4yaşındaki oğlum kreş sorunu

Oğlumun ablası 2 yıldır anasınıfına gidiyor, hergun okula giderken ona da söyledim sende gideceksin diye. Senın de arkadaşların olacak dedim. İlk bıraktığım gün yanında 1 saat durdum, okulu gezdirdim, sınıfına bıraktım, gözleri doldu arkamdan ağladı, seni almaya geleceğim dedim çıktım
Oryantasyon süresi yetersiz, yönteminiz yanlış,
çocuğunuzu ilk günden okulda yalnız bırakmanız kaygısını tetiklemiş olmalı.
Çocuğun okula uyum sürecini öncelikle şunlar etkiler:
Mizacı
Sosyal-duygusal gelişim ve hazır bulunuşluk düzeyi
Anneyle kurduğu bağlanma şekli
Öğretmen yaklaşımının etkisi bunlardan sonra gelir.

Sınıfa girmiyor dedi ama bu mümkün mü ne olursa olsun öğretmenin sözü geçmeliydi. Her yolu denemeliydi sınıfta kalması için. İlgilenmemiş görevli ablaları başına dikmiş
Sınıfta durmak istemiyorsa elbette zorlanmamalı ama farklı yöntemler deneye deneye yine de zorlamadan sınıfa dahil edilmeli. Bu böyledir. Bahanesi olmaz, olamaz. Uyum problemi yaşayabilir ama bunun çözümü pes deyip, çocuğu ayrıştırmak değildir. Benim kızım öğretmenini benim kadar seviyor. Çokta zor bir çocuk. Daha geçen hafta toplantımız vardı. Hem öğretmeni, hem yabancı dil öğretmeni ile görüştüm. Ne kadar zorlasa da onları yüzlerinden bir an olsun gülümsemeyi eksik etmediler. Biz okula kaydı hep açılmasına son bir hafta kala yapıyoruz. Kızım da 2 yaşından beri aynı öğretmenle, her sene öğretmenimiz okula başladığımızda bizi gördüğünde şuna benzer şeyler söyler, "Kaydını göremeyince bu sene gelmeyecek mi acaba cadolozum, diye çok üzülüyordum. Öğrenci listesine eklendiğini görünce nasıl sevindim." Hatta geçen sene kardeşi olacak, kendini dışlanmış hissetmesin diye yarım gün veya haftada 3 gün vermeyi düşünüyordum, beni öğretmenimiz tam gün vermeye ikna etti. Çok kez ağzından başkalarına, "X 2 yaşından beri benimle, sarı papatyam çok cadoloz ama aramızda çok başka bir bağ var. Anne-kız gibiyiz artık," dediğini duydum. Tüm öğrencilerini elbette seviyor ama benimkisi kadar öğretmenini zorlayan yok. Dediğim gibi çok küçük yaşlardan beri beraber oldukları için nazı öğretmenine geçiyor ama bir gün olsun, öğretmeni şikayet ederek yansıtmadı hiçbir şeyi hep güler yüzlüydü. Öğretmen önce çocuğu sevmeli.

Rehberliği var sadece onunla görüşeceğim, öğretmen aynen başından savmaya kalktı ama oğlum alışıp mutlu olursa istediği kadar başından savsın gerekirse şikayet ederim
Çocuğu siz de motive edin, bizde çok işe yaradı. Oğlum 2 yıl kreşe ilk günkü heyecanla, ağlaya ağlaya gitti. ama ben hiç taviz vermedim. En son boyunu ölçerken, okula gidiyorsun ya boyun nasil uzamış gördün mü dedim))) büyümek için yemek, uyumak, oynamak yetmiyor. Okula da gidiyoruz dedim. koşa koşa okula gidiyor artık. Siz de elinizden geleni mutlaka yapıyorsunuzdur ama bunları deneyin. Okul sadece sosyalleşmesi için değil, evden bağımsız bir birey, sosyal iletişimleri için de gerekli.

Selam arkadaşlar.
Oğlum 1 ay sonra 4 yaşını doldurmuş olacak. Bu hafta yarı özel kreşe başladı, yarım gün öğlenci olarak gidiyor. Şuam 2 sorun var.
1.oğlumun kreşe gitmek istememesi, okula girerken ağlaması, girdikten sonra sınıfta durmayıp okulun içini dolaşması, kuralları dinlememesi
2. Ben kreşe başvuruyu 29 ekimden önce yaptım, sınıfı tanımak amaçlı ve öğretmen ile tanışmak için sınıfa girdim, öğretmen hoşgeldiniz dedi, sonrasında da 29 Ekim çalışmaları arasında nasıl ilgileneceğim dedi, bende 29 ekimden sonra getirebilirim dedim. Öyle anlaştık ve bu pazartesi oğlumu okula götürdüm. Bazı nedenlerden dolayı 4 saat değil de 2, 5 saat kaldı okulda. Alışana kadar böyle olacak. Pazartesi oğlumu almaya gittiğimde öğretmen başladı şikayet etmeye, uyumsuz dedi, sınıfla alakası yok dedi, tam gün oyun grubuna verin dedi, daha ilk günden böyle söylemesi hevesimi kırdı. Şimdi hala uyumsuz diyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, oğluma mı üzüleyim yoksa öğretmenin sert ifadeyle bunları söylemesine mi üzüleyim. Zaten sosyalleşsin diye gönderiyorum. Toplumda nasıl davranacağını öğrensin diye gönderiyorum. Cok hareketli ve korkusuz bi çocuğum var 😭😭😭
Ayni sorunlati yasadim1bucuk ay ama ogretmen bunlarin hic biruni soylemedi. Hatta bizzat ilgilendi. Ilk gunler aglayan cocugum sonra sadece kapida huysuzlandi. O ogretmeni yordugu icin okuldan almaniz ogretmenin isine gelcek

Unutmadan ilk size cevap vermek istedim, 6 yaşında kızım var uyumlu, ılımlı, saygılı, vicdanlıdır. Oğlum da bunlar yok.ikisinide ben yetiştirdim ama ne yazık ki oğlum bunlardan çok uzak
Ayni durumdayiz desem bezmis bir haldeyim su anda kizim 1. sinifa başladı çok şükür uyumlu nazik kibar öğretmeni övgüyle bahsetti geçen gün toplantıda amma gel gelelim oğluma 3 yaşında konuşmaya yeni başladı cok hareketli ve çok uyumsuz kreşi birak oyin grubuna dahi gitmiyor çünkü sürekli kavga edip herkese vurma eğilimi var bilemiyorum ne yapicam inan çözümü bende de yok.
Ikisini de ben buyuttum asla ama asla vurmadan incitmeden ama sonuç bu Allah yardimcimiz olsun.

Çocuğumun yanlışlarını elbette söyleyecek ki düzeltme yolunda ilerleyelim, ama daha başlamadan 29 Ekim çalışması var nasıl ilgileneyim demesi ve başladığı gün 2 saat gözlemlediği çocuğum için 10 dk boyunca şikayet etmesi + alın sınıfımdan gibi cümleler kullanması mantıklı mı?

Şimdi öğretmen 2 aydır ancak bir düzen oturtmuş ve bu düzene güvenerek 29 ekim çalışması yapmış. Ama sizin çocuğunuz yeni başlamıs ve uyum problemi yaşıyorsa öğretmenin çocuğunuzu yanından hiç ayırmaması ve bütün dikkatini ona vermesi gerekiyor. Takdir edersiniz ki hiç tanımadığı yeni bir çocuk kendisine emanet ediliyor. Ve uyum problemi yaşayan bir çocuk. Haliyle bi öğretmenin bütün mesaisini alan bir durum. Bunun yanında diğer bilmem kaç tane öğrencisiyle de planladığı etkinliği yapması gerekiyor. Ben bu yüzden öğretmenin daha çok zamanlamaya takıldığı ve ćocuğu dönem ortasında başlattığınız için serzenişte bulunduğunu düşündüm. Çünkü bu herkesten çok sizin çocuğunuzun sıkıntı yaşayacağı bir durum. Geç verme sebebiniz ne idi bilmiyorum ama sırf annesi olduğumuz için çocuklarimıza bu tür travmalar yaşatmaya hakkımız yok. Öğretmen size çocuğunuz için oyun grubunun daha iyi olacağını söylemiş. Biz ćocuğunuzu tanımıyoruz ama o gözlemlerine dayanarak böyle söylemiş. Ben ona kulak verin derim. Bunu da çocuğunuz için yapın derim. Çünkü aynı anda 15 kişiyle ilgilenen bir öğretmen çocuğunuz üzerinde sizin kadar etkili olamaz. Rehberlik servisiyle de görüşebilirsiniz. Okul değiştirebilirsiniz. Oyun grubu deneyebilirsiniz. Bir pedagogdan yardım alabilirsiniz. Ama her kimle ne yaşarsanız yaşayın eğer bu durum bir savaş haline dönerse kazananı olmaz ama tek kaybedeni çocuğunuz olur. Bunu ona yapmayın derim. Şu an tek derdiniz çocuğumu nasıl kazanırım olmalı. O ya da bu sebeple, haklı veya haksız eğer o öğretmen sizin çocuğunuza yardımcı olamayacağını söylüyorsa bunu zorla yaptıracağım derdine düşmeyin derim. Bu sizi ameliyat etmek istemeyen doktora zorla beni ameliyat edeceksin demek gibi bişey. Sakin olun. Sağlıcakla kalın. İnşallah çocuğunuz büyüdûkçe rahatlaraınız.

Kreşlerin pedagogları oluyor. Kreş pedagogu ile çözülemeyen sorun, oyun grupları ile nasıl çözülebilir ki? Başlarından savmışlar.

Çünkü anaokullarında eğitim de verilir. Sadece oyun oynanmaz. Ama oyun grupları oyun temellidir. Okul ilk açıldığinda kurallarla ilgili etkinlikler yapılır. Ćocuklara okul tanıtılır. Ćocukların hepsi aynı durumda olduğu için uyumb emelli aktiviteler olur ve arada uçurum olmaz. Ama şimdi yeni bir öğrenci dönem ortasında gelince bu etkinliklerin hepsi o çocuk için ihtiyaç ama diğer öğrenciler için değil. Ben dönem başında gelseydi aynı tavırla karşılaşmazdı konu sahibi diye düşünüyorum. Daha önce yine yazdım geç başlamasının geçerli bir sebebi yok ise öğretmen velinin çabalamayacağını düşünmüş olabilir. Çünkü çocuğu okula 2 ay sonra başlatmak gibi bir lüksü olamaz anne babanın.

Ayni durumdayiz desem bezmis bir haldeyim su anda kizim 1. sinifa başladı çok şükür uyumlu nazik kibar öğretmeni övgüyle bahsetti geçen gün toplantıda amma gel gelelim oğluma 3 yaşında konuşmaya yeni başladı cok hareketli ve çok uyumsuz kreşi birak oyin grubuna dahi gitmiyor çünkü sürekli kavga edip herkese vurma eğilimi var bilemiyorum ne yapicam inan çözümü bende de yok.
Ikisini de ben buyuttum asla ama asla vurmadan incitmeden ama sonuç bu Allah yardimcimiz olsun.

Büyûr de geçer annesi :) ikinci çocuklarda oluyor genelde. Büyük kimseden şiddet görmeden büyüyor ama küçük ister istemez sebebini bile anlamadığı bir kavganın içine doğuyor. Siz telkin edin hep. İlla ki işleyecektir bi gün. Allah yardımcınız olsun.

Büyûr de geçer annesi :) ikinci çocuklarda oluyor genelde. Büyük kimseden şiddet görmeden büyüyor ama küçük ister istemez sebebini bile anlamadığı bir kavganın içine doğuyor. Siz telkin edin hep. İlla ki işleyecektir bi gün. Allah yardımcınız olsun.
Çok teşekkür ederim umarim ki ben huniyi takmadan zira oyuncağı ya da elinde her ne varsa atip kafasini yarmaya çalışıyor :deli: Kizim kardeşine hep sevgi dolu merhametli davraniyor inanin bir kere vurdugunu zarar vermeye çalıştığını gormedim.
Hatta şu anda oğlum sürekli vurmaya başladı ki sebebini anlayamiyoruz pedogog destegi almaya başlıcam kızıma kendini koru derken bulduk bu da beni çok üzüyor.Amin Allah yardim etsin.

Çok teşekkür ederim umarim ki ben huniyi takmadan zira oyuncağı ya da elinde her ne varsa atip kafasini yarmaya çalışıyor :deli: Kizim kardeşine hep sevgi dolu merhametli davraniyor inanin bir kere vurdugunu zarar vermeye çalıştığını gormedim.
Hatta şu anda oğlum sürekli vurmaya başladı ki sebebini anlayamiyoruz pedogog destegi almaya başlıcam kızıma kendini koru derken bulduk bu da beni çok üzüyor.Amin Allah yardim etsin.

Pedagog desteği iyi oluyor. Belki çok yeni farklı bişey söylemiyor ya da hap bilgi vermiyor ama anne babaya moral oluyor. Güç veriyor. Ćocuk için olmasa da kendiniz için gidin bence :)

bilmeden etmeden ahkam kesmek kolay siz atanın da sizi görelim, ailemde çok öğretmen var, veli korkusuz ve hareketli demişse çocuk hakkında düşünemiyorum o yavruyu(çocuğun kabahati yok elbette, ama oyun grubu ya da öncelikle bireysel eğitim alabileceği bir yere yönlendirilebilir). çünkü bu kelimeler genelde sugar coating (türkçesi yok bu kelimenin)olarak kullanılan kelimelerdir.
çocuk tarafından yüzü gözü çizilen öğretmen de gördüm, sınıftaki tüm çocukları iten hatta birinin kolunu kıran çocuk da duydum çevremden, öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye.
öncelikle özel olarak eğitim alması gereken bir çocuğu başta bireysel eğitim vermeyip, hoppaaa 25 nasıl davranması gerektiğini az çok bilen çocuğun içine koyarsanız, elbette öğretmenin çocuk hakkında şikayetlenme hakkı olur.
uyumsuzsa uyumlu hale getirebilir ne demek, sanki öğretmende sihirli değnek var. hiperaktiviteden, ya da bir dünya uyum sorunundan haberiniz yok heralde.
forumdaki öğretmenler yazsın lütfen sınıflarındaki uyumsuz öğrenciler için neler yaptıklarını da arkadaşın dediği gibi kolaymıymış görelim.

Bolca alkışlamak istiyorum, ne güzel yazmışsınız. Okul öncesi öğretmeniyim. Çocuklar okula eğitim öğretim yılı başlangıcında başlamalıdır. Sonradan katılan çocuk -özellikle daha önce okul ortamında bulunmadıysa- sınıfın temposunu yavaşlatır. Bu da önce sınıfın diğer öğrencilerine haksızlık sonra da öğretmenin o güne kadar verdiği emeğine saygısızlıktır. Okul öncesi eğitimin paralı olması sebebiyle tüm yıl okula göndermeyip son bir kaç ay için okula yazdırmaya çalışan çok insan gördüm. Çünkü tüm yıl aidat ödemeyeceksin, masraf yapmayacaksın, iki ay gitsin de okula gitmeye alışsın birinci sınıfta zorlanmasın.
Bunu söylemekle birlikte öğretmenin ve okulun çeşitlik konularda sıkıntılar yaşayan tüm çocuklara açık olması gerektiği görüşündeyim. Kestirip atılmamalı, uyum iyi gözlemlenmelidir. Sıkıntı nerden kaynaklanıyo iyi tespit edilmelidir ve bazen de çocuğunuzun bazı ortamlara uyum sağlayacak olgunluğa henüz erişmemiş olabileceği gerçeğini kabul etmek gerekir. Öğretmeninize iyi kulak verin.

Sınıfa girmiyor dedi ama bu mümkün mü ne olursa olsun öğretmenin sözü geçmeliydi. Her yolu denemeliydi sınıfta kalması için. İlgilenmemiş görevli ablaları başına dikmiş

Ben zannettim ki tek bırakmış sınıfın dışında. Görevli ablaları dikmiş başına bunda bışey yok ki. Siz bence çocuğunuza iyice tembihleyin sınıfta durup öğretmeninin sözünü dinlemesini. Sizi dinler.

Çocuğu siz de motive edin, bizde çok işe yaradı. Oğlum 2 yıl kreşe ilk günkü heyecanla, ağlaya ağlaya gitti. ama ben hiç taviz vermedim. En son boyunu ölçerken, okula gidiyorsun ya boyun nasil uzamış gördün mü dedim))) büyümek için yemek, uyumak, oynamak yetmiyor. Okula da gidiyoruz dedim. koşa koşa okula gidiyor artık. Siz de elinizden geleni mutlaka yapıyorsunuzdur ama bunları deneyin. Okul sadece sosyalleşmesi için değil, evden bağımsız bir birey, sosyal iletişimleri için de gerekli.

Biz de okula gidersek robot yapmayı öğreniriz demiştik :)

Çünkü anaokullarında eğitim de verilir. Sadece oyun oynanmaz. Ama oyun grupları oyun temellidir. Okul ilk açıldığinda kurallarla ilgili etkinlikler yapılır. Ćocuklara okul tanıtılır. Ćocukların hepsi aynı durumda olduğu için uyumb emelli aktiviteler olur ve arada uçurum olmaz. Ama şimdi yeni bir öğrenci dönem ortasında gelince bu etkinliklerin hepsi o çocuk için ihtiyaç ama diğer öğrenciler için değil. Ben dönem başında gelseydi aynı tavırla karşılaşmazdı konu sahibi diye düşünüyorum. Daha önce yine yazdım geç başlamasının geçerli bir sebebi yok ise öğretmen velinin çabalamayacağını düşünmüş olabilir. Çünkü çocuğu okula 2 ay sonra başlatmak gibi bir lüksü olamaz anne babanın.
O halde oryantasyonu başarı ile ne aile ne de okul yürütememiş.okul bence yine amatör. Aileye bu sorundan bahsetaelerdi keşke.

Ne kadar tok bir kreşmiş.Özel kreşler çocuk gitmesin diye takla atar normalde.
Selam arkadaşlar.
Oğlum 1 ay sonra 4 yaşını doldurmuş olacak. Bu hafta yarı özel kreşe başladı, yarım gün öğlenci olarak gidiyor. Şuam 2 sorun var.
1.oğlumun kreşe gitmek istememesi, okula girerken ağlaması, girdikten sonra sınıfta durmayıp okulun içini dolaşması, kuralları dinlememesi
2. Ben kreşe başvuruyu 29 ekimden önce yaptım, sınıfı tanımak amaçlı ve öğretmen ile tanışmak için sınıfa girdim, öğretmen hoşgeldiniz dedi, sonrasında da 29 Ekim çalışmaları arasında nasıl ilgileneceğim dedi, bende 29 ekimden sonra getirebilirim dedim. Öyle anlaştık ve bu pazartesi oğlumu okula götürdüm. Bazı nedenlerden dolayı 4 saat değil de 2, 5 saat kaldı okulda. Alışana kadar böyle olacak. Pazartesi oğlumu almaya gittiğimde öğretmen başladı şikayet etmeye, uyumsuz dedi, sınıfla alakası yok dedi, tam gün oyun grubuna verin dedi, daha ilk günden böyle söylemesi hevesimi kırdı. Şimdi hala uyumsuz diyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, oğluma mı üzüleyim yoksa öğretmenin sert ifadeyle bunları söylemesine mi üzüleyim. Zaten sosyalleşsin diye gönderiyorum. Toplumda nasıl davranacağını öğrensin diye gönderiyorum. Cok hareketli ve korkusuz bi çocuğum var 😭😭😭
Yarı özel demiş konu sahibi sanırım devlet anaokulu.Aylık aidat verdiği için devlet anaokulunu yarı özel zannediyor.Yarı özel diye bir okul yok.Devlet anaokulu kreş değildir.Kreş 0-3 yaşı kapsar ve sadece özeldir.Devlet anaokulu 3 yaştan itibaren başlıyor.Alınan aidatlar ile çocukların beslenme vb.ihtiyaçları karşılanır.Öğretmenlerin maaşlarını tıpkı diğer öğretmenler gibi devlet öder.
Konuya gelince 15 yıllık devlet anaokulunda anasınıfı öğretmenliği tecrübeme istinaden kararlı olmanızı ve zamanla çocuğunuzun kuralları öğrenip uyumlu olacağını bilmenizi isterim.Öğretmen ve ailenin sabır ve özveri ile okulu sevdirmesi gerekiyor.Kolaylıklar diliyorum.😊

Geç başlarsa oryantasyon sorunundan.

Öğrenci okula gelmemiş ki nasıl söylesinler? Keşke eylülde okula bi uğrayıp biz iki ay gecikmeli başlamak istiyoruz deselerdi. O zaman söylerlerdi. Çocukların sorumlulukları öğretmenden önce anne babada. Aslında şu an söylûyorlar. Ben ortada ćok büyük bir problem göremedim. Konu sahibi üzülmüş. Ben onu anlıyorum. Ama zaman duygusal davranma zamanı değil.

Selam arkadaşlar.
Bizde başlayalı.iki saat oldu ve alışamadı daha alışamadı.. ama ilk başlara gore baya ilerleme yaptık. Ilk iki hafta ben beraber gittim 1 saat sonra 1 saat bensiz kaldı. Şimdi iki saat bence biraz zamana bırakın ve mümkünse sizde kalın bi kaç gün..

X