriyo çocuklar
Çocuklar için de kadın içinde zor Allah yardımcısı olsun

Ama bu tür şarkılar zor gelebilir kompleks cümleler var içinde.
Anaokullarında kreşlerde öğretilen şarkıları daha kolay dile getirebilir. 2 li 3 lü cümleler var. Hemde basit anlaşılır günlük şeyler. Youtube da bazı kanallar var bu şarkıları tekerlemeleri yayınlayan.
Ceviz adam , patates adam mesela biraz insana gına geliyo bu şarkıları söylemekten ama onlara daha uygun
Kızım konuşuyo ama hala kelimelerin büyük çoğunluğu yarım yamalak. Daha dil gelişimleri tamamlanmadı ki
Ayy cnn evet biliyorum onları çook uzun zamandır söylüyorum gına geldi hatta. Ceviz adam, patates adam, otobusun teker ligi, bir gün bir gün bir çocuk, ellerim tombik tombik hep söylerim hareketlerini yapıyor kızım bu de patates diyor. Ve ben bunları neredeyse 3 aydır yapıyorum ama söylediği yok maalesef:KK43:

Fazlaca uyanıklar zaten uyutmaya çalışırken hemen anne çorbaa diyo bana ya da çişim geldi ilk bi iki seferinde kandım ama şimdi uyanınca yersin diyorum :dondurma:
Benim kizimi da yatırınca ya cisi gelir ya şu ister. Gideriz mutfağa bi yudum su içip kaçar :KK70:

X