75'ten 50'ye... Son 9 kilo!

MinervaMcGonagall

"Be a voice, not an echo."
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2013
2.399
6.263
Merhaba herkese. Birkaç aydır içinde bulunduğum zayıflama sürecini paylaşmak ve geri kalan yolumu daha motivasyon dolu geçirmek için bir günlük tutmaya karar verdim. Kilo verme sürecim bittiğinde de fit olma yolunda ne kadar emek verdiğimi ve nasıl yollardan geçtiğimi hatırlamak için burayı okuyacağım. Bu şansa sahip olmak güzel olacak ve eminim ki beni daha dikkatli olmaya şevk edecek. Zaman zaman sizler de değerli fikirlerinizi, önerilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Öncelikle bugüne kadar nasıl ilerlediğimi anlatayım. Geçen yılın mayıs haziran aylarında tartıda 75 kiloyu bile görüyordum ama psikolojik olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiğim için diyet yapacak motivasyonu ve enerjiyi bir türlü toplayamıyordum. Daha sonra yakın arkadaşım eylül ayının ortasına düğün tarihi aldı ve beni bir zayıflama telaşı sardı. Ağustos ayına kadar ite kaka 72 kiloya düşmüştüm. Ardından 5 hafta Düşük Karbonhidrat Diyeti yaptım ve düğün günü 66 kiloydum. Maalesef ki tek motivasyonum düğünde daha zayıf görünmek olduğu için düğünün ardından diyetime devam edemedim, kurban bayramı vs. derken aralık ayında yine 70 kiloya çıkmıştım. Bu böyle olmayacak dedim ve bir hafta boyunca kendimi diyet psikolojisine hazırlamak için uğraştım, 13 aralık pazar günü tüm silahlarımı kuşanmış bir biçimde hazırdım önümdeki zorlu yolculuğa. :)

4 hafta boyunca Düşük Karbonhidrat Diyeti yaptım tekrar. 31 Aralık - 1 Ocak günleri diyeti feci şekilde bozmama rağmen 10 ocak pazar günü 65.1 kiloydum. Çok hareketsiz bir yaşam sürdüğüm halde güzel kilo vermiştim, özellikle bel ve göbek bölgem bayağı incelmişti. Bu güzel başlangıç beni çok mutlu etti, ama KB diyeti hem çok şeyden mahrum kalmaya sebep oluyordu hem de yoğun protein tüketimi çok sağlıklı gelmiyordu. O sebepten Sayarak Zayıfla diyetini uygulamaya başladım. Kilo kayıplarım şu şekilde ilerledi;

13 Aralık 2015 : 70 kg
10 Ocak 2016 : 65.1 kg
31 Ocak 2016 : 62.1 kg
7 Şubat 2016 : 61.6 kg
14 Şubat 2016 : 60.8 kg
21 Şubat 2016 : 60.3 kg
28 Şubat 2016 : 59.4 kg

Bu arada 7 Şubat gününden itibaren diyetin yanına sporu da ekledim, Leslie Sansone videolarıyla yürümeye başladım. O tarihten beri sadece iki gün ara verdim. Oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Sadece fiziksel değil mental etkisini de gördüm. Daha mutlu bir insan haline geldim. Yerinden kalkmaya üşenen kız gitti, vakti gelse de sporumu yapsam diyen biri geldi :)

Devamlı dikkat ettiğim birkaç şeyi ekleyeyim. Her gün en az 2,5 litre su içiyorum. Sabah ve akşam olmak üzere iki fincan yeşil çay içiyorum. İki öğün yiyorum, ara öğün yapmamaya çalışıyorum. Leptin hormonunu çalıştırmak için daha dikkatli davranıyorum. Spor saatimi her gün değiştiriyorum. Haftada bir gün canım ne istediyse yiyip hem nefsimi köreltiyorum hem de vücudumun direnç geliştirmesini önlemeye çalışıyorum.

Bugün itibariyle sporumun ardından squat da yapacağım. 30 günlük Squat Challenge programına uyacağım. Değişimi takip edebilmek için sabah vücut ölçülerimi aldım, onları da not düşeyim;

Göğüs : 90 cm
Bel : 70 cm
Göbek : 81 cm
Kalça : 101 cm
Sağ ve Sol bacak : 55 cm
Sağ ve Sol kol : 29 cm

Evet şimdilik bu kadar. Her gün ne yaptığımı yazacağım elimden geldiğince. Okuyan herkese teşekkürler :KK25:

Eklentiler

• Squat challenge 3.jpg
    Squat challenge 3.jpg
    116,3 KB · Görüntüleme: 972
Canım bende 63 kiloyum ama 50 olmam lazım. Diyete başladım.rica etsem bu uyguladığınız karbonhidrat diyetinin içeriğinden biraz bahsedebilir misin?

Him anladim teşekkür ederim canım. Peki verdiğin kilolar acaba bu diyetten mi gitti yoksa su ve yaptığın spor sayesinde mi?diyet işe yarıyor mu

Him anladim teşekkür ederim canım. Peki verdiğin kilolar acaba bu diyetten mi gitti yoksa su ve yaptığın spor sayesinde mi?diyet işe yarıyor mu

70 kilodan 65 kiloya Karbonhidrat diyetiyle düştüm canım. Ve kb diyeti yaparken hiç spor yapmadım. Sonrasında sayarak zayıfla diyetine başladım onunla da 7 haftada 6 kilo gitti bugüne kadar. Sporu 3 haftadır yapıyorum.

Bende bu hafta başladım.63 kiloyum.ben diyet değil de az yiyip protein ve sebze kaynaklı beslenip biraz da yürüyüş yaparak vermeyi düşündüğüm bir 13 kilo fazlam var. Onu vermeye çalışıcam. İnşallah başarırım çünkü kendimi çom rahatsız hissediyorum aynaya bakınca. Tabi su, yeşilçay,limonlu ılık su içerek de metabolizmayı hızlandırmalıyım. Bakalım hayırlısı.

Bende bu hafta başladım.63 kiloyum.ben diyet değil de az yiyip protein ve sebze kaynaklı beslenip biraz da yürüyüş yaparak vermeyi düşündüğüm bir 13 kilo fazlam var. Onu vermeye çalışıcam. İnşallah başarırım çünkü kendimi çom rahatsız hissediyorum aynaya bakınca. Tabi su, yeşilçay,limonlu ılık su içerek de metabolizmayı hızlandırmalıyım. Bakalım hayırlısı.

Verirsin canım yeter ki inan. Motivasyon çok önemli çünkü nefsimizle savaş veriyoruz bir nevi. Yeşilçay metabolizma hızını çok arttırıyormuş gerçekten, ama işlenmiş paketli ürünler sinameki vs. içerdiği ve bağımlılık yaptığı için aktardan açık yeşilçay almaya başladım. Sana da tavsiye ederim.

Dilediğin zaman yaz fikir alışverişi yapalım, iyi geliyor diyetteyken aynı amaca sahip biriyle dertleşmek :)

Evet canım ya gerçekten çok motive edici oluyor böyle. Tavsiyeni dikkate alıcağım fotoğraftaki sen misin?

Sağol canım. Yok ben değilim, ama böyle before after fotoğrafları beni çok gaza getiriyor. O yüzden paylaşmak istedim :) Bir ay sonra kendi before after fotoğrafımı da paylaşacağım.

X