42 yaşinda hiç hesapta yokken 3. ya da 4. çocuk mu geliyor

Merhaba az imkanlının nesli kurumasın da bir tane çocuk yetmez mi?
Allah bağışlasın 11 yaşında bir oğlum var şimdiden bedelli askerlik parası,devlet üniversitesini kazanamazsa özel üniversite parası derdine düştük babası ile ki 3 çocuğa bakacak imkanım var şükür.
Ben çok çocuklu bi ailede büyüdüm geçelim arkadaşlar sevgi yetiyor çocuğa laflarını yetmiyor.Arkadaşların geziye giderken senin para olmadığını bildiğin için gezi var bile diyememen sonra ama olsun annem babam beni çok seviyor olmuyor.
Benimde 6 yaşında oğlum var. Çocuğunuzun rahatını düşünmeniz çok güzel, ama abartmissiniz. Düzgün bir devlet okulu bile kazanamıyorsa özelde okuyarak ne başaracak bu çocuk? Doğru dürüst okul kazanamamış, askerlik parasını anne babasinin ödediği çocuktan beklentim düşük olur benim.

Benimde 6 yaşında oğlum var. Çocuğunuzun rahatını düşünmeniz çok güzel, ama abartmissiniz. Düzgün bir devlet okulu bile kazanamıyorsa özelde okuyarak ne başaracak bu çocuk? Doğru dürüst okul kazanamamış, askerlik parasını anne babasinin ödediği çocuktan beklentim düşük olur benim.
Merhaba diyelim ki oğlum hukuk istiyor ve devlet üniversitesine puanı yetmiyor özel üniversiteye göndermemde ne gibi bir sakınca var.Anaokulu ilkokul olunca özel okulu destekleyip devlet okullarını beğenmezken konu üniversite olunca ne oluyor.
Ve tabi ki askerlik parasını anne babası olarak biz düşüneceğiz ne yapalım ne halin varsa gör mü diyelim?
İnanın anlamadım

Öyle çok uçmaya gerek yok. Çok basit bir şey söyleyip çekileceğim. Ondan sonra sevgi masalları okumaya devam edebilir herkes.
Şimdi üniversite için şehir dışına çıkan çocukların maliyetine baksınlar derim bir. Yurtlar ne kadar olmuş, devlet yurdu çıkmazda özel yurtlar ne kadarmış baksınlar. Bir de bunun yemesi içmesi, giymesi vs. var. Çocuk sadece okula gidip gelse bile çıkan maliyete bir baksınlar derim. Sevgiyle ödenebiliyorsa sorun yok.
Ondan sonra ha üç ha dört derler.
İşsiz, geleceğinden umutsuz dişliye bir çark daha yetiştirmekse mevzu onu herkes yapar zaten. Önemli olan iyi yaşayabilecek çocuklar yetiştirebilmek. Bunun için de kreşten itibaren çabalamak gerekiyor artık. Üstüne devamlı bir şeyler koyup çocuğu donanımlı yetiştirmek gerekiyor.
Eskisi gibi değil, taşra üniversitesi bitirip şak diye iş bulamıyor insanlar artık. Biraz gözümüzü açalım ya.
2.5 yaşında bir yeğenim var, oğluşumuz bir çizgi filmden birazcık İngilizce öğrenmiş. Yengem diyor ki 3 yaşında İngilizce kursu veren bir kreş bulabilir miyiz. Eskiden olsa aman ne gerek var denirdi. Ben de dedim yenge, neden olmasın. İşte durum bu.
Dün bir ablayla sohbet ettik biraz . Eşi asker ve emekliliği gelmiş hak etmiş yani . 1 çocukları var üniversitede okuyor iyi bir bölüm. Adam emekli olamamış çünkü tüm emekli maaşını çocuğuna yollaması gerekiyormuş kendileri ne yapacakmış . Daha ne denir ki ? Şu ülkeye 1 çocuk bile fazla da işte neyse

Çocuğu kaldırıp çöpe atalım toptan kurtuluruz böylece 🤣🤣

Bu tarz konulara yapılan yorumlar her geçen gün değişik bir hâl alıyor. Bazı yorumları şaşkınlıkla okuyorum. 🙄

Konu sahibi sizin sağlığınız her şeyden önemli, sizde ona göre bir karar vereceksiniz anladığım kadarıyla. Hakkınız hayırlısı olsun.

Merhaba diyelim ki oğlum hukuk istiyor ve devlet üniversitesine puanı yetmiyor özel üniversiteye göndermemde ne gibi bir sakınca var.Anaokulu ilkokul olunca özel okulu destekleyip devlet okullarını beğenmezken konu üniversite olunca ne oluyor.
Ve tabi ki askerlik parasını anne babası olarak biz düşüneceğiz ne yapalım ne halin varsa gör mü diyelim?
İnanın anlamadım
Askerlik parasını ailesi ödeyen kaç kişi duydunuz🙄 o yaşta çoktan ise başlamış parasını kazanıyor insanlar. Özel üniversite lazımsa okutulur da askerliğini de ailesi ödeyecek falan çok ekstrem geldi.

Böyle konularda hep iki uca gidiliyor nedense.
Sanki ikinci çocuğu yapacak aileler çocuklarını makarna, ekmekle büyütecekmiş gibi ya da tam tersi çocuk masraflı diyen kişiler marka düşkünü, doyumsuz insanlarmış gibi yaklaşılıyor.

Çocuk sahibi olmak için maddi güç gerekir diyenlere sanki çocuğa sadece masraf yapacak, ama sevgi ilgi vermeyecekmis gibi tavır takınılıyor.

Çocuk sahibi olmak ve hakkıyla büyütmek için hem belirli bir maddi güç hem de yeterli sevgi ve ilgiyi verecek manevi kapasite gerekiyor. Birinden biri olmasa da olur denebilecek şeyler değil.

2 veya 3 çocuğa da maddi manevi yetebilecek aileler elbette ki vardır. Sonuçta kimin ne kadar parası ve sabrı var biz bilemeyiz. Ama özellikle ikiden fazla çocuk için çok çok iyi düşününümeli bence.
Çok haklısınız. Mantıksız bir tartışmaya dönüştü konu. Herkesin hayat tarzı beklentileri cocuk yetistirme tarzı ve oncelikleri farklı.
Benim karşı olduğum çocuğa maddi imkanları sağlandıktan sonra her şey cozuluyormus gibi yaklasimlar. Bu işin matematiği yok maalesef. Mutlu olsun diye her istediği yapılan ama sonunda hiçbir şeyden mutlu olmayan tatminsiz ve daha da kötüsü mutluluğu hiç olmayacak yerlerde arayan çocuklar yetişiyor. Tüm gün online oyunlarla beyni uyusup hayattan kopan, arkadaslarindan ozendigi icin son model teknolojik aletlerle sanal bir dünyada tüm vaktini öldüren çocuklar... Maddi durumu olmadığı halde çocuk yapıp sokağa salmaktan pek de bir farkı yok benim icin tüm maddi imkanları önüne serip her şeyi yaptığını düşünmek ve neden hala memnun olmuyor bu çocuk diye düşünmek... Beni asıl endişelendiren dogruyu yanlisi bile ayirt edemeyerek yetisen cocuklar.
Haa bir de iPhone 15i olmadığı için uzulecekse de üzülsün bu isteklerin sonu yok.

Bu tarz konulara yapılan yorumlar her geçen gün değişik bir hâl alıyor. Bazı yorumları şaşkınlıkla okuyorum. 🙄

Konu sahibi sizin sağlığınız her şeyden önemli, sizde ona göre bir karar vereceksiniz anladığım kadarıyla. Hakkınız hayırlısı olsun.
Sağduyulu yorumların hastasıyım 🫠 tesekkurler

Askerlik parasını ailesi ödeyen kaç kişi duydunuz🙄 o yaşta çoktan ise başlamış parasını kazanıyor insanlar. Özel üniversite lazımsa okutulur da askerliğini de ailesi ödeyecek falan çok ekstrem geldi.
Merhaba
Elbette kendi ödeyecek gücü olursa paçasına yapışıpta lütfen biz ödeyelim demeyiz ama destek isterse ki olabilir destek olacak gücümüzü şimdiden düşünmemiz çokta ekstrem bir durum değil bence

Merhaba
Elbette kendi ödeyecek gücü olursa paçasına yapışıpta lütfen biz ödeyelim demeyiz ama destek isterse ki olabilir destek olacak gücümüzü şimdiden düşünmemiz çokta ekstrem bir durum değil bence
Ya ben aslında antimilitarist bir taraftan bakardım böyle konulara ama bu durum da artık biraz ekstrem geldi. Eskiden bu erkekler aslan gibiydi ya, taşı sıkıp suyunu çıkarırladı, aylarca askere giderlerdi falan. Hadi ona da gitmesin de bari bedellisini ödesin 😂 zaten okul mokul derken 30 yaşında olacak, o kadar el bebek gül bebek olmazlar umarım. Şimdi küçük diye size sevimli geldi belli ki ama gerçekten pek hoş gelmiyor kulağa bu durum.

Ya ben aslında antimilitarist bir taraftan bakardım böyle konulara ama bu durum da artık biraz ekstrem geldi. Eskiden bu erkekler aslan gibiydi ya, taşı sıkıp suyunu çıkarırladı, aylarca askere giderlerdi falan. Hadi ona da gitmesin de bari bedellisini ödesin 😂 zaten okul mokul derken 30 yaşında olacak, o kadar el bebek gül bebek olmazlar umarım. Şimdi küçük diye size sevimli geldi belli ki ama gerçekten pek hoş gelmiyor kulağa bu durum.

Ay katılıyorum ya. Benim de oğlum var.
Maddi durumumuz da iyi diyebilirim. Ama bazı şeyleri de kendileri halledebilsinler. Sorumluluk sahibi olarak yetistirebilmek de bir meziyet bence.
Yani zaten büyütmek ve okutmak yeterince külfetli, evlenirken de bütün giderler olmasa da elimizi cebimize atacağız. Bedelli askerlik de hiç aklıma gelmemişti gerçekten. O da kusur kalsın.
Parası yoksa gider 6 ay yapar. Babası yapmıştı. Bir yeri eksilmedi çok şükür:KK70:

Maddi durumumuz da iyi diyebilirim. Ama bazı şeyleri de kendileri halledebilsinler. Sorumluluk sahibi olarak yetistirebilmek de bir meziyet bence.
Yani zaten büyütmek ve okutmak yeterince külfetli, evlenirken de bütün giderler olmasa da elimizi cebimize atacağız. Bedelli askerlik de hiç aklıma gelmemişti gerçekten. O da kusur kalsın.
Parası yoksa gider 6 ay yapar. Babası yapmıştı. Bir yeri eksilmedi çok şükür:KK70:
E işte sınırı yok paranın pulun deyince anlatamıyoruz. Onu da yapıyım bebişime, bunu da yesin kuşum, kazanamadı napıyım feda olsun aslanımayla olmuyor hayata hazırlamak

Merhaba
Hanımefendi parası yoksa siz göndermeyi tercih edersiniz ben parası yoksa destek çıkıp göndermemeyi neden bu kadar garipsediniz ki askere gidince daha mı erkek oluyor bu erkek cinsi

Büyük konuşmayın derim🤣 96-2000 arası doğum yapmış tüm arkadaşlarım oğullarının bedellisini seve seve ödedi 🤣 bakın bu insanlar en az 50 yaşında ve nerdeyse sizin anne babalarinizla aynı nesilden, buna rağmen hepsi bı şekil oğullarına askerlik ismarlamaya ikna olduysa siz sonraki nesil olarak nolur nolmaz şimdiden bedelliyi hazır edin derim🤣

Büyük konuşmayın derim🤣 96-2000 arası doğum yapmış tüm arkadaşlarım oğullarının bedellisini seve seve ödedi 🤣 bakın bu insanlar en az 50 yaşında ve nerdeyse sizin anne babalarinizla aynı nesilden, buna rağmen hepsi bı şekil oğullarına askerlik ismarlamaya ikna olduysa siz sonraki nesil olarak nolur nolmaz şimdiden bedelliyi hazır edin derim🤣
Merhaba
Hayır anne baba destek çıkınca ne oluyor ben onu anlamadım ki ya da özel üniversiteye yollayınca çocuğun zekasında sorun mu olmuş oluyor?

Çok haklı bir yorum olmuş sizinki.Her şey önüne hazır tepside sunulacak,paşa okul okuyup kariyer yapacak.Önce anne babanın sonra belki eşin hatta bazen devletin milletin sırtında asalak gibi yaşayacaklar.Mücadele ,azim çalışıp çabalayıp kendi elde etmenin mutluluğu değil,bana neden şunu da yapmadılar diye bir sürü eleştiri sunacak sonunda.
Konu sahibi üç çocuğum var,keşke bir tane daha olsaydı dediğimiz oluyor eşimle(farklı cins beklentisiyle).Çok şükür maddi manevi yetiyoruz,boş verin olumsuz yorumları.Siz kendinizin ve çocuklarınızın mutluluğuna odaklanın.

X