Amh testi ne kadar güvenilir

birazcikhuzur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2021
611
450
35
Aynı duyguları paylaştığımız güzel yürekli, anne yürekli hanımlar;
Rabbim hepimize anne olmayı en güzel şekilde en tez vakitte nasip etsin diye dua ederek başlamak istiyorum merâmıma.
Amh değeriyle ilgili kafa karışıklığımı doktorlar gideremiyor maalesef. Yaşım 35. 2 sene önce gebelik oluşmuyor diye doktora gittim, ilk o zaman amh bakıldı ve 0.91 çıktı. Bu sonucu almadan önceki son 1 yılım, hayatım boyunca yaşadığım en üzüntülü ve stresli bir dönemdi. Hemen tüp bebeğe gitmemek için yumurta takibi klomen aşılama hsg gibi tedavi yöntemleri uygulandı fakat sadece hsg cekimi sonrasi kimyasal gebelik sonucunu alabildik. İlk amh sonucundan sonra vitamin takviyeleri kullanmaya başladım, ve yaklaşık 5 ay sonrasında amh 1.11 e yükseldi, fakat muayenede görünün folikul sayısı 4-5 civarı oluyordu. İlk amh ölçümünden tam bir sene sonrasında ise amh 2.12 yukseldi fakat yine görünün folikul sayısı 4-5.. tüp bebek denemesi yaptık sağlıklı 4 yumurtadan 2 embriyo oluştu ikisi de transfer edildi ama sonuç maalesef negatif. Şimdi bu ay adetliyken doktora gittim. Solda hiç yumurta görmedi sağda ise iki tane vardı sadece. Amh istedi tekrar 2.03 çıktı. Doktor canını sıkma bazı aylar folikul görünmez bazı aylar çok olur dedi. Ama ben anlamadım amh öyle çok da kötü denilecek bir seviyede olmamasına rağmen neden yumurta sayım bu kadar az. Tüp bebek için çok kararsızım, hem maddi hem manevi çok yıpratıcı bir süreç. Öğretmenim ve bulunduğum şehir de tüp bebek tedavisi yapan bir yer yok. Yaparsam ancak yaz tatilinde yapabilirim. Bu tatilde tüp bebek tedavisi konusunda bir türlü karar alamıyorum. Bir yanım tekrar dene diyor bir yanım akışına bırak diyor. Bana bu konuda değerli fikrini paylaşmak isteyen güzel kalpli anne adayları var mıdır

Son düzenleme:
Yaşadığın duruma çok şaşırdım gerçekten amh artmaz diyorlar Fsh kaç acaba benim amh da ilk bakıldığında 4 yumurta vardı 0.2 ydi 3 ay sonra amh baktırdım 0.5 di 6 yumurta görüldü

Yaşadığın duruma çok şaşırdım gerçekten amh artmaz diyorlar Fsh kaç acaba benim amh da ilk bakıldığında 4 yumurta vardı 0.2 ydi 3 ay sonra amh baktırdım 0.5 di 6 yumurta görüldü
Yanıtınız için teşekkür ederim. En son geçen ayki adetimde test verdim ama 4. Günde fsh 9.87 çıkmıştı. İlk defa bu kadar yüksek çıktı.

Fsh da yumurta salınımında etkili oluyor bildiğim kadarıyla seni yanlış yönlendirmek istemem tabi benim ilk öğrendiğimde 15 çıkmıştı o zaman 4 yumurta görüldü sonra hayıt otu kullandım 7 ye düştü 6 yumurtaya çıkmıştı yaşın daha genç bence biraz araştır doğala yönel inşallah her şey düzelir

Hayıt otunu ben de duydum. Adet olunca başlayacağım. Teşekkür ederim

Oncelikle cok gecmis olsun sana da yurekli kadin, durumun cok ilginc gercekten çünkü sadece vitamin île artmaz amh degeri ve bu kadar bir artis olmaz diye dusunuyorum,kendim 2 yildir kesintisiz vitaminler kullandim. Acaba farkli bir hastanede de mi yaptirsan çünkü deger ve folikül genellikle paralel olur diye biliyorum.
Bu arada ayni yastayiz ve ayni zamandir gebelik dusunuyoruz bende ilk ogrendigimde hastane koridorunda aglamistim ve yalnizdim ô gün, kabullenmem 2 yillimi aldi vs degerimi ogrendigimde 0.2 ydi sonra dustu hemen, en fazla 3 yumurtam gozukuyordu ve 2 tüp bebek yaptim olmadi yumurta kalitesizliginden dolayi sonra 1, 5 aydir beslenme destegi île ilk kez 0.41 oldu simdi folikül sayim kaç bilmiyorum 1 temmuzda doktora gidecegim bakalim.
Eger vaktin imkanin varsa tüp bebek gerekli bir yerde ve yasimiz île yarisiyoruz ayrica onemli olan da folikül sayisi çünkü amh çok dusuk olup cok yumurtasi gozuken kadinlar da vardir eminim. Ben oncelikle eger her sey yolundaysa amh disinda, guzelce birkaç ay beslenir ve tüp bebek yaptirirdim hemen (daha once olsaydi eger telasla tüp bebege baslamadan beslenmeme dikkat edip oyle birkac ay sonra baslardim)
Hayit otunu hic deneyimlemedim hatta aldim duruyor cesaret edemedim çünkü her bünyeye her bedene iyi degil ve donusu olmayan bir hormon düzensizliği de yapabilir ve bu sureci uzatabilir de ha kimisine de hemen sifa olur hamile kalir biraz risk almak olarak bakiyorum ben ve burada oyle hikayeler okuyup vazgecmistim, sen kendini dinle en dogru karari sen vereceksin:)

Sana katılıyorum hayıt otu herkese iyi gelmeyebiliyor bana gelmişti bende bundan bahsetmek istedim sağlıklı beslenmek hepsinden öncedir tabi belki o zamanlar biraz ona da dikkat etmiştim

Sana katılıyorum hayıt otu herkese iyi gelmeyebiliyor bana gelmişti bende bundan bahsetmek istedim sağlıklı beslenmek hepsinden öncedir tabi belki o zamanlar biraz ona da dikkat etmiştim
Bu arada ben karsi degilim asla sans vermek lazim belkide, hatta mfk diye bir doktor var ya ilk hevsele 2 yil once Ürünlerini kullandim 6 ay kadar ve her ay da en az 20 gün gecikme yasiyordum en son sirkelendim ve bana yaramadigini kabul ettim çünkü icinde hayit otu ve civan percemi vs de var ozellilklede balinda ama tabiki kimisi de hemen ilk ay hamile kaldi sanirim biraz bedenini tanimak gerekiyor karar vermek için. Beslenme île ben toparlandim ve inaniyorum da kalitesi de artmistir.
Nerede ne yapiyorsak hepimize sifa olsun her birimizin emegi

Amh testini tüp bebek yapılmayan bir hastanede yaptırın, çünkü... Çok uzun hikaye. Kan tüplerinin soğuk zincir kırılmadan laboratuvar a gitmesi gerekiyor, o nedenle farklı yerlerde farklı sonuçlar çıkıyor. Bir merkez size ısrarla amh değerin çok düşük acilen tüp bebek yapalım diyorsa kulak verin ama hemen başlamayın önce bir bakın gerçekten amh değeriniz kaç diye, ben aynı günde 2 farklı yere kan vermeyi mantıklı buluyorum. Sabah erken saatte vermiş olmanız bile değeri çok değiştirir. Kısacası amh nokta atışı ölçülebilecek bir değer değil ve değişken. Umutsuzluğa kapılmayın o sadece bir rakam ve 0,0001 olsa ne yazar, olacağı varsa her türlü olur. Mucizelere ve kadere inanın. Rakamlarla karmanızı bozmayın, o bebek bu dünyaya gelmek istiyorsa size gelecek, hem gelecek bebek sizin daha sağlıklı olmanızı bekliyor olabilir, kilonuz varsa verin, stresliyseniz strese son verin, spor yapın, güzel beslenin. Herkese sabır ve mucize diliyorum.

Çok teşekkür ediyorum yanıtınız için. Beslenme konusunda çok sağlıklı beslenen biriyim. Bu hep böyleydi, çocukluğumdan beri sevdiğim şeyler hep sağlıklı şeyler. Amh testlerimin ekran görüntüsünü Paylaşmak istiyorum sizinle. X-Y-Z harfleriyle hastane isimlerini kodladım. Aynı hastanede 8 ay arayla verdigim kan testimde (Y hastanesi) 1.12 den 2.12 e yükseldi. Folikul sayımda ise bir artış söz konusu değil. Hayatımdaki tek fark stresi bitirmis olmamdı. Sadece strese bağlı olarak böylesi bir sonuç mümkün mü bilemiyorum. Amh değerim 2.03 çıktığı bu ayda, doktor solda hiç yumurta görmedi sadece sağda iki tane gördü. Ve test kanı verdiğim hastanede yapıldı, bir saat içinde sonuç çıktı.

Umutsuzluğa hiç kapılmıyorum bazen üzülüyorum ama hemencecik toparlıyorum yine kendimi. Bir mucizenin geleceğine inanıyorum. Rabbim hepimize o güzel mucizeyi yaşatsın insallah

Slm amh nasil yüksel di benimkide 30

Merhaba hanımlar ben de k Aralık 2022 amh yaptırdım 2.67 çıkarmıştı.gecen memoril şişli de tüp bebek tedavisinde başlamadan yapırmştm 4.07 çıkmıştı. Bugün opu işlemim oldu 9 yumurta toplandı amh değerine göre az. yani her şey amh değerine göre olmuyor ve her ay değişiyor geçen sene opu(Aralık ayı) da.16 toplanmıştı.

Bu ne yaman çelişki anne demek geldi içimden cidden bu nedir amh 4 çıkıyor aynısı, amh 30 çıkıyor aynısı nedir bu sayılardqn çektiğimiz .
Amh değerinin çıkmasını sadece takviyelere bağlıyorum yani folikul sayısı aynı değişmiyor ama seviye olarak amh yüksek.

Benim en son 0.80 di amh şimdi kaç bilmiyorum. En çok 7 yumurta toplanmıştı ama yeterli kalitede değildi. 3 negatif 1 transfer iptalim var. En son solda hiç yumurta yoktu. Sağda 1 tane görüldü. Yumurta geliştirildi. Embriyo oldu. O da şimdiye kadar ki en iyi kalite de çıktı. Şimdi 35 haftalık hamileyim. Yani Allah ol dedimi oluyor. İster 20 tane olsun ister 1 tane oldu mu oluyor işte. Yaşım 34 bu arada.

Amh testini yaptırdığınız yer çok önemli. Kanın beklemeden laboratuvara gitmeli ve sonuca hızlı bakılmalı. Amh devlet hastanelerinde 15-20 günde çıkıyor. Bu yüzden değer yanlış çıkabiliyor. Testi yaptırdığın yerde sonuç maksimum 1-2 günde çıkmışsa sonuca güvenmen lazım. Benzer bir şey benim de başıma gelmişti.

Bir de Amh ve sayılan folikül sayısının tutarlı olması bekleniyor ama genelde öyle olmuyor.

Masallah, rabbim evladınıza sağlıkla kavuşmayı nasip etsin. Çok sevindim adınıza. Çok haklısınız, nasip oldu mu Allah ol der oluverir

Ben inanıyorum eskiden yok falan diyordum da gerçekten nasip işi. Doktorlara kalsa nefes almayıp tedavi üstüne tedavi yapalım. Ama Rabb'im ol derse oluyor. Önemli olan inanmak ve sabretmek. Rabb'im sağ salim kucağına almayı nasip etsin. Hayırlı evlat olsun inşallah

2 yıl önce 1.51 çıkmıştı bugün baktırdım 2.21 çıktı 29 yaşındayım. Aynı hastanede yaptırdım nasıl arttı hiçbir fikrim yok ilki mi hataliydi yoksa artan bir değer mi acaba

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…