Ailem beni zorla istemediğim üniversiteye yollayacak

Aie evinde aile sponsorluguyla malesef kendi istediginizi yapmaniz zor. Hem calisir hem okurum diyebiliyosaniz dinlemeyin yazin istediginiz yeri. Ama aileniz karsilayacaksa masraflari malesef onlarin borusu otecek.

Belki maddi açıdan zorlanacaklarını düşünüyorlardır. En yakın arkadaşlarımdan biri Tekirdağ'da okuyor, bu sene okulu yarım dönem uzadı. Geçen gün "Yurtlar en ucuz aylık 6000 istiyor, yemeğime zaten aylık 2000-3000 gidiyor, cebime para kalmayacak, ne yapacağımı bilmiyorum." diyordu. Ben de Marmara bölgesinde bir şehirde okuyorum yurtlar senelik 70-80k istiyor. 1+1 evler aylık 8 bin liradan kiraya veriliyor. Şehir yazarken bunları da düşün. Maddi durumunuz çok iyidir belki annenler bunu dert etmiyordur bilemem ama başka şehirde öğrenci okutmak kolay değil

Tekirdağı istemenin başka bir sebebi var sanki? Bu devirde şehir dışında çocuk okutmak çok zor gittiğin bölüme değecekse tabikide git amaa gerçekler diye birşey var ailenin dediği bölümden mezun olduktan sonra direk iş imkanı bulabilirsin bu ülkede sağlık en güzel bölüm. İstediğin bölümden mezun olduktan sonra direk iş bulma imkanın varmı ?
Ayrıca sen aile evinde olmak istemediğin için bir çıkış arıyorsun anlıyorum ama sağlıktan mezun olduktan sonra istediğin şehire gidebilirsin kendi paranı kazandığın sürece kimse karışamaz.
karadenizden olabildiğince uzak, istediğim dili okuyabilirim ve derslerine baktığımda dersleri de hoşuma gitmişti. seçmeli olarak asya dili bile öğrenebiliyorum.
sebebi bunlar. açıkçası çoğu bölümün ataması zor. sağlık kolay ama sağlıkçı olmak istemiyorum. sevmediğim bir mesleği ömür boyu yapmak istediğim konusunda emin değilim.

Ben Karadeniz'de yaşıyorum ve Tekirdağ'da üniversite okumak istiyorum ama ailem orası uzak diye göndermek istemiyor. Birey olarak kendi ayaklarımın üzerinde durup hayattan tecrübe kazanmak ve istediğim bölümü okumak istiyorum ben de ama gelip gidip yaşadığın şehirde 2 senelik sağlık okuyup memur olacaksın diye zorluyorlar. parası iyi olsa da istemediğim bir meslekle hayatımı sürdürmek istemiyorum. Yaşadığım şehir de küçük bir şehir ve ailemin beni hala çocuk gibi görüp karışmasını da artık istemiyorum. Ders çalışırken kendi düzenimi oturtup yemeğimi, temizliğimi yapabilirim ama aile evindeyken yap dendi mi yapılmak zorunda olması, dersimin bölünmesi, eve misafir gelmesi gibi şeylerle de uğraşmak istemiyorum. Ne yapabilirim bilmiyorum. İnat edip listeye istediğim üniversiteyi yazabilirim ama yollamazlar diye de korkuyorum. Psikolojim o kadar bozuldu ki bu konuda kavga etmekten. Yardımcı olun lütfen
Aileniz hakli bu krizde en iyisi eve yakin biyer ve garanti meslek

İsteğinizde haklı olabilirsiniz ama aileniz de haklı. Kimse 18 19 yaşında cocugunun maxeraya atılmasını istemez. Tekirdagda bir durum olsa ha diyince gelemezler bike. Evden ayrılmak isyeöenize hak vetebilirim ama bunun için bu kadar uzaga olması gerekmiyor.

sebebi bunlar. açıkçası çoğu bölümün ataması zor. sağlık kolay ama sağlıkçı olmak istemiyorum. sevmediğim bir mesleği ömür boyu yapmak istediğim konusunda emin değilim.
Emin ol ömür boyu iş aramaktan iyidir mezun olup yıllarca iş arayıp asgari ücrete belki iş bulabilirsin ama sağlık öyle değil. Yaşından dolayı macera arayısında olmanı çok iyi anlıyorum ama hayat çok zor. Mezun olup işe girdikten sonra kendi paranla istediğini yapabilirsin ayrıca dilini sağlık okurkende geliştirebilirsin böyle düşün ailen çok haklı.

İstediğiniz dil bölümünü kendi şehrinizde ya da daha yakında okumak isteseniz yine karışır mı aileniz? Tekirdağ çok alakasız çünkü. Bu kadar uzağa gitmek isteyecek kadar sorunlu mu aileniz?

Size bir tek ben hak veriyorum galiba🤣
Bende Karadenizliyim ve bende ailem yüzünden hak ettiğim üni de okuyamadım kendi şehrimde okudum. 4 yıl bu yüzden ağladım kpss ye bile girmeyecektim öfkemden. En sonunda bir gün ağlaya ağlaya bu konuda içimi döktüm aileme o günden sonra bir daha bu konu yüzünden hiç ağlamadım

Meslek konusunda da sizi haklı buldum. Bir Çin atasözü der ki ömür boyu mutlu olmak istiyorsan sevdiğin işi yap. Çok da yönlendirmek istemıyorum ama baskıyla sevmediğiniz bir işi tercih etmeyin derim ben
Benim de babam hemşire olmamı çok istiyordu ama benim yapabileceğim bir meslek değil o yüzden sağlık okumadım

Pa
Ben Karadeniz'de yaşıyorum ve Tekirdağ'da üniversite okumak istiyorum ama ailem orası uzak diye göndermek istemiyor. Birey olarak kendi ayaklarımın üzerinde durup hayattan tecrübe kazanmak ve istediğim bölümü okumak istiyorum ben de ama gelip gidip yaşadığın şehirde 2 senelik sağlık okuyup memur olacaksın diye zorluyorlar. parası iyi olsa da istemediğim bir meslekle hayatımı sürdürmek istemiyorum. Yaşadığım şehir de küçük bir şehir ve ailemin beni hala çocuk gibi görüp karışmasını da artık istemiyorum. Ders çalışırken kendi düzenimi oturtup yemeğimi, temizliğimi yapabilirim ama aile evindeyken yap dendi mi yapılmak zorunda olması, dersimin bölünmesi, eve misafir gelmesi gibi şeylerle de uğraşmak istemiyorum. Ne yapabilirim bilmiyorum. İnat edip listeye istediğim üniversiteyi yazabilirim ama yollamazlar diye de korkuyorum. Psikolojim o kadar bozuldu ki bu konuda kavga etmekten. Yardımcı olun lütfen
aileyle ortak karar şart
Parayı onlar veriyor

İl dışında okumanız aileniz için çok masraflı olabilir. Özellikle günümüz koşullarında. Puanınız sanırım 2 yıllık bir bölüme yetiyor. 2 yıllık bir bölüm için hiç değmez. Başka bir bölüm okumak istiyorsanız bulunduğunuz ilde okuyabilirsiniz ama anladığım kadarı ile siz ailenizden mümkün olduğu kadar uzağa kaçmak istiyorsunuz. Ekonomik özgürlüğünüzü elde etmeden bunu yapmanız zor.

Aslinda haklisin ama hersey o kadar pahalı ki ailende hakli. O kadar masraf yaptıktan sonra hizlica iş hayatina atılabilecegin bir meslegi secmeni istiyorlar. Hangi dili okuyacaksin yazmamissin ama ogretmenlik degilse bunun daha formasyonu var. atamasi var mi istedigin bolumun? Okumus olmak icin okumani istemiyorlar.

Ikinci bir oneri vereyim sana. Egitimini saglik uzerinden tamamla, is hayatına atil. Tekrar üniversite sinavina gir ve istedigin bolumu kendi paranla oku. Okullar calisan ogrencilere yardim ediyor. Dersin isinle cakisirsa, nobetinle denk gelirse 2.ogretim derslerinede katilabilirsin

Ailende haklı.Yabanci şehir yanında kimse olmayacak.Zaman kötü okumak istediğin bölümü kendi şehrinde oku.

Neden Tekirdağ?

karadenizden olabildiğince uzak, istediğim dili okuyabilirim ve derslerine baktığımda dersleri de hoşuma gitmişti. seçmeli olarak asya dili bile öğrenebiliyorum.

Karadenizin neresinde yaşıyorsunuz? Zonguldakta Karadeniz; Artvin de Karadeniz.

Hangi dilde eğitim almak istiyorsunuz ? Karadeniz bölgesinde yer alan üniversitelerden hiçbirinde Tekirdağ'da bulacağınız imkanlar yok mu ?

Sevmediğin bölümde çalışmak zorunda değilsiniz. Madem dil okumak çok istiyorsunuz, İki yıl sağlık okuyup, iş bulduktan, ekonomik özgürlüğüne sahip olduktan sonra, istediğin bölümü okursun.

İki yil dediğin göz açıp kapayincaya kadar geçer. Ekonomik olarak ailene bağımlıysan maalesef ki onları dinlemek zorundasıniz.

Gerçi bence evden uzaklaşmak için bu bölümde israrcisin. Eğer amacın buysa,iki yıl sonra zaten bunu başaracaksıniz.

Bu arada ben ailene katılıyorum. Bu ekonomide, bende çocuğumu ,başka bir şehirde, üstelik iki yıllık, üstelik iş bulmanın çok zor olduğu bir bölümde bir sürü para harcayarak okutmam .

Ancak iyi bir üniversitenin,dört yıllık bir dil bölümünü kazanırsa gerçekten, bu mesleği yapmak istediğini inanırım ve sonuna kadar desteklerim.

Ama sanki sizin asıl amacınız, evden ne kadar uzak o kadar iyi şeklinde. Bölüm pek de umurumuzda değil gibi.

YDT'ye girmediniz sanırım. 2 yıllık program okursanız iş bulmanıza ne kadar katkısı olur bilmiyorum. Ben keyif almak için okurdum açıkçası çünkü iş imkanının çok olduğunu düşünmüyorum. Genelde iş ilanlarında mesleğin yanında yabancı dil istenir. Size pek getirisi olmaz yani.

Size mesleki yeterlilik sağlayacak bir programı okuduktan sonra hayalinizdeki programı okumanızı tavsiye ederim. Bir arkadaşım kadrolu hemşire. Farklı bir alanda okuyordu ve mezun oldu. Şimdi o alana geçmeyi düşünüyor. Çalışırken de aynı zamanda görsel sanatlarla ilgili meb sertifikaları da aldı. Hem parasını kazanıyor hem hobilerine vakit ayırıyor hem de eğitimine devam ediyordu.

Ayrıca niye Tekirdağ olduğu konusundaki cevabınız beni tatmin etmedi. Asya dili seçme konusu başka üniversitelerde de vardır diye düşünüyorum.

Ben kendi istediginzii yapmanizi oneriyorum
Insanlar para vererek ozel universitede okutuyorlar cocuklarini , ayrica konu burada egitim hakki bir genc kizin kendi istedigi meslegi yapabilmesi icin kendi istedigi bolumu yazma hakkinin ataerkil bakis acisiyla engellenmesi . Bu devirde universite okumak gercekten zor Allah uardimcisi olsun herkesin ama sorun sadece ekonomi degil burda aileniz tutucu anladigim kadariyla

Yorumlara bu yuzden sasirdim acikcasi
Evet ekonomi kotu kiralar yuksek ve daha da yukselecek bir arkadasim bir sure okulu dondurmak zorjnda kaldi ama pes etmiyor , is buldu suan ucuncu sinifta az kaldi bitirmesine ben destekliyorum
EKonomik kosullar her daim belimizi bukecek aile yaninda olsaniz da
Ayrica aile yaninda kendinizi gelistirmeniz guc gorunuyor arkadaslarinizla disari cikip rahatca gezebileceginizi bile dusunmuyorum
Saygisizlik etmeden oendinizi anlatmaya calisin onlara
Tekirdag olmak zorunda degil bulhndugunuz yere yakin ama farkli sehirde olan illeri tercih edin
Bir hedefiniz varsa, siz de ulasmak icin sansinizi zorlayin bazi seylerden feragat edin

Bu ülkede hangi mesleği seçerseniz seçin, onunla geçinmek zorunda kalınca nefret edeceksiniz emin olun. Ailenizle yaşamak şu an bile zor geliyor bir de işlevsiz bir bölümden mezun olup iş bulamayıp 22 24 yaşında aile evine dönmek ve yıllarca yaşamak zorunda kaldığınızı düşünün. Ona göre karar verin; sevdiğiniz meslekle işsiz kalma ihtimali mi yoksa sevmediğiniz meslekle ekonomik bağımsızlık mı

X