Ailem ve sevgilim

Herkes asla aynı değildir. Bir kötülük bir ülkenin bir bölgesine de ait değildir. Ama x kuşağının fikirlerini değiştirmek çok zor. İyi biriyse hemen kestirip atmalarina izin verme. Zaman ver biraz herkese.
Evet zaman her şeyi çözecek diye umut etmekten başka çarem kalmadı maalesef 😓

Evet zaman her şeyi çözecek diye umut etmekten başka çarem kalmadı maalesef 😓
Sana her şey düzelecek diye umut vermiyorum. Belki de gerçekten büyük kültür farklariyla mutsuz olacaksınız. Ailesini yakindan tanı, içlerine gir. Bin çeşit insan var. Tahmin edemeyeceğin tuhaflıklar görebilirsin. Hangilerine ne kadar tahammül edebileceğini gör.

Bence ailenin dediklerini de yabana atma. Benim ailem de kültür farkından dolayı istememişti. Ben de çok seviyodum ve ikna edip evlendik. Ha çok şükür ikimiz arasında problem yok aynı şehirde de yaşamıyoruz ama yemin ederim senede bir hafta görsem bile burnumdan geliyor. Onlar yüzünden kaç kez sorun yaşadık bilmiyorum.

Ben doğulu biriyle evliyim, liseyi kendi meleketinde bitirmiş sonra diğer akrabalarının yanına izmire gitmiş, çalışmış, dersaneye gitmiş. En son 9eylülde okumuş meslek sahibi olmuş. Biz doğuda tanıştık ama hayali hep izmirde yaşamaktı. Şimdi çanakkaleye damat geldi, çok da mutlu kendisi, izmirin i si bile kalmadı 🤣

Evet doğu kültürü var ailede ama öyle aşiret tipi yaşamıyor benimkiler. Hatta ben aile ilişkilerini çok seviyorum. Onunla evlendiğime bir gün bile pişman olmadım 16 yıldır evliyiz.

Yalnız şu var. Ben aileyi çok iyi tanıdım, akrabalarıyla aralarında iyi kötü ne varsa biliyordum. Birikimleri ayrılmış herkes yolunu çizmişti. Sevgilinin kendi işi var ama aile işi mi, aile işinde canının istediği gibi geçinmene izin vermezler, canının istediği yatırımı yapamazsın. Aile apartmanı mı, aile apartmanında yalnız başına çay bile içemezsin, evini uyurken görürsün.

Ben hiç kimseden lafımı esirgemem, yüzlerine söylerim, hatta kızdığım bir şey varsa başbaşayken çat diye eşimin yüzüne de söylerim ama asla senin ailen benim ailem demem, direk kişi üzerinden giderim. Hiçbir şeyi unutmam ama asla ısıtıp ısıtıp aynı tatsız zamanları anlatmam. Ailesinin yaptıklarından eşimi sorumlu tutmam onun çözmesini beklemem, her şeyi kendim herkesin içinde çözerim. Sağ olsun o da benim gibi yapar.

Ailem kolay ikna olmadı, hatta babam düğün davetiyemi bile dağıtmadı, bayramda ve köyde düğün yaptığımız için duyan geldi de öyle oldu düğünüm 🤣 ben istediğim için engel olmadılar. 25 yaşında işi gücü olan aklı başında bir insandım.

İyi düşün iyi tart, ben mutluyum ama biz çok dürüsttük, birbirimize hiç boş vaadimiz olmadı. Herkes aynı olmuyor.

Sen bu ailenin her şeyine hakim misin yoksa sadece onun anlattığı kadar mı biliyorsun. Her şeyden emin olmadan ailenin karşısına dikilme. Evlenmek risk, ailenin olmaz dediği ile evlenmek 3 kat risktir

26 yaşında kendine ait işi var orada patron. Ailemden sadece annem tanıştı annemin yorumu iyiydi gördüğü zaman sevdi ama aile yapılarının sırf doğulu olduğu için bize uyum sağlayamayacağını söylrdi
Annen hakli. 25 yasinda 6 yillik sevgililik. Aliskanlik olmadigina emin misin? Insanin 19 yasindaki akliyla 25 yasindaki akli farkli.

Bence ailenin dediklerini de yabana atma. Benim ailem de kültür farkından dolayı istememişti. Ben de çok seviyodum ve ikna edip evlendik. Ha çok şükür ikimiz arasında problem yok aynı şehirde de yaşamıyoruz ama yemin ederim senede bir hafta görsem bile burnumdan geliyor. Onlar yüzünden kaç kez sorun yaşadık bilmiyorum.
Sevgilim çok ailesinin sözüyle hareket eden biri değil o yüzden güvenim var ve uzun süredir tanıdığım için de güveniyorum. Ama ailem buna nasıl ikna olur çözemiyorum

Ben doğulu biriyle evliyim, liseyi kendi meleketinde bitirmiş sonra diğer akrabalarının yanına izmire gitmiş, çalışmış, dersaneye gitmiş. En son 9eylülde okumuş meslek sahibi olmuş. Biz doğuda tanıştık ama hayali hep izmirde yaşamaktı. Şimdi çanakkaleye damat geldi, çok da mutlu kendisi, izmirin i si bile kalmadı 🤣

Evet doğu kültürü var ailede ama öyle aşiret tipi yaşamıyor benimkiler. Hatta ben aile ilişkilerini çok seviyorum. Onunla evlendiğime bir gün bile pişman olmadım 16 yıldır evliyiz.

Yalnız şu var. Ben aileyi çok iyi tanıdım, akrabalarıyla aralarında iyi kötü ne varsa biliyordum. Birikimleri ayrılmış herkes yolunu çizmişti. Sevgilinin kendi işi var ama aile işi mi, aile işinde canının istediği gibi geçinmene izin vermezler, canının istediği yatırımı yapamazsın. Aile apartmanı mı, aile apartmanında yalnız başına çay bile içemezsin, evini uyurken görürsün.

Ben hiç kimseden lafımı esirgemem, yüzlerine söylerim, hatta kızdığım bir şey varsa başbaşayken çat diye eşimin yüzüne de söylerim ama asla senin ailen benim ailem demem, direk kişi üzerinden giderim. Hiçbir şeyi unutmam ama asla ısıtıp ısıtıp aynı tatsız zamanları anlatmam. Ailesinin yaptıklarından eşimi sorumlu tutmam onun çözmesini beklemem, her şeyi kendim herkesin içinde çözerim. Sağ olsun o da benim gibi yapar.

Ailem kolay ikna olmadı, hatta babam düğün davetiyemi bile dağıtmadı, bayramda ve köyde düğün yaptığımız için duyan geldi de öyle oldu düğünüm 🤣 ben istediğim için engel olmadılar. 25 yaşında işi gücü olan aklı başında bir insandım.

İyi düşün iyi tart, ben mutluyum ama biz çok dürüsttük, birbirimize hiç boş vaadimiz olmadı. Herkes aynı olmuyor.

Sen bu ailenin her şeyine hakim misin yoksa sadece onun anlattığı kadar mı biliyorsun. Her şeyden emin olmadan ailenin karşısına dikilme. Evlenmek risk, ailenin olmaz dediği ile evlenmek 3 kat risktir
İşi kendine ait Zemheri💜 Evimiz yok o yüzden aile binası olmayacak kiradan bir yer tutmayı düşünüyoruz o da ailesine çok yakın değil de daha çok benim işime yakın olan bir yerden yani her anlamda uzak kalmış oluyorum. Ailesi de hepsi kendi işinde gücünde birbirlerine saygılılar ama böyle karışma durumları çok yok diye biliyorum tanıdığım kadaryla..
Sen nasıl aileni ikna ettin acaba bana gösterebileceğin bir yol var mı🥰🥰

26 yaşında kendine ait işi var orada patron. Ailemden sadece annem tanıştı annemin yorumu iyiydi gördüğü zaman sevdi ama aile yapılarının sırf doğulu olduğu için bize uyum sağlayamayacağını söylrdi
21 yaşımda gittim evlenicem diye. Babam araştırıcam en ufak ekside vermem dedi. Tamam dedim. Bulamadı 😃 evlendim 😃 kocam da kocam hiç pişman olmadım

Merhaba kızlar 6 yıldır devam eden bir ilişkim var. Sevgilimin işi gücü yerindee maaşı iyi kendi mesleğim de iyi ve 25 yaşımdayım. Evlilik ve nişan için konuyu aileme açtığımda kendileri istemediği gerekçesini sundu onlara göre yaşım küçükmüş ve sevgilim doğulu olduğu için güvenmediklerini söyledi. Ve ben şuan ne ypacağımı bilmiyorum bu konuyu yaşayan var mıdır aranızda
Benim eşim de doğulu. Ailemle çok büyük sorunlar yaşadım özellikle babamla. 3 ay aynı evde konuşmadı benimle. Aynı masaya oturup yemek bile yemedik. Defalarca barışma çabalarımı reddetti. Ve bu benim bütün mutlu günlerimi sonunda evet dese de mahvetti maalesef. 3 yıl konuştum eşimle. Sırf babam da olsa onun ego tatmini yüzünden dolu dolu ve gerçekten çok mutlu geçen 3 senemi ziyan edemezdim. Sadece sevgimin arkasında durdum sevgime sahip çıktım. Zaman geçince görünce pişman oldu ve dedi ki gerçekten keşke bu kadar zorluk çıkarmasaydım size ailesi de kendisi de çok iyi insanlar dedi. Bu da bana yetti zaten. Evleneli 4 buçuk yıl oldu. Ve hala ilk günkü gibiyiz 🧿 (nazar duası enter)

ben dedim ki abime “senin söylediğin şeylere asla karşı gelmem. ama eğer bu çocuk benim için doğru olmasaydı hiç açmazdım bu konuyu. benim için ne kadar önemli olduğunu gör en azından” dedim. yine bakarız vs dedi. ben de eğer izin vermezseniz evlenmem okay ama bir daha kimseyle evlenmem. bütün hayatımın yükü sizin üstünüzde olur dedim (seytanlık, hep yalan) 😂 abim ondan sonra araştırayım çocuğu dedi.

araştırdı. Alkol sorunu ve mesleği dısında bir sorun görmedi. (mesleği kötü değil sadece onun mesleği benim açımdan zor olacak bir meslekti)

yine bakarız, çok aklıma yatmadı falan dedi. bir gece esim herkesten habersiz dan diye abimin iş yerine gitti ve konusmak istedi 😂😂 abim o gece esime “uzatmayın Ekimde nişan, mayısta da düğün yapın” dedi 😂😂 biz de yaptık 🙄😂
Aynen bu cumleyi kurdum izin vermezseniz evlenmem ama hic kimseylede evlenmem siz bilirsiniz dedim eşim dogulu ben türküm sonuc suan babam esime adini bile soylemez oglummmm demekten 🤣 eger sizin de hayirli dogru kararsa aileniz zamanla anlayip benimseyecektir

Benim eşim de doğulu. Ailemle çok büyük sorunlar yaşadım özellikle babamla. 3 ay aynı evde konuşmadı benimle. Aynı masaya oturup yemek bile yemedik. Defalarca barışma çabalarımı reddetti. Ve bu benim bütün mutlu günlerimi sonunda evet dese de mahvetti maalesef. 3 yıl konuştum eşimle. Sırf babam da olsa onun ego tatmini yüzünden dolu dolu ve gerçekten çok mutlu geçen 3 senemi ziyan edemezdim. Sadece sevgimin arkasında durdum sevgime sahip çıktım. Zaman geçince görünce pişman oldu ve dedi ki gerçekten keşke bu kadar zorluk çıkarmasaydım size ailesi de kendisi de çok iyi insanlar dedi. Bu da bana yetti zaten. Evleneli 4 buçuk yıl oldu. Ve hala ilk günkü gibiyiz 🧿 (nazar duası enter)
Allah nazarlardan saklasın🥰Herkes bu zorlukları yaşıyor demek ki çok zorlu çok yorucu bir süreç babam da inşallah ikna olur ve sizin gibi aşabilirim💜💜

Aynen bu cumleyi kurdum izin vermezseniz evlenmem ama hic kimseylede evlenmem siz bilirsiniz dedim eşim dogulu ben türküm sonuc suan babam esime adini bile soylemez oglummmm demekten 🤣 eger sizin de hayirli dogru kararsa aileniz zamanla anlayip benimseyecektir
Tanısalar bende böyle olacağına eminim de zamanla herhalde artık her şey 😅

İşi kendine ait Zemheri💜 Evimiz yok o yüzden aile binası olmayacak kiradan bir yer tutmayı düşünüyoruz o da ailesine çok yakın değil de daha çok benim işime yakın olan bir yerden yani her anlamda uzak kalmış oluyorum. Ailesi de hepsi kendi işinde gücünde birbirlerine saygılılar ama böyle karışma durumları çok yok diye biliyorum tanıdığım kadaryla..
Sen nasıl aileni ikna ettin acaba bana gösterebileceğin bir yol var mı🥰🥰
Annem bozmak için taaa çanakkaleden urfaya geldi. Bütün aileyle tanıştı 🤣 bir tek kusur söyle bırakacağım dedim. 'Yok' dedi. O zaman ben evleniyorum dedim 🤣 aileyi görüp ikna olmaları lazım.

Şu söylediklerin güzel şeyler. Belli ki aşiret kültüründen epeyce uzaklaşmışlar. Ama sen yinede her şeye hakim olduğundan emin ol ki ailene mahçup olma.

Merhaba kızlar 6 yıldır devam eden bir ilişkim var. Sevgilimin işi gücü yerindee maaşı iyi kendi mesleğim de iyi ve 25 yaşımdayım. Evlilik ve nişan için konuyu aileme açtığımda kendileri istemediği gerekçesini sundu onlara göre yaşım küçükmüş ve sevgilim doğulu olduğu için güvenmediklerini söyledi. Ve ben şuan ne ypacağımı bilmiyorum bu konuyu yaşayan var mıdır aranızda
6 yıl uzun bi süre ama tanımak için asla yeterli değil aynı eve girince çok farklı yönler çıkıyor ortaya ve kültür farklılığı bence çok sorun olan bi durum iyice düşündünüz mü?

Benim annemler doğulu, doğu bölgesinde kadınların erken yaşta evlendirilmesi, kalabalık aile konsepti, misafire ağır hazırlık, kadınların okumasına ve çalışmasına olumsuz bakış açısı çok yaygın, erkek evladın daha önemli olduğu algısı aynı şekilde hala çok yaygın. Annem dahil, teyzelerim böyle modern, geleneklerden uzak ailelerin yetiştirdiği adamlarla evlenmeyi tercih ettiler.

Eğer sevgilinin hala doğuda memleketlerinde yaşayan, bir ayakları hala memleketlerinde olan insanlarsa sen çok zorlanırsın doğulu aile ile.

Bu konuyu geçtim evlilik yaşın küçük. Sevgilinde senin yaşlarında olsa öyle birikim yapacak kadar parası olan insanlar değilsinizdir yaşlarınız daha genç, kariyer tam oturmamıştır.

Sen bu kişiyle evlilik yoluna girmeyi düşünmeden önce evleneceğin kişinin ailesini tanıman, ailene tanıtman, kendin gözlem yapman gerekirdi, kendin okey olduğunda ondan sonra evlilik yolundan bahsedecektin. Bu şekilde evlilik süreci olmaz. Belliki hayata tecrübesiz birisin. Ailen haklı.

Şöyle söyleyeyim sen oradan anla artık , benim annem babam aynı ilçenin farklı köylerinden insanlar ama bir müddet kültür çatışması yaşamışlar birinin evinde pişen yemekle diğerinin evinde pişen yemek bile aynı olmamış düşün , şimdi iyi olur desem kötü olur kötü olur desem iyi olur , kültür farklılığı aşabilmek herkesin harcı gerçekten değil iki tarafta fedakar olacakta uyum sağlayacakta laf dedirtmeyecekte vs vs , bir de ben sadece yemek örneği verdim nice farklılıklar oluyor .
Allah hakkınızda hayırlısını versin .😊

X