4yaşındaki oğlum kreş sorunu

Teşekkürler bilgiler için. Öğretmene yeterince ılımlı davranıyorum. Zamanla alışacağını düşünüyorum dediğimde düşünmekle olmuyor dedi, beni en cok düşündüren şey 29 Ekim çalışması var deyip 1 hafta geç başlamamız ve başladığı gün 10 dk boyunca şikayetlerini dinledim, gözlerim doldu o an

Geç başlattığınız için öğretmen sizin sorumsuz bir veli olduğunuzu düşünüyor olabilir. Diğer öğrencilerin de kurulu düzenini aksatmamak adına sizin öğretmenden daha çok çaba sarfetmeniz gerekiyor bence. Çünkü onun bitirmiş olduğu bir işe tekrar başlamasını istiyorsunuz ama bunun yanında onun uyması gereken bir programı var.

1- yetişkinler bilel aile içinde davrandığı gibi davranmazken bir çocuktan ne beklenebilir. 2- uzman değilim ama atıyorum. Konu sahibinin özelinin dışında, merakımdan soruyorum. Kimse benim.çocuğumu terbiye etmesin zaten. ama ben bir eğitimci ile muhatap oluyorsam, bunu beklerim. Konudaki sizce eğitimci mi? sorunlu bir çocukla karşılaşan öğretmenin yardımcı olması gerekmez mi? Yani kendisi yardım edmiyorsa, doğru bir kurum tavsiyesi veremez mi?

Ben öğretmen ve diğer öğrencilerin düzeni bozulsun istemem ama bir eğitimci (bunlar öğretici değil eğitimcidir, eğitim bir bütündür yani ekoldür) aileyi yönlendirebilir. Yönlendirmeden, konudaki gibi şikayet ederse, bence eğitimci değildir.

Konu sahibi üzülmeyin, çocuklarla ilgili daha nelerle karşılaşırız. Bence daha profesyonel bir.kurum bulun. Bu insanları da tüm çevrenize anlatın.

Zaten öğretmen tüm gün bir oyun grubuna verin demiş. Yönlendirmiş zaten. Çünkü 2 ayda diğer çocuklar bu işi hallettiler ki konu sahibi kendisi söylüyor kurallara uymadığını. Kurallara uymayı öğretmen tek başına öğretemez aile yardımı olmadan. Benimkiler 3 yaşında başladılar hiç kural konusunda problem yaşamadılar. Kural evde de varsı çünkü. Konu sahibi kural koymuyor demiyorum. Ama belli ki zor bir çocuk ve gecikmeli olarak anaokuluna ( bence hiçbir sınıfa) başlamak doğru değil. Çocuğun yerine koydum da kendimi ben bile bu yaşta oturmuş bir ortama girmek istemem. Herkes arkadaşını bulmuş grubunu kurmuş.

Hem sosyal bilgiler hemde cocuk gelisimi okuyarak FAZLASIYLA konuya hakimim. Ucretli olrak okullardada calistim ozel egitim alinmasi gereken ogrencilerim de oldu. Ahkam kesen biri varsa burda sizsiniz. Bi ogretmen hemde okul oncesi ogretmeni aldigi formasyonda otizimli cocuk da dahil olmak uzere nasil egitim vermesi gerektigini bilmek ZORUNDAAAA bilmiyorsa birakacak meslegini bu kadar basit. Her cocuk uslu olmak zorunda mi? Her cocuk bir olmak zorunda mi? Tek tip buyuyoruz da benim mi haberm yok????

siz de çocuk gelişimi eğitimi almışsınız anlatın da anlayalım sürekli sınıftan çıkmak isteyen, az önceki örneğimdeki gibi sınıftaki çocukları sürekli iten ve hatta birinin kolunu kıran ve size sürekli zarar vermeye çalışan çocuğa ne yapardınız?
siz söylediniz diye arkadaşımı aradım, üniversitede sadece kaynaştırma adı altında ders alıyorlarmış ama o derste özel eğitim gerektiren durumları işliyorlarmış, nasıl eğitim verileceğini hiç görmemişler derste ya da pratikte ve her okulda aynıymış üniversite ders müfredatında yokmuş. yani öyle bahsettiğiniz gibi özel eğitim öğretmenliği dersi almıyorlarmış.

siz de çocuk gelişimi eğitimi almışsınız anlatın da anlayalım sürekli sınıftan çıkmak isteyen, az önceki örneğimdeki gibi sınıftaki çocukları sürekli iten ve hatta birinin kolunu kıran ve size sürekli zarar vermeye çalışan çocuğa ne yapardınız?
siz söylediniz diye arkadaşımı aradım, üniversitede sadece kaynaştırma adı altında ders alıyorlarmış ama o derste özel eğitim gerektiren durumları işliyorlarmış, nasıl eğitim verileceğini hiç görmemişler derste ya da pratikte ve her okulda aynıymış üniversite ders müfredatında yokmuş. yani öyle bahsettiğiniz gibi özel eğitim öğretmenliği dersi almıyorlarmış.
Masaalh arkadasiniz 2 dk icinde ne kadar cok sey anlatmis hazirda bunlari mi anlatmayi bekliyormus,ilginc. Cocuk gelisimi icinde hemde 2 ayri ders olarak ozel egitim dersleri aldik arkadasinizin ne soyledigi degil kendi deneyimimi soyluyorum. Muhattabim siz degil konu sahibidir. Ona cozumumuz yoksa bi zahmet baska konularla ugrasin sabote etmeyin.

Selam arkadaşlar.
Oğlum 1 ay sonra 4 yaşını doldurmuş olacak. Bu hafta yarı özel kreşe başladı, yarım gün öğlenci olarak gidiyor. Şuam 2 sorun var.
1.oğlumun kreşe gitmek istememesi, okula girerken ağlaması, girdikten sonra sınıfta durmayıp okulun içini dolaşması, kuralları dinlememesi
2. Ben kreşe başvuruyu 29 ekimden önce yaptım, sınıfı tanımak amaçlı ve öğretmen ile tanışmak için sınıfa girdim, öğretmen hoşgeldiniz dedi, sonrasında da 29 Ekim çalışmaları arasında nasıl ilgileneceğim dedi, bende 29 ekimden sonra getirebilirim dedim. Öyle anlaştık ve bu pazartesi oğlumu okula götürdüm. Bazı nedenlerden dolayı 4 saat değil de 2, 5 saat kaldı okulda. Alışana kadar böyle olacak. Pazartesi oğlumu almaya gittiğimde öğretmen başladı şikayet etmeye, uyumsuz dedi, sınıfla alakası yok dedi, tam gün oyun grubuna verin dedi, daha ilk günden böyle söylemesi hevesimi kırdı. Şimdi hala uyumsuz diyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, oğluma mı üzüleyim yoksa öğretmenin sert ifadeyle bunları söylemesine mi üzüleyim. Zaten sosyalleşsin diye gönderiyorum. Toplumda nasıl davranacağını öğrensin diye gönderiyorum. Cok hareketli ve korkusuz bi çocuğum var 😭😭😭
öncelikle zamanlama yanlış eylülün ilk haftası tüm çocuklarla aynı anda kreşe başlaması gerekirdi.
ikinci olarak bazı arkadaşlar öğretmeni haklı bulmuş ama evden aileden uzakta yabancı bir ortamda ilk defa yalnız bırakılan bir çocuğun ilk günden ortama ayak uydurması beklenemez o nedenle bence öğretmen başından savmak istemiş oğlunuzu...
zamanla okula sınıfına alışınca öğretmeni de abartmadan az da olsa onunla yakından ilgilenirse diğer çocukları kapı dışarı atsın demiyorum ama ona bir tık daha ilgi göstersin sadece ortama alışacaktır.
ve siz ilk birkaç günden sonra okulda durmayın onu bırakın ağlasada gidin vakti gelince okuldan alın, gerekirse ufak hediyeler ne bileyim çikolata şeker olur ufak bir oyuncak olur alın yanına gittiğinizde ki okula alışması kolay olsun ödül yöntemi ile ve hergün konuşun ne yaptı ne etti vs...
benim kızım geçen yıl tam gün kreşe başladı tam 29 aylıktı.
ilk günden itibaren bıraktım okula döndüm arkamı geldim işe, sadece ilk bir iki gün saat bazında az kaldı okulda sonra tam gün devam ettik, 3 ay ağladı ama sadece sabahları ağlyordu hatta kusması vs de oldu birde ilk sene malum kış dönemi hastalıklar atlattık ama toplasanız 3-4 gün hastalık durumu hariç her gün gitti o istemesede ben direttim, her gün konuştum onu cesaretlendirdim, ufak çikolata şeker aldım her akşam onu mutlu etmek adına ve bu sene aynı okulda devam ediyor, yazında 4 ay ara verdik yazlıkta tatil yaptı ve bu dönem hiç uyum sorunu yaşamadık ve mutlu şekilde okula devam ediyor.
ama öğretmeni hep tatlı sert takıldı, okuldaki yöneticiler ilk günler onunla özel olarak ilgilendiler, hademesi vs ep ona sevecen yaklaştı ve o da kabuğunu kırıp ortama adepte oldu herşeyin ilacı zaman ama bence okul tercihiniz yanlış.

Topluma derken, arkadaş ortamında arkadaşlarına nasıl davranacağına, paylaşmayı sevmesini istiyorum. Bunu söylemek istedim. Bulunduğumuz şehirde hiç arkadaşı yok belki de bu yüzden böyle bencil oldu

Hiç parka, oyun grubuna vs gitmedi mi? Öğretmeni şu noktada haklı o zaman tam gün oyun grubuna vermeniz ondan sonra anaokuluna başlaması daha iyi olabilir

bilmeden etmeden ahkam kesmek kolay siz atanın da sizi görelim, ailemde çok öğretmen var, veli korkusuz ve hareketli demişse çocuk hakkında düşünemiyorum o yavruyu(çocuğun kabahati yok elbette, ama oyun grubu ya da öncelikle bireysel eğitim alabileceği bir yere yönlendirilebilir). çünkü bu kelimeler genelde sugar coating (türkçesi yok bu kelimenin)olarak kullanılan kelimelerdir.
çocuk tarafından yüzü gözü çizilen öğretmen de gördüm, sınıftaki tüm çocukları iten hatta birinin kolunu kıran çocuk da duydum çevremden, öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye.
öncelikle özel olarak eğitim alması gereken bir çocuğu başta bireysel eğitim vermeyip, hoppaaa 25 nasıl davranması gerektiğini az çok bilen çocuğun içine koyarsanız, elbette öğretmenin çocuk hakkında şikayetlenme hakkı olur.
uyumsuzsa uyumlu hale getirebilir ne demek, sanki öğretmende sihirli değnek var. hiperaktiviteden, ya da bir dünya uyum sorunundan haberiniz yok heralde.
forumdaki öğretmenler yazsın lütfen sınıflarındaki uyumsuz öğrenciler için neler yaptıklarını da arkadaşın dediği gibi kolaymıymış görelim.

Katılıyorum. Öğrtmen veliyi yönlendiriyor veli bjnubhakaret kabul ediyor. Benim çocuklarım anaokuluna gidiyor. Valla öğretmenin ağzının içine bakıyorum bana çocuğumun bir eksiğini söylesin de düzelteyim diye. Çünkü o diğer çocukların içinde daha iyi gözlemliyor. Öğretmen şikayetlenmemek için uyumsuz da demesin mi yani? Nasıl anlatsın çocuğun durumunu?

Masaalh arkadasiniz 2 dk icinde ne kadar cok sey anlatmis hazirda bunlari mi anlatmayi bekliyormus,ilginc. Cocuk gelisimi icinde hemde 2 ayri ders olarak ozel egitim dersleri aldik arkadasinizin ne soyledigi degil kendi deneyimimi soyluyorum. Muhattabim siz degil konu sahibidir. Ona cozumumuz yoksa bi zahmet baska konularla ugrasin sabote etmeyin.

siz olsanız ne yapardınız diye soruyorum?
sorum çok basit değil mi?
beni muhatap almamanızı sağlayacak ne yaptım bilmiyorum, bana bile burda 10 dk sabredemiyorsunuz uyum sorunu olan öğrenciye nasıl sabredeceksiniz :KK45:

Uyumsuzsa uyumlu hale getirecek ogretmen ve sinifa her turdn cocuk gelebilir bunlarin egitimini aliyorlar uglamayacaklarsa ogretmenlik yapmasin şurda atancaz diye senelerdir ugrasioruz boyleleri atanip ogretmen oluyor. Zalimsin hayat
özel kreş yalnız atama ile gelmemiştir o

konu sahibi müdüre öğretmenin tavrını muhakkak bildirin

Katılıyorum. Öğrtmen veliyi yönlendiriyor veli bjnubhakaret kabul ediyor. Benim çocuklarım anaokuluna gidiyor. Valla öğretmenin ağzının içine bakıyorum bana çocuğumun bir eksiğini söylesin de düzelteyim diye. Çünkü o diğer çocukların içinde daha iyi gözlemliyor. Öğretmen şikayetlenmemek için uyumsuz da demesin mi yani? Nasıl anlatsın çocuğun durumunu?

inşallah bir gün anne olursam ben de sizin gibi yaparım diye düşünüyorum.

siz olsanız ne yapardınız diye soruyorum?
sorum çok basit değil mi?
beni muhatap almamanızı sağlayacak ne yaptım bilmiyorum, bana bile burda 10 dk sabredemiyorsunuz uyum sorunu olan öğrenciye nasıl sabredeceksiniz :KK45:
Evet sizin gibi ufacik bebegi toplum disina itmeye calisanlari muhattap almamayi tercih ediyorum es kaza ogretmen olursiz o cocuklarin hali de nice olur bilemiyorum. Benim yaoacagim sey gayet basit 1 gunde uyum saglamasini beklememk gibi mesela, sabirli olmak gibi mesela cozumu coook basit azcik icinde cocuk sevgisi olan her ogremen sabirla bi cocugu uyumlu hale getirir. Sinifta uyumlu bi cocukla kaynastirip sinifin onu kabullenmesini de saglayabilir. Milyonlarca sey yapabilir ama tabiki bu isterse yapar. Istemek gerek.

Evet sizin gibi ufacik bebegi toplum disina itmeye calisanlari muhattap almamayi tercih ediyorum es kaza ogretmen olursiz o cocuklarin hali de nice olur bilemiyorum. Benim yaoacagim sey gayet basit 1 gunde uyum saglamasini beklememk gibi mesela, sabirli olmak gibi mesela cozumu coook basit azcik icinde cocuk sevgisi olan her ogremen sabirla bi cocugu uyumlu hale getirir. Sinifta uyumlu bi cocukla kaynastirip sinifin onu kabullenmesini de saglayabilir. Milyonlarca sey yapabilir ama tabiki bu isterse yapar. Istemek gerek.

hayretle okudum, yavrunun kabahati yok tabii yazmışım, bireysel olarak eğitim verilmeden psikologa falan götürülmeden 25 çocuğun içine sokulursa tabi ki uyum sağlayamaz demişim.
ufacık bebeği toplum dışına atmayı mı anladınız bundan?
daha faydalı bir eğitimden sonra sınıf ortamına konulmalı demişim orda bir daha okuyun.
sosyal bilgiler öğretmeni olduğunuza göre sözelcisiniz, ygs lys den paragraf sorularını nasıl çözdünüz merak ettim, okuduklarınızı bu kadar yanlış anlarken?

Evet rehber öğretmeni ile görüşeceğim. Ben oğlumu tanıyorum zor bi çocuk ama imkansız değil. Zamanla uyum sağlayacağını biliyorum. Bu sürede öğretmenden destek görmek isterdim. İlk günden baska yere verin demesine üzüldüm

Ben sizin üzüntünüZü anlıyorum. Herkes çocuğuyla ilgili güzel şeyler duymak ister. Siz zor bir çocuk diyorsunuz ya. İşte tam da zor olduğu için ilk hafta okula başlamalıydı sizin çocuğunuz. Öğretmen o yüzden demiştir oyun grubu diye. Bu insanlar bu işi yapan insanlar. Biraz güvenin bence söylediklerine. Sene başında yapsaydı hemen size hak verirdim. Ama iki ay oldu. 1. Sınavları bile oldu diğer kademedekiler. Az bi zaman değil yani.

Illaki alisma süreci olacak ogretmen bunu anlamıyorsa bence o okulu ve öğretmeni bırakin. Hayatinda ilk defa krese giden cocuktan bahsediyor tabiki alışana kadr boyle davranmasi normal. Oğlum 3 yaşında başladı kreşe ilk sene oda boyleydi kurallara karsi bas kaldirisi vardi. Öğretmeni oyuncakları toplayin deyince bence istiyorsan kendin yapabilirsin demisti. Zordu ama simdi 5 yaşında kurallari biliyor daha alışmış. Oryantasyon olmadan ne bekliyor acaba bence daha verimli isteklerinizi daha net anlatacağiniz bir okul seçin.
3 yas hep boyle ya 😂 Bu sene 3 yasla calisiyorum. Sene basinda oyuncaklari artik topluyorsunuz, sure bitti dedigimde sepete 2 oyuncak atip 3. ile oynamaya basliyorlardi 😂 Biraz da sen topla yorulduk biz deyip uzanirlardi. Yorulup kucagimda uyuyakalan var hala ya 😂🥰

Yuh o nasil ozel kres ki bir veliyi daha baslangic tarihi icin ogretmenle gorusturuyor? 29 ekim hazirliklarindan ilgilenemem diyen ogretmen sonrasinda da ilgilenmez zaten. Velinin krese baslatma tarihine ogretmen karisamaz. Okul idaresi almam deseydi bu kadar kirilmazdiniz.

Ozel egitim ile ilgili yeterince dersler aldik universitede. Kaynastirma dersi aldik. Gayet de gorduk kaynastirma egitimi nasil verilir. BEP nasil hazirlanir? Uyum sorunu nasil asilir? Hiperaktivitesi olan ,gorme engelli,isitme engelli, bedensel engelli, otizmli , down sendromlu, SP'li cocuk. Hepsinin o sinifta yeri vardir. Ogretmen de ona uygun planini duzenlemek zorundadir. Etkinliklerinde mutlaka uyarlama olmalidir. Arkadasiniza sorun o zaman; gunluk plan akışında uyarlama diye belirtilen alan nedir? O alan neden vardir?
Cunku sinifina kaynastirma ogrencisi gelirse ona uygun etkinlik hazirlamasi icin vardir. Yani ogretmen bu ozel cocuklara nasil davranacagini, ne sekilde ogretecegini bilerek mezun olur.

Bu arada evde anne babanin yapamadigini okulda ogretmen yapiyor bence. Benim sozumu asla dinlemeyen oglum okulda ogretmeninin sozunden asla cikmaz. Ki bu cocuk evde duvara tirmanan cocuk neredeyse. Ogretmeniniz ve kres idareniz iyi degil bana gore,ilk gunden her cocuk yuzde yuz uyum saglayamayabilir,okula ve arkadaslarina alismasini saglayacak kisi de anne degil ogretmendir bana gore. Aksini dusunen hic okula gondermemeli o zaman cocugunu,evde kendisi ilgilenmeli madem her sey annenin goreviymis.

Ben 3,5 yasindaki oglumu gecen sene nisan ayinda verdim krese. Ogretmenimiz bizzat kendisi ilgilendi. Hic sorun olmadi cunku okul duzgun bir idareye sahipti. Hem cocugu ara donemde alip da sonradan ay olmamis bu cocuk al bunu geriye diyemez kimse

Ozel egitim ile ilgili yeterince dersler aldik universitede. Kaynastirma dersi aldik. Gayet de gorduk kaynastirma egitimi nasil verilir. BEP nasil hazirlanir? Uyum sorunu nasil asilir? Hiperaktivitesi olan ,gorme engelli,isitme engelli, bedensel engelli, otizmli , down sendromlu, SP'li cocuk. Hepsinin o sinifta yeri vardir. Ogretmen de ona uygun planini duzenlemek zorundadir. Etkinliklerinde mutlaka uyarlama olmalidir. Arkadasiniza sorun o zaman; gunluk plan akışında uyarlama diye belirtilen alan nedir? O alan neden vardir?
Cunku sinifina kaynastirma ogrencisi gelirse ona uygun etkinlik hazirlamasi icin vardir. Yani ogretmen bu ozel cocuklara nasil davranacagini, ne sekilde ogretecegini bilerek mezun olur.
Cok sasiriyorum ya daha ne dersi aldigini bilmeyen insanlar var. 65 yasini gecmis annem var toplumsal pedagoji dersi almis hem ogretmen lisesinde hem de universitede. Dolayisiyla normal bir universite mezunu anneden cok daha iyi bilir cocugu topluma alistirma tekniklerini. Neye dayanarak annelere atiyorlar topu anlamis degilim

X