ABD, Çin ve Rusya anlaştı: "Teyyip gidici"

bunu bize değil,heykellerinnden rahatsız olanlara söylersen sevinirim. biz getirmiyoruz bu noktaya.
mune kusura bakma lütfen. . Atatürkün heykeline dil uzatan yoruma duyarsız kalamazdım. bunun için ban verirsen inan hiç üzülmem.

Son düzenleme:

Konuyu sabote eden neden biz oluyoruz datlu.
Birileri heykelden rahatsız olunca,tepki gösterince mi böyle oldu şimdi.
Senin sorunun yok Atatürk'le bunu biliyoruz,ama olanlar var tepkimiz onlara.

Valla ne güzel carpitiyorsunuz yahu:)

1. si sizin bahsettiginiz o yabanci ögrenci konusu ( YÖK ün ele aldigi ) Yabanci ögrenci almak ISTEYEN, altini ciziyorum, isteyen üniversiteler icin.

Yani o karar üniversitenin yabanci alma istegi ve YÖK ün onay vermesi ile oluyor:))

Benim bahsettigimim ise aynen su;
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında öğrenimine ülkemizdeki üniversitelerde devam eden veya yeni kayıt yaptıracak olan ortaöğretimlerini yurt dışında bitirmeleri şartıyla Türk vatandaşı olan öğrenciler"

Resmi gazetede cikan hali ile böyle:))

Yani Türk uyruklu olup dis ülkelerde liseyi okumus ögrenciler icin:))

Umarim anlasilmistir!!

şimdide gündem değiştirilip konu ergenekon ve balyoza getiriliyor yolsuzlukların unutulacağını sanıyorlar unutulsunki yemeye devam etsinler

bu heykel konusu nereden çıktı diye merak etmiştim şimdi anladım.konuyu buraya getiren yorum belli heykelden bahsedilen de babamın heykeli değil kanımca kimden bahsedildiği çok açık.laf oyunlarına gerek yok heykeli dikilen kişi bellidir Atamızdır ve bunu sonuna kadar hak etmiştir.bu da mı rahatsızlık verdi,başka?

Son düzenleme:

Güzel bir cevap olmuş, teşekkür ederim öncelikle...

1) Ne güzel başlamışsın, ''1996' öncesi var'' diye. Nazım Hikmet bir şiir ile birlikte dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes'in imzasıyla vatandaşlıktan çıkarıldı. Ne kadar demokratik bir hareket değil mi? Kişilerin düşünce özgürlüklerine saygının da bu kadarı...
2) Gene bir özgürlük hikayesini ele alalım... Bu sefer de 1996 ve sonrasını, hatta ve hatta daha uzağa gitmeyelim 'Gezi Olayları' zamanına gidelim... Demokratikleşme adımlarımızı yer yer izleyelim...
Fatih Altaylı ile olan o meşhur röportajı hatırlarsınız pek çoğunuz...
'İçki içen Alkoliktir ama bana oy verenler alkolik değildir.' dedi kendince gene insanları ayrıştırdı bana oy verirsen alkolik değilsin, vermezsen alkoliksin.
3) Ve bir özgürlük hikayesi daha... Taraf olmayan bertaraf olur demişti kendisi hatırlarsınız insanları seçime zorlamak demokrasinin hangi temelinde var? Yoksa kendisi o çok örnek aldığı iddia edilen parti tabanının sık sık vurguladığı: 'Menderes'i astınız, Özal'ı zehirlediniz, Tayyip'i yedirmeyiz.' deki gizli mesaj kişilerinin yolundan gidiyor da onların sevgili demokratikleşme tohumlarını mı Cumhuriyetimize serpiyor?
4) Dindar olmak ya da olmamaktan konu açılmış... Evet... Kim ne kadar dindardır, bunu Allah dışında bilenimiz olabilir mi? Sorarsanız, şeriat ile yönetilen ülkelerde tecavüz vak'alarına, bu işin dindarlıktan öte içte olduğunu görebiliriz. Tabii ki konumuz şeriat değil, küçük bir örnek ile taçlandırmak istedim.
5) Vatanseverlikten bahsedilmiş. Vatanseverlik? Bu konuda diyecek tek sözüm vatansever diye anacağım insanlar Sarıkamış'ta ölen 90 bin şehidimiz, Kurtuluş Savaşı şehitlerimiz olabilir. Onların yanında Erdoğan'ın yaptığı 'van minit ' sözüyle ancak laf ebeliğini kıyas bile edemem kusura bakmayın.
6) Ülkesini bağımsızlaştırmak istemiş öyle mi? Bu da güzel bir bakış açısı... Sanırım bu sözü söyleyen zatı muhterem kendini 20. yy ın başındaki Osmanlı İmparatorluğu zamanında zannediyordu.
Dışarıya gün be gün bağımlı hale geldiğimizi her sene onlarca fabrikanın kapandığını, birebir olarak bilenlerden biri benim.
Tarım sektöründe çayı bile dışarıdan alırken, 1 liralık simit ithal ettiğimiz 'susam fiyatları' yüzünden % 40 zamlanırken hangi bağımsızlaşmadan söz ediyoruz ki biz?
7) Bağımsızlaşma deyince aklıma bir husus daha geldi, acaba dedim bu zatı muhterem o meşhurrrr IMF borcundan mı söz etti? Hemen onun için de bir bilgi geçmek istedim. ''AKP döneminde en hızlı artış hane halkının borçluluğunda yaşandı. AKP’nin 10 yıldır uyguladığı ekonomi politikaları nedeniyle reel alım gücü gerileyen halk, borçlanarak tüketiyor. Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları ile yapılan borçlanma 2002-2012 döneminde tam 38 kat büyüdü. Kredi kartlarındaki borç bakiyesi 2002-2012 arasında 4.1 milyar TL’den 68.8 milyar TL’ye yükseldi.''
Yazılanlar karışık geldiyse kısaca o IMF borcunu vatandaş ödedi...

8) Cemaatten bahsetmişsin Dadlu, açıkçası ben cemaatten ziyade insanımın geneliyle ilgileniyorum. Vatandaşı Müslüman, Ateist gibi ayrımlaştırmaktan ziyade 'dinini dilini hayatını' en hür şekilde devam ettirebilmesi ana etken. Edebiliyor mu? Rahatsız ediliyor mu?
Bahsettiğin cemaat Gülen cemaati ise, şayet, onlar zaten kendi çıkarlarına ters düştüğünde nasıl cephe alabileceklerini gayet net gösterdiler... Ha bana göre müslümanlık, birine ağız dolusu beddualar etmek asla değildir... Ama bunlar hep danışıklı dövüş tabii ki...

9) Sarıgül'den dem vurmuşsunuz ben özellikle bir insanı kendime lider görmektense yanlışları göz önüne sermeyi daha çok uygun buluyorum. Neticede partiyi bir takım misali 'Yensen yenilsen kalbim hep seninle' diyerek tutmak akıl karı bir iş değil.
Hırsızsa hırsız diyeceksiniz. Düşüncelerini beğeniyorsanız beğendim de diyeceksiniz. Beğenmediyseniz de belirteceksiniz. Yoksa hangi birimizin 'Hüloğğğğ, ah partiliyiz ah partili, erduvanın bilmem nesini gılıyım!' tarzı vatandaştan farkı kalır?

10) Her seferinde özellikle gördüğüm ve tuhafıma gelen bir husus daha var, AKP ve Erdoğan yanlışları telaffuz edilip Atatürk ya da CHP 'nin ortaya atılmasının bir esprisi var mı? Başka türlü tartışamıyor muyuz gerçekten?
CHP taraftarı değilim, ayrıca Kılıçdaroğlu'nun izlediği politika hakkında da olumlu düşünmüyorum ama evet CHP den ayrı olarak 'Atatürksever' im.
Atatürk yanlışsızdı da demiyorum herkesin olduğu gibi onun da vardı elbette. Misal, çok partili sisteme geçmek için acele etmesi gibi...
Çünkü şeriat ve saltanattan yeni çıkmış bir halk neyi seçeceğini bilemeyebiliyor... Günümüzde bile 'o dindar, o zaman ona oy verelim' gibi bir sebeple başbakan seçildiğini göz ardı etmezsek çok da haksız sayılmayız...
Günümüze bakmak daha doğru neticeye gelirsek, ölmüş insanların siyasetlerinden ziyade şimdiki zamanın siyasetini konuşursak günümüze daha faydalı bir tartışma olacağını düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yok anlaşılmadı.
Benim anlattıklarımı önce kabul etmeyip,doğru olduğunu anlayınca çevirip yazmışsın ama ama olmamış.
Bahsettiğim yabancı ülkede lise okumuş( burda cemaat okullarına kıyak devreye giriyor) hem Türk hemde yabancı uyruklu öğrenciler için yapılan ayrıcalık.bunu sizin kabul etmiyor gözükmeye çalışmanız gerçekleri değiştirmiyor.
Türk vatandaşı olanlar parasız, yabancılarda cüzzi bir ücretle burda paşalar gibi okuyor.
Her ikisinide bu hükümet yaptı.
Gerçi benimkide laf, yurt dışında yaşııyormuşsunuz nasılsa, sizin içinde harika bir yönetmelik değil mi?
Ne güzel, bizler çocuklarımızın geleceği için ömür boyu çırpınalım,sizin çocuklarınız gelir burda YÖK'ün onayıyla!!!( en kötdüde bu zaten, sizin gibi kendilerinden olanları seçerek) beş kuruşta vermeden tıp okur.
Tabii bu kadar fanatikliğin bir getirisi olmalı değil mi?

Son düzenleme:
Telden giriyorum 3 kere yazdim bazis sebeplerden ddolayı gitti. Cinler tepeme cikti.
Yahu siz kendinizde misiniz? Ataturk'un adini agziniza almak sizin ne haddinize? Bir insan olarak ne yaptiniz insanlik adına? Bu dünyada dikili bir agaciniz bile yok, olsa da yine kendi cikariniz için yani; sevap olsun diye dikmissinizdir
Ya insanlik adina naptiniz? Sizin atam ile derdiniz ne? Atam olmasaydı bu dünya olurdu evet, ama biz kadinlarin haklari olmazdi
Kölelik olurdu
Padişahlar olurdu
siz kurulu bir duzeni n içinde yasadiginiz için fark etmiyor size, o donemin hatunlarina sormak lazim bu durumlari.

Zihniyeti kirli olanı irana gondereceksin orada yaşayacak ve anlayacak atamın bize armaganlarını

Herkes haddini bilsin, klavye hatunluğu yapmayın. Din ticareti yapanlar sizin hakkınızdan geliyor, onu istiyorsunuz siz.
Kurban olun Atatürk'e, çığır açan ile içine edeni karistirmayin
Kör olmayın!
Neyzen amcam boşuna dememiş :' sen anandan yine dogardın ammaaaa, baban kimdi bilmezdin...''

Sanırım ban yemeye hazırım
Uzun süredir söylemek istiyordum

Son düzenleme:
Sakin sakin:)
Hakarete hararete gerek yok.
Insanlarin düsüncerine saygili olun, olun ki yasadigimiz ülkenin "iran" dan farkli oldugunu bilelim:)

Iran da seriat baskisimi var? O yüzden mi kirli zihniyeti Iran a yoluyorsunuz?

Olabilir seriat baskisi vardir ama baskinin hicbir türü kabul edilemez.

Benim ülkemin düne kadar Irandan bir farki yoktu!

Iranda seriat baskisi var Türkiye de de Basörtülülere baski vardi.

Yani hararete gerek yok, yavas yavas demokratik, özgür ülke olacagiz.

Ayrica Atatürk ün sahsiyetine hickimse birsey demedi.

Bende okudum sayfalari!

Atatürk söyle Atatürk böyle diyeni görmedim!

Evet insanlar özgür düsüncesi ile hani sizinde bahsettiginiz, Atartük ün arkasina siginan "zihniyetleri'" elestiriyor!

Ama her elestiriyi döndürüp dolastirip Atatürk e baglayacaksaniz buda sizin sorununuz!

Bende söylüyorum;
Benim icin vatanseverlik and okumak, mars söylemek degildir!

Vatanseverlik vatani yüceltmek, gelistirmek, muassir medeniyetler seviyesine ulastirmaktir!

Sanirim Atatürk te böyle düsünüyormus ki! Bu konuda söylenmis sözleri var.

Ülke meselesi konusmak icin kimseden icazet alacak degiliz.

Bu konuyu konusmak icin kriterlerede gerek yok!

Bu vatanin vatandasi olan herkesin konusma hakki var!

Yok illede konusmak icin bir kriter varsa, sanirim bir KURTULUS SAVASI GAZISI nin torunu ayrica KURTULUS SAVASINDA 2 büyük amcasini sehit vermis biri olarak ben, o kriterlerin cok üzerinde oluyor:))

Son düzenleme:
Arkadasin biri de bekliyor
Birileri Bişi yazsin da bende cevap vereyim

Uzun yazmissin, sürekli yazan biri olarak sıkılmıyor musun herkese cevap vermeye?
Ben fikrimi beyan ettim
Ben yaazar ve çekilirim aradan

Son düzenleme:
Yok yok alintilamayin zaten!

Bende sinir oluyorum alinti meselesine, herkes kime yazildigini anlayacak kadar bilincli heralde:))

Hoppp diye gelip insanlara parmak sallayarak hakeret eden hararetli bir üyeyi sakinlestiriyorum:))

Zira kadinlarin oldugu ortamda insanlarin fikirlerine, düsüncelerine saygiyi ögretebilirsek , toplumda kadinlarin elinde sekillenen bir yapi oldugu icin, toplumada fikirlere ve düsüncelere saygiyi ögretmis oluruz:))

Herkese cevap vermem:) Bu yüzdende " haahh bak cevap veremedi" gibi komik yakistirmalara maruz kalirim:))

Neyse sakinlestinizse iyi forumlar!

Konuya devam etmek istiyorum

Aslinda basbakanin hapse girdigi dönemle ilgili cok konusmak istedigim seyler var.
Bugün bazi karalamalarla o dönemin cok önemli baglantilari var ama sen yazini bitir DatluCadu, belki sen arastirmalarinda da bahsedeceksindir.

Son düzenleme:
Yahu halami turban hala mi magdur edebiyati gecmis yanlislariyla dogrulariyla gecmistir. Bu iktidar yanlilarina hepiniz aynisiniz dedigimizde kiziyorlar. Kendilerine ait cumleleri bile yok ayni seyleri ayni sekilde soyleyip duruyorlar

Sevgili DatluCadu;

Sayfalar epey ilerlemiş yorumları okuyamadım...sadece vakit ayırıp bana cevap yazdığını düşündüğümden cevabını aradım mesajlarda...Ve tekrar teşekkür ederim cevabın için....

Üniversitede 4 sınıf arkadaşım baş örtülüydü...bir tanesi ile de oldukça yakındım ve hala görüşüyorum...
1998 yılında önce sınıf kapısında, sonra fakülte kapısında, daha sonra da kampüs kapısında otobüslerin,dolmuşların içinde çıkarmak zorunda kaldılar baş örtülerini...2 si zamanla tamamen çıkardı...biri maalesef okulu bıraktı...bir diğeri de(yakın olduğum ve hala görüştüğüm arkadaşım) kampüs kapısında çıkarıp girdi, çıkışta tekrar taktı ve hala baş örtülü...
Özel sektörde 11 yılı devirdi baş örtülü olarak...

Onların o dönem yaşadığı sıkıntılara yakından şahit oldum...arkadaşımı beklerken peruk takmaya çalışan kızlara yardım ettim...gözünden yaşlar süzülen bir kıza yardımcı olmaya çalışırken bende onunla ağladım...

İnsanları hiçbir zaman dini inancı, siyasi görüşü yada fiziksel görünüşü yüzünden eleştirmedim...Benden farklı düşünenleri yargılamadan önce anlamaya çalıştım...Şu anda yapmaya çalıştığımda bu sadece...

Hala görüştüğüm ve hala baş örtülü olan arkadaşım ile son dönem konuşmalarımızın bir bölümünü aktarmak istiyorum sana;

''Çok yoruldum be canım...Eşimin maaşı yetse(eşi öğretmen) biraz dinlenmek isterdim bende...ama tek maaşla ancak kira ve faturalar ödenebiliyor (ist da yaşıyor)...benim maaş bile zaten çocukların kreşi(3 ve 5 yaşındalar), mutfak masrafları, yol masrafları derken yetmiyor her ay ek hesapta en az yarım maaş içerdeyiz...

Başkalarına kıyasla yine iyiyiz diyorum ama yok ya artık yetmiyor gerçekten...Birde adam çıkmış yok yol yaptık yok metro yaptık diyor iyice deli oluyorum...''

---''baş örtüsünü unutma'' diyorum..

''Unuturmuyum hiç...biliyorsun en çok sıkıntısını çekenlerdenim...sende çektiklerimi en iyi bilenlerdensin...çok sevindim gerçekten benim yaşadığım sıkıntıları artık başkaları yaşamayacak diye...

ama mesele sadece buymuş gibi insanları saf yerine koyuyorlar resmen...düşün bizim nesil bu sıkıntıları çektik, okuduk bir yerlere geldik ama hala sıkıntıdayız...bizler asgari ücretle de çalışmıyoruz üstelik...istanbulda asgari ücretle yaşayanın allah yardımcısı olsun...'''

Şimdi gelelim sorulara

Bahsettiğimiz dönemden bir örnek olan bu arkadaşım sence istisnamı? Toplumun geneli geçim sıkıntısı içerisinde değil mi sence ?

Toplumun genelinde böyle olduğu için soruyorum, göreve gelen iktidarlar yapması gerekenleri yapmadığında ''ama bundan öncekilerde böyleydi bu hiç değilse...'' ile başlayan cümleler kurmak mantıklı mı gerçekten?

Toplumun ''Çapulcuları'' içselleştirmesi Başbakanın yıllardır ''topluma rağmen'' ve ''topluma karşı'' kullandığı söylemlerin sonucu olabilirmi ....?
(örn; kendi oğlu askere gitmezken ''askerlik yan gelip yatma yeri değildir...birkaç mehmet öldü diye...'' yada ''çiftçinin hali ne olacak? anamız ağladı'' diyen çiftçiye ''ananı da al git...'' vs vs çoğalttıkça sinirleniyorum nasılsa biliyorsun sende bu söylemleri)

Bunca şeye rağmen...insanların yaşadığı maddi manevi bunca sıkıntıya rağmen ''bunlar hep komplo'' söylemlerine ''beterin beteri var mantığı ile katlanmak ve inanmak mı gerekir sence?

Diyelim ki komplo ve Başbakanı karalayıp seçimle veya farklı yollarla siyaset sahnesinden indirdiler...Bu ülkenin kurucusu da, gelmiş geçmiş nice Başbakanı, Cumhurbaşkanı da o makamda baki kalmadığına göre Tayyip Erdoğan gidince yeri boş kalmayacak illa biri gelecek değil mi? Gelecek olanın ondan iyi olması ihtimali sence hiç yokmu?

Çok büyük adamdı belliki o yüzden tongaya düşürüldü anlamına gelen paragraf paragraf yazılar...........yazmayın boşuna yorulursunuz
Sahi sınav soruları vardı ne oldu ona

Çok büyük adamdı belliki o yüzden tongaya düşürüldü anlamına gelen paragraf paragraf yazılar...........yazmayın boşuna yorulursunuz
Sahi sınav soruları vardı ne oldu ona

çiftiçiye ananı da al git,şehitlere 3-5 kelle,elebaşına sayın apo,Atamızı da kastederek 2 ayyaş diye bahseden,andımızı kaldıran,milli değerlerimize sahip çıkmayan,gezi olaylarında %50 yi evinde zor tutuyoruz diye demeçler veren,öldürülen 5 genç için kılını kıpırdatmayan, halkını ayrıştırmaya çalışan bir yönetici paragraf paragraf övülse ne olur övülmese ne olur...

evet bu ülke R.Tayyip Erdoğanı hiç unutmayacak bu konuda katılıyorum arkadaşlara.

Kadişim begen butonum yok........biz olanları yazmaktan yorulmayacağız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…