anasına bak kızını al sözü

annemle hiç benzer yönümüz yok
yani anneme bakıpta alan olursa beni hayal kırıklığına uğrar
sırnaşık şey

Bende bu benzetmeye katılmıyorum, ben gayet sakin ,ılımlıyımdır ama annem bana hiç benzemez:1closedeyes:

bu durumda büyükler,hep iyi ananın kızını almamızı söylüyor.
peki kötü kızların iyi olma gibi bir şansları olamazmı?
kestirip atmak,haksızlık edilmiş olmazmı?

doğrusun canım:teselli: aslında bu sözler sadece büyüklerimizden duyduklarımız

ama şu da bir gerçek tabi ki... istisnalar da yok değil tabii örnekleri de çok

Burada annelere büyük işler düşdüğü belirtmek istenmiştir sanırım

ayrıca ben hiçkimsenin kötü olduğunu düşünmüyorum

kadersizdir, cahildir, hayatın darbelerini yemiştir veya huysuzdur... ama en önemlisi insandır.

hayatın cilveleri belki de onu o duruma istemeden getirmiştir....

Fiziki olarak anneme benzerim.
Karakter olark yanından bile geçemiyorum
senağlama

Bence genetik anlamda söylenmiş bir söz olmalı.Doğruluğuna tıp bile katılıyor.Anne kaç yaşında menopoza girmişse kızı da pek şaşmıyor.Çünkü tıbben önce annenizin kaç yaşında girmiş olduğunu bilmeniz lazım ki,ona göre müdahale edebilsinler!...

çak.........................:1hug: olaya bu yönden de bakmak gerekirve çok doğru bir söz:içelim:

anneme bakıp beni alan yanılır.annem diye söylemiyorum hem becerikli hem zeki hem de güzel.bense ancak kendime yetecek kadarını almışım bu özellikleri.senağlamasenağlama

annemle hiç benzer yönümüz yok
yani anneme bakıpta alan olursa beni hayal kırıklığına uğrar
sırnaşık şey
yapma kızz sende annen yaşına gelince bak gör nasıl utandıracan herkezi.
Bende bu benzetmeye katılmıyorum, ben gayet sakin ,ılımlıyımdır ama annem bana hiç benzemez:1closedeyes:
evet canım herkez ayrı bir birey ayrı bir kişilik oluşturuyor,anneyle bağdaşmaz.
keske annem gıbı olabılsem ama nerdeeeee
beğendiğin bir örnek olduğuna göre mutlaka,iyi yönlerini benimseyip yaparsın canım.
Fiziki olarak anneme benzerim.
Karakter olark yanından bile geçemiyorum
senağlama

bakın kızlar fiziki yada karakteristik benzetmelere bir şey demiyorum,benim demek istediğim,bu iki varlığı bir birleriyle örtüşdürmeleri,yani anne iyiyse kız iyi,anne kötüyse kız kötü.ben bu şekil yargılamalara karşıyım.
genetik benzemeler elbette olacak,ama yaşam insanı değiştirebiliyor,anne feleğin çemberinden gectiyse,bir takım kin ve öfke besleyebilir.kısacası kötü olabilir,peki evladın ne sucu var.ben bunu anlamış değilim.

hahh işte ayşemim,benim demek istediğimde bu sonradan insanlar türlü ruh hallerine bürünüyor,belki gecicidir belki kalıcı ama cevre faktörü kız evlatlarını anneye göre değerlendirince tepem atıyor.kızın hiç bir günahı yokken güme gidiyor.
katılıyorum canım genetik özellikler kaç kuşak sonrasında bile ortaya çıkıyor.ama ben hepten çekinik kalmışım çünkü annemle hiç alakam yoktur.
o hep iyidir,anlayışlıdır,güzeldir,bende zıddı gibi bişeyim,keşke genleri baskın çıksaydı.realist keşke,anneme hayranım çünkü.:1hug:

canım aslında bi yere kadar doğru bi söz ama bende anneme pek benzemem.... annem daha farklı ben apayrı..... ama kendime kadar kadınım .... eşimde memnun... ama kesinlikle genelleme yapılamaz kanımca... annem çok dominant karakterdedir ben daha uysal.... neye balı bilmem ama genetik diye düşünüyorum .... soya çekim yani....

bende anneme pek benzemem keşke benzeseydim her yönden
aşkım hep der melek gibi bir annen var sense cadıııı hiç çekmemişsin
annene der .... evet çok haklıdır.

Bende "Anasına bak kızını al "lâfını benimsemeyenlerdenim Hemde hiç ...Ne iyi annele var ,kızı berbat. Ne berbat anneler var,kızı harika .Anneye benzeyenler de var mutlaka .. Yazacak çok derin şeyler var ama şimdi olmaz:):)

aslında çoğunlukla doğru bir söz olduğuna inaniyorum
ama eşim anneme bakıp beni alsaydı yanardı, çünkü ben annemin tirnaği bile olmama canım benim. Ondaki marifet, güzellik, tatlı dil bende üçte biri bile yok.
Daha çok babama benziyorum her huyumla.
Hata bellimde ben var aynisi tam olarak aynı yerde babamdada varmış. Annem hep diyor benzerliğin bukadari pes doğrusu hehe

Fiziki olarak da huy olarak hiç alakam yok
Babama benziyorum tamamen...

Keşke anneciğimin tırnağı olabilsem. Mümkün değil.

Kayınvalidem annemin böreklerini yediğinde ne akla hizmetse
benimde yapabileceğimi sanmış olmalıki benden istedi.
Düşünün annem tek tek açardı yufkaları ben hazır yufka ile bile
:doğru düzgün börek yapamıyorum.
Kayınvalidemde bu atasözünün etkisinde kalmış olmalı...

Keşke biraz benzeseydim güzel anneciğime...

Annem gibi olamam galiba. Annem bana göre daha güçlü, vefakar, sabırlı bir insan.
Keşke onun gibi olabilsem......
:1no2:

hiiiçç benzemem anneme
imrendiğim ah annem gibi olsam dediğim yönlerim
ve iyi ki benzememişim dediğim taraflarım vardır.

Tabiki de bir kızı anne yetiştirir.Anneden ne görürse onları yaparlar kızları ama biraz da kişilik meselesi.Ben de anneme hiç benzemem fiziksel olarakta huy olarakta.Sadece ikimiz de hamaratız tek benzer yanımız bujeyyar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…