Ailemin Yönetme Arzusu

8993

Architect
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2017
1.185
2.834
Herkese iyi haftasonları hanımlar

Şu sıralar burada açtığım konulardan da belli olduğu üzere muzdarip olduğum mevzular yalnızlık ve kendine güvensizlik üstüne bir de karamsarlık .
Kendim hakkında biraz bilgi vereyim

- 22 yaşındayım (Ne çok erken ne çok geç bir yaş )

- Mimarlık okuyorum (Yoğun zor bir bölüm )

- Ailemle yaşıyorum (Her an her istediğini yapamama hesap verme hali "şu saatte gelirim , şuraya gidiyorum , şu kişiyleyim vs. )

- 0 sevgili , flört ilerletememe durumu mevcut ( Tecrübesizlik )

- Öğrencilikten kaynaklı parasızlık ( Her istediğini yapamama istenilen faaliyetlere katılamama )

- İçe kapanıklık

-Sosyal bir canlı olamama durumu ( Okul -ev okul - ev)

gibi gibi ...

Elimdeki bu donelere ek olarak şunları söylemek istiyorum ;

Ailem bir ilişki konusunda beni hep verdikleri telkinlerle engellediler . Mesela babam sürekli der ki okul bitmeden olmaz , kendi ayakların üzerinde dur önce , kafanı bununla meşgul etme her şeyin bir vakti var vs vs .
Yani eğer ona karşı gelirsem kötü bir şeyler yaşanmaz ama içimde hep bir vicdan azabı oluşturdu . Sanki sevgilim olursa babama ihanet etmiş , okulum eğitimim için verdiği emekleri boşa çıkaracakmış gibi hissettirdi bana . O yüzden yapayalnızım .

- Yine aynı şekilde mesela babama bir soru sordum , akşam dışarı çıkmama izin vermiyorsunuz ; ya benim ileride çalışacağım iş geç saatlere kadar sürmek zorunda kalırsa ne yapacağım işten mi çıkacağım dedim tepkiyle karışık . Verdiği cevap " evet başka bir iş bakarız " ...

- Mesela beni çok sıktıklarından bahsettim . Dedim ki " arkadaşım Fransaya gitti ta nereye dil öğrenmeye . Siz beni çok sevdiğinizi iddia ettiğiniz için hep korumaya saklamaya çalışıyorsunuz onun babası onu daha mı az seviyor ? "
Bana verdiği cevap şöyle ki ; herkes imkanı dahilinde
gönderir . Biz seni sevdiğimiz için koruyoruz , sen sevildiğinin bile farkında değilsin . Ben geceleri herkes bu çatının altında olmadan rahat uyku uyuyamam . "

Kızlar aşırı şefkat , aşırı koruma zehirlenmesi geçiriyorum .

Onun beni sevmesini istiyorum beni hep güzel kızım diye sever ama ben ölüyorum .

Dışarıdaki hayatı bilmiyorum . Biriyle karşı karşıya gelince iki kelimeden öteye geçmiyor sohbetimiz . Sohbet yeteneğim yok .

Sinema, tiyatro konser sergi vs gitmiyorum . Artık içimden gelmiyor. Çünkü sürekli aileme ben şurdayım burdayım demek istemiyorum .

Ben artık çocuk değilim lütfen beni biraz rahat bırakın dediğimde sen bizim hep çocuğumuz olacaksın , ben seni her yaşında koruyacağım dedikçe içime öküz oturuyor .

Allah başımdan eksik etmesin onları çok seviyorum ama ben çok bunaldım, kendime güvenim kalmadı .

Yaşıtlarım sevgilileriyle sahilde bisiklet sürerken, adalara gidip piknik yaparken , sinema da sarılıp film izlerken , gittikleri tiyatrodan çıkıp kahve eşliğinde oyunu konuşurken bu yaşadığım hayat çok zoruma gidiyor .

Kendimden nefret eder hale geldim . Eksik yarım biriymişim gibi kin doluyum kendime .

Gelecekteki halimi kafamda şöyle tasvir ediyorum lanet olsun ki ; 45 yaşında , çökmüş , tv başında annesi babasıyla oturup haber izleyen ailesiyle yaşayan bir yalnız kadın ...

Ben ne yapmalıyım ? Ailemi seviyorum ama onların bu fazla düşkünlüğü beni öldürüyor .

Böyle güzel güzel açıklamanızdan anlamıyorlarsa bildiğini okuyacaksın. O sınırı yavaş yavaş geçeceksin. Akşam 20 de mi dönmen gerek 21 da dön. Nerede olduğunu haber ver, aradıkları zaman hemen açma. Başkalarına saygısızlık gibi gelebilir ama bazen insan kendi hayatı için savaşmalı. Herkese aynı fırsatlar verilmiyor.

Ailen seni seviyorsa geç gelsen de severler merak etme. Böyle yaparak seni aslında daha zor bir durumda bırakıp hayatın gerçeklerine hazır bir hale getirmiyorlar. Kulaklarına yarı geçirgen şekilde duymayı öğretmelisin. Söyleneceklerdir, gülümseyip devam et.

22 yasimda annemden izin alirdim disari cikmak icin.babam olmadigi icin annem asiri baskiciydi.sonra is buldum ozel sektörde 10da cikiyodum aksam.oyle oyle alisti ama hala evliligimde bile baski kurma cabasinda.valla degismiyolar.

Bence sen de biraz bu durumu kabullenmiş ve hayatını bu şekilde yönlendirmişsin. Biraz kendini geliştir. Biraz girişken ol. Yapacağın şeyler yanlış şeyler olmayacak sonuçta. Asıl onların yaptığı şey yanlış ve zamanla kabullenmelerini sağla. Yoksa hep peşinde dolanacaklar ve sen bunun için hep onları suçlayacaksın.

Her ailedekinden daha fazla bir korumacılık ya da baskı göremedim.

Kız arkadaşıma bakıyorum babası sevgilisini az çok biliyor dün akşam sevgilisiyle sahile bisiklet sürmeye gittiler akşam 11 gibi döndü eve .
Çok şaşırdım dedim ki baban kızmadı mı ?
O da dedi ki yok artık beni eskisi kadar sıkmıyorlar .

Sorun bence bende .

Herkese iyi haftasonları hanımlar

Şu sıralar burada açtığım konulardan da belli olduğu üzere muzdarip olduğum mevzular yalnızlık ve kendine güvensizlik üstüne bir de karamsarlık .
Kendim hakkında biraz bilgi vereyim

- 22 yaşındayım (Ne çok erken ne çok geç bir yaş )

- Mimarlık okuyorum (Yoğun zor bir bölüm )

- Ailemle yaşıyorum (Her an her istediğini yapamama hesap verme hali "şu saatte gelirim , şuraya gidiyorum , şu kişiyleyim vs. )

- 0 sevgili , flört ilerletememe durumu mevcut ( Tecrübesizlik )

- Öğrencilikten kaynaklı parasızlık ( Her istediğini yapamama istenilen faaliyetlere katılamama )

- İçe kapanıklık

-Sosyal bir canlı olamama durumu ( Okul -ev okul - ev)

gibi gibi ...

Elimdeki bu donelere ek olarak şunları söylemek istiyorum ;

Ailem bir ilişki konusunda beni hep verdikleri telkinlerle engellediler . Mesela babam sürekli der ki okul bitmeden olmaz , kendi ayakların üzerinde dur önce , kafanı bununla meşgul etme her şeyin bir vakti var vs vs .
Yani eğer ona karşı gelirsem kötü bir şeyler yaşanmaz ama içimde hep bir vicdan azabı oluşturdu . Sanki sevgilim olursa babama ihanet etmiş , okulum eğitimim için verdiği emekleri boşa çıkaracakmış gibi hissettirdi bana . O yüzden yapayalnızım .

- Yine aynı şekilde mesela babama bir soru sordum , akşam dışarı çıkmama izin vermiyorsunuz ; ya benim ileride çalışacağım iş geç saatlere kadar sürmek zorunda kalırsa ne yapacağım işten mi çıkacağım dedim tepkiyle karışık . Verdiği cevap " evet başka bir iş bakarız " ...

- Mesela beni çok sıktıklarından bahsettim . Dedim ki " arkadaşım Fransaya gitti ta nereye dil öğrenmeye . Siz beni çok sevdiğinizi iddia ettiğiniz için hep korumaya saklamaya çalışıyorsunuz onun babası onu daha mı az seviyor ? "
Bana verdiği cevap şöyle ki ; herkes imkanı dahilinde
gönderir . Biz seni sevdiğimiz için koruyoruz , sen sevildiğinin bile farkında değilsin . Ben geceleri herkes bu çatının altında olmadan rahat uyku uyuyamam . "

Kızlar aşırı şefkat , aşırı koruma zehirlenmesi geçiriyorum .

Onun beni sevmesini istiyorum beni hep güzel kızım diye sever ama ben ölüyorum .

Dışarıdaki hayatı bilmiyorum . Biriyle karşı karşıya gelince iki kelimeden öteye geçmiyor sohbetimiz . Sohbet yeteneğim yok .

Sinema, tiyatro konser sergi vs gitmiyorum . Artık içimden gelmiyor. Çünkü sürekli aileme ben şurdayım burdayım demek istemiyorum .

Ben artık çocuk değilim lütfen beni biraz rahat bırakın dediğimde sen bizim hep çocuğumuz olacaksın , ben seni her yaşında koruyacağım dedikçe içime öküz oturuyor .

Allah başımdan eksik etmesin onları çok seviyorum ama ben çok bunaldım, kendime güvenim kalmadı .

Yaşıtlarım sevgilileriyle sahilde bisiklet sürerken, adalara gidip piknik yaparken , sinema da sarılıp film izlerken , gittikleri tiyatrodan çıkıp kahve eşliğinde oyunu konuşurken bu yaşadığım hayat çok zoruma gidiyor .

Kendimden nefret eder hale geldim . Eksik yarım biriymişim gibi kin doluyum kendime .

Gelecekteki halimi kafamda şöyle tasvir ediyorum lanet olsun ki ; 45 yaşında , çökmüş , tv başında annesi babasıyla oturup haber izleyen ailesiyle yaşayan bir yalnız kadın ...

Ben ne yapmalıyım ? Ailemi seviyorum ama onların bu fazla düşkünlüğü beni öldürüyor .
Öncelikle onlar sizin aileniz surdayim şuraya gidiyorum sununlayim vs demek çok normal hayatınızda başkası olunca da ona soyliceksinjz evlenince esinize soyliceksinjz bunda rahatsız olmanız gerektirecek bir durum yok. Eğer kucuklugunuzden beri kendi sorumlulugunuzu almadıysanız üniv. Gidince ailenizden bi anda kendi sorumlulugunuzu size vermesini bekleyemezsinjz. Kendinize part time bi iş bulun aktivitelere de katın kurslara da katılın arkadaşlarınızla da gezin tabiki .ailenize kanitlamaniz gereken şey kendi sorumlulugunuzu alabildiğiniz olmalı bu olduktan sonra zaten rahatlarsınız ama ne olursa olsun nerde olduğunuzu kimle olduğunuzu her zaman haber verin en azından Allah korusun başınıza bişey gelse sizi nerde aricaklarinj bilmeliler ve inanın anne babalar bu kadarını hak ediyo

Böyle güzel güzel açıklamanızdan anlamıyorlarsa bildiğini okuyacaksın. O sınırı yavaş yavaş geçeceksin. Akşam 20 de mi dönmen gerek 21 da dön. Nerede olduğunu haber ver, aradıkları zaman hemen açma. Başkalarına saygısızlık gibi gelebilir ama bazen insan kendi hayatı için savaşmalı. Herkese aynı fırsatlar verilmiyor.

Ailen seni seviyorsa geç gelsen de severler merak etme. Böyle yaparak seni aslında daha zor bir durumda bırakıp hayatın gerçeklerine hazır bir hale getirmiyorlar. Kulaklarına yarı geçirgen şekilde duymayı öğretmelisin. Söyleneceklerdir, gülümseyip devam et.

İçimdeki genç kızı öldürdüler . Artık mesela saat 9 a kadar dılarıda kalsam bile o kadar saat ne yapacağım dışarıda diyip tıpış tıpış eve dönüyorum .
İtaatkar yapım onlara güç veriyor .

Her aile gibi bence. Şehir dışında okuduğum halde aileme haber verirdim. Annem hep başına birşey gelse nerede arayacağımızı bilelim derdi. Erkek arkadaşım da oldu. Onunla dolaştım da. Hatta okul bitince evlendim. Yani biraz siz kendinizi baskılıyorsunuz bence. Size gidemezsin demiyorlar anladığım kadarıyla nerede olduğunu söyle diyorlar

benimde ailem öyleydi benim makyaj yapmama bile kuzardi babam kardesim butun kurallari deldi gecti.

Her aile gibi bence. Şehir dışında okuduğum halde aileme haber verirdim. Annem hep başına birşey gelse nerede arayacağımızı bilelim derdi. Erkek arkadaşım da oldu. Onunla dolaştım da. Hatta okul bitince evlendim. Yani biraz siz kendinizi baskılıyorsunuz bence. Size gidemezsin demiyorlar anladığım kadarıyla nerede olduğunu söyle diyorlar

Evet nerede olduğumu bilmek istiyorlar . Ama bu da sürekli kontrol altında yönetildiğimi hissettiriryor özgüvenimi kırıyor .

Bence sen de biraz bu durumu kabullenmiş ve hayatını bu şekilde yönlendirmişsin. Biraz kendini geliştir. Biraz girişken ol. Yapacağın şeyler yanlış şeyler olmayacak sonuçta. Asıl onların yaptığı şey yanlış ve zamanla kabullenmelerini sağla. Yoksa hep peşinde dolanacaklar ve sen bunun için hep onları suçlayacaksın.

Sınırları aştığımda evde huzursuluk çıkarıyormuşum . Bundan dolayı da azar işitiyorum

Bende aynı duruma maruz kalmıştım. Senın yaslarında özellikle karakterinde asilik veya özgürlüğüne aşırı düşkün birisi bu konuda sıkıntı yaşıyor. Ama malesef bu yaştan sonraki insanları değiştirmek de pek mümkün olmuyor. Ama yine de konusarak çözmeye çalışmak en güzeli

Kesinlikle katılıyorum

Haber vermeyi özgürlük kısıtlaması olarak düşünmeyin onları da anlayın kendi canlarindan bir parcasiniz korkuyorlar doğal olarak.
Haber vererek yavaş yavaş bunları atlatırsınız bence.
Nerde olduğunuzu bilmeleri sizin alacağınız keyfi değiştirmez.
Zaten özgürlük kimse naptigimi bilmesin düşüncesi değildir.
Birazcık çabayla isteklerinizde diretme ile alışırlar diye düşünüyorum.

Evet nerede olduğumu bilmek istiyorlar . Ama bu da sürekli kontrol altında yönetildiğimi hissettiriryor özgüvenimi kırıyor .
Kontrol altındaymış gibi düşünme. Özgüven in bu nedenden kırılmamalı. Kendi alanını oluşturmak senin elinde.

Ben de senin gibi düşünürdüm. Babam hicbir yere gitmeme izin vermezdi. (Babam haber sektöründe çalışıyordu.) Hep yalan söyleyerek gitmek istediğim yere giderdim. Şimdi şükrediyorum ki başıma bir şey gelmemiş.
Yaşadığımız ilcedeki dolmuşlara binmeme asla izin vermezdi. Kalabalık olsun otobüsle git derdi. Ben bunu yıllarca anlamadım. Ama özgecan olayından sonra ( Allah rahmet eylesin) babamın beni kontrol ettiğini değil de korumaya çalıştığını anladım.

Bu olay olduğunda babam vefat etmişti. Ondan sonra istediğim her yere gidebilirdim ama içimden gelmedi. Arkamda babam olmadığı için kendimi korumak bana düşmüştü.
Demek ki neler neler gördü ve geçirdi.
Diyeceksin ki insanın başına bir şey gelecekse gelir zaten. Hakli olabilirsin ama insan evlat sahibi olunca daha iyi anlıyor. Sadece üzüldüğüm nokta beni yalan söylemeye itmeseydi mesela , kendi götürseydi. Veya git ama şu saatte gel deseydi falan filan.

Aynı çatı altında yaşamak ve onu seven bir ailesinin olmasını bilmek çok güzel. Onlar seni seviyor sen de kıymetini bil.

Son düzenleme:
X