Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

Haklısınız,burda benim konumda bir kısım beni haklı bulmuşken bir kısım eşimi haklı bulmuş.Şunu bile yazanlar olmuş eşiniz iğrenç biri ailenizin size ve ablanıza yapılanların hesabını tutmuş demek ki hesapçı bir adam vs.. Alsında asla böyle biri değil.O bana yapılan haksızlığa üzülüyor.Ailemden bana 1 toka hediye bile gelse benden önce eşimin yüzü gülüyor.Ben mutlu olacağım diye benim adıma mutlu oluyor.Hediyenin değerinin önemi yok ne olursa.O sebeple eşimin niyetini en iyi ben bildiğim için kötü niyetli olmadığınıda biliyorum.Adaleti hakkı savunur her zaman,eğer elinde varsa bir çocuğuna yapıyorsan diğerlerinede yapacaksın.Hepsine yapabilecek bir durumunda yoksa hiçbirinede yapmayacaksın der her zaman.Ve kendi ailesine karşı tutumuda bu şekildedir herzaman.Eşim 2 kardeş.Erkek kardeşi var ondan yaşça küçük.Eşimden önce evlendi mesela eşim o zamanlar kardeşi evlendiğinde yarım altın taktı kendi erkek kardeşine.Ve biz evlendiğimizdede eşimin kardeşide yarım altın taktı.Eşitlik sağladılar bu şekilde.Normalde eşitlikten yanayım ablan bize çeyrek taktı bende eşitlik sağlayacak olsaydım bende ona çeyrek takardım ama ben yine daha fazlasını takıp yarım takıyorum dedi.Ama bende yarım taksak biliyorum ablam alınacak bana verdiği değere bak yarım takıyor diye düşünecek durumları iyi ama bana yarım taktı diyecek.Ben ona “Eee sende bana çeyrek taktın ben yine daha fazlasını taktım”desem bile ablam “O zamanlar ben çalışmadığım halde elimden gelenin en iyisini yaptım eğer ben evli olsaydım sana bilezikten aşağı takmazdım”diyecek
Kusura bakmayın ama saf çıkarcı ve yüzsüz bir ablanız var. Ailemin diğer üyeleri de. Tam nefretlik
Ben olsam eşinizin yerinde yüzlerine zor bakarım. Eşiniz sizi seviyor ve önemsiyor belli ki

Siz çalışmıyorsanız ve eşinizin size gönderdiği paradan birikim yapmadıysanız bence eşiniz ne takmak istiyorsa o takılmalı.

Haklısınız,burda benim konumda bir kısım beni haklı bulmuşken bir kısım eşimi haklı bulmuş.Şunu bile yazanlar olmuş eşiniz iğrenç biri ailenizin size ve ablanıza yapılanların hesabını tutmuş demek ki hesapçı bir adam vs.. Alsında asla böyle biri değil.O bana yapılan haksızlığa üzülüyor.Ailemden bana 1 toka hediye bile gelse benden önce eşimin yüzü gülüyor.Ben mutlu olacağım diye benim adıma mutlu oluyor.Hediyenin değerinin önemi yok ne olursa.O sebeple eşimin niyetini en iyi ben bildiğim için kötü niyetli olmadığınıda biliyorum.Adaleti hakkı savunur her zaman,eğer elinde varsa bir çocuğuna yapıyorsan diğerlerinede yapacaksın.Hepsine yapabilecek bir durumunda yoksa hiçbirinede yapmayacaksın der her zaman.Ve kendi ailesine karşı tutumuda bu şekildedir herzaman.Eşim 2 kardeş.Erkek kardeşi var ondan yaşça küçük.Eşimden önce evlendi mesela eşim o zamanlar kardeşi evlendiğinde yarım altın taktı kendi erkek kardeşine.Ve biz evlendiğimizdede eşimin kardeşide yarım altın taktı.Eşitlik sağladılar bu şekilde.Normalde eşitlikten yanayım ablan bize çeyrek taktı bende eşitlik sağlayacak olsaydım bende ona çeyrek takardım ama ben yine daha fazlasını takıp yarım takıyorum dedi.Ama bende yarım taksak biliyorum ablam alınacak bana verdiği değere bak yarım takıyor diye düşünecek durumları iyi ama bana yarım taktı diyecek.Ben ona “Eee sende bana çeyrek taktın ben yine daha fazlasını taktım”desem bile ablam “O zamanlar ben çalışmadığım halde elimden gelenin en iyisini yaptım eğer ben evli olsaydım sana bilezikten aşağı takmazdım”diyecek
Benim esim sizin durumunuzda, 3 kardesler, annesi abi icin canini verecek, kendi evde ac gezer ogluşunun birasini alir oyle deli oluyor ogluna, benim esimden de boyle durumlarda vereceksin tabi ben seni dogurdum bu yasa getirdim kafasinda.

Ben esime yillarca anlatmaya cabaladim hakkinin fena halde yendigini. Esim abisi evlenirken liseye gidiyormus ona bilezik takabilmek icin sacma sapan islerde calismis, abisi bize ne yapti kurumsal bir firmada calistigi halde, koca bir hic.

Esim yillar sonra baska bir sebeple abisine sirtini dondu en sonunda ama o zamana dek yuvamiz o kisi yuzunden cok yara aldi.

Evinizi yuvanizi koruyun, kimse ablaniza altin bilezik taktiniz diye size madalya takmayacak hatta bilezigin modelini beğenmeyip bir de bunun lafini edecek adim gibi eminim.

Yahu ne düşünürse düşünsün ablanız! ne derse desin! Aynı temcit pilavı gibi döndüre döndürr söylüyorsunuz. Ben şimdi eşinize çok hak verdim. Ablam da ablam ne der diyeceğinize eşim beni savunuyor, kendi yuvam, huzurum, eşimin sözü deyin. Ablanızın seti de büyük haksızlık! siz onları düşünün bence. Ayrımcılık kadar kötüsü yok kardeşler arası.

Son düzenleme:
Eşinin ailene karşı bi saygısızlığı, seni utandıracak hareketleri var mı?
Bu şekilde içerlemesini ben çok abes bulmadım açıkçası, yani 1 poşet bile bi şey getirmediler diyorsun evime gelirken, ablan da sana hiçbir şey yapmamış çalıştığı zamanda da.
Eşimle kötü olma derim, yarım altın makul.

Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.
Taktığın takının hesabını sorup bir de alınganlık yapıp küsecekse senin ciddi bir sınır problemin var bence, ne münasebet?
Tartışmalardan vs tabii ki bahsetme ama kendini ezik ve suçlu da hissetme yarım altın taktım diye, zaten fazlasını takıyorsun her şekilde. Buna alınıp sana tavır alacaksa, ohoo, o ilişki elbet bir gün bozulur zaten.

Eşin ailen hakkında ne biçim konuşuyor? Yapmadılarsa bana yapmadılar sen niye doluyorsun desene? 4 sene olmuş evleneli hala yapmadılar şimdi yapsınlar derdi. İki yetişkin olarak evlenmeye karar vermişsiniz şartlarınıza göre yuva kurmuşsunuz bitmiş hala ne beklentisi aileden? Eşin ailenin maddi durumunu alıp verdiğini hesaplayacağına kendi kazancına baksın. Sağlık durumun düzelince çalış sen de bakma bu hesapçının eline.
Eşinin rızası yoksa bilezik takma bu arada. Çalışmasan da kazandığı para ortak bana göre ama senin kocan için işler öyle değil, bilmiyorum ben çok soğurdum böyle adamdan.

Su konuda erkek kisisini haksiz bulanlarin kaci evli merak ediyorum.

Ya evliler ve hakki yenen kardes degiller, ya da evli degiller ve o yenilen hakkin yuvaya nasil yansidigini hic ama hic bilmiyorlar.

Mesela hemen ustumdeki arkadas, hem butce ortak diyor hem ailenin bu evlilik icin yapmadiklari hakkinda konusurken ona neymis ona mi yapilmamis diyerek hesapci buluyor kocayi. Cok ilginc buluyorum ben bu ayirt edememe olayini.

Eşin ailen hakkında ne biçim konuşuyor? Yapmadılarsa bana yapmadılar sen niye doluyorsun desene? 4 sene olmuş evleneli hala yapmadılar şimdi yapsınlar derdi. İki yetişkin olarak evlenmeye karar vermişsiniz şartlarınıza göre yuva kurmuşsunuz bitmiş hala ne beklentisi aileden? Eşin ailenin maddi durumunu alıp verdiğini hesaplayacağına kendi kazancına baksın. Sağlık durumun düzelince çalış sen de bakma bu hesapçının eline.
Eşinin rızası yoksa bilezik takma bu arada. Çalışmasan da kazandığı para ortak bana göre ama senin kocan için işler öyle değil, bilmiyorum ben çok soğurdum böyle adamdan.

Su konuda erkek kisisini haksiz bulanlarin kaci evli merak ediyorum.

Ya evliler ve hakki yenen kardes degiller, ya da evli degiller ve o yenilen hakkin yuvaya nasil yansidigini hic ama hic bilmiyorlar.

Mesela hemen ustumdeki arkadas, hem butce ortak diyor hem ailenin bu evlilik icin yapmadiklari hakkinda konusurken ona neymis ona mi yapilmamis diyerek hesapci buluyor kocayi. Cok ilginc buluyorum ben bu ayirt edememe olayini.
Konuyu ayrıntılandırmış daha sonra konu sahibi abla bileziği kendisi istemiş “artık ablana bilezik takarsın” diyerek çalışmayan kardeşten istenecek bir şey değil bu. Abla çalışmadığı dönem çeyrek takmış başka fedakarlıkları da olmuştur diye düşündüm kardeşi için de durum farklı. Ayrıca konu sahibinin eşi kendi kardeşine de yarım altın takmış bunları sonradan söylüyor konu sahibi. Ne yazıyorsa ona göre yorum yaptım. Hala daha ailen sonradan takı taksın beklentisini saçma buluyorum.

Ablam çalışmıyorken kendi imkanlarıyla o zaman çeyrek takabilmişti.Elinde fazlası olsaydı onu takardı biliyorum.Şimdi bende imkan varken elimden gelenin en iyisi yapmak istedim ama bu tarz konularla karşılaştım eşim tarafından.Aylık gelirimiz 100 binin üzerinde o sebeple iyi birşey yapmak istedim bende
Takmazdi, ben sana takicam sen geri ver diyen abla elinde imkan olsada takmazdi.

Yazdiklarindan ailenin ne sana ne esine deger verdigi yok ki

O kadar yazılan edilene rağmen konu sahibi hala ablanın ne diyeceğini düşünüp düşünüp durumu ajite ediyor. Beni fenalık bastı valla ablanın senden altın beklentisine hele hele kendisi öyle ya da böyle az bir şey takmışken sen de şunu takarsın artık diyebilecek yüzsüzlüğüne yarım bile çok da eşiniz yine sizi düşünmüş. Eşinizin parası sizin paranızdır bu arada burda size neden çalışmıyorsun mobbingi yapanlara takılmayın ama ablanızın tutumu beklentisi aşırı itici siz de bu beklentiyi karşılamak zorunda değilsiniz. Geliriniz iyi diye ailenize yağdırmak zorunda da değilsiniz. Eşiniz de belli ki paragözlüğünden ailenizin size yapıp yapmadıklarına kafayı takmamış zaten iyi kazanıyormuş. Ailenizin size yani aile olarak kendisine de olan tutumuna takılmış. Haklı da.

Benden yarım altın dışında birşey çıkmayacak bunun üzerine konuştuğumuz her cümlede birbirimizi kırmış olur nihayetinde dedi en son olarak.Ben ona bazı konularda hak veriyorum ama ablam o zamanlarda çalışmıyordu elinden gelenin iyisini yapıp çeyrek taktı bana daha ne yapsın ki diye düşünüyorum bir yandanda
Yarım altın takın, evine de güzel bir hediye alırsınız, eksik bir eşyası varsa mesela onu alabilirsiniz taksitle

Konudan bağımsız birşey sorayım, 10 yıl önce çeyrek takan birine şimdi 1 gr. altın takılması abes mi? Yoksa piyasa/enflasyon şartlarına göre makul mü?

Konu sahibi bildiğini okuyacağı için şimdi ona istediği cevabı yazıyorum. Evet eşinizin sabrını zorlayıp ablanıza bilezik takın. Kısa vadede 1-3 hafta uzun vadede 10 sene eşiniz unutmaz sürekli önünüze koyar. Ablanızın da umrunda olmazsınız, kocişkosuyla da evine bakar. Bir gün olur da dillendirirseniz kendisine ‘yapmasaydın’ der. Aynı olayı annem yaşadı çocuk aklımla akıl verdim akılsızlık yaptı. Şimdi pişman ama elden ne gelir :)

Eşinin ailene karşı bi saygısızlığı, seni utandıracak hareketleri var mı?
Bu şekilde içerlemesini ben çok abes bulmadım açıkçası, yani 1 poşet bile bi şey getirmediler diyorsun evime gelirken, ablan da sana hiçbir şey yapmamış çalıştığı zamanda da.
Eşimle kötü olma derim, yarım altın makul.
Hayır eşimin aileme karşı hiçbir utandıracak hareketi olmadı bu zamana kadar.Ailemde çok sever eşimi hatta

X