5 yaşında çocuğa ölümü anlatmak

Selamlar,
Şu sıralar 5,5 yaşındaki kızımın gündemi “ölüm” ve bu konuda sorular soruyor. Daha yüzeysel şeyler sorar diye kısa açıklamalarım vardı ama detaylı şeyler sorduğu için yanlış bir şey söylemek kafasını karıştırmak istemiyorum. Sizlerden de fikir almak istedim bu yüzden.

Anne siz yaşlanacak mısınız?
Yaşlanınca ölecek misiniz? Ben sizin ölmenizi istemiyorum.
Ölürseniz ben tek başıma ne yapacağım?
Herkes ölecek mi?
Ben de ölecek miyim? Ama ben dünyayı çok seviyorum, dünyadan gitmek istemiyorum.
Ölmememiz için bir çözüm bulunur mu?
Çözüm bulunursa ama bizi toprağın içine koydularsa topraktan geri nasıl çıkacağız?
Ya dünyadaki herkes ölürse…

Böyle kaygıları ve sorgulamaları oluştu. Cennete gitmek vs bunları söylemek istemediğim için olabildiğince gerçek cevaplar vermeye çalıştım ama yetersiz kaldı, ben de o sırada şaşırdım sanırım, doyurucu bilgi alamadı 2 gecedir aynı soruları sorup sonra ağlayarak uyuyor.
Anneannesi daha kızım doğmadan öldüğü için “senin annen ölmüş ya benim de annem ölürse” diye bir çıkarım yaptı ve bundan bayağı korkuyor sanırım.
Bu yaşlarda çocuklar bunları sorguluyor mu?
Sizler nasıl yanıt veriyorsunuz?
Merhaba benim de oğlum aynen bu soruları bir ara sürekli sormaya başladı ve baya kaygı derecesine geldi. Öğretmenine sordum, araştırdım vs yok kaygısı geçmiyor. En sonunda dedim ki insanlar ölünce Allah hepsini cennetine alıyor hayat devam ediyor. Biz de ölsek sen de ölsen Allah bizi cennetine alacak orada sonsuza kadar beraber yaşayacağız dedim. Bunu duyunca çok sevindi ben Allahı çok seviyorum deyip bu konuda soru sormayı bıraktı. O da tek kalmaktan annesiz kamaktan ve yok olmaktan korkuyordu bu söylemlerle kaygıları giderildi. Siz cennetle açıklamak istememişsiniz ama ben böyle açıklayınca rahatladı. Bir fikir olsun diye yazdım. Kızınızla aynı yaşta oğlum

Sizi zora sokan şey bu. O zaman doğadan örneklerle ilerlemek en mantıklısı

Evet şimdilik böyle yapacağım, zaten cennete gitmek gibi bir açıklama anne babasının yakın zamanda ölmesinden korkmasına yine çözüm olmuyor. Ya siz ölürseniz ben yalnız kalacağım korkusu daha yakın zamana ait bir korku onun için.

benim kızım 8.5 yaşında ben yetemedim sorularına. kendi çözümünü kendi buldu. ölümsüzlük iksirini bulup bize verecekmiş.

Yerim ya icat edince bize de dağıtın hayrına :)

Bunu idrak ettiğimde ben de o yaşlardaydım sanırım. Uzun bi süre "annem ölecek" diye ağlayarak uyumuştum...

Evet çocukken ben de korkardım demek bu yaşlarda tanışıyoruz hayatın gerçekleriyle

Evet şimdilik böyle yapacağım, zaten cennete gitmek gibi bir açıklama anne babasının yakın zamanda ölmesinden korkmasına yine çözüm olmuyor. Ya siz ölürseniz ben yalnız kalacağım korkusu daha yakın zamana ait bir korku onun için.

Yerim ya icat edince bize de dağıtın hayrına :)

Evet çocukken ben de korkardım demek bu yaşlarda tanışıyoruz hayatın gerçekleriyle
😇😇moleküler biyoloji okusun bulur belki gerçekten. dağıtırız o zaman

Merhaba benim de oğlum aynen bu soruları bir ara sürekli sormaya başladı ve baya kaygı derecesine geldi. Öğretmenine sordum, araştırdım vs yok kaygısı geçmiyor. En sonunda dedim ki insanlar ölünce Allah hepsini cennetine alıyor hayat devam ediyor. Biz de ölsek sen de ölsen Allah bizi cennetine alacak orada sonsuza kadar beraber yaşayacağız dedim. Bunu duyunca çok sevindi ben Allahı çok seviyorum deyip bu konuda soru sormayı bıraktı. O da tek kalmaktan annesiz kamaktan ve yok olmaktan korkuyordu bu söylemlerle kaygıları giderildi. Siz cennetle açıklamak istememişsiniz ama ben böyle açıklayınca rahatladı. Bir fikir olsun diye yazdım. Kızınızla aynı yaşta oğlum

Bana da çocukken bu açıklama yapıldı ve evet bence rahatlatıcı. İşte ben de ikilemdeyim böyle anlatsam mı diye. Gerçi ben bu defa ya cennete gidemezsek diye korkuya kapılmıştım. Yine de bunu düşüneceğim. Teşekkür ederim.

Bana da çocukken bu açıklama yapıldı ve evet bence rahatlatıcı. İşte ben de ikilemdeyim böyle anlatsam mı diye. Gerçi ben bu defa ya cennete gidemezsek diye korkuya kapılmıştım. Yine de bunu düşüneceğim. Teşekkür ederim.
Ben cennete belirli kişiler gider diye açıklamadım herkes gider diye açıkladım cehennemden hiç bahsetmedim. Zaten büyüyünce neyin doğru neyim yanlış vs olduğunu kendileri öğreniyor. Bizim öğretmenimiz böyle konularda ayrıntıya girmeden sadece sorduğu sorunun cevabı olacak şekilde ve kısa öz anlatın demişti. Soruya cevap veremiyorsanız da biraz düşeneyim ben sana daha sonra anlatırım vs deyin demişti.Benim oğlum 3 yaşında Allah bizi neden yarattı diye soruyordu 😅

Merhaba çok hassas konu anne için , çocuk psikoloğuna götürün onlar daha güzel açıklamalar yapabilir, çocuğun yanında yetişkin dizileri izlemekte son derece etkileyebilir bizim türk dizileri pek dramalı sonuçta .. yanında konuştuklarımız hepsi etkiliyor çocukları .. ben çok küçükken dizide kaza görmüştüm günlerce dizideki karakterin kazadan sonra komaya girmesinden korktum niye kaza yaptı niye koma sa ölecek mi diye derin korkular taşımaya başladım ve haftalarca babam ben uyuyana kadar baş ucumda otururdu. Çokta küçük değildim bu arada 7-8 vardım bence bilinç altına girdim mi giriyor bikere..

Ben cennete belirli kişiler gider diye açıklamadım herkes gider diye açıkladım cehennemden hiç bahsetmedim. Zaten büyüyünce neyin doğru neyim yanlış vs olduğunu kendileri öğreniyor. Bizim öğretmenimiz böyle konularda ayrıntıya girmeden sadece sorduğu sorunun cevabı olacak şekilde ve kısa öz anlatın demişti. Soruya cevap veremiyorsanız da biraz düşeneyim ben sana daha sonra anlatırım vs deyin demişti.Benim oğlum 3 yaşında Allah bizi neden yarattı diye soruyordu 😅

Maşallah filozof gibi düşünmüş 3 yaşında :)

oy kıyamam kuzum ya . ölümü anlatan kitaplar var onlardan mı alıp okusanız. elveda bay muffin, tostos dedesini özlüyor gibi

Bir arkadaş da kitap önerdi onlara bakacağım
Okul önceci arkadaşlarım var onlara da soracağım

Merhaba çok hassas konu anne için , çocuk psikoloğuna götürün onlar daha güzel açıklamalar yapabilir, çocuğun yanında yetişkin dizileri izlemekte son derece etkileyebilir bizim türk dizileri pek dramalı sonuçta .. yanında konuştuklarımız hepsi etkiliyor çocukları .. ben çok küçükken dizide kaza görmüştüm günlerce dizideki karakterin kazadan sonra komaya girmesinden korktum niye kaza yaptı niye koma sa ölecek mi diye derin korkular taşımaya başladım ve haftalarca babam ben uyuyana kadar baş ucumda otururdu. Çokta küçük değildim bu arada 7-8 vardım bence bilinç altına girdim mi giriyor bikere..

Evet izlenilen şeyler ya da haberlerde duyulan olaylar falan çok etkileyebilir. Bu konunun üstüne düşeceğim, korkuları olması normal bence ama çok artarsa ve kaygılanmasına sebep olursa yardım almak şart

Balkondaki beraber yetiştirdiğimiz çiçekten yola çıkıp anlatmaya çalıştım ama onu da yanlış ifade ettim sanırım
Bak bu çiçek solmuştu yaprakları kalmamıştı şimdi yeniden çıktı dedim, biz de öldükten sonra tekrar mı çıkacağız ama senin annen tekrar çıkmamış dedi bu defa da :)
ebeveynlik giderek zorlaşıyor galiba
Her şeyin bir zamanı olduğunu anlatabilirsiniz.

Bir çocuk tatmin olmadığı cevaplar almadığında aynı soruları tekrar yöneltir.
Ölümü uyumanın daha derin hali gibi anlatabilirsiniz. Yaprağı düşen dalında hiç yaprak kalmayan bir ağacı örnek verebilirsiniz vakti geldiğinde tekrardan yaprak çıkıyor daha yeni haliyle. Çocuk ölmekten değil yok olmaktan korkar ve bir daha sevdiklerini görememekten tamamen kaybetmekten korkar. Ölümü anlatırken bu korkularından arindiracak cümleler seçin. Aşacaginiza inanıyorum. Bizim pedagogumuz ölümü anlatın çocuklara, ani ölümler travma sebebi olur siz anlatmazsaniz demişti.

Ölüm ve uykuyu benzer anlatmak bazen çocuklar uyku korksuna yol açabiliyor. Bizde kızım da yaşadık.

Herkes ölecektir. Ama biz şuan sağlıklı ve mutluyuz diyip anlatmaya çalıştım.

Birde ben cennetten bahsettim.. sonsuz bir hayat fikri çok hoşuna gitti.

Aynı süreçten bizde geçtik,oğlum devamlı sorgulayıp ya ölürseniz ben sizi çok özlerim diye ağlıyordu.
Geçmiş gün çok net hatırlamıyorum ama dini kavramlara girmeden iyi kalpli insanların birbirini yan yana olmasalar bile hissedip,seveceğini ve birgün iyilik yapanların buluşacağı tarzında birşeyler anlatmıştık.
Bu kez soruları iyi insan ne demek ? Diye gelmeye başladı. Ben iyi kalpli miyim? gibi gibi... Bunu da insanlara,hayvanlara iyi davranmak,yalan söylememek,kimseye zarar vermemek gibi açıkladık.
Sonra soruları bitti.
Şuan bilim insanı olup,tüm akrabalarını ve arkadaşlarını ölümsüzlük iksiriyle yaşatacağını düşünüyor. Hatta bazen anneannemden gizli yaptığım yaramazlıkları konuşurken,bence yaşlı anneanne çok gülmüştür diye basıyor kahkahayı.
Bu konu bitse de sorgulamaları asla bitmiyor,evde konusu geçmese bile duyup görüp dinleri dahi kıyas yapıp sorgulamaya çalışıyorlar,onu tatmin edecek cevabı verene kadar irdeliyorlar.Ben hepsinin temeline "iyi kalpli insan olmak" başlığını attım daha kolay oluyor açıklaması.

Ölüm ve uykuyu benzer anlatmak bazen çocuklar uyku korksuna yol açabiliyor. Bizde kızım da yaşadık.

Herkes ölecektir. Ama biz şuan sağlıklı ve mutluyuz diyip anlatmaya çalıştım.

Birde ben cennetten bahsettim.. sonsuz bir hayat fikri çok hoşuna gitti.
Ben de bunun önüne geçmek için kalbin durması diye anlattım. Kalp durduktan sonra ve nefes almayınca bir insan o zaman ölür diye.
Uyurken nefes aldığımızı ve kalbimizin attığını anlatmamız lazım cocuk neye benzediğini merak ediyor bunu bu şekilde açıklamak yaşına göre daha uygun. Uykuya benziyor ama daha derini kalp atmıyor ve nefes alma yok. Bu şekilde ifade etmek gerek.

Maşallah filozof gibi düşünmüş 3 yaşında :)

Bir arkadaş da kitap önerdi onlara bakacağım
Okul önceci arkadaşlarım var onlara da soracağım

Evet izlenilen şeyler ya da haberlerde duyulan olaylar falan çok etkileyebilir. Bu konunun üstüne düşeceğim, korkuları olması normal bence ama çok artarsa ve kaygılanmasına sebep olursa yardım almak şart
Evet onun önüne şimdi destek alarak geçebilirsiniz bazen zor olabiliyor kolay değil korkmayın geçici bu süreç büyüme gelişme çağındalar artık kendi zekaları var herşeyi anlayabiliyorlar :)

Cevabınız çok yapıcı benim sorunum sanırım tam da burdan kaynaklanıyor çünkü ben ölümden sonraki yaşama inanmıyorum.
İnanmadığım bir şeyi çocuğa anlatamıyorum.
Cennete gideceğiz diyip geçsem o zaman o sorulara nasıl yanıt vereceğim bilmiyorum.
Cennet kavramı şu an onun için iyice soyut bir şey ama yok olacağımız endişesini ortadan kaldırır aslında.
Cidden sizin çocuğa umut verici cevaplar vermeniz çok zor ,siz inanmasanız dahi yok olacağınızı söylemeyeceğinizi düşünüyorum.Çocukta daha derin izler bırakabilirsiniz.
Benzer sorularda çocuklarıma çok güzel bir yerde hayatımıza beraber devam edeceğimizi söylediğimde ne kadar mutlu olduklarını hatırlıyorum .Sizin yaşadığınız zorluğu hissetim , iyi ki inanıyorum dedim kendime .

2 gün önce 8 yaşındaki kızım büyümek istemiyorum, senin yaşına geldiğimde sen ölmüş olacaksın dedi.
Bende anneannesi babaannesi hatta kendi babaannemin henüz hayatta olduklarını söyledim.
5 yaşındaki oğlum da aynı kaygılara sahip, bizleri kaybetmekten korkuyorlar haklı olarak.
Daha önce bu şekilde gelen çocuklar için birlikte geçirilecek çok zamanımız var şeklinde bir cevap verilmesi gerektiğini okumuştum. Aynı zamanda -inancınıza göre- ölümden sonra yaşamın bitmediğini özetleyerek anlatıyorum.

Cidden sizin çocuğa umut verici cevaplar vermeniz çok zor ,siz inanmasanız dahi yok olacağınızı söylemeyeceğinizi düşünüyorum.Çocukta daha derin izler bırakabilirsiniz.
Benzer sorularda çocuklarıma çok güzel bir yerde hayatımıza beraber devam edeceğimizi söylediğimde ne kadar mutlu olduklarını hatırlıyorum .Sizin yaşadığınız zorluğu hissetim , iyi ki inanıyorum dedim kendime .
Ben de önemli olanın sağlıklı ve beraberken çok güzel ve mutlu bir hayat yaşamak olduğunu, şu an hepimizin çok sağlıklı ve genç olduğumuzu falan vurguladım da beklediğim etkiyi yaratmadı :)

2 gün önce 8 yaşındaki kızım büyümek istemiyorum, senin yaşına geldiğimde sen ölmüş olacaksın dedi.
Bende anneannesi babaannesi hatta kendi babaannemin henüz hayatta olduklarını söyledim.
5 yaşındaki oğlum da aynı kaygılara sahip, bizleri kaybetmekten korkuyorlar haklı olarak.
Daha önce bu şekilde gelen çocuklar için birlikte geçirilecek çok zamanımız var şeklinde bir cevap verilmesi gerektiğini okumuştum. Aynı zamanda -inancınıza göre- ölümden sonra yaşamın bitmediğini özetleyerek anlatıyorum.

Benim de 82 yaşında babam var bak o hala hayatta babannen var deden var vs dedim
Senin annen neden öldü o zaman diyor iyice köşeye sıkıştırıyor ya insanı

İ

X