Ailemi gorememek

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.644
11.704
Arkadaslar merhaba bu konu su aralar beni inanilmaz sikan, geren icime endiseler salan bir konu.

Iki senedir yurtdisinda calisiyorum. Turkiye'ye en son ekim ayinda birkac gun icin gittim. Normalde mayista bir ay gelecektim, ailecek gezecektik ama koronadan dolayi iptal oldu. Isyerim sinirlar acilir acilmaz gidersin bir ay kalirsin diyor. Ama ben cok endiseliyim sebebi de su:

Ailem istanbulda. Annem babam bir evde yasiyorlar kardesim de istanbul'da, o tek basina yasiyor. Babam altmis yas ustu ve akcigerinin cogu alinmis vaziyette. Birkac sene once ileri evre akciger kanseri teshisi kondu, atlatti cok sukur su an. Pandeminin basindan beri evden cikmiyor kimseyi gormuyor. Evden calisiyor. Annem emekli doktor, estetik cerrahi islemleri yapan ozel bir muayenehanede calisiyordu uc aydir calismiyor o da evden cikmiyor isi birakti. Ama yakinda geri donecek. Kardesim de arada annemlere gidiyor, ama o da pandeminin basindan beri evden calisiyor baska kimseyle de gorusmuyor disari cikmiyor toplu tasima kullanmiyor yiyecegi bile siparis veriyor.

Ailem bana sinirlar acilinca gel diyor ama ben takinti yaptim. Ben vaka sayisi az olan bir ulkedeyim ama ise gidiyorum pazara gidiyorum. Havaalanindan ucaktan filan gececegim ya virusu kapar da aileme bulastirirsam? Babam cok buyuk risk altinda. Ote yandan annem de kardesim de calismaya baslayacaklar yakinda, hatta babam da bir yerden sonra disari cikacak sonsuza dek evde oturmayacak, ama bu virus de kaybolmayacak. Annem diyor ki yapacak bisey yok sen gel, ayni evde olsak da uzak duracagiz birbirimizden, hijyene dikkat edecegiz filan. Ama yasadiklari ev kucuk sayilir.

Annem eylulde ikinci dalga olacakmis yazin sinirlar acilirsa gel sen bisey olmaz diyor ama ucak bilet fiyatlari da cok tuzlu olacak. Gelirsem zaten bir ayin on dort gununu ev karantinasinda gecirecegim. O esnada kardesimle mi annemlerle mi kalmam daha saglikli olur? Sonrasinda da guneyde bir yerde airbnbden ev kiralasak da o sekilde tatile gitsek arabayla gibi hayallerim var ama ne kadar gercekci? Cunku calismaya baslamis olurlar zaten ve virus riski olabilir... Ote yandan arkadaslarim goruselim.diyor ama ben istemiyorum. Dedigim gibi birilerinden kapip babama virus bulastirmaktan cok korkuyorum tek korkum bu.

Annem babana egzersiz yaptiriyorum her gun nefes calisiyor ciger kapasitesi iyi saglikli besleniyor diyor ama adamin atlattigi hastalik cok ciddi ve garantisi yok.

bir sene sonra buradaki sozlesmem bitecek ve kurumda kadrolu eleman olacagim, oyle olunca bircok yere is basvurusu yapabilecegim. Acaba su aralar hic gitmesem de seneye sozlesmemin bitimine yakin izinlerimi biriktirip erken mi donsem turkiye'ye? Is basvurularimi ordan mi yapsam? Veya bu yaz sinirlari acilsa da gitmesem de baska uygun bir zamani mi beklesem? Ama ailemi de cok ozledim.

Telefondan yazdigim icin cok karisik oldu kizlar kusura bakmayin. Zaten kafam da cok karisik biraz sacmaliyor olabilirim. Tavsiyeleriniz benim icin cok degerli tesekkurler.

Bende Anne ve Babamı en son ekimin ilk haftası gördüm. İstanbul'a kız kardeşimin çocuklarına bakmaya gitmişlerdi. Bu karantina döneminde özel izin ile memlekete geri döndüler. Bana 2 saatlik mesafedeler ama bende gidemiyorum. Sınırlar kapalı ve bulunduğum il istanbuldan sonra en çok salgının yayıldığı bölge maalesef. Yasaklar kalksa dahi bir müttet beklemeyi düşünüyorum. Hastalık taşıma endişesi yüzünden. Bebeğimi gördüklerinde 3 aylıktı. Şuanda 11 aylık bitti 12 ayına girdi.Annem, biz görmeden büyüdü deyip ağlıyor ama yapacak bir şey yok. RABBİM tez zamanda şu salgın belasını dünyadan kaldırsın.

Ben de Türkiye' ye en son geçtiğimiz aralıkta gittim. Ben döndükten 3 hafta sonra salgın başladı tam ucu ucuna gitmişim yani. Benim eşim bir ilaç şirketinde COVID-19 ekibini yönetiyor ve onların simülasyonuna göre aralık 2020-ocak 2021' den önce uluslararası ulaşım tavsiye edilmiyor. O yüzden biz Noel zamanı gidip yılbaşını geçirip dönmeyi planlıyoruz. Tabii yaşadığım ülke seyahata izin verirse... Şu an uzun dönem çalışma vizesi olanlar ülke dışına çıkarsa dönüşte direkt giriş yapamıyor, özel izin alması gerekiyor ve o iznin çıkmama şansı var(pandemi sebebiyle getirdikleri bir kısıtlama normalde pasaport kontrolünden bile geçmeden parmak izi okutup giriş yapıyoruz ülkeye). Vizemi de riske atamam şu aşamada.
Bu arada 14 gün ev karantinası turizmi etkilediği için bir aşamada kaldırılacak, İspanya temmuzda kaldırıyor mesela. Ülkeye girişte COVID-19 hızlı testi yapılması ve negatif çıkanların dolaşımına izin verilmesi olası bir durum. Türkiye' de de benzeri durum olacağını düşünüyorum normalleşme aşamalarına bakarak.

Turkiye 15 hazirandan sonra(tam tarihten emin degilim) karantina uygulamayacagini acikladi yurtdisindan gelenlere. Giriste test yapilacak, test sonucu belirttiginiz adrese gonderilecek. Bu surede kardesinizde kalabilirsiniz, test sonucu negatif cikarsa da ailenizin evine gecersiniz. Test sonucu pozitif cikarsa ne yaparsiniz onu bilmiyorum ama.

Bizim agustosta turkiye planimiz var, biz de ne yapacagimizi bilmiyoruz.

Bende ailemi cok ozledim bu bayramda planimiz yurtdisi ve yanlariydi. AMA sinirlar acilsa bile uzun sure ne biz gideceğiz ne onlar gelecek kronik hastaliklari var goze alamiyoruzben sizin yerinizde olsam beklerdim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…