aldığımız kiloların dağılımı

PembePanter

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2007
1.565
16
40
Bazı kadınlar kilo almaktan aşırı derecede rahtsız olurlar. Özellikle hamilelik döneminde aşırı derecede kilo almak ve doğumdan sonra bunu verememek pek çok anne adayı için korkulu bir rüya gibidir.
Yaygın kanının aksine hamilelikte alınan kiloların büyük bir kısmı artan yağ miktarına bağlı değildir. Gerçekte tüm hamilelik boyunca alına kiloların sadece yaklaşk %30'u annenin yağ kütlesindeki artışa bağlıdır.
Hamilelik vücudunuzda büyük değişimleri beraberinde getirir. Örneğin damarlarınızda dolaşan kan hacmi yaklaşık %50 oranında artar. Memeleriniz doğumdan sonra bebeği beslemek amacıyla büyür. Rahminiz hamilelik öncesindeki boyut ve ağırlığının kat kat üstüne çıkar. Vücudunuz belirli oranda su tutar. Bütün bu değişimler kilo artışı olarak size yansır.
Kadın doğum ders kitaplarında yer alan örneği verelim. Diyelim ki hamilelik öncesinde normal kilodaydınız ve vücut kitle indeksiniz 20-25 arasındaydı (vücut kitlle indeksinizi hesaplamak için tıklayın). Yine hamileliğiniz süresince toplam 12 kilo aldığınızı ve 3500 gram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdiğinizi kabul edelim. Bu duurmda aldığınız kiloların dağılımı şu şekildedir.

Hamilelik süresince aldığımız kiloaların dağılımı
Bebek 3500 gr
Plasenta 700 gr
Amniyon sıvısı 800 gr
Uterus(rahim) 900 gr
Meme dokusu 400 gr
Kan hacmindeki artış 1250 gr
Dokulardaki su artışı 1250 gr
Annedeki yağ hacmi artışı 3200 gr
Toplam=12 kg

Aldığınız bu kiloların yaklaşık 6 kilosunu bebeğinizin doğumuyla birlikte kaybedeceksiniz. Tutulan suyun da önemli bir kısmının kaybedilmesi ile doğumunuz takip eden ilk hafta sonunda aldığınız kilolarınızın 8 kiloya yakınını verdiğinizi fark edebilirsiniz.
Hamileliğiniz sırasında ne kadar çok kilo almışsanız o kadar kolay ve hızlı verebilirsiniz. Bu nedenle eğer hamileliğiniz süresince aşırı kilo aldığınızı düşünüyorsanız paniğe kapılmayın. Ancak bu durum sizi geriye kalan kiloları da kendiliğinizden vereceğiniz hisiine kaptırmasın. Kalan kiloları egzersiz ve diyet ile verebilirsiniz. Ancak bunun için aceleci davranmayın. Zira emzirme dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir.

canım teşekkür ederim bir tek sen yorum yzmışsın hayatım.evet hayatım bend eokuyunca çok sevindim açıkçası.

bende toplmada doğumda 7 kilo su bebekle birlikte gidiyo geriye kalan size kalıyo diye duymuştum
12 kiloysa ben yim sürekli nasılsa gitcek

bende toplmada doğumda 7 kilo su bebekle birlikte gidiyo geriye kalan size kalıyo diye duymuştum
12 kiloysa ben yim sürekli nasılsa gitcek

hayır canım yanlış anlamışsın doğumda 12 kilo gidiyor diye birşey yok.ortala 4,5 kilo kalıyor yağ şeklinde.geriye kalan kısmı gidiyor.zaten bebeklerimizi emzirdikçe ve birazda dikkat ettikçe diğer kalan kilolarda hemen gidiyormuş..inşallah en kısa zamanda eski halimize dönebiliriz kızlar.

inşalllahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
yarabbi gitmezse de AZMİN ELİNDEN NE KURTULMUŞ DİMİ KIZLAR VERİRİZ YETERKİ BEBİŞLERİMİZ SAĞLIKLI OLSUNLAR

inşalllahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
yarabbi gitmezse de AZMİN ELİNDEN NE KURTULMUŞ DİMİ KIZLAR VERİRİZ YETERKİ BEBİŞLERİMİZ SAĞLIKLI OLSUNLAR

ne güzel demişsin arkadaşım azmin elindenn ne kurtulurr diyee.he valla hele bu kadınlar kulubünün azminee hayranımmm :enbuyukkk:

Valla simdi 7 nci ayimin icindeyim ve simdiye kadar tam 9 kilo almisim, öyleyse geriye 3 kilo kaliyo , yani benim icin bundan sonraki her ay basina 1 kilocuk dusuyo sanirim en normalide bu.Cunki bebek bu aydan itibaren her hafta 200-250 gram kadar artiyo buda ayda 1 kilo demek.Insallah bundan sonraki kilolari bebisim alir :)

ayooll ben kalcadanda aldim kilooo klava:
önceden ölcülerim 85-64-90 di
simdiyse 95-92-104
51 kiloyla hamile kaldim simdi 62,5 oldum klava: benim kilolar yanlis yöne gitmis kizlar yaaaaa sırnaşık şey :CüvCüv:

bende 1.5 ay önce doğum yaptım. toplam 14 kilo aldım 7 sini doğumda verdim 7 si kaldı.onuda çok hızlı verdim ama sezeryan olduğum için karnımdaki şişlik hala geçmedi.onun içinde egzersiz yapıyorum ara ara .emzirdiğim için diyet yapamıyorum inşallah eski düz karnıma sahip olurum.

benim de bebeğimden çok popom kilo aldı galiba. 90 lardan 100 lere terfi etti malum bölgem. çatlamadan atlatsak sonra veririz herhalde. benim doğuma 2,5 ay kaldı ama 5 kilodan fazla alırım gibi geliyor bana.

Ben cok defa denedim resim yuklemeyi ama bir turlu olmuyo hep internet duruyo her seferinde hic kismet olmadi yani halbuki cekmistim guzel guzel resimler:1closedeyes:
Ama diyebilirimki tanidigim herkes sadece karnimin buyudugunu söyluyo 9 kilo almama ragmen.CADIARZUBakalim bundan sonra en fazla 4-5 kilo dan fazla almak istemiyorum ama inanirmisiniz kizlar istahim cok acildi bazen kendimi tutamiyorum, ayrica cikolata canim cok cekiyo ama kendime hakim olmaya calisicam, yoksa sonum hic iyi degil:1no2:

benimde göbüşüm büyüdü ama ben kiloyu orantılı aldım.....zaten çok zayıftım o yüzden bemi tanıyanlar hemen kilo aldığımı anlıyorlar ama tanımayanlar hiç kio almamışsın diyorlar...birde benim göbüş hiç 7 aylık göbüşü gibi durmuyormuşşş yani küçükmüşşş...ama herkes çok narin hamile oldun diyorlar..yani dışlarıdan güzel duruyormusm.mesela otobüslerde kimse anlamadığı için bol giymememe rağmen kimse yer vermiyor...ya anlamıyorlar ya da işlerine gelmiyor....ayyyyyyyyyyy çok uzun yasdım dimi

kilo almanın kız-erkek annesi olmakla alakası yok bence de. ben işyerinde tüm gün oturmak zorundayım. evde olanlar gün boyu ister istemez hareket halinde olduğundan ve boş zamanları olup bu zamanları yürüyüş ile değerlendirme şansları olduğundan daha az kilo almalılar tüm gün oturmak zorunda olanlara nazaran.
neyse şimdi herşey bebişlerimizin iyiliği, sağlığı için.

bende yaklaşık 3 kilo aldım bu zamana kadar sadece karnım büyüdü demem yanlış çünkü geçen kış tam fermuarı kapanmayan botlarım bile tayt olduğu halde rahat kapanır oldu nasıl oldu anlamadım karnımı her görende daha büyük duruyorsun diyor

ben takmıyorum ama bebişim sağlıklı olsunda hiç farketmez göbeğimin büyüklüğü yada benim aldığım kilolar ya veririm yada kalan sağlar benimdir derim

slm kızlar.bende 31+1 haftalık hamileyim. Toplam 6 kilo aldım.sizce de az mı ?bebeğimin kilosu normalmiş.ama ben yinde de kaygılanıyorum.herkese sevgiler....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…