Altin biriktirelim

Kızlar bana bir el atıverin 🤗

yurtdışında yaşadığım için altın nasıl “alınır” pek bilmiyorum, bu sebeplede çekiniyorum beni kandırırlarsa daha doğrusu tabiri caizse “kazıklarlarsa” diye, adamlar ellerine hesap makinesi alıp şak şak şak tuşlara basıyorlar pat diye bir fiyat söylüyorlar, yok işçilikmiş yok bilmem neymiş,
İşçilik heryerde aynımı oluyor, birde cumhuriyet falan hariç her takının işçiliği oluyormu?
Bu ara Altının fiyatı durmadan değişiyor mesela almak istediğim gün altının gram fiyatının ne olduğunu nerden öğrenebilirim.
Yurtdışı nasil altın alınır, kuyumcular nasıldır bilmiyorum. Ben tr deki durumu bildiğim kadar yazayım. Üç aşağı beş yukarı genelde çeyrek, yarim, tam gibi altınların fiyatı aynı oluyor. Yani 1500 işe çeyrek en ucuz veren eski yeni tarihli diye değişmekle birlikte 10 lira oynuyor benim gördüğüm. Bilecikte de söyle bir durum var. Öncelikle 22 atar mi 14 ayar mi? Bu da fiyatı çok değiştiriyor. Eğer ilerde satmayı düşünüyorsanız 22 ayar alın. Bir de adana vurması gibi, dux lazer kesim gibi bileziklerin işçiliği daha az oluyor diye biliyorum. Eğer bilezik ne kadar janjanliysa işçilik o kadar fazla oluyor. Satarkende o kadar zarar ediyorsunuz. Internetten harem altın sayfası var. Kuyumcuların oradan baktığını görmüştüm.

sempatik_kiz sempatik_kiz aslinda ben de koymak isterim ama vaktim yok yardim edenim de yok domates yaptim her sene tursu yaptim sana da yazmistim sonra yemek konservesi yaptim. Cocuklar biraz buyusun ben de yapicam. Buzluga falan koycam
Çocuklu aileler içinde büyük kolaylık oluyor cnm buzluk
Ben bazen yaptığım yemekleri özellikle 2 ölçü yapıp yarısını buzluğa atıyorum
Sende deneyebilirsin
Sonra direk vaktimin olmadığı günler de ya da bir şey yapmak istemediğimde çıkar ısıt ye
Çok rahat oluyor
Buzluk candır gerisi heyecan 🤣🤣. Hazır çıkar işit süper. Hamilelikte çok işine yarayacak. Doğum sonrası içinde buzluk yatırımı yapmanı tavsiye 3derim uykusuzlukla bebisle yemek yapmak çok zor oluyor.
Ben buzluğu çok aktif kullananlardanım zaten cnm.
Buzluk olayı olmasa ne yapardım bilmiyorum
Gerçekten elim ayağım gibi

Yurtdışı nasil altın alınır, kuyumcular nasıldır bilmiyorum. Ben tr deki durumu bildiğim kadar yazayım. Üç aşağı beş yukarı genelde çeyrek, yarim, tam gibi altınların fiyatı aynı oluyor. Yani 1500 işe çeyrek en ucuz veren eski yeni tarihli diye değişmekle birlikte 10 lira oynuyor benim gördüğüm. Bilecikte de söyle bir durum var. Öncelikle 22 atar mi 14 ayar mi? Bu da fiyatı çok değiştiriyor. Eğer ilerde satmayı düşünüyorsanız 22 ayar alın. Bir de adana vurması gibi, dux lazer kesim gibi bileziklerin işçiliği daha az oluyor diye biliyorum. Eğer bilezik ne kadar janjanliysa işçilik o kadar fazla oluyor. Satarkende o kadar zarar ediyorsunuz. Internetten harem altın sayfası var. Kuyumcuların oradan baktığını görmüştüm.
Teşekkür ederim 🤗 niyetim türkiyeden almak. Çeyrek altında tarihe dikkat edildiğini bilmiyordum, eski tarih olanlarmı daha ucuz oluyor?
Bileziklerim var düz eski model düğünümden, nerdeyse hiç kullanmadım onları değiştirmek istiyorum, 22 ayarlar, çocukların üç beş kuruş birikmiş harçlıkları var onlarlada kuzularıma tüm veya çeyrek almak istiyorum. Merakımda 22 ayar kelepçeli bilezik var ama ne kadar tutar param yetermi 🤷🏻‍♀️ veya 5i bir yerde düşünüyorum, kaç yıldır biriktirdim bakalım nasip 😊

Teşekkür ederim 🤗 niyetim türkiyeden almak. Çeyrek altında tarihe dikkat edildiğini bilmiyordum, eski tarih olanlarmı daha ucuz oluyor?
Bileziklerim var düz eski model düğünümden, nerdeyse hiç kullanmadım onları değiştirmek istiyorum, 22 ayarlar, çocukların üç beş kuruş birikmiş harçlıkları var onlarlada kuzularıma tüm veya çeyrek almak istiyorum. Merakımda 22 ayar kelepçeli bilezik var ama ne kadar tutar param yetermi 🤷🏻‍♀️ veya 5i bir yerde düşünüyorum, kaç yıldır biriktirdim bakalım nasip 😊
Evet eski tarihliler daha ucuz oluyor. Kelepçeli bileşiklerde janjanli olan gruptan 🤣. 5 bi yerde benim en sevdiğim. Dugunumde annemler takmıştı.

Konserveler:
  • Kırmızı biberli Domates sosu ( Rende domates)
  • Menemen (Doğranmış domates ve doğranmış yeşil biberli)
  • Domates soslu Karışık kızartma
  • Taze fasulye
  • Taze börülce
  • Patlıcan yemeği
  • Közlenmiş patlıcan, domates ve biberli kahvaltılık meze
  • Bamya
  • Mısır
  • Garnitür
  • Çeşitli Meyve suları

Derin dondurucu hazırlıkları:
  • Karışık kızartma (patlıcan, kabak, biber yoğurtlamak için)
  • Karnıyarık için patlıcan kızartması
  • Rendelenmiş kabak (mücver için)
  • Barbunya
  • Dolmalık biber
  • Doğranmış yeşil ve kırmızı biber
  • Közlenmiş patlıcan
  • Közlenmiş kırmızı biber

Bunların dışında yazdan yine hazırlıklar yapıyoruz.

• Tarhana, erişte, reçel, çorbalık kesme hamur, salça, turşu, asma yaprağı.
  • Yeşil zeytini zaten kendimiz yapardık. 2 senedir öğrendim siyah zeytinide kendimiz yapıyoruz.
  • Bir de sebze ve meyve kurutuyoruz.
  • Patlıcan, biber, elma, armut, cennet meyvesi vs…

Siyah zeytini nasıl yapıyorsun

Ve meyveleri nasıl kurutuyorsun

Günaydın 🖐. Bugün hava güneşli buralarda . Güneşin mutlulukla bir ilgisi var bence . Ama henuz minigimle disari cikabilecegimiz kadar sicak değil. Herkese güzel bir gün diliyorum 🥰

Meyveleri direk dilimleyip bir sofra bezinin üstüne sererek güneşte kurutuyorum
Siyah zeytinide 5 litrelik su bidonlarında yapıyorum
1 bidon tam 3 kg zeytin alıyor

Zeytinleri direk bidona dolduruyorsun
Üzerine 1 çay bardağı tuz
1 çay bardağı sıvı yağ
Yarım çay bardağı şeker
Bir kaç damlada sirke ekliyorsun
Gözünün önünde bir yerde dursun bu bidon
Gidip gelip bu bidonu sallıyorsun
1 ay içinde olur zaten
Olduğunuda tadına bakarak anlayacaksın
Acısı geçmiş olacak
Sonra bu zeytin sana tuzlu gelirse 2 gün suda bekletirsin suyunu değiştirerek
Sonra süzüp bir tepside 2 gün güneşte kurut
2 günün sonundada cam kavanoza al üzerine çok az zeytinyağı dökerek karıştır ve buzdolabında saklayarak tüket
Ben bu seneye kadar suda beklettikten sonra bir çuvala alıp üzerine bir ağırlık bastırıp 2 gün öyle içinde olan duyunun gitmesini bekleye öyle güneşte kurutuyordum
Ama bu sene direk basmadan güneşte kurutuyorum
Bu şekilde daha lezzetli geliyor bana

1 çay bardağı sıvı yağ
Yarım çay bardağı şeker
1 ay içinde olur zaten
Acısı geçmiş olacak
2 günün sonundada cam kavanoza al üzerine çok az zeytinyağı dökerek karıştır ve buzdolabında saklayarak tüket
Ben bu seneye kadar suda beklettikten sonra bir çuvala alıp üzerine bir ağırlık bastırıp 2 gün öyle içinde olan duyunun gitmesini bekleye öyle güneşte kurutuyordum
Super
İnsanin alip yaasi geliyor
Hangi ayda zeytin aliyorsun
Pazardan mi alacagiz?
Bana 3kg yeter de artar bile

Super
İnsanin alip yaasi geliyor
Hangi ayda zeytin aliyorsun
Pazardan mi alacagiz?
Bana 3kg yeter de artar bile
Ya pazardan alıyorum ya da satan tanıdıklardan
Hangi ayda aldığımı hatırlamıyorum 🙈
Zaten pazarlar dolmaya başlayınca zeytin zamanı olduğunu anlıyoruz
Ama siyah zeytindede yeşil zeytindede tür olarak tavşan yüreği yada Gemlik alıyorum
Bu ikisinin tadını seviyorum ben

1 çay bardağı sıvı yağ
Yarım çay bardağı şeker
1 ay içinde olur zaten
Acısı geçmiş olacak

Çok teşekkür ederim
Afiyetle yiyin

Günaydınlar karimsi bir günden 🖐😅. Tarif için tesekkurler sempatik_kiz sempatik_kiz . Ben de deneyeceğim zeytin zamanı. Bizimkilerin biraz zeytinleri var bahçede bu sene bu tarifle kurmayı deneyeceğim.

Günaydınlar karimsi bir günden 🖐😅. Tarif için tesekkurler sempatik_kiz sempatik_kiz . Ben de deneyeceğim zeytin zamanı. Bizimkilerin biraz zeytinleri var bahçede bu sene bu tarifle kurmayı deneyeceğim.
Ben hiç siyah zeytin yapmamıştım
Komşulardan bu tarifi öğrendiğimden beri yapıyorum ve artık dışarıdan hiç almıyorum
Umarım sende beğenirsin 😊

Hayırlı sabahlar kızlar
Gün yine harcamayla başladı

Getir büyükte indirim vardı
30 lu yumurta 20 TL
Yarım kilo tereyağı 20 TL
Kotex ped 20 TLydi
Toplam 60 TL harcadım.
Çok uyguna geldi aldıklarım

Hayırlı sabahlar kızlar
Gün yine harcamayla başladı

Getir büyükte indirim vardı
30 lu yumurta 20 TL
Yarım kilo tereyağı 20 TL
Kotex ped 20 TLydi
Toplam 60 TL harcadım.
Çok uyguna geldi aldıklarım
Tereyag çok uygunmuş. Ne markaydı? Tabi yumurtada yarı fiyatmış gerçekten. Ben yumurtayı organik alıyorum. Çocuklar küçük diye. Daha da pahalı o yüzden.

Ben hiç siyah zeytin yapmamıştım
Komşulardan bu tarifi öğrendiğimden beri yapıyorum ve artık dışarıdan hiç almıyorum
Umarım sende beğenirsin 😊
Yapma zeytin bahçe alındığından beri tüketiyoruz 2- 3 yıldır. Ondan 9nce marmarabirligin sele zeytini alıyordum. Çokta beğeniyordum. Yapma zeytin ilk sene çok güzel olmuştu. Bu sene biraz erken toplamışlar sanirim siyah zeytin için güzel olmamıştı. Yutamıyoruz acı geliyor. Ben de pogacada kullanıyorum. Öyle hosumuza gitti. Hiç sevmem yiyeceg8 ziyan etmeyi. Hele de bahçeden el emeği çok var çünkü.

Tereyag çok uygunmuş. Ne markaydı? Tabi yumurtada yarı fiyatmış gerçekten. Ben yumurtayı organik alıyorum. Çocuklar küçük diye. Daha da pahalı o yüzden.
Bende tereyağı yumurta vs yapan tanıdıklardan alıyorum
Ama bu sefer fiyat çok uygundu
Pasta börek yaparken kullanmak için aldım

X