Alkolle çok içli dışlı olan sevgili…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her ikiside
Açık görüşlü bir insan alkole karşı niye olsun ki bu kadar
Kendisi içmese bile bu kadar dert etmez
Alkol nedir ki ayrıca öcü mü
İnsan kendini bildiği sürece alkol almak çok normal birşey bu kadar büyütülecek birşey yok!
Niyetim polemik değil de şimdi sözleriniz bana da dokunuyor ama.
Büyütmek istediğimiz mevzuyu büyütebiliriz bence.
Ben kendi çapımda kimsenin alanına girmeden eşimin alkol almayan biri olmasına özellikle dikkat ederek açık görüşlü olma hakkımı kaybettim ama siz bu düşüncenizle çok modernsiniz.
Evet.

Hayır bir de evlilik planları var, karşıda alkol almayı seven bir aile var. O ortamlar evlilik sonrası rahatsız etmeyecek mi? Annen baban bize yemeğe gelince ben onlara rakı sofrası kurmam mı diyecekti mesela konu sahibi? Ya da kuzenler onlar bunlar bir akşam bira film yapmaya bu çocuğun evine gelemeyecekler mi? Ya da onlar gelince konu sahibi mi gidecek evden?
benim nisanlimin ailesi daha muhafazakar bize gore, evlerinde alkol alinir ama babasi annesi falan almaz mesela. benim babam da boyle alkolu vaaoovvv bir sey olarak gormez ama icer. atiyorum aksam dinlenirken bir bardak viski, genelde yemeklerde bir kadeh sarap vs. bir araya gelince de mesela masada babam alkol alir, adamin yemegini yerken ictigi bir kadeh saraptan kim rahatsiz olabilir?

eger sevgilimin ailesi buna laf etme hakkini kendilerinde gorselerdi ben askimdan olsem de bitirirdim. cunku bu baska boyut ya yani icmemek okey ama tahammul dahi edememek baska. isin icine baska hassasiyetler giriyor. ayrilmaktan baska secenek yokmus zaten bu iliskide. hosgoru sifir yani.

Arkadaşlar merhaba. Birkaç aydır süregelen bir ilişkim vardı. Arkadaşça başlayıp çok ani ve düşünmeden ilişkiye dönen bir şey. Genel anlamda çok iyi anlaşıyorduk, ikimiz de gezmeyi çok seviyoruz hayvanları çok seviyoruz. İkimizin de evcil hayvanı var vs. İlişkiye ani başladığımdan bilmiyordum ama erkek arkadaşım alkol kullanıyor. Ve aşırı da seviyor. Öyle ki evinde viski şişelerini dahi koleksiyon yapıp saklamıştı düşünün. Ailesinde de var alkol kullanımı, kız kardeşten tutun, halaya amcaya kuzenlere kadar var alkol kullanımı. İnsanlara saygı duyulması gerektiğini düşünen bi insanım ama, aile yapım ve yaşantım buna tamamen ters. Bizim sülalede hiç yok. Hiç de alışkın olmadığım şeyler. Bir şey demedim başlarda ama birkaç kez kokusundan rahatsız olduğumdan, benim de alkolü sevmediğimi bildiğinden kendi isteği ile bıraktı. Sigara da kullanıyor. Bu konuda da çok rahatsızdım. Koku beni çok irite ediyordu. Alkol kullanan biriyle ilişkiyi evlilik boyutuna taşımayacağımı, ciddi bir gelecek niyeti varsa bunun sorun olacağını ailemin de kesinlikle kabul etmeyeceğini belirttim. Neyse 2-3 aydır beni rahatsız ettiğini bildiğinden alkolü bırakmış hiç kullanmıyordu. Sadece ailesiyle düğünde bayraMda içeceği noktasında anlaşmıştık. Sorun da yaşamıyorduk. Bi ara kardeşi ve onun sevgilisiyle sahile gidip masa kuracaklardı alkol kullanacaklardı beni de davet ettiler ben de kibarca alkollğ ortamlarda bulunmaktan hoşlanmadığımı başka bir zaman alkolsüz bir ortamda birkte birşeyler yapabileceğimizi düşünerek iyi eğlenceler diledim. Ancak geçenlerde son zamanlarda biraz yoğun olduğumdan eskisi kadar sık buluşamamıştık ve kendince benim uzak durduğum gibi algılara girmiş canı sıkılmış. Konuştuğumuzda kampa gidiyorum dedi kimle dedim, Bana a kişisiyle dedi. Bu kişi de annesinin görüşmesini kesinlikle istemediği beni özellikle uyardığı bu kişiden uzak tut dediği, bir sürü pisliğe bulaşmış saçma sapan bir adam. O adamla kampa gidip alkol kullandığını öğrenince çıldırdım bana verdğin sözü tutmadın hem de bu adamla alkol kullandın dedim. Bana sadece ailemle o da bazen diye söz vermemiş miydin dedim. Sözünü tutmadın dedim. Üzerine bir de bana bunu anneme söyleme sorarsa tek de yanım da a kişisi olduğunu bilmesin dedi. Resmen kendi yalan söylüyor annesine bana da söyletcekti. Annesinin anksiyete falan var üzülünce kötü oluyor. Sonradan söylemiş annesi ne a kişisi de vardı diye ama doğru zamanda söylemişmiş. Yani yalan söylememiş anneme sor bilir a kişisiyle gittiğimi dedi. Ben de alkolle bu kadar iç içe olman kendi isteğinle ben sırf ciddi bi gelecek düşüneyim diye alkolü bıraktığın halde 2 ay sonra ilk fırsatta başlaman senin bunu çok sevdiğini değişmek istemediğini böyle mutlu olduğunu gösterir dedim. Ben seni birşeylere zorlamak da istemiyorum ancak bunu ne ben ne aile yapım kabul etmez üzgünüm alışkın olmadığımız ortamlar ileride çok sorun yaşarız dedim. Ben eş adayı olarak mümkünse alkol sigara kullanmayan birini tercih ederim, gelecek anlamında seninle böyle düşünemem, bunları bilmeden çok hızlı doğaçlama başlayan bir ilişki oldu ama bile bile devam etmek yanlış, vaktini almama da gerek yok dedim ve ayrıldım. Benim sığ düşündüğümü göründüğüm gibi özgürlükçü olmadığımı vs söyledi. Ne var sen de kabullensen ben alkolümü içsem sen kolanı da sorun etmesen beraber birşeyler yaparken dedi. Ama ben gerçekten hiç alışkın değilim ve çok huzursuz oluyorum. Kendimi ait olmadığım bi yerde puzzle ın yanlış parçası gibi hissediyorum. Eski sevgilimden 2 sene çıkıp giyim tarzımı Değiştirmem konusundaki aşırı baskıları kavgaları sonucu ayrılmıştım. Şimdi ben de onun alkolünü kabul etmiyorum ve bana yapılanı başkasına yapıp haksızlık mı yapıyorum diyorum. Ama gerçekten hayal ettiğim eş ve baba figürü Alkol sigara kullanarak çocuklarıma kötü örnek olacak bir figür değil. Bu da benim karakterim sonuçta? Sizce yanlış mı yaptım ayrılmakla siz olsanız ne yapardınız?
Yaşam tarzı sana tersse şimdiden ayrılman iyi olmuş. Son olayda içki içmek için bahane aramış resmen. Yarın evlendiğinizdede aynıları olurdu ve hep içmek için bi bahane bulurdu suçuda sana atardı. Gerek yok devam etmeye bence iyi yapmışsın

Arkadaşlar merhaba. Birkaç aydır süregelen bir ilişkim vardı. Arkadaşça başlayıp çok ani ve düşünmeden ilişkiye dönen bir şey. Genel anlamda çok iyi anlaşıyorduk, ikimiz de gezmeyi çok seviyoruz hayvanları çok seviyoruz. İkimizin de evcil hayvanı var vs. İlişkiye ani başladığımdan bilmiyordum ama erkek arkadaşım alkol kullanıyor. Ve aşırı da seviyor. Öyle ki evinde viski şişelerini dahi koleksiyon yapıp saklamıştı düşünün. Ailesinde de var alkol kullanımı, kız kardeşten tutun, halaya amcaya kuzenlere kadar var alkol kullanımı. İnsanlara saygı duyulması gerektiğini düşünen bi insanım ama, aile yapım ve yaşantım buna tamamen ters. Bizim sülalede hiç yok. Hiç de alışkın olmadığım şeyler. Bir şey demedim başlarda ama birkaç kez kokusundan rahatsız olduğumdan, benim de alkolü sevmediğimi bildiğinden kendi isteği ile bıraktı. Sigara da kullanıyor. Bu konuda da çok rahatsızdım. Koku beni çok irite ediyordu. Alkol kullanan biriyle ilişkiyi evlilik boyutuna taşımayacağımı, ciddi bir gelecek niyeti varsa bunun sorun olacağını ailemin de kesinlikle kabul etmeyeceğini belirttim. Neyse 2-3 aydır beni rahatsız ettiğini bildiğinden alkolü bırakmış hiç kullanmıyordu. Sadece ailesiyle düğünde bayraMda içeceği noktasında anlaşmıştık. Sorun da yaşamıyorduk. Bi ara kardeşi ve onun sevgilisiyle sahile gidip masa kuracaklardı alkol kullanacaklardı beni de davet ettiler ben de kibarca alkollğ ortamlarda bulunmaktan hoşlanmadığımı başka bir zaman alkolsüz bir ortamda birkte birşeyler yapabileceğimizi düşünerek iyi eğlenceler diledim. Ancak geçenlerde son zamanlarda biraz yoğun olduğumdan eskisi kadar sık buluşamamıştık ve kendince benim uzak durduğum gibi algılara girmiş canı sıkılmış. Konuştuğumuzda kampa gidiyorum dedi kimle dedim, Bana a kişisiyle dedi. Bu kişi de annesinin görüşmesini kesinlikle istemediği beni özellikle uyardığı bu kişiden uzak tut dediği, bir sürü pisliğe bulaşmış saçma sapan bir adam. O adamla kampa gidip alkol kullandığını öğrenince çıldırdım bana verdğin sözü tutmadın hem de bu adamla alkol kullandın dedim. Bana sadece ailemle o da bazen diye söz vermemiş miydin dedim. Sözünü tutmadın dedim. Üzerine bir de bana bunu anneme söyleme sorarsa tek de yanım da a kişisi olduğunu bilmesin dedi. Resmen kendi yalan söylüyor annesine bana da söyletcekti. Annesinin anksiyete falan var üzülünce kötü oluyor. Sonradan söylemiş annesi ne a kişisi de vardı diye ama doğru zamanda söylemişmiş. Yani yalan söylememiş anneme sor bilir a kişisiyle gittiğimi dedi. Ben de alkolle bu kadar iç içe olman kendi isteğinle ben sırf ciddi bi gelecek düşüneyim diye alkolü bıraktığın halde 2 ay sonra ilk fırsatta başlaman senin bunu çok sevdiğini değişmek istemediğini böyle mutlu olduğunu gösterir dedim. Ben seni birşeylere zorlamak da istemiyorum ancak bunu ne ben ne aile yapım kabul etmez üzgünüm alışkın olmadığımız ortamlar ileride çok sorun yaşarız dedim. Ben eş adayı olarak mümkünse alkol sigara kullanmayan birini tercih ederim, gelecek anlamında seninle böyle düşünemem, bunları bilmeden çok hızlı doğaçlama başlayan bir ilişki oldu ama bile bile devam etmek yanlış, vaktini almama da gerek yok dedim ve ayrıldım. Benim sığ düşündüğümü göründüğüm gibi özgürlükçü olmadığımı vs söyledi. Ne var sen de kabullensen ben alkolümü içsem sen kolanı da sorun etmesen beraber birşeyler yaparken dedi. Ama ben gerçekten hiç alışkın değilim ve çok huzursuz oluyorum. Kendimi ait olmadığım bi yerde puzzle ın yanlış parçası gibi hissediyorum. Eski sevgilimden 2 sene çıkıp giyim tarzımı Değiştirmem konusundaki aşırı baskıları kavgaları sonucu ayrılmıştım. Şimdi ben de onun alkolünü kabul etmiyorum ve bana yapılanı başkasına yapıp haksızlık mı yapıyorum diyorum. Ama gerçekten hayal ettiğim eş ve baba figürü Alkol sigara kullanarak çocuklarıma kötü örnek olacak bir figür değil. Bu da benim karakterim sonuçta? Sizce yanlış mı yaptım ayrılmakla siz olsanız ne yapardınız?
Gayet doğru yapmışsın, suçlamalara aldanma, ben bu tip şeylere takılan biri değilim ama kesinlikle alkol ve sigara tüketen birini istemiyorsanız onu değiştirmek yerine uzaklaşmanız en doğrusu. İstemeyerek terkedilen alışkanlıklar mutlaka dönüş yapıyor ki sizde de yapmış. Geri adım atmayın. Bu ikiniz için de doğru karar.

Ben kendi çapımda kimsenin alanına girmeden eşimin alkol almayan biri olmasına özellikle dikkat ederek açık görüşlü olma hakkımı kaybettim ama siz bu düşüncenizle çok modernsiniz.
Evet.
(kimseye dar görüşlü demek haddim değil bunu baştan belirteyim)

Şimdi şöyle, bir insan alkol almaktan hoşlanmıyor olabilir, kullanmak istemiyor olabilir, hayat arkadaşında aradığı kriter bu olabilir buraya kadar sorun yok. Ama bu insan alkolün olduğu ortama girmek istemiyorsa, evime asla sokmam diyorsa orada devreye muhafazakarlık giriyordur. Modern muhafazakar kavramını benim aklım almıyor. Yine sorun yok, muhafazakar bir yaşam biçimini seçen bir insana diyecek hiç bir şey yok. Ama o zaman da eş seçimini ona göre yapması gerekiyor. Yoksa sorunlar kaçınılmaz.

Ben kendi çapımda kimsenin alanına girmeden eşimin alkol almayan biri olmasına özellikle dikkat ederek açık görüşlü olma hakkını kaybettim.
Aynı şeyi düşünüyorum ,yakın çevrem alkolda alır sigarada içer buluduklari ortaama da ayak uydururum ama eş diye sectigim insanın bende kullanmasını sigara dahi istemem ,istemeyebilirim böyle düşününce de bende dar , sığ görüşlü olmuyorum . Kim ne düşünürse düşünsün 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

yaşam şekiline hakkınız olmayarak müdahale etmişsiniz. karşınızdaki keşke en baştan kabul etmeseymiş sanırım duygusal yakınlıktan dolayı denemiş, olmamış.
belli ki bambaşka hayat tarzlarının insanlarısınız. ilişkinizi ileri götürmeyecekseniz de bitirmeniz en mantıklısı.
alkol alması onu almamanız sizi kötü yapmaz. ama alkollü masada bile oturmak istemiyorsunuz, adamın tüm sülalesi kullanıyor. belli ki alkol ortamı yaratmayı da seviyorlar. bu durumda kendisi kabul edip içmese de bir süre sonra ailesinden koptuğunu düşünüp agresifleşir, ki haklılık payı da olur. çünkü her zaman siz olmadan gitmesi de uygun olmayacaktır.
zaten hatır için denemiş bu da net. kendinize uygun insanlarla karşılaşmak için yolları ayırın en temizi.

Evet.
Benim görüşüm bu
Herkes istediği gibi düşünebilir
Modern görüşlü değil demek hakaret mi peki?
Neden bu kadar dokunuyor anlamadım
Ben alkol alıyorum bana içme diyen biriyle asla olamam mesela
Beni kısıtlayan özgürlüğüme saygı duymayan bir erkek istemem
Modern değildir bana göre
Benim hayatım benim fikrim
Seninki de öyle
Alınacak birşey yok!

(kimseye dar görüşlü demek haddim değil bunu baştan belirteyim)

Şimdi şöyle, bir insan alkol almaktan hoşlanmıyor olabilir, kullanmak istemiyor olabilir, hayat arkadaşında aradığı kriter bu olabilir buraya kadar sorun yok. Ama bu insan alkolün olduğu ortama girmek istemiyorsa, evime asla sokmam diyorsa orada devreye muhafazakarlık giriyordur. Modern muhafazakar kavramını benim aklım almıyor. Yine sorun yok, muhafazakar bir yaşam biçimini seçen bir insana diyecek hiç bir şey yok. Ama o zaman da eş seçimini ona göre yapması gerekiyor. Yoksa sorunlar kaçınılmaz.
Tabii ki, aynı görüşteyim eş seçimi konusunda.
Yalnız alkolün olduğu ortamda bulunmamak da seçim.
Herkesin dikkat ettiği sınırlar olabilir, bir tercihle dar görüşlü olamayız.

Son düzenleme:
Yaşam tarzı sana tersse şimdiden ayrılman iyi olmuş. Son olayda içki içmek için bahane aramış resmen. Yarın evlendiğinizdede aynıları olurdu ve hep içmek için bi bahane bulurdu suçuda sana atardı. Gerek yok devam etmeye bence iyi yapmışsın
Evet hem bahane buldu ilk fırsatta alkole koştu hem de tutmuş o gün rakı masasında fotoğraf çekinip profil resmi yapmış. İnadına yapar gibi. Arada alkol kullanmak başka bunu hayatının odak noktası vazgeçilmezin yapmak başkadır demiştim bi ara. Fotoğrafı koyunca özüne dönmüşsün bak, başkası için değişmemeli insan. En doğrusu senin alkole karşı olmayan birini benim de içmeyen birini bulmamdır dedim. Terk edilmemin fotoğrafı o kalsın öyle dedi. Seni haklı çıkarmak için koydum dedi. Bu ayrı tuhaf geldi bana. Kafa yapılarımız uymuyor aile yapılarımız uymuyor görünen o ki. Çünkü bizde hiç alkol yok ne ana tarafında ne baba tarafında. Hepsi de yadırgayacak başka kimse mi bulamadın alkol kullanan aileyi soktun içimize diyecekler. Yaşam tarzlarımız farklı. Gerçekten hayatında çok önemli bi yer kaplıyor.

Bence ayrilmaniz ikiniz açısından da iyi olmuş. Hatta erkek arkadaşınız açısından daha iyi olmuş annesi ve sizin aranızda ordan oraya savrulurdu. Umarım akıllanır adam.

Eğer sizin için net kırmızı çizgiyse ayrılmanız sizin için daha doğru olur yoksa çok üzülürsünüz. Kimse alıskanlıklarından zevkinden keyfinden kolay kolay vazgeçmiyor (sosyal içici olsa uzak durabilir sadece)

Alkol kullanını kırmızı çizginizse daha en baştan başlamayacaksını, hatalısınız.

En büyük yanlış da karşı tarafı kendi beklentilerinize uydurmaya çalışmak. Neden insanlar sizi mutlu etmek için, mutlu oldukları şeylerden vazgeçsinler? Sizce bu sürdürülebilir bir şey mi? Eşim bana çikolatayı bırak dese mesela, diyelim ki çok seviyorum diye çikolatayı bıraktım; ne kadar süre mutlu olurum eşimle?

Aynı şeyi düşünüyorum ,yakın çevrem alkolda alır sigarada içer buluduklari ortaama da ayak uydururum ama eş diye sectigim insanın bende kullanmasını sigara dahi istemem ,istemeyebilirim böyle düşününce de bende dar , sığ görüşlü olmuyorum . Kim ne düşünürse düşünsün 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Burada müdahale var ama.
Baştan öyle birini seçmek tamam ama seçtiğini değiştirmek bence de hoşgörüsüzlük.
Ben içmem mesela eşim içer. Bana sende iç dese aynı müdahale olur.

Ayrılmakla en doğrusunu yapmışsınız bence. Dediğiniz gibi bundan sonra kendi kriterlerinize uygun biri ile gelecek düşünmek daha mantıklı. Ama alkol kullanıyorlar kısmını öyle bir yazıyorsunuz ki önyargınız çok fazla hissediliyor. Yanlışsam düzeltin ama "Alkol kullanan aileyi içimize sokmak" tabiri de çok ağır.. Sanki katiller sanki hırsızlar.. Garip geldi bana..
Kim olursa olsun sizden farklı hayat tarzı var diye bu denli ağır eleştirmek bana doğru gelmiyor.

Kaldı ki çoğunlukla eşlik etmediğimiz halde
-kırk yılda bir belki keyfimiz yerindeyse eşlik etmişizdir- gerek arkadaş ortamında, gerek mesleki toplantılarda ya da otellerde bolca kullanan insanla aynı mekanda bulunduk eşimle. Hiç rahatsız olmadım. Alkolsüz kokteylimi içtim kahvemi yudumladım. Rahatsız olunacak bir şey de görmüyorum.

Kötü örnek olayı da aynı önyargı bence. Eşimin ailesi alkol kullanır. Eşim dediğim gibi kırk yılda bir eşlik eder. Benim sülalemde alkol alan yok ama ben de kırk yılda bir de olsa eşlik ederim. Ailelerimiz farklı ama alkole bakışımız aynı. Evimde alkol aldırmam, sigara içirmem. Evim kokmasın diye😂 Bazı arkadaşların dediği gibi ben de evime bira ile gelip içmesine izin vermezdim kimsenin 😂

Ama sizin bu denli kırmızı çizginiz varken ayrılmanız ikiniz için de en iyisi olmuş.
Hakkınızda hayırlısı olsun 🙏🏻

O ayrı iste konu sahibinin de ilk başta bu kadar keskin iken düşünmemesi lazımdı .
Ki haklısınız müdahale var.
Burada müdahale var ama.
Baştan öyle birini seçmek tamam ama seçtiğini değiştirmek bence de hoşgörüsüzlük.
Ben içmem mesela eşim içer. Bana sende iç dese aynı müdahale olur.
Ben arkadaş çevreme hiç müdahale etmedim yahut onları ne kıracak ne de etkileyecek bişey demedim o ortamlara gittigimizde onlar içer ben normal meyve suyu vs içerdim şuanda da yine aynı , "bana ne " der geçerim ama kendim kullanmadığım için de eşimde ilk başta bunu duysa idim flört etmezdim bu da benim tercihim . Ama sonradan zaman geçtikten sonra ayrılmakta işte yine yargılamak ,karışmak oluyor . E diğer yandanda eş diye hayatına soktuğu insan da yalan söylemiş oluyor , ortası yok yani net kesin .

Ki haklısınız müdahale var.

Ben arkadaş çevreme hiç müdahale etmedim yahut onları ne kıracak ne de etkileyecek bişey demedim o ortamlara gittigimizde onlar içer ben normal meyve suyu vs içerdim şuanda da yine aynı , "bana ne " der geçerim ama kendim kullanmadığım için de eşimde ilk başta bunu duysa idim flört etmezdim bu da benim tercihim . Ama sonradan zaman geçtikten sonra ayrılmakta işte yine yargılamak ,karışmak oluyor . E diğer yandanda eş diye hayatına soktuğu insan da yalan söylemiş oluyor , ortası yok yani net kesin .

bence burada sığ görüşlülük diye nitelendirilen şey adamın alışkanlığı bilinerek başlanması ve şart koşulması içmemesi için. bu adama normal geliyor ki hayatında bu alışkanlığı geliştirmiş. istemese yada anormal bulsa ailesi kullansa da o kullanmazdı.
şimdi bilerek başlayıp sonra da değiş demek bana göre hoşgörüsüzlük yada sığ görüşlülük gerçekten. adam içmeye zorlasa ona da hoşgörüsüz ve sığ görüşlü derdim.
sanırım bu tabirler burada alkol almakla eşleştirildi yani alkol alan modern ve geniş görüşlü kullanmayan değil gibi algılandı. ama alakası yok.
bir insanın hayat tarzına müdahale etmek sığ bir yaklaşım.
ha erkek arkadaşın hatası düşünmeden kabul etmek bu isteği. belki yapabileceğini düşündü denedi belki sadece sevdiğinden kabul etti bilemeyiz. ama günün sonunda bundan mutsuz oldu ki gidip alışkanlığını devam ettirmeyi seçti.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X