Ailem beni mi kandırdı?

O zamnda en nankör ben olurum herhalde deki derler yetişmiş ağaçları kesti diye
Aşkım kes demiyorum köküyle onu alırlar fidancılar geri satarlar. Onu sökmek için makineleri vs var. Ağaç ölmeyecek. Siz de yaptığınız masrafı çıkarırsınız. Adamlar da ağacı alır parası ile başkasına gene satarlar

Değil tabi ama bilmiyorum bu zmaana kadar sonsuz guvenirdim onlara ne derlerse yapardık galiba eski alışkanlıklar uslu çocuk olma problemi
Güveni kıran onlar olmuş, bu durumda sen de uslu çocuk olmak zorunda değilsin. Şu an sadece kendi hakkını değil eşinin hakkını da gaspediyorlar. O kızını koruyacak diye sen ve ailen hak kaybı yaşıyorsunuz.

Sana tavsiyem o tarladan çık ama ağaçları meyve verir halleriyle onlara bırakma. Köklü olarak satma işi cazip, onu yapamayacaksan köklerine tuz ruhu dök kurusunlar. Senin uğradığın haksızlık benim içime çöktü, yerinde olsam o tarlayı onlara o haliyle asla bırakmam

Bazen diyorum nasılsa yarısı da olsa ielrde bize kalacak boşver aldırma sadece bazen aklıma takılıyor uyku uyumuyorum
Unutmaya çalışın
Evvela şunu bilin ki aldıkları Vebal çok ağır ve bunu ödemeden ölmezler
Unutun sağlığınız zarar görmesin Allah korusun
Eşinizle karar alın bu konu açılmasın
Ailenize de yağlı ballı olmayın
Kusmeyin ama kendinizi yeri çekin
Çekirdek aile saadetiniz için unutun düşünmeyin diyorum ben

Varlıklı bi aileniz var. 2 kardeşsiniz değil mi ? Allah uzun ömür versin ama onlardan sonra size miras kalacak zaten. Şu an bi küçük bahçe için sorun çıkaran kız konumuna sokmaya çalışıyor olabilirler sizi .

Güveni kıran onlar olmuş, bu durumda sen de uslu çocuk olmak zorunda değilsin. Şu an sadece kendi hakkını değil eşinin hakkını da gaspediyorlar. O kızını koruyacak diye sen ve ailen hak kaybı yaşıyorsunuz.

Sana tavsiyem o tarladan çık ama ağaçları meyve verir halleriyle onlara bırakma. Köklü olarak satma işi cazip, onu yapamayacaksan köklerine tuz ruhu dök kurusunlar. Senin uğradığın haksızlık benim içime çöktü, yerinde olsam o tarlayı onlara o haliyle asla bırakmam

...Sana tavsiyem o tarladan çık ama ağaçları meyve verir halleriyle onlara bırakma. Köklü olarak satma işi cazip, onu yapamayacaksan köklerine tuz ruhu dök kurusunlar.
Ağaçları köklü olarak satma fikri uygulanabilir ancak ağaca, toprağa ve o topraktaki canlılara zarar vermeye yönelik öneriniz kabul edilemez.

İyi günler fikirlerinize çok ihtiyacım var cikmazdayim nasıl dusunecegimi şaşırdım kaldım. Babam çiftçi büyük arazileri var ve büyük çiftçilik yapıyor. 5 yaşında kızım var kızım ilk doğduğu zaman onun için ceviz ekelim dedik küçük bir bahçe almaya karar verdik. Babamın daha önce incir ve zeytin ekili ancak hiç meyve yapmayan ağaçların bulunduğu bir bahçesi vardı. Kepçe tutun o ağaçları sökün yerine ekin zaten yapmıyorlar dedi. Bir kız kardeşim var ona da ver dedik ona da küçük bir bahçe alacağını söyledi bizde ektik.yaklasik 150 ağaç. Ağaçlar büyüdü meyve vermeye başladı artık ama ailemin tavrı değişti. Bizi bahçeyi bırakmak için zorlamaya başladılar. Kendim öğretmenim yaz tatillerinde giderim tatilimi o bahçede geçirir her işini yaparım bahar ayında olanlar için işçi tutardik. Babamda Kendi yapacağı şeyleri yapar onunda ücretini verirdim.yaz tatilinde kardeşim ile bir sorun yaşadık başka bir durumdan aileme ileride bu ağaçlar içinde sorun olabileceğini söz verdiğiniz gibi bahçeyi üzerimize vermelerini kardeşimin de üzerine aynı miktarda toprak vermelerini istedik hayır dediler.ilerde sorun olabilir mi dedik olabilir olursa yarısını kardeşine verirsin ağaçların dediler.onceden işçilerin yaptığı her iş için beni çağırmaya başladılar her gelip gitmem en az 1000 TL ye çıkıyor kışın. İşçi tutuyoruz bu yarım kaldı gel tamamla diyorlar. Her gittiğimde kendi işleri içinde sürekli tarlaya gider olarak buldum kendimi.ben bu bahçe için her yıl 100 bine yakın bir masraf ediyorum ama bilinmezlige en sonunda bırakalım o zaman sizin olsun dedik sen bilirsin dedi babam.en azından yaptığın masrafı veririm dedi ancak vermedi vereceğini de düşünmüyorum.
Yuz bin masraf edıyosanız karı nerede bu işin

Yıllar önce bizzat yakinimizin başına gelen bir şeyi hatırlattı bana yorumunuz
Anne baba öldü 3 erkek 1 kız kaldı kız hakkını savunamayacak kadar sessiz kocası keza öyle
Erkekler en ücra en kuş uçmaz kervan geçmez yeri kıza verdiler en değerli getirisi yüksek yerleri bir güzel paylaştılar kız gık demedi eşi zaten bana düşmez dedi ses çıkarmadı
Üzerinde 15 yıl geçti ve en değerli yer kıza verilen yer oldu tam hakim değilim ama bir proje için alıcılar dolusmus abilerinin elindekiler bu esnada heba oluyor satıp savip harcıyorlar kız istesede satamazdi para etmezdi öyle düşünün
Ve şimdi durum ne derseniz bizimde hakkımız var diyerek kadının başına üşüşen abi ve yengeler görmeniz lazım
Kadının da o kadar aklı karışıyor ki ta gidip hocaya soruyor TV de bu bana haram mı diye düşünün
Çok cevval 2 oğulları var ve yedirmediler annelerinin hakkını yani demem o ki gün ölüp devran dönüyor ama insanlar daha hızlı dönüyor ya fırıldak gibiler 😁
Bizimde aynen öyle oldu kimsenin yüzüne bakmadığı bahçe zeytinler var diye ekilmiyridu da çünkü cevizler büyüyünce değerli oldu

Yuz bin masraf edıyosanız karı nerede bu işin
Masraf in çoğu ilk ekerken oldu yani yerinde ağaç vardı onu sokturduk ağaçları saatti babam kendisi aldı ama masraflı bir islemdi Özellikle incirler kökleri çok olduğu için günlerce iş makinası çalıştı ektirmek aynı sejilde birde başlarda ağaçlar iyi beslensin diye gübre işi çok oluyor şimdi masrafı pek kalmadı ilk zamanda ağaçlar büyürken masraf yapılıyor.birde sulama sistenlerini ve Fidan için gerekli traktör aletlerini aldık asıl masraf onlar içindi

Masraf in çoğu ilk ekerken oldu yani yerinde ağaç vardı onu sokturduk ağaçları saatti babam kendisi aldı ama masraflı bir islemdi Özellikle incirler kökleri çok olduğu için günlerce iş makinası çalıştı ektirmek aynı sejilde birde başlarda ağaçlar iyi beslensin diye gübre işi çok oluyor şimdi masrafı pek kalmadı ilk zamanda ağaçlar büyürken masraf yapılıyor.birde sulama sistenlerini ve Fidan için gerekli traktör aletlerini aldık asıl masraf onlar içindi
Ama Her Yıl 100 e YAKIN masraf Ediyorum demıssınız

Arayıp “biriyle anlaştım ağaçları sökmesi için masrafını ben yaptım herkes de biliyor söküp satacağım sonra da benı ne iyi günde ne kötü günde aramayın “ diyeceksınız

Benim annemin de çözülmeyen arsa meselesı vardı miras
Dayım ve bazı kardeşleri yanaşmıyordu paylaşmaya
Dedim ki oraları satışa çıkaracağını beğendiğin yerleri de satın alacağını söyleyeceksın kuzu kuzu gelecekler o zaman
Alamam diye de korkma ben arkandayım istediğin yeri alırız dedim
Koşarak geldiler ve sorunları halloldu
Bazen bu dilden anlatmak gerekiyor

Son düzenleme:
X