Ablam için

SleepyHollowsakini

İki çiçek 👩‍❤️‍👨, bir melek annesi 👼
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2023
228
234
Merhaba arkadaşlar,ablam 37 yaşında düz lise mezunu.Geçen seneye kadar çalışmak gibi bir derdi falan yoktu.Senelerdir iki yıllık da olsa bir üniversite oku dedim ama dinletemedim.Geçen sene eniştemin işleri bozuldu.3 çocukları var,malum bu devirde bir kişinin maaşı ile geçim imkansız.
( Eniştemin işi mermercilik olduğu için iyi kazanıyordu ). Bu sene çalışmak için bir çok yere büro elemanı olarak başvurdu fakat dönüş alamadı doğal olarak.Şimdi görümcesi ona kpss ye gir memur ol demiş ben de düz lise mezunlarına kadro açılmıyor kolay kolay dedim.Hizmetli olarak atanırsın, çalışacak mısın böyle bir işte dedim?(Yanlış anlaşılmasın hizmeli olarak çalışmak utanılacak bişey değil tabiki ama ablam yapmaz o işi bildiğim için böyle dedim.) Ben bunları söylediğim için alınmış bana .Anneme demiş ki "beni bir işe yaramaz yaptı bu da iyice,kendisi ünv mezunu diye herkesi aptal sanıyor " demiş.Annem bunları bana söyleyince çok üzüldüm .Ablamı aradım gönlünü aldım düşündüğü gibi olmadığını gerçekten kpss ye boşa zaman harcamak yerine sertifika programlarına kayıt yaptırmasını söyledim .Sizce yanlış mı söylediklerim ? Görümcesi sürekli beraber gireriz sınava diye ablamı engelliyor fakat o meslek lisesi mezunu o atanır ablam açıkta kalıp daha çok üzülür bunu anlatamadım bir türlü ablama.Bir akıl verin lütfen birşeyler başarsın istiyorum ama gerçekçi hayalleri olmalı.

Aslında ofis programları kullanabiliyor ama sertifikası yok ben de boş hayaller yerine bir kaç sertifika programı bitirse yine masa başı iş bulabilir diye düşünerek bu alana yönlendirmeye çalıştım ama dinlemedi .
Hangi şehirde yaşıyorsunuz iş imkanları çok mu? Ofis programlarını çoğu insan biliyor artık. Önmuhasebe öğrenmek işine yarayabilir belki. O tarz konulara yatkınlığı varsa grafik tasarım veya yazilim da öğrenebilir. Seneye üniversite sınavına girip aöf'ten bir şeyler de okuyabilir. Aöf kazanmak kolay zaten.

Memuriyette de masabaşi iş mi ister ablanız yoksa ne olsa çalışır mı? Yukarıda masa başı iş istediğini söylemişsiniz de. Az öncede ÖSYM nin sitesinden baktım kontenjanlara. Hizmetli kadrosunda atanması daha yüksek bir ihtimal galiba masabaşı işten. Eğer ablanız kompleksli biriyse hiç girmesin bu yola bence.
Tam olarak bu yüzden yapamaz işte çünkü dediğim gibi hizmetli olarak atansa çalışmaz.Ve hizmetli olarak atanabilmesi için bile 80 üzeri alması lazım .

Hangi şehirde yaşıyorsunuz iş imkanları çok mu? Ofis programlarını çoğu insan biliyor artık. Önmuhasebe öğrenmek işine yarayabilir belki. O tarz konulara yatkınlığı varsa grafik tasarım veya yazilim da öğrenebilir. Seneye üniversite sınavına girip aöf'ten bir şeyler de okuyabilir. Aöf kazanmak kolay zaten.
Ablam Tekirdağ da yaşıyor.

Tam olarak bu yüzden yapamaz işte çünkü dediğim gibi hizmetli olarak atansa çalışmaz.Ve hizmetli olarak atanabilmesi için bile 80 üzeri alması lazım .
Gorumcesiyle konuşmak yerine enişteniz konuşun o zaman. Ama ben sizin yerinizde olsam hiç bulaşmam. Sen uyarmışsın zaten. Ve günün sonunda senin kötü olacağını hissediyorum.

Ama istemiyorlar kolay yoldan memur olmak istiyorlar masa başı.

Bir de şöyle bir şey var Tekirdağ'da nezih bir bölgede yaşıyorlar ve etrafındaki herkes iş güç sahibi bundan da memur olmaya takmış olabilir.Oturduğu sitedeki tüm kadınlar işinde gücünde.

Vakti var çokta çalışır kafaya takarsa ama bilgiler kalmış 20 sene öncede ne kadar ne puan alabilir ki?
Temel meselesi onu 1 sene de edinse 2.senede yüksek almayı başarabilir. 2 sene vakti var mı? Vakitten kastım buydu? O kadar ara verince temel falan hak getire. Sıfırdan başlamakla hemen 90 üstü düzeye gelmesi çok ama çok zor.

Bu işler biraz şans işi. Üniversite mezunu olup atanamayanlar da var. Dışardan tıbbi sekreterlik bitirenler şanslı bir alımla atandı. Öncesinde alım azdı. Dediğim gibi şans, kader, kısmet ne derseniz artık.
şans olabilmesi için sağlık meslek ya da gümrüktür itfaiyeciliktir, turizmdir ne biliyim belli bi alan isteyen bir branş mezunu olması lazım düz lise mezunu olup da lise KPSS ile atanabilen kimseyi ben görmedim. düz liseden, sonra AÖFden mezun olup atanan ben bir tek engelli KPSS ile girenleri biliyorum. 20 sene önce olabilirdi şu andaki kontenjanlarla mümkün değil.
Ama kapı açılması imkansız değil mi düz lise mezunlarına kadro açılmıyor kolay kolay.90 üzeri alırsa belki
90?

98 alması lazım.

benim bildiğim düz 3001 (sanırım kadro kodu buydu) atananlar mesela ODTÜ, Gazi filan okuyan ama lise KPSSye girmiş çocuklar.
hem okudu hem çalıştılar...okul dondurdular uzakten eğitim oldu biraz uzattılar şu bu bir şekilde bitirdiler. 97-98 lise puanıyla atandılar, üni bitirip 90-95 üniversite KPSS puanıyla bi daha atandılar.

yoksa herhangi bir düz liseden mezun olup (yani üniversite kazanacak kapasitesi olmayıp) KPSS ile atanan ben görmedim duymadım -son 10 yılda yok yani.

Merhaba arkadaşlar,ablam 37 yaşında düz lise mezunu.Geçen seneye kadar çalışmak gibi bir derdi falan yoktu.Senelerdir iki yıllık da olsa bir üniversite oku dedim ama dinletemedim.Geçen sene eniştemin işleri bozuldu.3 çocukları var,malum bu devirde bir kişinin maaşı ile geçim imkansız.
( Eniştemin işi mermercilik olduğu için iyi kazanıyordu ). Bu sene çalışmak için bir çok yere büro elemanı olarak başvurdu fakat dönüş alamadı doğal olarak.Şimdi görümcesi ona kpss ye gir memur ol demiş ben de düz lise mezunlarına kadro açılmıyor kolay kolay dedim.Hizmetli olarak atanırsın, çalışacak mısın böyle bir işte dedim?(Yanlış anlaşılmasın hizmeli olarak çalışmak utanılacak bişey değil tabiki ama ablam yapmaz o işi bildiğim için böyle dedim.) Ben bunları söylediğim için alınmış bana .Anneme demiş ki "beni bir işe yaramaz yaptı bu da iyice,kendisi ünv mezunu diye herkesi aptal sanıyor " demiş.Annem bunları bana söyleyince çok üzüldüm .Ablamı aradım gönlünü aldım düşündüğü gibi olmadığını gerçekten kpss ye boşa zaman harcamak yerine sertifika programlarına kayıt yaptırmasını söyledim .Sizce yanlış mı söylediklerim ? Görümcesi sürekli beraber gireriz sınava diye ablamı engelliyor fakat o meslek lisesi mezunu o atanır ablam açıkta kalıp daha çok üzülür bunu anlatamadım bir türlü ablama.Bir akıl verin lütfen birşeyler başarsın istiyorum ama gerçekçi hayalleri olmalı.
30 yaşındayım.25 yaş üstünü beğenmiyorlar şimdi piyasada iş yok.4 sene tecrubem olmasına rağmen zorlanıyorum.

Aslında ofis programları kullanabiliyor ama sertifikası yok ben de boş hayaller yerine bir kaç sertifika programı bitirse yine masa başı iş bulabilir diye düşünerek bu alana yönlendirmeye çalıştım ama dinlemedi .
aslına kalırsa sanmıyorum ya
yani özel sektörde senelerdir çalışıyorum
ben de işe alım yapıyorum
sertifika kadar tırt bir şey yok

kimse istemez yani tecrübesiz 35-40 yaşında birini. ben ön muhasebeye, ön büroya filan birini alacak olsam mesela 20-25 yaşında zibilyon tane üniversite bitirmiş genç insan varken neden tecrübesiz o yaşta kadını alayım ki? zaten bunların hepsine asgari ücret veriliyor... inanın etrafımda küçük şirketlerin çoğu böyle çok verim alamadığı elemanlarını çıkartıyor. anca işi gerçekten bilecek de muhasebeyi de tutacak, telofona da bakacak, çay kahve de yapacak, ufak tefek (kargodur, nakliyedir) organize de edecek, ağzı laf yapacak geleni gideni de idare edecek. yapcak da yapacak yani. o kadar işi 1 kişi yapabiliyorsa o kişi kalıyor. yok yapamıyorsa patron şirketleri eleman çalıştırmıyor artık kendi yapıyor...

en kolay iş bulacağı şey aslında varsa etrafta çok ortaklı avukatlık bürosu, sigorta ofisi, küçük organize sanayilerde küçük-orta büyüklükte işletmeler, ya da büyükçe mobilya vs bayileri gibi yerler mesela onlara yemek yapmak...

eğer elinin lezzeti iyiyse en kolay yemek yapmak çocuk bakmak böyle işler ev hanımının yapacağı işler

bunu araştırsa varsa hemşirelik öğretmenlik vs kontenjanlara baksa buradan yürüyebilir belki
Değerlendirebilenler için güzel fırsat hem değiniz alanlarda hem de alımı iyi olan bir çok bölüm var..

Araştırıp hemen başlayanlar yol alır gerçekten. Ülke artık fırsatlar ülkesine döndü ne de olsa..

Ben de görümcesini dinleyip, beni dinlememesine kızıp, karışmak istemiyorum aslında ama boşuna internette kpss için kitap, video vs araştırması yaptığını görünce üzülüyorum.Boş boş hayaller kuruyor memur olur atanırım falan diyor ama hiçbiri gerçeğe dönüşecek şeyler değil.
Hmm evet kolaydı:KK66: sınava gir hemen atan bu kadar ünv mezunu bilmiyor tabi

cevremde surekli ay cok zor geciniyorlar vs vs muhabettinin yapildigi cok aile vardi .kardesiniz icin soylemiyorum tabi ki .eve asgari+ sigortaya birini bulamadim vallahi cok ironik geliyor .herkes memur olup masabasinda calismak istiyor restorani olan bir arkadas pide ustasi yok diye cinnet esigine gelmisti . bazi algilarimizi degistirmemiz gerekiyor

Son düzenleme:
cevremde surekli ay cok zor geciniyorlar vs vs muhabettinin yapildigi cok aile vardi .kardesiniz icin soylemiyorum tabi ki .eve asgari+ sigortaya birini bulamadim vallahi cok ironik geliyor .herkes memur olup masabasinda calismak istiyor restorani olan bir arkadas pide ustasi yok diye cinnet esigine gelmisti . bazi algilarimizi degistirmemiz gerekiyor
Ben de söyledim bunları "Eğer temizlik ve hizmet sektörü zoruna gidiyorsa yapamam diyorsan,masa başı iş istiyorsan elinde bir kaç yetkinlik belgen olması gerekir"dedim ama yok o bir sınav ile herşeyi yoluna koyacağını düşünüyor.

Benim anladığım kadarıyla siz ne deseniz yanlış anlayacak.Bu sebepten karışmayın bildiği gibi yapsın naçizane tavsiyem.Israr ettikçe aranız bozulacaktır çünkü.Belki kısmetidir ataması olur.Olmazsa da bir tecrübe edinmiş olur.

X