Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
Eşiniz Cok haklı ama faturayı ablaya kesmek ne demek
Yarım altın Cok az

Kardesler şartları zorlayıp bilezik takmalı bence

Sizin gibi kadınlar akıllanmaz bence. Değer bile görmediği ailesi için, mutlu evliliğinin dibine dinamit koyup, evliliği bozulup baba evine döndüğünde en büyük darbeyi de o uğruna yuvanın dibine dinamit koyduğun ablandan yersin. Aklınızı başınıza alıp gidin kocanızın gönlünü alın. Ablanız aşırı kötü niyetli, evliliğinizin üstünden bu kadar sene geçmiş, o kadar doğum gününüz olmuş, o zaman birşey yapamayan aileniz ya da ablanız öyle bir özel gününüzde değerli bir hediye alıp size o zaman yapamadıkları değeri gösterebilirlerdi ya da eşinize doğum gününde bir saat alabilirlerdi ama yapmadılar çünkü değerli falan değilsiniz. Ablanız kötü niyetli sizin çalışmadığınızı ne ailenizin ne kendisinin sizin düğününde adam gibi birşey takmadığını biliyor ve sizden açık açık bilezik talep edip sizi etkilemeye çalışıyor, muhtemelen ailenizde size o yönde telkinde bulunuyor ki mutlu yuvanızı böyle gereksiz şeyler için bozuyorsunuz. Cidden merek ediyorum evlat olarak sizi adam yerine koymayan aileniz ablanıza ne yapacak? Aklınızı başınıza alın adamın ihtiyaç diye verdiği parayı, sizi adam yerine bile koymayan insanlar için harcayıp, kocanız ile bu konuda inatlaşıp adamı ezip kendinizi yakmayın. Kaldı ki adam kısasa kısas demeyecek kadar yüce gönüllü, yarım çok bile sizin ablanıza. Ola ki ailenizden biri hadsiz bir laf ederse ben onu da görmedim, elimizden bu geldi der geçersiniz. Yoksa böyle değmeyen insanlar için evliliğinize zarar verip baba evine döndüğünüzde kafanızı vuracak taş bile bulamaz, en büyük darbeyi de o aileden yersiniz.
Hay parmaklarınıza sağlık. İnşallah bu yazdıklarınız konu sahibinin kulağına küpe olur.

Anen babanızla, ablanızı ayrı tutuyorum. Ablanız düğününüzde çeyrek takabilmiş, sonrasında telafi etmesine falan gerek yok bence. Takı olayı öyle bir şey değil. Sizde şuan yarım takabiliyorsanız ne ala. 30 binlik bilezik takmak anne babanın görevi daha çok. Bundan alınan ablayı da iyi niyetli bulmam. Sonuçta siz tek değilsiniz, eşinizle ortak bir karar almanız lazım. Bunu anlayışla karşılamayan abla için eşle kötü olmaya değmez.
Eşinizin de genel olarak ailenize tepkili olması normal bu arada. Konu uzatıp eskiyi iyice hortlatmayın.

Ablan bu konuda zamanında imada bulunmuştu bana.Eee artık sende ablana düğünde bir bilezik takarsın deyip gülmüştü.Bende gülmüştüm cevap vermemiştim ama böyle bir beklentisi olduğunu düşünüyorum tabi.Birde şöyle bir durum var ben evlenmeden önce babamın ablama aldığı altın bir set vardı kolyesi küpesi ve yüzüğü olan bir set.Üzerindede mavi bir taş vardı güzel bir setti.Ablam bana o zaman evlenmeden önce karşısına beni alıp bak ben sana düğünde bu seti takmayı düşünüyorum ama şöyle bir durum var bunu sana takıcam ben düğünden sonra sen bu seti bana geri ver demişti.Bende saçmalama ben nasıl düğünden sonra geri vereyim seti eşim sormayacak mı ablanın taktığı set nerde diye ablama geri mi verdim diyeceğim dedim.Eğer bu şekilde yapmayı düşünüyorsan sırf millete gösteriş olsun diye yapacaksan hiç takma istemiyorum hiçbirşey demiştim.O da seti takmayıp çeyrek takmıştı 4 yıl önce
Ee bu nasil durumu kotu aile? Size birsey takmiyorlar ama ablaniza durduk yere set aliniyor?

Hayır almadı babam ama ben o zaman alınmayan birşeyi takmadım.Düğünde yapılamadı bana ama düğünden sonra nezaketende olsa bir bilezik takılabilirdi.Eşimde buna takılmış zaten yapılan haksızlıklara
Aileniz bayağı bayağı ayrım yapıyor farkında mısınız?

Hayır almadı babam ama ben o zaman alınmayan birşeyi takmadım.Düğünde yapılamadı bana ama düğünden sonra nezaketende olsa bir bilezik takılabilirdi.Eşimde buna takılmış zaten yapılan haksızlıklara
Siz neden kendinize bu hayatı layık görüyorsunuz peki? Ablanız sizden daha mı kıymetli?

Kardeş biraz net olun duruşunuz olsun. Eşim öyle der, ailem böyle der, ablam böyle der...Siz bir tavır sergilerseniz herkes susar. O da kırılmasın bu da üzülmesin deyince iyi değil kötü oluyorsunuz, herkesi memnun edemezsiniz. Siz net olmadığınız için eşiniz aile işinize bu kadar karışabiliyor. Evet biliyorum durumlar kötüydü bana bilezik takılmadı, evime hep boş gelindi, eşime alınması gerekenler alınmadı vs. Durumumuz kötü değil ama bilezik diye tutturup eşimle kötü olmak istemiyorum. Çalışmadığım için de insiyatif alamıyorum, yarım altın takabiliyorum diyeceksiniz. Üzülen üzülsün, kırılan kırılsın. Siz bunu dile getirseydiniz eşiniz de ayrım yapılıyor sen evlat değil misin vs demezdi.

Eski yorumlarım değişmiyor ben ablama takarım, eşim lafını bile yapmaz hatta iyisini kalitelisini al der. Ama benim ablam beklentide değildir, sen de bilezik takarsın diye arada laf sokmaz. Hiç bir şey alamayıp, kusura bakma demeye kalksam ağzımı açtırmaz, duymamış olayım der. Babamın kendisine aldığı seti saniye düşünmeden çıkarır ortaya. Ya bunu takalım ya da bozdurup 2-3 bilezik olarak takalım der.

İki şeyi çok merak ettim:
1- Babanız ne iş yapıyor? 10 sene önce hediye için ablanıza altın set alınıyor, bundan 6 sene sonra siz evlenirken durumları çok kötü oluyor, siz evlendikten hemen sonra tekrar maddi durum iyi oluyor diğer çocuklara hediyeler paralar saçılıyor.

2- Siz hangi sağlık sorunu nedeniyle işten çıktınız? Yanlış anlamayın, bu evlilikte çalışmanız gerektiğini düşünüyorum. Tedavi olup iyileştiyseniz bence işe dönün. Kocanız, canım ne isterse alırım demenizi tolere edecek biri değil.

Altın olayında haklı olabilir ama bu ona her şeyi söyleme hakkı vermez. Senin ailen şöyle böyle demesine fırsat vermeden kendi kafanızda yapsaydınız bu tespitleri. Herkes kadın çalışmıyorsa da gelirde söz hakkı var diyor, katılıyorum. Ev-aile bütçesi var ortada. Ama bir noktada adamlar yok alamazsın deyiveriyorlar. Ya kavga kıyamet istediğinizi alacak aldıracaksınız ya da çalışıp kendi gelirinizle alacaksınız.

Ablanız sen de bilezik takarsın artık dedi diye kendinizi yük altında hissetmenize gerek yok. O size seti verseydi ve siz de ona tekrar vermiş olsaydınız ablanız size hiçbir şey takmamış olacaktı. Şimdi de çeyrek yapmış. Ablanız size çeyrek yaparken bu kadar düşünüp konu açıp vicdandan vicdana sürüklendi mi acaba. Bu eğer karşılıksa çeyreğin karşılığında yarım çok iyi. Eğer karşılık değil de hediyeyse hediyenin hesabını da kimse sormamalı. Nereden baksanız ailenizin ablanızın sizden şunu takmalı diye beklentisi varsa sıkıntılı. Durumunuz iyiyse iyi eşiniz haksız değil aileniz yapamamış olabilir siz de yağdırmak zorunda değilsiniz. Takın geçin hele hele sen de bilezik takarsın artık diye emrivaki yapan ablam bile olsa tın

ilk defa bi eşe bu kadar fena hak verdim.

ailem de ailem, ablam da abla, aloo size hiç bir şey yapmamışlar, sonrasında da gönlünüzü almamışlar farkında mısınız?

asıl aileniz de artık eşinizle olan, onun da farkına varın isterseniz.

ablam kızar da iade eder de küser de, yapacak olan siz bilezik taksanız da bulur bişi merak etmeyin.

Kardeş biraz net olun duruşunuz olsun. Eşim öyle der, ailem böyle der, ablam böyle der...Siz bir tavır sergilerseniz herkes susar. O da kırılmasın bu da üzülmesin deyince iyi değil kötü oluyorsunuz, herkesi memnun edemezsiniz. Siz net olmadığınız için eşiniz aile işinize bu kadar karışabiliyor. Evet biliyorum durumlar kötüydü bana bilezik takılmadı, evime hep boş gelindi, eşime alınması gerekenler alınmadı vs. Durumumuz kötü değil ama bilezik diye tutturup eşimle kötü olmak istemiyorum. Çalışmadığım için de insiyatif alamıyorum, yarım altın takabiliyorum diyeceksiniz. Üzülen üzülsün, kırılan kırılsın. Siz bunu dile getirseydiniz eşiniz de ayrım yapılıyor sen evlat değil misin vs demezdi.

Eski yorumlarım değişmiyor ben ablama takarım, eşim lafını bile yapmaz hatta iyisini kalitelisini al der. Ama benim ablam beklentide değildir, sen de bilezik takarsın diye arada laf sokmaz. Hiç bir şey alamayıp, kusura bakma demeye kalksam ağzımı açtırmaz, duymamış olayım der. Babamın kendisine aldığı seti saniye düşünmeden çıkarır ortaya. Ya bunu takalım ya da bozdurup 2-3 bilezik olarak takalım der.

İki şeyi çok merak ettim:
1- Babanız ne iş yapıyor? 10 sene önce hediye için ablanıza altın set alınıyor, bundan 6 sene sonra siz evlenirken durumları çok kötü oluyor, siz evlendikten hemen sonra tekrar maddi durum iyi oluyor diğer çocuklara hediyeler paralar saçılıyor.

2- Siz hangi sağlık sorunu nedeniyle işten çıktınız? Yanlış anlamayın, bu evlilikte çalışmanız gerektiğini düşünüyorum. Tedavi olup iyileştiyseniz bence işe dönün. Kocanız, canım ne isterse alırım demenizi tolere edecek biri değil.

Altın olayında haklı olabilir ama bu ona her şeyi söyleme hakkı vermez. Senin ailen şöyle böyle demesine fırsat vermeden kendi kafanızda yapsaydınız bu tespitleri. Herkes kadın çalışmıyorsa da gelirde söz hakkı var diyor, katılıyorum. Ev-aile bütçesi var ortada. Ama bir noktada adamlar yok alamazsın deyiveriyorlar. Ya kavga kıyamet istediğinizi alacak aldıracaksınız ya da çalışıp kendi gelirinizle alacaksınız.
Sürekli kendinizlede örnek vermişsniz ne güzel sizin öyle bir aile hayatınız var herkes bir olmuyor malesef,o sebeple ben kendi durumum üzerinden konu açıp dert yakındım.Ailem ticaretle uğraşıyor yeri geliyor çok kazanıyor işi tutturup yürüyüp gidiyorlar yeri geliyor az kazanıp dükkan kapatıp zarar ediyorlar.Ben evlendiğim dönemdede yine zarar ettikleri,hatta dükkan kapattıkları bir zamandı ben onlara maddi destekte bulunuyordum hatta.Bu zamana kadar hep çalıştım ve kendi paramı kazandım kendi işimde.Sağlık sorunlarım nedeniyle en son doktora gittiğimde kendi işini acil bırakmalısın bu şekilde devam edersen kalıcı olarak zarar göreceksin demişti.Malesef tedavi edilip tekrar işe dönebileceğim bir durum değil.Daha sonralarda masa başı işlerede çok başvuru yaptım ama görüşmeye bile çağırmadılar.Şuan yapabileceğim anca marketlerde çalışabilirim,onuda eşim istemiyor zaten rahatsızsın birde orada canını çıkaracaklar çok aşırı bir iş yükü var muhtaç olsak haklısın git çalış derdim ama çok şükür muhtaç değiliz kendini o şekilde zora sokmanı istemiyorum zaten sana her ay kendi kişisel ihtiyaçların için maaş veriyorum ben benim sana verdiğim paradan daha azını alacaksın orda çalışırsan deyip istememişti markette çalışmamı.Durum bundan ibaret yani

Sürekli kendinizlede örnek vermişsniz ne güzel sizin öyle bir aile hayatınız var herkes bir olmuyor malesef,o sebeple ben kendi durumum üzerinden konu açıp dert yakındım.Ailem ticaretle uğraşıyor yeri geliyor çok kazanıyor işi tutturup yürüyüp gidiyorlar yeri geliyor az kazanıp dükkan kapatıp zarar ediyorlar.Ben evlendiğim dönemdede yine zarar ettikleri,hatta dükkan kapattıkları bir zamandı ben onlara maddi destekte bulunuyordum hatta.Bu zamana kadar hep çalıştım ve kendi paramı kazandım kendi işimde.Sağlık sorunlarım nedeniyle en son doktora gittiğimde kendi işini acil bırakmalısın bu şekilde devam edersen kalıcı olarak zarar göreceksin demişti.Malesef tedavi edilip tekrar işe dönebileceğim bir durum değil.Daha sonralarda masa başı işlerede çok başvuru yaptım ama görüşmeye bile çağırmadılar.Şuan yapabileceğim anca marketlerde çalışabilirim,onuda eşim istemiyor zaten rahatsızsın birde orada canını çıkaracaklar çok aşırı bir iş yükü var muhtaç olsak haklısın git çalış derdim ama çok şükür muhtaç değiliz kendini o şekilde zora sokmanı istemiyorum zaten sana her ay kendi kişisel ihtiyaçların için maaş veriyorum ben benim sana verdiğim paradan daha azını alacaksın orda çalışırsan deyip istememişti markette çalışmamı.Durum bundan ibaret yani
Eşiniz sizi düşünüp kolluyor. Bu durumda bilezik diye ısrar etmeyin artık. Ben yine de aile işinize karıştırmayın derim. Siz affedebiliyorsunuz ama o kin tutuyor. Ben kan bağının her şeyin üstünde olduğuna inanmayanlardanım. Kim değer veriyorsa, sevgi saygı gösteriyorsa aile odur. Gerekiyorsa kök ailemi de silerim, bir kez geliyorum hayata ama affedebilecek durumdaysam eşimin beni gazlamasına da izin vermem. Sınırlarınızı net bir şekilde çizin. Umarım bu, alamazsın takamazsın vermiyorum davranışı sadece takı olayı içindir.

Ben de esinize hak verdim. Ailenizin size karsi duzgun bir hediyesi olmamis, bu durumu telafi edebilirlerdi sonrasinda o da olmamis. Bence sizin de ablaniza karsi 30 binlik bir bilezik yukumlulugunuz yok. Hatta esinizin onerisi cok yerinde olmus. O fiyata biraz ekleyip bilezik de alabilirsiniz.

Eş haklı.
Benim kayınbiraderler bekar. Biz evlenirken çalışan da bir şey takmadı. Valla evlenirse çeyrek takar geçerim. Kimse kusura bakmasın.
Para kolay kazanılmıyor dağıtacak kadar.
Ablanız da sonradan telafi edebilirdi. Şimdi bilezik beklemeye de hakkı yok.
Ha ikna ederseniz tam altın yada cumhuriyet takın. Ama bilezik abartı

her ailede bir enayi vardır. O da sizsiniz belli ki.
Bekar ablaya set takmışlar size bekarken takılmamış evlenirken de takılmamış. Seti geçtim ablaya set takılmış size bilezik dahi takılmamış.
Siz hala bilezik de bilezik diyorsunuz. Pes gerçekten.
O aileye ben çeyrek takar geçerim kusura bakmayın

X