4yaşındaki oğlum kreş sorunu

OKul konusunda pes etmeyin. Benim oglum 2-3 ay icinde anca alisti. Karsi blokta oturan komsum 1,5 haftada pes ettigi icin cocugu hala evde,bos bos oturuyor,butun gun anneanneyle oturup tv izliyor. Okula giden cocuklar evde oturanlardan cok daha verimli kullaniyorlar zamani hic merak etmeyin sizinki de o kivama gelecektir
Umarım dediğiniz gibi olur çok teşekkür ederim ilginiz için

Eskiden öğretmenler döverdi. Eti senin kemiği benim diyen veliler vardı.
İlkokul öğretmenimiz öyle bı döverdi ki, okuldan beni soğutan insandır.
Şimdi devir değişti öyle dayak atamıyorlar.
Dolayısı ile uğraştıracak öğrencileri istemiyorlar.
İşini layıkıyla yapanlara tabi ki lafım yok.
Benim kızım da 2 yıldır anasınıfına gidiyor ve böyle sorunlar yaşamadık. Oğlum zaten erken yürüdü erken keşfetti herşeyi. Eliyle böcek yakalar, tavuk yakalar, salyangoz besler vs vs. Böyle bi çocuk. Yetiştirme şeklimde suç bulmuyorum çünkü kızım oğlumun tam tersi bi çocuk. Evlat ayrımı vs de olmadı ikisini de aynı imkanlar aynı kurallar ve davranışlar uygulandı ama karakter meselesi sanırım bilemiyorum

OKul konusunda pes etmeyin. Benim oglum 2-3 ay icinde anca alisti. Karsi blokta oturan komsum 1,5 haftada pes ettigi icin cocugu hala evde,bos bos oturuyor,butun gun anneanneyle oturup tv izliyor. Okula giden cocuklar evde oturanlardan cok daha verimli kullaniyorlar zamani hic merak etmeyin sizinki de o kivama gelecektir
Daha 3 gün gittik ve bugun ağlayarak bıraktığım çocuğum gülerek okuldan çıktı bu beni çok etkiledi duygulandım sevindim, dünyalar benim oldu. Onu 3 saat boyunca beklerken okula ağlarken ki halini düşünmekten harap ettim kendimi

Selam arkadaşlar.
Oğlum 1 ay sonra 4 yaşını doldurmuş olacak. Bu hafta yarı özel kreşe başladı, yarım gün öğlenci olarak gidiyor. Şuam 2 sorun var.
1.oğlumun kreşe gitmek istememesi, okula girerken ağlaması, girdikten sonra sınıfta durmayıp okulun içini dolaşması, kuralları dinlememesi
2. Ben kreşe başvuruyu 29 ekimden önce yaptım, sınıfı tanımak amaçlı ve öğretmen ile tanışmak için sınıfa girdim, öğretmen hoşgeldiniz dedi, sonrasında da 29 Ekim çalışmaları arasında nasıl ilgileneceğim dedi, bende 29 ekimden sonra getirebilirim dedim. Öyle anlaştık ve bu pazartesi oğlumu okula götürdüm. Bazı nedenlerden dolayı 4 saat değil de 2, 5 saat kaldı okulda. Alışana kadar böyle olacak. Pazartesi oğlumu almaya gittiğimde öğretmen başladı şikayet etmeye, uyumsuz dedi, sınıfla alakası yok dedi, tam gün oyun grubuna verin dedi, daha ilk günden böyle söylemesi hevesimi kırdı. Şimdi hala uyumsuz diyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, oğluma mı üzüleyim yoksa öğretmenin sert ifadeyle bunları söylemesine mi üzüleyim. Zaten sosyalleşsin diye gönderiyorum. Toplumda nasıl davranacağını öğrensin diye gönderiyorum. Cok hareketli ve korkusuz bi çocuğum var 😭😭😭
Öğretmenden öğretmene fark var başka kreşe götür derim anlaşma yapmadıysanız

Öğretmenden öğretmene fark var başka kreşe götür derim anlaşma yapmadıysanız
Fark olmamalı bence. Öğretmen kendi görevlerini yerine getirmeli. Anneler babalar da üzerine düşenleri yerine getirmeli. 1.dönem harcını ödedim ve 1 yıllık temizlik masrafını ödedim. Bunlar mecburiymış

Benim kızım da 2 yıldır anasınıfına gidiyor ve böyle sorunlar yaşamadık. Oğlum zaten erken yürüdü erken keşfetti herşeyi. Eliyle böcek yakalar, tavuk yakalar, salyangoz besler vs vs. Böyle bi çocuk. Yetiştirme şeklimde suç bulmuyorum çünkü kızım oğlumun tam tersi bi çocuk. Evlat ayrımı vs de olmadı ikisini de aynı imkanlar aynı kurallar ve davranışlar uygulandı ama karakter meselesi sanırım bilemiyorum
Çocuğun doğası ile alakalı imkan, kural, davranış ile ilgili değil.
Erkek çocuğu kız çocuğu gibi zaten değil.
E napalim çocuk böyle diye eğitim mi vermeyecek anaokulu öğretmeni, şikayet maaşallah iki saatte başlamış.
Sizinle ortak kararlar alabilir istekleri olabilir ama resmen çocuğu almanızı istiyor.

teoride mutlaka yeri vardır uyarlama falan neyse, kağıttaki gibi oluyo mu peki? hiç sanmam.
arkadaşım bir öğrencisini anlatıyordu arkadaşının kolunu kırmış mesela, kız da dahil sınıfta herkesi ittirip ısırıp zarar veriyomuş, ders falan öğrenmek değil yani, nasıl durdurulur ki, annesi de çok bağır diyor başka birşey demiyor diyordu.
diğer çocuklarla hiç ilgilenemiyorum, ders anlatmayı geçtim zarar vermesin yeter diyordu.
bu çocuğun yeri sizce bireysel eğitim ya da az kişiyle eğitim mi, yoksa kendisinin birilerine, birilerinin kendisine çok zarar verme ihtimali olan kalabalık okul mu?
ben vicdani bakıyorum, benim özel durumda çocuğum olsa ben başta pedagoga götürürdüm, psikolojik danışma merkezlerine götürür, bireysel birebir eğitim aldırırdım, oyun gruplarıdır her neyse kontrolüm altında olacak yerlere götürürüm uyum sağlayacağına inandığım zaman normal sınıflara götürürüm. kademeli olarak 15 dk yarım saat 1 saat arttıra arttıra okula alıştırmaya çalışırım.
Hareketli cocuklar her okulda her sinifta mevcut. Bunun caresi cocugunu al baska yere gotur demek degildir.
Siz benim sinifi gorseydiniz sene basinda huniyle gezmeye baslayacagim yakinda diyordum.
Birbirlerine zarar vermelerinden korkardim. Bu sebeple hep tetikte olurdum. Onlem alirdim. Mesela vuran cocugu surekli mesgul ederdim. Elleri hep doluydu . Hep bi isle ugrastirirdim. Masada calisacaksak hemen gorev veriyordum o cocuga. Arkadaslarina kagitlarini sen dagit. Hadi onlarin boyalarini sen ver falan gibi.
Yemek oncesi hep birlikte lavaboya gidiyorlar. Orda bile birine zarar verir diye ben o cocuga sabun sıktırdim sinifta. Sirayla butun arkadaslarinin eline sıkıyor sonra gidiyordu. Zaten o gidene kadar digerleri el yikayip donmus oluyorlardi.
Serbest zaman saatlerinde oyuncaklarla oynuyorlar mesela. Ilk zamanlar kimseye zarar vermesin diye onunla oynadim. Hamur oynadik. Lego yaptik. Sonra digerleri katilmak istedi ben oynuyorum diye. Cocukla samimiyet kurdular. Zamanla sevdiler yani birbirlerini. Simdi kanka diyorlar birbirlerine.
Kolay olan cocugun gitsin demek. Duzeltmek asil marifet bence.

Çocuğun doğası ile alakalı imkan, kural, davranış ile ilgili değil.
Erkek çocuğu kız çocuğu gibi zaten değil.
E napalim çocuk böyle diye eğitim mi vermeyecek anaokulu öğretmeni, şikayet maaşallah iki saatte başlamış.
Sizinle ortak kararlar alabilir istekleri olabilir ama resmen çocuğu almanızı istiyor.
Sınıf düzeni varmış, oğlum uygunsuzmuş, madem sınıf düzeni var çocuk alımını kapatın, ben zaten elimden geleni yapacağım diğer çocuklara yetişenibilmesi için

Hareketli cocuklar her okulda her sinifta mevcut. Bunun caresi cocugunu al baska yere gotur demek degildir.
Siz benim sinifi gorseydiniz sene basinda huniyle gezmeye baslayacagim yakinda diyordum.
Birbirlerine zarar vermelerinden korkardim. Bu sebeple hep tetikte olurdum. Onlem alirdim. Mesela vuran cocugu surekli mesgul ederdim. Elleri hep doluydu . Hep bi isle ugrastirirdim. Masada calisacaksak hemen gorev veriyordum o cocuga. Arkadaslarina kagitlarini sen dagit. Hadi onlarin boyalarini sen ver falan gibi.
Yemek oncesi hep birlikte lavaboya gidiyorlar. Orda bile birine zarar verir diye ben o cocuga sabun sıktırdim sinifta. Sirayla butun arkadaslarinin eline sıkıyor sonra gidiyordu. Zaten o gidene kadar digerleri el yikayip donmus oluyorlardi.
Serbest zaman saatlerinde oyuncaklarla oynuyorlar mesela. Ilk zamanlar kimseye zarar vermesin diye onunla oynadim. Hamur oynadik. Lego yaptik. Sonra digerleri katilmak istedi ben oynuyorum diye. Cocukla samimiyet kurdular. Zamanla sevdiler yani birbirlerini. Simdi kanka diyorlar birbirlerine.
Kolay olan cocugun gitsin demek. Duzeltmek asil marifet bence.
Keşke bize de siz gibi öğretmen denk gelseydi. Emeğinize sağlık

Fark olmamalı bence. Öğretmen kendi görevlerini yerine getirmeli. Anneler babalar da üzerine düşenleri yerine getirmeli. 1.dönem harcını ödedim ve 1 yıllık temizlik masrafını ödedim. Bunlar mecburiymış
Ama sırf bu yüzden kötü muamele görecekse çocuk riske atmayın diyorum.

bilmeden etmeden ahkam kesmek kolay siz atanın da sizi görelim, ailemde çok öğretmen var, veli korkusuz ve hareketli demişse çocuk hakkında düşünemiyorum o yavruyu(çocuğun kabahati yok elbette, ama oyun grubu ya da öncelikle bireysel eğitim alabileceği bir yere yönlendirilebilir). çünkü bu kelimeler genelde sugar coating (türkçesi yok bu kelimenin)olarak kullanılan kelimelerdir.
çocuk tarafından yüzü gözü çizilen öğretmen de gördüm, sınıftaki tüm çocukları iten hatta birinin kolunu kıran çocuk da duydum çevremden, öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye.
öncelikle özel olarak eğitim alması gereken bir çocuğu başta bireysel eğitim vermeyip, hoppaaa 25 nasıl davranması gerektiğini az çok bilen çocuğun içine koyarsanız, elbette öğretmenin çocuk hakkında şikayetlenme hakkı olur.
uyumsuzsa uyumlu hale getirebilir ne demek, sanki öğretmende sihirli değnek var. hiperaktiviteden, ya da bir dünya uyum sorunundan haberiniz yok heralde.
forumdaki öğretmenler yazsın lütfen sınıflarındaki uyumsuz öğrenciler için neler yaptıklarını da arkadaşın dediği gibi kolaymıymış görelim.
uyumsuz ogrenci buyuk bi cocuk degil daha kucuk.sinir oluyorum boyle ogretmenlere surekli sikayet eden.benim sinifimda iki tane kaynastirma ogrencisi var asla sikayet etmiyorum hep onlarla ilgileniyorum.daha ana sinifi tabiki ilk haftadan uyumsuz olabilir kolaya kacmis

Keşke bize de siz gibi öğretmen denk gelseydi. Emeğinize sağlık
Tesekkur ederim. Cok iyiyim diye demedim bunlari gercekten. Sadece arkadas israrla cocugun yeri orasi degil deyince sinirlendim. Ne yapardin dedigi icin ornekler verdim. 🤷‍♀️
Ben haylaz cocuk seviyorum bi de. Ondan heralde pes etmeden ugrasiyorum 😁 Haylaz cocuklar bana cok sevimli gelmistir hep 😂

Bu hafta başladı hasta olduğu için 2 gün gitmedi, ve 4 saay yerine 2 saat kadar kaldı (özel durum). Yani bugun toplamda 3. Günü oluyor. Sizce kaç gün daha gitmeli, alışıp alışmayacagı kaç günde belli olur?
Eylülde herkesle beraber vermeliydiniz. Şimdi arkadaşlar birbirine alışmıştır bile, etkinliklerde ilerlenmiştir.

Tesekkur ederim. Cok iyiyim diye demedim bunlari gercekten. Sadece arkadas israrla cocugun yeri orasi degil deyince sinirlendim. Ne yapardin dedigi icin ornekler verdim. 🤷‍♀️
Ben haylaz cocuk seviyorum bi de. Ondan heralde pes etmeden ugrasiyorum 😁 Haylaz cocuklar bana cok sevimli gelmistir hep 😂
Bende ikisi de mevcut, biri çok haylaz diğeri ç8k konuşkan ama anlayışlı. İkisinin de yeri bambaşka ama oğlum illallah dedirtiyo 😄😁

Zaten öğretmen tüm gün bir oyun grubuna verin demiş. Yönlendirmiş zaten. Çünkü 2 ayda diğer çocuklar bu işi hallettiler ki konu sahibi kendisi söylüyor kurallara uymadığını. Kurallara uymayı öğretmen tek başına öğretemez aile yardımı olmadan. Benimkiler 3 yaşında başladılar hiç kural konusunda problem yaşamadılar. Kural evde de varsı çünkü. Konu sahibi kural koymuyor demiyorum. Ama belli ki zor bir çocuk ve gecikmeli olarak anaokuluna ( bence hiçbir sınıfa) başlamak doğru değil. Çocuğun yerine koydum da kendimi ben bile bu yaşta oturmuş bir ortama girmek istemem. Herkes arkadaşını bulmuş grubunu kurmuş.
Kreşlerin pedagogları oluyor. Kreş pedagogu ile çözülemeyen sorun, oyun grupları ile nasıl çözülebilir ki? Başlarından savmışlar.

bilmeden etmeden ahkam kesmek kolay siz atanın da sizi görelim, ailemde çok öğretmen var, veli korkusuz ve hareketli demişse çocuk hakkında düşünemiyorum o yavruyu(çocuğun kabahati yok elbette, ama oyun grubu ya da öncelikle bireysel eğitim alabileceği bir yere yönlendirilebilir). çünkü bu kelimeler genelde sugar coating (türkçesi yok bu kelimenin)olarak kullanılan kelimelerdir.
çocuk tarafından yüzü gözü çizilen öğretmen de gördüm, sınıftaki tüm çocukları iten hatta birinin kolunu kıran çocuk da duydum çevremden, öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye.
öncelikle özel olarak eğitim alması gereken bir çocuğu başta bireysel eğitim vermeyip, hoppaaa 25 nasıl davranması gerektiğini az çok bilen çocuğun içine koyarsanız, elbette öğretmenin çocuk hakkında şikayetlenme hakkı olur.
uyumsuzsa uyumlu hale getirebilir ne demek, sanki öğretmende sihirli değnek var. hiperaktiviteden, ya da bir dünya uyum sorunundan haberiniz yok heralde.
forumdaki öğretmenler yazsın lütfen sınıflarındaki uyumsuz öğrenciler için neler yaptıklarını da arkadaşın dediği gibi kolaymıymış görelim.
Yazdıklarınızın birçoğuna katılabilirim belki ama şu cümleye asla katılamam, "öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye"

Kızım 2 yaşından itibaren kreşe gidiyor. Sınıftan dışarı çıkıp, okul içi gezmek mi? Dehşete düşerim. Ne demek bu? O çocuk okula emanet ediliyor, o öğretmen bu mesleği neler olabileceğini bilerek seçiyor ve çocuğun okul içindeki mesuliyeti öğretmene aittir.

O kadar küçük yaş çocukla uğraşmanın kolay olmadığını kesinlikle biliyorum ama çocuğun okul içinde gezmesine asla bahane olamaz.

Kreşlerin pedagogları oluyor. Kreş pedagogu ile çözülemeyen sorun, oyun grupları ile nasıl çözülebilir ki? Başlarından savmışlar.
Rehberliği var sadece onunla görüşeceğim, öğretmen aynen başından savmaya kalktı ama oğlum alışıp mutlu olursa istediği kadar başından savsın gerekirse şikayet ederim

Yazdıklarınızın birçoğuna katılabilirim belki ama şu cümleye asla katılamam, "öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye"

Kızım 2 yaşından itibaren kreşe gidiyor. Sınıftan dışarı çıkıp, okul içi gezmek mi? Dehşete düşerim. Ne demek bu? O çocuk okula emanet ediliyor, o öğretmen bu mesleği neler olabileceğini bilerek seçiyor ve çocuğun okul içindeki mesuliyeti öğretmene aittir.

O kadar küçük yaş çocukla uğraşmanın kolay olmadığını kesinlikle biliyorum ama çocuğun okul içinde gezmesine asla bahane olamaz.
Sınıfa girmiyor dedi ama bu mümkün mü ne olursa olsun öğretmenin sözü geçmeliydi. Her yolu denemeliydi sınıfta kalması için. İlgilenmemiş görevli ablaları başına dikmiş

X