Lohusalıkta eşimden soğudum

Lohusa depresyonunda olduğumu düşünüyorum henüz 20 günlük anneyim.
Bu 20 gün berbat geçti. Zaten eşim ilk günden beri oldukça gergindi? Gergin olması gereken kişi benim halbuki.
Sonra annem kalp krizi geçirdi doğumdan 3 gün sonra. yoğun bakımda. Annemi hastaneye ben götürdüm (sezaryen dikişlerimle araba kullandım) o sırada bebeğimin şekeri düşmüştü komaya girmek üzereydi eşim başka bir hastaneye götürdü. Saatlerce bebekten habersiz kaldım, koşturdum çünkü annem için.
O anlar hep çok kötü ve silik.

Neyse sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladım ama o günden sonra eşimden soğudum her lafı batıyor, boşanasım geldi.
Mesela ben annemle uğraşırken bebeği soramadım çünkü hem kendim ameliyatlıyım hem de bebek yabancıda değil babasında. İki kez telefon ettim toplam 16 saat içinde. İyi olduğunu öğrendim sonra tekrar tekrar aramadım. Eşim dedi ki bir kaç gün sonra “neden bebeği çok aramadın sormadın?” Bu söz beni delirtti, zihnimde hep bu var. Arayıp sormalıydım ama bilmiyorum 3 günlük lohusaydım ameliyatlı halimle 16 saat ayakta bekledim annemin yanında. Kötü anne olduğum ima edildi sanki, çok kızdım eşime.

Bir diğer olay da eşim dedi ki bebiş biraz büyüyünce 4 5 aylık olsun vr gözlük alacağım hobi olarak. Almak istediği set de 50 binlik filan. Yani hobi edinecek bunları konuşacak vaziyette miyiz ben burada perişanım adam hobi diyor gözlük diyor. Nefret ettim.

Doğum öncesi evliliğim mükemmeldi bu arada. En ufak bir memnuniyetsizliğim yoktu. Sonra doğum oldu, ben eşimden nefret ettim.

Düzelir mi bu hislerim?
Düzelir inşallah. Eşin normal hayata dönüp karısıyla hobisi hakkında konuşabilir bence. 20 günde hem anne olup ,hem bebeğiniz hem annenizin hastalığı çıkmış. Yaşadıklarınız çok ağır. Gerekirse eşinize açık açık duygularınızı anlatıp destek olması gerektiğini belirtin. O beni anlasın, o ben demeden gelsin diye düşünmeyin. Talep edin. Hem hayırlı olsun hem de geçmiş olsun.

Şimdi aynı olaylar tekrar olsa muhtemelen bebeğimi ben hastaneye götürürüm annem için ambulans çağırırım. Ama o an öyle oldu. Aklım durmuş gibiydi.

bir de eşim bebek doğar doğmaz aşırı sahiplendi. İlk günler hep bebek sanki onun bebeği de ben babasıyım filan gibi hissediyordum. Bebek eşime aitmiş gibi oldu. bu hastane olayları olduktan sonra sahiplenebildim. Öncesinde eşim aşırı şekilde müdahildi ya düşündükçe gıcık oluyorum bırakmadı bebeğimi hep kucağında tuttu, mama saatlerini o ayarlıyordu her şeyiyle ilgileniyordu. Ben ikinci planda kaldım ondan oldu sanırım.
Eşiniz olması gerekeni yapmış . Siz annenizle ilgilendiğiniz için sıkıntı yaşamış olabilirsiniz ama lohusa ve dikişli anneye yapılacak en büyük iyilik sizin eşim yaptı dedikleriniz. Annenizin olayı olmasaydı siz de bu fırsattan yararlanıp bol bol dinlenir çok da hızlı toparlardiniz. Ayrıca bebek ikinizin esim sahiplendi ben sahiplendim diye kendi kendinizi doldurmayın.

İkisine de çok geçmiş olsun 💐sizi anladım ama eşinizi de anladım ben yani o süreçte keşke annenizle ilgilenecek başka birisi olsaymış bebeğiniz de küçük çünkü. Siz eşinizin yerinde olsanız belki az aradı diye siz de darılırdınız. Lohusalık gerçekten çok zor bi süreç 2 aya yakın çok psikolojik yıprandım ben de, hala tam geçmiş değil. Alabilecek imkanınız varsa psikolojik destek terapi desteği almanızı öneririm. Şu anki duygu durumunuzu dengelemeye yönelik en azından. Allah yardımcınız olsun. Eşinize de kesinlikle hislerinizden bahsedin,lohusalık psikolojisini anlasın biraz destek isteyin

Sizin hisleriniz çok normal ama eşinizin sitemi de çok normal. O da kim bilir bebeğiniz için ne kadar endiselendi,korktu. Zamanla,hormonlarınız sizi yönetmeyi bıraktığında eşinize çok hak vereceksiniz ve ona olan öfkeniz geçecek. Ayrıca hobi edinmek istemesi de normal tabi ki ama siz edinemiyorken bunun size batması da normal. Ben doğum yapalı neredeyse 11 olacak hala ben evde bebeğin peşinde gezerken,bazen duş almaya vakit bile zor bulurken eşimin spora gidiyor olması bana batıyor mesela🤷

çok geçmiş olsun öncelikle. zaten herşeyi takıp üzüleceğiniz bir dönem lohusalik. sizin bir de hem anneniz hem bebeğiniz hastanelik olmuş kosturmussunuz çok strese girmişsiniz. eşiniz sürseydi arabayı siz bebekle ilgilenseydiniz daha mantıklıydı ama panik halinde ayarlanmamış olabilir. eşiniz bebeği arama konusunda haklı çünkü bebeğiniz de risk altındaymış çok az aramışsınız. diğer gözlük meselesi basit gibi görünse de zamansız bir konuşma olmuş ben de sinir olurdum. erkekler çok duz bunu düşünemiyorlar. benim de annem babam ard arda sağlık problemi yaşarken benim aklım hep oradayken eşim de havadan sudan konuşunca geriliyordum aklım orada çünkü.
Şu an ben de lohusayim eşim eve geç geldi sebebi ise toplantıya katılması yani çalışıyordu. burnundan getirdim evde iki çocukla yalnız kalıyorum diye. hersey batıyor

Şimdi aynı olaylar tekrar olsa muhtemelen bebeğimi ben hastaneye götürürüm annem için ambulans çağırırım. Ama o an öyle oldu. Aklım durmuş gibiydi.

bir de eşim bebek doğar doğmaz aşırı sahiplendi. İlk günler hep bebek sanki onun bebeği de ben babasıyım filan gibi hissediyordum. Bebek eşime aitmiş gibi oldu. bu hastane olayları olduktan sonra sahiplenebildim. Öncesinde eşim aşırı şekilde müdahildi ya düşündükçe gıcık oluyorum bırakmadı bebeğimi hep kucağında tuttu, mama saatlerini o ayarlıyordu her şeyiyle ilgileniyordu. Ben ikinci planda kaldım ondan oldu sanırım.
aşırı sahiplenmesi güzel ama size de eşit olmalı. yani sizinle ilgilenmiyor ihtiyaçlarinizi gormuyorsa alınganlık yapilabilir bence. ilk oğlumda öyle olmuştu bana. işten gelince oğlum diye kosuyordu yanına bana bakmadan aşırı alınıp üzülüyordum ya :KK43: anneyi de unutmamalılar bizim de ihtiyacımız var ilgileye bu dönemde özellikle

Bebeğim zaten mama ile besleniyordu sütüm az olduğu için. Babası mama verdi.
Annemle ilgilenecek kimse yoktu keşke olsaydı baya kötü durumdaydım, yaşamamam gereken şeyler yaşadım.

Zaten mama ile besleniyordu ama o gün doktor mama vermeyin emzirmeye zorla dediği için mama vermedik şekeri düşünce de hastaneye götürdük orda mama ile devam ettik tekrar.
Kendinizi suclamayin annenizi birakip bebeginize gitseydiniz Allah korusun annenize bir sey olsa kendinizi suclardiniz bu sefer de siz evlat olarak yapmaniz gerekeni yapmissiniz

Bu 20 gün berbat geçti. Zaten eşim ilk günden beri oldukça gergindi? Gergin olması gereken kişi benim halbuki.
Sonra annem kalp krizi geçirdi doğumdan 3 gün sonra. yoğun bakımda. Annemi hastaneye ben götürdüm (sezaryen dikişlerimle araba kullandım) o sırada bebeğimin şekeri düşmüştü komaya girmek üzereydi eşim başka bir hastaneye götürdü. Saatlerce bebekten habersiz kaldım, koşturdum çünkü annem için.

Neyse sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladım ama o günden sonra eşimden soğudum her lafı batıyor, boşanasım geldi.
Mesela ben annemle uğraşırken bebeği soramadım çünkü hem kendim ameliyatlıyım hem de bebek yabancıda değil babasında. İki kez telefon ettim toplam 16 saat içinde. İyi olduğunu öğrendim sonra tekrar tekrar aramadım. Eşim dedi ki bir kaç gün sonra “neden bebeği çok aramadın sormadın?” Bu söz beni delirtti, zihnimde hep bu var. Arayıp sormalıydım ama bilmiyorum 3 günlük lohusaydım ameliyatlı halimle 16 saat ayakta bekledim annemin yanında. Kötü anne olduğum ima edildi sanki, çok kızdım eşime.

Bir diğer olay da eşim dedi ki bebiş biraz büyüyünce 4 5 aylık olsun vr gözlük alacağım hobi olarak. Almak istediği set de 50 binlik filan. Yani hobi edinecek bunları konuşacak vaziyette miyiz ben burada perişanım adam hobi diyor gözlük diyor. Nefret ettim.

Doğum öncesi evliliğim mükemmeldi bu arada. En ufak bir memnuniyetsizliğim yoktu. Sonra doğum oldu, ben eşimden nefret ettim.

Düzelir mi bu hislerim?
Hemen her anne lohusa iken kocasını boşamayı aklına bir defa da olsa getirmiştir diye düşünüyorum 😀 Çok geçmiş olsun zor bir dönem geçirmişsiniz. Eşiniz anlayışsız davranmış. Sonuçta kendi annesi o durumda olsa kendisi de annesinin yanında olacaktı ve bebeği saat başı arayıp sormayacakti. Eşinize asla anneliğiniz konusunda yorum yapma izni vermeyin. Çünkü sürekli sizi eleştirip canınızı sıkmaya yüz bulacaktır. Daha senelerce bu konuda çatışma yaşayacaksınız. Sürekli sizi çocuk konusunda suçlaması muhtemel. Niye düştü bu çocuk, niye hasta ettin çocuğu diyen babalara dönüşmemesi için gardınızı şimdiden alın derim bir tavsiye olarak 🙂

Düzelir mi bu hislerim?
Annenizi hastaneye götürebilecek başka biri yok muydu?

Sizin eski konularinizi da biliyorum, esinizin tepkisi cok normal
Bence sakin kalmaya calisin ayrintilari dusunmeyin zamanla toparlanirsiniz baska birsey yazmak istemiyorum

Hadi annenizi siz götürdünüz, sonrasında eşinizle yer değişebilirdiniz. Eşiniz haklı, ancak sizin yaşadıklarınızdan ve lohusalıktan dolayı sağlıklı düşünemediğinizi düşünüyorum. Bence eşinizle konuşun ve ikiniz de birbirinizi suçlamayı bırakın.

esiniz o zaman deseydi anneni Ben gotureyim hastaneye sen bebekle git diye daha mantikli olurdu. Akil edememis mi ? Hayir arkadasim cok zor bu hislerin duzelmesi lohusalikta olanlar unutulmuyor

Yeni doğum yapmışsınız , ameliyatlısınız , eşinizin sık sık sizi arayıp destek olması lazım gelmez miydi? 🤷‍♀️
Küsüp sizin aramanızı beklemek yerine kendinin her fırsatta sizi , durumunuzu merak etmesi daha normal olurdu bence. Ama oluyor bazen basireti bağlanıyor insanın şimdi bu karamsarlığa odaklanmak yerine kendinize , bebeğe yoğunlaşın zamanı gelince hislerinizi tekrar ölçüp biçersiniz. Çok geçmiş olsun 💐

X